Kronika žhavého léta

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Václav Hanuš

Petr Haničinec, Renáta Doleželová, Miloš Willig, Vilém Besser, Slávka Budínová, Martin Růžek, Alena Vránová, Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Josef Bláha (více)

Na motivy z Řezáčova románu Bitva natočil Jiří Sequens široce rozevřenou, avšak krajně ilustrativní a tezovitou epopej, která zachycuje severočeské pohraničí v létě 1947, zobrazuje rejdy reakce, snažení bezvýhradně čestných komunistů i zákonité směřování společnosti ke konečnému vítězství dělnické třídy vedené komunisty. Jedná se o jeden z výstavních ideologických filmů rané normalizace, který měl zdůvodnit, že jedině komunisté povedou lid ke šťastným zítřkům. Je pozoruhodné, jak postavy (s nimiž jsme se setkali již o dvacet dříve ve Vávrově "Nástupu") stále setrvávají v pozici pouhých hlasatelů příslušných idejí, jak vyznívá směšně každá snaha o jejich polidštění třeba skrze váhání či naopak ukvapenost. (oficiální text distributora)

Kakho-oto

Film natočený rok před začátkem natáčení seriálu 30 případů majora Zemana má s tímto seriálem hodně společného. Především spoustu herců a komunistický pohled na naši poválečnou historii. Řekl bych, že Kronika... je ještě více bolševicky zabarvená než 30 PMZ (alespoň více než drtivá většina dílů tohoto seriálu). Je to dramatické, má to děj a nenudí to i přes velice dlouhou stopáž. Jako drama poměrně dobré, z hlediska historické věrnosti to hodnotit nelze. Natočeno podle románu napsaného v roce 1954 v době bolševické totality a temna. Příběh je navíc takřka zcela černobílý a průhledně ideologický. ()

pepek25

Volné pokračování Vávrova snímku Nástup z roku 1952. Děj se začíná odehrávat přibližně po dvou letech od předchozího filmu, v roce 1947. Hlavní hrdina Bagár se už v pohraničí vypořádal s Němci, teď je na řadě kapitalistická smetánka (Rosmus) zlatokopové (Püchler) a kolaboranti (Tymeš). Ve hře je osud družstva, státního statku, ale ohroženo je především pohraničí takové jaké si ho Bagár se svými spolupracovníky vybudovali... ()

offlineman

Renáta je holt moje láska, takže musím dát 4*! :-) Stejně jako za šmrncovní Slávku Budínovou v rajtkách, jezdeckých botách, bílé košili a s bičíkem v ruce!!!! :-) ()

Pitryx

Kapitalisté opět dostávají na frak od soudruhů. Ono to nebylo zpočátku špatné, ale pak jsem ztrácel pozornost a začalo mne to uspávat. Prostě to na mne bylo moc zdlouhavé. Ale jinak musím uznat mistrovské herectví, takže se to promítne do hodnocení. ()

Kunderion

Na týhle "kronice" mě zaujal nejvíc - vedle pár záběrů z kadaňskýho náměstí v roce 1972 - příběh dvojice Alena Vránová / Rudolf Jelínek... ()

Kozlowski8

Příběh ze severočeského pohraničí v poválečné době, která se vyznačovala nástupem komunistů a s tím spojeným procesem znárodňování. Snímek, obsáhlý nejenom svojí stopáží, avšak i dějově a množstvím postav. Film je poplatný době svého vzniku, avšak s tím nemám problém. U podobně zaměřených filmů z této doby je to očekávané. Jen některá gesta a výrazy v dialozích nemusely působit tak upjatě a afektovaně. To se dá říct i o projevech některých herců, např. Petra Haničince, u něhož mi připadá, že hraje všechny své postavy absolutně stejně upjatě. Nejvíce se mi líbily pánové Vinklář a Bláha, paní Budínová a Vránová, která byla navíc v době natáčení filmu velice přitažlivou ženou. 55%. ()

Winster

Tohle všechno vzniklo, když se podělal celej ten jejich německej bordel. Výborně obsazené. Ano poplatné svojí době, ale co není? ()

pájap

Víte co je smutný???? Že tahle komunistická agitka je o tisíc procent lepší než dnešní ulice, ordinace a podobně.... Samozřejmě myslím z filmarskeho hlediska. ()

coulismoulis

Co na to rict - asi jen, ze kdo chce videt P. Hanicince v "akci", at se radsi podiva na Zenu pod pultem, ta je prece jen zabavnejsi nez toto. Jediny svetly bod bylo odhaleni prave podstaty Bouseho a Bruzka jako pravych komunistickych s... :) ()

Urby

Více jak příběhu jsem si všímal prostředí, protože film se natáčel v mém rodném městě a bylo zajímavé sledovat, jak dříve vypadalo. ()

kofolik

podezrivam produkci, ze to mel byt televizni serial na sest dilu. protoze tohle dramaturgicky naprosto nedrzi pohromade, v prubehu filmu se meni hlavni protagonista, pribehy budovane kolem postav se nakonci zakonci velmi odflaknute, toporne dialogy, kazda postava je hlasnou troubou nejakeho spolecenskeho postoje. a ani chudaka Lisku to moc nebavilo, kdyz udelal jeden leitmotiv pro cely film a smitec. aneb to nejhorsi z majora zemana ve trech hodinach. ()