Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

Šakal

Nejlepší road movie, co kdy byla natočena. EXCELENTNÍ herecké výkony obou hlavních ženských představitelek G. Davis a S. Sarandon, to vše brilantně " ukočírováno " mistrem Ridley Scottem, doplněno stylovou hudbou. Parádní podívaná, kterou si v kratších či delších intervalech dávkuji ( a budu dávkovat ) stále dál. 5 * za ten NÁDHERNÝ konec. p.s. Nejlepší povolený doping pro tělo, co znám.... ()

Webb

Feministický road movie snímek od Ridleyho Scotta, který také zobrazuje propastný rozdíl mezi zaslíbenou svobodou a drsnou skutečností, která sžírá americké sny, pravdy a nedostatky. [7/10] (MGM, Pathé) (Barevný /// Produkce: Mimi Polk, Ridley Scott /// Scénář: Callie Khouri /// Kamera: Adrian Biddle /// Hudba: Hans Zimmer /// Oscar: Callie Khouri (scénář) /// Nominace na Oscara: Ridley Scott (režie), Geena Davis (herečka), Susan Sarandon (herečka), Adrian Biddle (kamera), Thom Noble (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

túžba po "slobode" - hoci thelma a louise, dve typické americké malomeštiacke "puťky" žijú v krajine slobody a demokracie, sú "otrokyňami" systému - a je jedno, či si pod systémom predstavíte manželstvo, patriarchálne hierarchyzovanú spoločnosť, potupnú a tvrdú prácu, úlohu ženy ako tej slabšej, ako obete, koristi... a proti tomuto sa tak nejako podvedome vzbúria - a stačí malá posledná kvapka, zámienka, aby sa to vnútorné, podvedomé vzdorovanie prejavilo aj navonok a začal sa "roadtrip" do večného zatratenia, ale zároveň jazda, na konci ktorej je vysnívaný pocit slobody; režijne silný, herecky skvele obsadený a zahraný, no scenáristicky veľmi nevyvážený a plný "ups-ov" a "down-ov" ako na horskej dráhe; ()

Anderton

Asi som v svojej podstate feminista, inak by som nemohol predsa tak vehementne držať ústrednej dvojici palce a priať všetkým mužom, okrem Harveyho, pomalú, bolestivú smrť ženskou rukou. A to aj Pittovi, vlastne tomu obzvlášť! Thelma a Louisa je film zábavný, inteligentný, má čo povedať a má pravdu. Je to síce trochu s tým feminizmom prehnané, ale rejža má na to samozrejme právo. Účel predsa svätí prostriedky. Jeden z desiatich najväčších kultov 90tych rokov. ()

JosefGruber

Road movie mám rád, kriminálky taky. Když se oboje udělá kvalitním způsobem plus se k tomu přidá ještě pěkná krajina a hodně dobré herecké výkony, nemůže z toho vylézt nic jiného než skvělý film. Nenásilná kriminálka, která vás donutí smutnit nad osudem obou hlavních aktérek. 4-5*, 15.5.2014, pc ()

Frajer42

Spoilery! Naprosto fantastický country soundtrack od mistra všech mistrů ze všech nemistrnějšího Hanse Zimmera byla bohužel jedna ze dvou věcí, které mě na tomto snímku uchvátily. Tou druhou byl naprosto fantastický závěr, který patřil k těm nejlepším, jaké jsem za svoji dlouhou diváckou kariéru viděl. Ve zbytku stopáže mi bohužel unikalo, proč považuje tolik diváků tento snímek za kultovní a úžasný. Road movie mám obvykle rád. Tato cesta dvou nepříliš sympatických žen v mých očích bohužel nezafungovala. Říká se, že všechny lidské osobní problémy pramení z neschopnosti sedět doma. Tento snímek toho byl živoucím důkazem. Myslím si, že tvůrci mohli přijít s lepšími nápady na cestách. Strašně jsem se nudil. Také mi ten jejich lapálie na cestách přišly strašně nesmyslné. Za krajně nepravděpodobné jsem například považoval, že by si nedávno takřka znásilněná žena, dokázala tak rychle obnovit svoji důvěru v muže a nechala se dobrovolně znásilnit podruhé. Také postoj vyšetřovatele a jeho citová angažovanost v celém případu byla maximálně zvláštní a nelogická. Obávám se, že se jedná snad pouze o film pro ženy, protože ty se nad podobnými "detaily" rády nepozastavují. Nic pro tvrdé a úžasné muže s vytříbený vkusem, jako jsem například já. ()

Kothy

Docela šílený road movie od Ridleyho Scotta. Susan Sarandon a Geena Davis to celou dobu táhnou. Tyto dvě kamarádky se vydají na nevinný výlet, který se brzo zvrtne v šílenou jízdu před spravedlností. Celé to odstartuje nešikovná vražda, a pak už se to s nimi veze. Jedna šílenost střídá druhou. Člověk se až diví, jak jim to může celou dobu, tak procházet. Taková oddechovka. Drobnou roli tu má i Brad Pitt. Akorát to mohlo být o něco kratší. "Kdo neztratí hlavu, ten nepřijde o krk." ()

swamp

Thelma & Louise, přítelkyně připomínající pár Bonnie a Clyde. Thelma & Louise, road-movie o ženách, kterým se původně plánovaná víkendová dovolená změní v únik nejen před policií, ale i před vlastními životy. Zní to jako klišé, ale zvrat v životě jim dovolí zažít mnohá dobrodružství, která jim otevřou oči a donutí je si uvědomit, jaký život dosud žily. Ridley Scott se chopil tohoto příběhu trochu umírněně, vypráví ho ve velmi pozvolném tempu. Jeho hlavních aktérek se zmocnily vynikající Susan Sarandon a Geena Davis, kterým postavy padly jako ušité na míru. I přes více než dvouhodinovou délku snímek nenudí, ale hluchým pasážím se bohužel nevyhne. Jako pěst na oko pak působí Brad Pitt, který (ačkoliv si myslím, že umí hrát výborně) hraje toporně a vypadá neskutečně úchylně (skoro jako by vypadl z oka kovbojům z Brokeback mountain). Scott se zmocnil tohoto sociálního tématu dobře, ale od režiséra takového kalibru bych čekal něco progresivnějšího. "'Now if you think he knows anything, hang up the phone, because the line will be tapped.' 'Hello?' 'Hey Darryl, it's me.' 'Hey there, Thelma!' 'He knows.' 'Shit!'" ()

nascendi

Thelmu a Louise nevnímam ako feministický film, ani ako road movie. Iba ako príbeh o dvoch priateľkách, ktoré sa chceli na chvíľku odpútať od pracovného a vzťahového stereotypu a dúfali, že im na to budú stačiť dva dni na chate. Spúšťačom neželaného pokračovania nebolo iba pár bourbonov a zhoda náhod, ale najmä nový pocit slobody a nespútanej voľnosti. A od scény na parkovisku to už bolo ako v Schumacherovom Voľnom páde - nezadržateľný zosuv dole, k bezalternatívnemu finále. Pozitíva sú v hereckých výkonoch, dobre dávkovaných nádherných záberoch prírody a v Zimmerovej hudbe. Scott si mohol odpustiť prehnanú samolikvidáciu policajných áut. ()

nash.

Jeden z filmů, u kterých jsem o pár repríz a pár prožitých let zvedl hodnocení na maximum. Vynikající, pocitově velmi silný příběh, s jehož hrdinkami jsem dokázal procítit vše co během filmu prožívaly i to jak se cítily. Od počáteční euforie až po závěr, který patří k nejsilnějším, které jsem v poslední době viděl. A sebral mě i když jsem ho už předtím viděl a věděl co přijde. Skvělý scénář, skvělé herecké výkony, skvělá Susan Sarandonová. A mám takový pocit, že třetí nejlepší film mistra Scotta. ()

Arsenal83

Film venovaný ženám a fanúšikom road movies. A to ja ich neznášam. Snažil som sa ale v tomto nájsť niečo svoje, dávajúc zároveň šancu Ridleymu Scottovi, ktorý vždy vedel vytiahnuť kvalitu. Ja som dostal ak nejak zmiešaný priemer. Celkom ma to nebavilo, hlavne ten rozdiel medzi pohlaviami tu je dosť krajne ukázaný, takmer každý muž je na hovno a ženy len trpiteľky. Policajti sú tu ešte tupší ako v skutočnosti. Zo snímku dýcha feminizmus, ale plusom je, že aj pocit slobody. ()

