Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Lanark

Sci-fi které nestárne, ale naopak získává na aktuálnosti. Díky tomu je pro mě tak výjiměčné. Neuvěřitelně hutná atmosféra, čemuž přispívá jak kamera tak hlavně hudební podkres Vangelise. Je až neuvěřitelné, že do takto depresivního světa vložil Ridley Scott příběh, pojednávající o touze po životě. Vím, že se tímto zařadím do nekonečného zástupu, ale scéna na střeše v závěr filmu je něco na co nikdy nezapomenu a vždy mi vyvstane na mysli ve chvílích, kdy můj život se tak trochu podobá městu ve kterém se příběh odehrává..přeplněné, ale vlastně vnitřně prázdné. ()

C0r0ner

Blade Runnera jsem si dlouho schovával, dlouho jsem se na něj těšil. První scéna mě chytla atmosférou jako z Se7en, ale ta brzy přestala fungovat, protože jsem jaksi nenašel žádný děj. Scott je sice skvělý režisér, ale (ano, určitě je chyba ve mně) přišlo mi, že tenhle film neměl vůbec žádný obsah. Když skončil, tak jsem vlastně nevěděl o čem byl. To se mi stalo poprvé a zatím naposled. 55% ()

laik_60

nestotožňujem sa príliš s takou víziou budúcnosti akú nám predviedli scenáristi v tomto filme, všade divné plyny ohne a nesmierny neporiadok, a hlavná téma filmu ??? hmmm ... nie nie ... primitívna predstava .... ale co už bolo to točene začiatkom rokov osemdesiatych ... :( zase som naletel Scotovi a najmä Fordovi. Som nepoučiteľný :) ()

Wladi.mir

Sci-fi mám opravdu hodně rád, ale tohle mi přišlo hrozně nudné a utahané. Navíc v tom bylo i hodně filosofie. To prostě není nic pro mě. Navíc od premiéry uběhlo již 36 let a to už je prostě opravdu hodně znát. ()

bourec

V době,kdy se ten film objevil na burzách,a já ho u strejce viděl,to působilo jako zjevení.ponurá atmoška přetechnizovanýho města někdy v budoucnosti,déš´t,nepříjemný vzevření Hauera.To všechno ok.Ale dneska už to taková pecka neni,a filmu jen trochu pomohl remake,protože ten je ještě nudnější.60%. ()

JohnRambo

Atmosférická extáza v ktorej mi aj tak niečo chýbalo. Malo to všetko. Nadčasové efekty, nadštandardné herecké výkony, unášajúcu hudbu, spoločensko-politickú hĺbku ale ušla mi pointa. Tú budem hľadať v ďalších projekciách. ()

dubinak

Tohle byl spíš takový můj restík a předpříprava na nového Blade Runnera od Villeneuva, na který se stále chystám. Koncept byl pro mě trochu záhadou a je z toho prostě zase cítit pure sci-fi knižní předloha, kterou jsem samozřejmě nikdy neměla  v ruce. Atmosférou je to docela pěkná práce, všudypřítomná temnota a depresivní prostředí tomu nahrává dobře do karet. Každopádně je to prostě fakt trochu nuda a chybí tomu celkem akce. ()

Dannysek4U

Dokonala vize, prilis futuristicka na to, abychom se ji bali, ale na druhe strane prilis realna, nez aby se nemohla vyplnit. Hvezdicky chapejte jako 4 a pul, jista rozvlacnost se pochopitelne filmu uprit nedl, ale to uz tak u snimku stojicich na impresi bejva. Mimochodem Rutger Hauer opravdu genialni ()

lakikaki

Nadčasové. Ale to je všetko. O Blade Runnerovi som toho veľa počul a čítal a čakal som film, po ktorom mi padne sánka, ale dočkal som sa "len" nadpriemerného sci-fi s nadpriemernými hercami, nadpriemernou réžiou a nadpriemernou hudbou (aj od tej som čakal viac), ktorá často ako jediná tvorí atmosféru, ktorou je tento snímok taký preslávený. Asi je moja nespokojnosť spôsobená len príliš vysokými očakávaniami, ale Blade Runner je pre mňa aj tak sklamaním. A nedočkal som sa ani odpovede na veľkú otázku (isto viete ktorú) - mám síce teóriu, ale budem ju musieť potvrdiť druhou projekciou, počas ktorej sa mi možno zapáči aj samotný snímok. Zatiaľ je to však za slabšie štyri hviezdičky. ()

ComicBookGuy

I don't know why he saved my life. Maybe in those last moments he loved life more than he ever had before. Not just his life - anybody's life; my life. All he'd wanted were the same answers the rest of us want. Where did I come from? Where am I going? How long have I got? All I could do was sit there and watch him die. Ridley se běhěm tří let stal legendou, nejdřív přišel Vetřelec a poté tendle skvost. Jediné co se dá tomuto kultovnímu snímku vytknout je kolísavá kvalita jednotlivých verzí, které byly v průběhu let vypuštěny na světlo světa. Jak řekl jeden moudrý člověk - "Bude to stejný jak, když vyšel Blade Runner a ET, možná prodáš víc, ale já dojdu dál ". Filmová Akademie tehdy potvrdila svojí prohnilost. ()

