Do česko-německého pohraničí přijíždí skupina brigádníků na geologický průzkum. Ne všichni lidé však mají čisté úmysly i minulost, a tak skupinu geologů ohrožují diverzanti, kteří chtějí vyhodit do vzduchu opuštěný důl a uniknout přes hranici... (oficiální text distributora)

sator

Film má napětí i dramatičnost a na začátku 12 podezřelých.Zpolitizován je minimálně."Soudruzi" jsem tam zaslechl jen jednou :).lokace Děčínský Sněžník. ()

dr.fish

Velmi chatrný scénář mocně zideologizovaný. Pokud se pokusíme to vnímat opravdu jen jako komiks, dojdeme k vcelku slušné televizní zábavě na tehdejší i dnešní dobu určitě v pohodě sledovatelnou. "Pomoc soudruzi!" 70% ()

fantoci

Film poplatný době. Dobová představa o dobrodružné příběhu ze současnosti. Tento snímek patří však k dílům zdařilým, který je obsazen velkými hereckými osobnostmi. Staršími i tehdy začínajícími. ()

HonzaBez

"To jsou mi teda posily. Jeden tu přišel malovat, jiný fotografovat, a havíře aby tu pohledal…" Na tomhle socialistickém "thrilleru" mě asi nejvíc bavilo to, co sem žánrově vlastně ani nepatřilo. Parta mladých brigádníků (viz třeba Josef Vinklář s kytarou, Stanislav Fišer s frajerskou patkou či polepšený "kriminálník" Rudolfek Hrušínský) sem přináší trocha té mladistvé rozvernosti. A díky přítomnosti několika mladých dam či dívek (nejvíc asi mladičká Marie Kyselková) to má i nádech romance. Burácivě dramatická  hudba Miloše Vacka dává hned v úvodu jasně najevo, že tu půjde někomu o kejhák. A vskutku jedna pořádná přestřelka nás nemine, jakož i obligátní odhalení nekalých praktik zápaďáckých diverzantů. Přesto ale "já vím o Větrný hoře sví…" ()

farmnf

Agitační kravina s vkusnou režií Sequense. Hrdinové jsou především pohraničníci na koních. Bohuš Záhorský je skvělý zloduch a fašista. Je hezké vidět Pepu Vinkláře a Standu Fišera, když byli mladí a nemrtví jako dnes. Film, který má spád. Jeho umělecká hodnota je ale spíše záporná než kladná. ()

noriaki

Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Josef Kemr, Stanislav Neumann, Josef Vinklář, Lubomír Lipský, Radovan Lukavský a další. S takovým hereckým materiálem nešlo natočit vyloženě špatný film. Scénář je na padesátá léta překvapivě ideologicky vyklidněný, takže se Větrná hora dá přijmout jako místy trochu hloupý, přesto mírně nadpůrměný dobrodružný film s přesahem do kriminálky. ()

ghatos

Dobová dramatická šablona a pěkně blbá. My víme, kde je třídní nepřítel! Tehdejší populární strašení minulostí obohacené o akční frašku...30%. ()

Gekacuk

Plejáda těch nejlepších herců naší historie. Pouze Eva Kubešová sem evidentně nezapadla. Je nepředstavitelné, že by o ni mohl mít Vinklář zájem. V malé roli si zahrála okouzlující Marie Kyselková, budoucí princezna Lada. Byla to jedna z jejích pouhých tří filmových rolí. Miloš Kopecký je komický i v této vážné roli. Jiřina Steimarová ve svých memoárech vzpomíná, jaká byla při dlouhém natáčení dobrá parta a jak si to celé hezky užili. Každý z obsazených herců byl výraznou individualitou a vynikajícím umělcem. Proto film nemohl přes jisté slabiny scénáře dopadnout špatně. ()

vitekpe

Pekna a napinava dobrodruzna detektivka....s pohlednou a sympatickou princeznou Ladou, a hezkou pisnickou od Vinklare. :-) 4+ ()

Jiří K.

Málo vídaná sešlost hereckých es (kromě výše uvedených také O.Lackovič, R.Vrchota, J.Kemr, S.Zázvorková, B.Záhorský, V.Voska, atd.) v této napínavé detektivce o jedné diverzní skupině. Povinný závěr odpovídá době svého vzniku, ale přátelé, ta atmosféra, ta atmosféra 50.let...:) UPDATE 24.8.2013: Musim ubrat dve hvezdicky pod druhem shlednuti. Zacatek velmi dobry, zpracovani konce bylo hodne predvidatelne az s neuveritelnym happyendem. A to jsem velky fanda ceskych filmu 50.let. Pan Lukavsky v podobne roli jako v Krali Sumavy... ()

Kovaja

Tohle je pro mě 1 z nej filmů staršího vydání!!!!Naprosto skvělé herecké obsazení ať už mladíci Vinklář či Fišer jakožto mladé ucha lačné po dobrodružství nebo herecké esa Kopecký,Kemr,Záhorský, Lukavský.Jen si myslím že je škoda že ve filmu nedostal větší prostor R.Hrušinský který přijíždí na Větrnou horu jakožto člověk s kriminální minulostí.Naopak ve filmu exceluje J.Mareš-řidič autobusu,takový chytráček ze kterého se pozděj vyklube taktéž člověk držící s nacisty a je pro ně ochoten udělat cokoli.Ve filmu sou skvělé scény točené jak v krásné hornaté přírodě tak v těžební štole a napětí zde rozhodně nechybííí! ()

wosho

Nevyvážený scénář, mýchající romantické představy bandy kluků a realitou zlých udavačů geastapa. Navíc na tuto hlavní dějovou linii je namotáno spoustu jiných osudů a postav (většinou obsazených naší hereckou špičkou). To se vůbec pak režisérovi nedaří nějak pospojovat, mýchá lyrické výjevy hor (občas se zaplete s přeslazeným kýčem-chlapec-hrající na kytaru na skále s nádherným pozadím skal a kopců) s údernickou prací havířů, či hrdinskou ochranou našich hranic. Celkově se jedná o lehce podprůměrný dobrodružný snímek, jenž ke konci začíná trošičku fungovat a divák pociťuje jisté napětí-zvláště prohlédávání tajemné štoly je velice podařené. ()

ArthasKarfa

Kolem Větrné hory bych nešel bez samopalu nebo 45 za pasem. Padouchů plné hvozdy, střelby jak v operaci Overlord a ještě že všechno jistí soudruzi a nebezpečně rychlá PS na koních. Je to opravdu velmi napínavé. ()

MickeyStuma

V Československu a v 50.letech dobrodružný film? Ale ano,i to bylo možné a jak jinak než z pohraničí se západním Německem. Příběh je zasazený na dobu po válce, takže záporáci jsou jasní. Diverzanti a utajený nacista. Dobrý scénář Miloše Velínského a dobrá režie Jiřího Sequense je základem snímku na který se dá dívat i dnes. Příběh je samozřejmě poplatný době, ale při troše fantazie a podstatě věci nakonec proč ne? Diverzanti s úmyslem přejít hranici se vetřou do skupinky brigádníků, kteří jedou právě do česko-německého pohraničí, kde samozřejmě vše nepůjde podle plánu. Zápletka vcelku zajímavá. Vlastně je to takový, jak bych to podivně nazval, východní western, poněvadž westernové motivy tu jsou naprosto do očí bijící. Nakonec jednotka pohraničníků jedoucích na koních jako příklad může postačit. Rodokapsy byli stále žádané, tak proč to nezkusit v takovém to stylu. Jako každé dílo z temných padesátek je i toto velice diskutabilní. Agitační věci tu samozřejmě nechybí, ale s ohledem ke své době vzniku je snímek na svůj žánr natočen vcelku dobře. ()

Schlierkamp

Československý dobrodružný film s kriminálními prvky vyprávějící o pracovnících provádějících geologickou činnost v pohraničí. Na Větrnou horu, kde se nachází naležistě nerostů, přijíždí skupina různorodých osob, aby pomohla s geologickými pracemi. Jeden z nových pomocníků Rudolf Pecián (O. Lackovič) však nedojede na místo určení, neboť ho cestou k ubytovně někdo zabije. Důvod vraždy spočívá v utajení stop z minulosti, která sahají do Protektorátu, neboť oběť vraždy by zřejmě mohla někoho zdiskreditovat a odhalit jeho spolupráci s nacisty. Přestože rok vzniku tohoto díla vybízí k ostražitosti a budí nedůvěru, veškerá opatrnost a snaha sledovat film s nadhledem je v tomto případě zbytečná, neboť se jedná o výborně napsaný, téměř apolitický příběh s mnoha známi tvářemi, z nichž časem vyrostou budoucí herecké hvězdy. Postupně z děje jako hlavní postavy vyplynula trojice mladíků v sestavě J. Vinklář, Z. Braunschläger a S. Fišer, která v podstatě odhalila identitu osob dřívě spoluporacující s německými okupanty a nyní se zoufale zahladit stopy. Ve snímku ale účinkují takové osobnosti jako R. Lukavský jako vedoucí geologických prací, R. Hrušínský s kriminální minulostí, M. Kopecký a J. Kemr, kteří byli také posláni na výpomoc. Vedle nich se objevili také R. Deyl ml., coby vedoucí skladu s trhavinami, jenž tentokrát krotil svoje tradiční nadšení pro socialismus, V. Voska, řidič J. Mareš, R. Vrchota, S. Neumann či bývalý nacista B. Záhorský. Ve snímku se objevilo něco jako pokus o romantiku mezi R. Hrušínským a kuchařkou S. Zázvorkovou a S. Fišerem a M. Kyselkovou, avšak tyto milostné scény byly zcela překonány hlavní dějovou linií. Režisér J. Sequens, jenž svou úroveň a kvalitu prokázal mnohokrát, natočil velmi zajímavé a příjemné dílo s dobrodružným dějem a překvapivým odhalením zločinců. ()

Puerdraco

Odmyslím-li si ideologický podtón, který se celým filmem loudavě táhne, tak mi z toho vzejde docela zdárná kriminálka s dobrým hereckým obsazením a překvapivě kvalitním scénářem. Na 50. léta nadprůměr. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)