Slarque

Čím častěji tenhle film vidím, tím se mi zdá dokonalejší. Susan Sarandon i Geena Davis tu excelují, ve vedlejších rolích také nenaleznete jediný falešný tón, skvělá hudba, nádherná kamera a nad tím vším dokonale soustředěná kontrola Ridleyho Scotta. Pro mě je to jednoznačně jeho druhý nejlepší film. ()

Vitason

Feministický režisér Ridley Scott (vždyť to byl on, kdo stvořil silnou hlavní hrdinku) natočil další film o ženách, na kterém je znatelně vidět, že ho napsala žena, ale užijí si ho všichni. Dvě zrzky vyrážejí na výlet do hor a chtějí se tak odprostit od svých nudných životů, kdy je jedna terorizována křupanským manželem a druhá znuděná prací servírky. Když se obě dostanou do problému a začne je pronásledovat policie, tak si uvědomí, že je se současným životem nic nepojí a poprvé za celý život začnou cítit, že jim v žilách koluje krev. Thelma a Louise je nádherná road movie o životě a přátelství, která se nenese v tolik odlehčeném duchu jako bratrova Pravdivá romance, kde jsou všichni muži zlí prasáci (snad jen kromě Tarantinových oblíbenců Keitela a Madsena). Film stojí na skvělých hereckých výkonech Susan Sarandon a Geeny Davis a pevném režisérském vedení Ridleye Scotta, který servíruje jeden hezčí záběr než druhý na americkou krajinu. V zajímavé roli (ovšem né tak zajímavé jako v bratrově Pravdivé romanci) se zde představí mladý Brad Pitt. Protože jsem v závěru uronil nějakou tu slzičku (což není zase taková vzácnost:-), musím dát maximální hodnocení. ()

Happens

Smrtonosná jízda, kamarádství až za hrob dosazené do příběhu, kde se pokazí všechno, co může, ale i tak film ukazuje romantiku v těchto situacích. Film je doopravdy jízda. Perfektní výběr herců. 90% (Film není v žádném skloňovaném pádu feministický, jak se lze dočíst v erudovaných komentářích a opravdu dvě hlavní představitelky NEtvoří tvrdé jádro feministického klubu.) ()

Bachy

Vidím trochu Butche a Sundance a cítím trochu Easy Ridera. Tohle asi vážně bude jeden a možná ten nejkrásnější vrchol kariéry Ridleyho Scotta. Film sympatický úplně vším, kde je jen zatracená škoda, že zkultovatěl natolik, a tak teď všichni tuší, jak skončí. Nicméně je třeba dodat, že zkultovatěl po právu. Kdo trochu té rozervanosti vnitřně cítí, ten jim bude držet palce od první do poslední vteřiny. Jen ten Zimmer mi přijde jako takovej mimoň. ()

klerik

Road movie s kopou (dnes už) hviezd, kde sa mi zdá Scottova réžia nevýrazná, Geena Davis bola vždy divná a so psychológiou sa tiež mohli pohrať. Film ma moc nechytil, ale aj tak je v ňom akási sila... ()

SeBig

Dvě nesympatický rádoby drsný rajdy na cestách.. kromě těch dvou brajd je obsazení super, ale co z toho. ()

LaciLC

Dve skvelé herečky Susan Sarandon a Geena Davis v zaujímavom a určite najosobitejšom filme geniálneho Ridleyho Scotta. Keďže má žáner road movie naozaj chabé zastúpenie, pôsobí tento film ozaj dokonale a je samozrejmosťou, že sa jedná o najlepší film daného žánru. Hlavná dvojica je obsadená výborne, podobne je to aj s vedľajším hercami, väčšinou už mužmi. Keitel, Madsen, ale aj Pitt svoje úlohy zvládli na jednotku. Silný, realistický film s úžasným záverom. Kto nevidel, nech to rýchlo napraví. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)