Andre3000

Snímky u budoucnosti bývají pro mě zajímavé. O to víc, když jsou natočeny před 30 lety. Pokud mě něco zaujalo, tak vize a obraz světa, jaký ukázaly již v té době. Filmy byl zajímavý, napínavý a skončil velice dobře. Harrison Ford opět klasa. Jedinou výtku mám celkově k těmto filmům. Možnost ukazovat budoucnost přináší velkolepé možnosti, kam umístit nové nápady, technologie a podobně. Bohužel většina filmů se drží naší reality a proto vymyslí pouze několik novinek, které implantuje do současné doby. Potenciál velký, jeho vyplnění ale jen tak z poloviny. ()

magnolia

nadčasové sci-fi. zatím za čtyři (pátou dávám vždycky až po čase), i když mě to teda dostalo. vesmírně. hra světla (teda spíš stínu) je dokonalá, plus všechny ty nepatrnosti - které dělají z celé výpravy výtvarný skvost. dějově to bylo, hm, rozpačitější. jediná scéna, kdy jsem zapomněla na čas, byla ta (pseudo)romantická s docela zábavným vyvrcholením. no a pak ten konec, že jo. mno, ve (vesmírné) kostce to bylo jako vernisáž v muzeu geniálního malíře s rychlovkou na záchodě a s existenciálním přípitkem na střeše. ()

Pajky3

Tohle je film, který se nějakou zvláštní shodou okolností stal kultem. Dlouho jsem otálel s jeho shlédnutím, aby mi to následně dalo za pravdu. Pouhý průměr, ve kterém je temnota a déšť na první místě. Uznávám, že Harrison Ford je ve vrcholné formě a totéž se dá asi říct i Rutgerovi, ale to mi nestačí. Příběh replikátorů pro mě ale nebyl vůbec ničím zajímavým. Ty postavy mi vadily a tak jsem jim jejich úděl přál. ()

campix

Nikdo Blade Runneru neodpáře, že je jedním ze stěžejních filmů sci-fi žánru. A i přestože zub času neúprosně škodí každému filmovému dílu, tak na Blade Runneru to není až tolik znát i když už je to přeci jen téměř 30 let stará záležitost. Docela mi také připomínal Total Recall ale samozřejmě daleko rafinovanější, chytřejší a hlubší. Sice s méně akce, ale poslední zhruba 20ti minutovka stojí za to. Harrison Ford byl také ještě štramák a v jeho podání má hlavní hrdina své kouzlo. Závěrem nemůžu opomenout vynikající soundtrack od mistra Vangelise. ()

zette

No, nerezirovat to Scott, dam odpad. Sci-fi fanouskem nikdy nebudu, ale takovy shit jako Blade Runner uz jsem dlouho nevidel. Nuda, sed, bez poradne akce a atmosfery. K tomu vsemu pro me strasne nevyrazny Harrison Ford a je vymalovano na jeden z nejhorsich pocinu posledni doby, na ktery jsem sahnul. Ja vedel, proc si pustit tento film az 30 let po natoceni:-). ()

Martrix

Kdysi jsem Blade Runnera viděl v TV. Myslím, že to ani nebylo od začátku, kvalita hrůza...takže rozpaky. Po cca 20-ti letech, jsem se podíval na nezkrácené vydání v pořádné kvalitě. A musím uznat, že na rok 1982, je to výjímečně dobře udělané sci-fi a že se Scottovi podařil ten relativně jednoduchý scénář přetransformovat na atmosferický thriler, ze kterého by měl Dick nejspíš radost. Pointa obohacená o emocionální a umělecký přesah, to je filmařina, které je dnes strašně málo. Vždycky dám přednost filmu, kde budou auta třeba jen z pomalovaného kartonu, ale pomohou dotvořit atmosféru, než těm superdigidokonalostem, které mají odvést pozornost od blbého děje, nebo neschopného režiséra. Tento film navíc zdobí vynikající herci a dobrá hudba. Na film "pro pamětníky", to není vůbec špatné. PS: existuje stará verze producentská, pak director s cut...ke kterému se prý Scott nehlásí a final cut, který má být podle jeho představ. Nedávno jsem si pustil verzi...už nevím jakou, která mi sedla mnohem víc, než ten TV obřezanec. Takže kdo ještě neviděl...pečlivě vybírej verzi. ()

necisty

Velice důležitý je nápad a zpracování, které je hodně nadčasové. Přijde mi, ale že pak už dost srali na detaily, co se týče chování postav a přestože závěrečná pointa trochu přidá na hodnotě, tak celé to honění se navzájem a na jednu stranu vyzdvihování Forda jako elitního zabijáka Replikantů a na druhou v některých scénách dokazuje, jak je hloupý - to mě opravdu nefascinovalo. A co ta sváděcí scéna? Té samotné bych dal malinu za největší přínos všech dob. ()

Juto

Skvelé sci-fi. Film má temnú depresívnu atmosféru. Harrison Ford dobre zapadol do svojej úlohy. Budúcnosť, kde ľudia vytvoria umelú inteligenciu a zotročia ju pre svoj prospech a bez žiadneho súdu ich môže ostré komando zabiť je neľudské a pripomína mi to zotročenie afrického národa. Tak, že scenár je priemerný, ale za to réžia je skvelá a vizuálne spracovanie je nadčasové.Hudba je tiež výborná. 8/10 ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků