Roku 1995 natočili 3 japonští režiséři 3 krátké povídkové filmy. První, hororově střižená MAGNETICKÁ RŮŽE vypráví o skupině astronautů, kteří přistanou na podivném vesmírném útvaru, který žije svým vlastním životem. Druhá, komediálně laděná SMRADLAVÁ BOMBA vypráví o muži, který po konzumaci nebezpečného léku začne vydávat nesnesitelný zápach a armáda se ho proto rozhodne zlikvidovat. Poslední, silně výtvarně stylizovaná povídka MĚSTO KANÓNŮ, silně odkazuje k Orwelovu 1984. Popisuje jeden den v utopickém totalitním státě (městě) jehož existence má jediný smysl - vystřelení z kanónu. (Skejpr)

kareen

Neupírám první povídce, odehrávající se ve vesmíru, podmanivou atmosféru, ale vzhledem k tématu bych uvítala víc temnější a klidně i strašidelnější vyznění, odlehčená druhá povídka o notně hloupém muži, co je po pozření experimentálního léku smrtící hrozbou pro ostatní lidi, mě i přes ten černý humor příliš nebavila a tak zdaleka nejvíc mě, jak svou originalitou, tak i po animační stránce, zaujal poslední příběh totalitního města, kde jediným smyslem existence obyvatel je střelba z děl proti neznámému nepříteli. ()

kaylin

Přiznám se, že jsem od Studia 4°C čekal trochu víc, hlavně poté, co jsem si od nich něco přečetl. Nevím, jestli "Memories" je zrovna film, který se až tak klasické japonské animaci nevymyká, ale přišel mi celkem standardní, i když pravda, styl vyprávění rozhodně není tak přímočarý. Některé scény jsou opravdu výborné a je vidět, kolik se toho v jedné scéně může dít. Asi jsem prostě jen čekal něco moc výjimečného. ()

Hees

Najprv hodnotenie aby bolo jasno : Magnetic Rose (magnetická ruža) **** je najkvalitnejším filmom; Stink Bomb (smradľavá bomba) je tým najhorším (aspoň pre mňa) ***; Cannon Fodder (mesto kanónov) ***/5. Priemer je čiže 3 hviezdy, napriek tomu, že jeden film je tam naozaj lepší a viac ma bavil. Škoda, že toto sa nedá hodnotiť samostatne pretože kvalita jednotlivých "filmov" je naozaj dosť rôzna a príbehy sú rôzne dobré atď. Prvý film magnetická ruža ma najviac zaujal, lebo tento film spomedzi ostatných (dvoch) je tajomnejší, pripomína koniec niektorých veľkolepých filmov a hlavne druhé dva filmy mi pripadajú ako bez konca, ako by nemali vôbec koniec. Smradľavá bomba je skôr komédia podľa môjho názoru a nedokázala ma veľmi rozosmiať. ()

honajz2

MAGNETICKÁ RŮŽE - Ze všech povídek mi tahle přišla jednoznačně nejlepší. Už od začátku mě fascinovala naprosto úžasnou hudbou a dost silnou atmosféru, která se pak stále víc a víc stupňovalo. Zhruba v prostředku to na pár minut sice v poutavosti trochu upadlo, ale pak se to zase hned zvedlo. Má to zajímavý příběh se spoustou zajímavých, atmosférických scén, to tajemno v tom je taky perfektní a většinu času jsem byl skutečně nadšen. Navíc z toho vyplynula jedna zajímavá (ačkoli nijak objevná) myšlenka. A úžasně to vypadá i po stránce animace a vizuálu. Jenom škoda pár nedotažeností a ne zrovna domyšleného konce... Nebo jsem ho možná jen plně nepochopil. (4*) SMRADLAVÁ BOMBA - Bál jsem se, že to bude plné fekálního humoru, ale naštěstí opak byl pravdou. Je to celkem zajímavý příběh muže, který si na chřipku vezme podivné, neotestované prášky, které z něj udělají smrtící zbraň, jelikož jeho smrad zabíjí každého kdo se k němu přiblíží a on nemá možnost jakkoli svůj osud zvrátit. Pak je tu teda ještě druhá věc, že ten muž je docela dement a vůbec mu ani trochu nedojde, co se s ním vlastně stalo. To se ale dá překousnout, když je to komediálně laděné, horší je jiná věc - neustále to lavíruje mezi komedií, tragédií (dokonce i s přesahem). Tudíž ani pořádné netuším jak to brát a hodnotit. Ten přesah, co se tam v určité části tvoří, z toho bohužel nakonec nijak nevyplyne a celkem mě to mrzí, protože kdyby z toho skutečně vzešlo, že SPOILER se ten jeho pach dá nějak kontrolovat a utlumovat a že ho řídí svými emocemi KONEC SPOILERU, dalo by se s tím víc pracovat. A navíc by z toho mohla vzejít zajímavá pointa, i víc myšlenek by z toho mohlo vyplynout, záleží jen, jak by to Okamura (Tensai, ne Tomio) dokázal ukočírovat. Takhle je to celkem nevyužité, ale pobaví to, nějaké napětí v tom taky je (i když to trvá krapet déle než by mělo) - je to celkem dobrý. (3,5*) MĚSTO KANÓNŮ - Strašně mě šokovala ta animace. Je to japonské, člověk čeká anime a ono ne. Tohle bych tipoval spíš na Francii a chvílemi jsem měl i dojem, že to není japonské, jen to je do japonštiny nadabované - ale ne, skutečně to je japonské. Kromě originální (na Japonsko) animace to má i docela slušnou atmosféru, která sice není úplně podmanivá, ale zaujmout dokáže a svůj svět aspoň dobře načrtne. Na tom vlastně celá tahle povídka stojí, protože nějakou hlubší myšlenku to nemá, děj taky ne, jen to chce ukázat další z verzí možného totalitního světa, ve kterém se žije jen pro to, aby se vystřelovalo z kanónů neznámo kam. Je to zajímavé, má to dostatečnou stopáž, ale stejně by se to na ni dalo víc rozvést... (3,5*) CELKOVÉ HODNOCENÍ - Celkem příjemné překvapení, tenhle typ neakčních anime mi docela sedí a navíc se na scénáři nejspíš všech povídek podílel můj oblíbenec Satoši Kon, takže jsem do toho vkládal velké naděje. A ačkoli každá povídka má své mínusy, celkově mi tahle antologie sedla a líbila se mi. Každá ta povídka je úplně jiná, ale všechny jsou sci-fi a všechny mají něco do sebe. Celkově to vidím na slabé 4* () (méně) (více)

MrPierc

Tři povídky jako tři dokonale vybroušené drahokamy zasazené do krásné a záhadné brože animovaného triptychu. Animace obsahují velké scény, zajímavé nápady a ukázky toho nejlepšího, čeho lze v animaci dosáhnout. Jsou tam sice náznaky 3D animace, ale naštěstí se to drží celkově v tom klasickém stylu, který tak miluji. První povídka má trochu námět alá Solaris, ale jinak zpracovaný. Druhá povídka je sice také sci-fi, ale velmi humorná a bizarní. Poslední je smutná a zdegenoravaná válkou a demagogií. Celkově je to výjimečná trikolóra, která je krásně nakreslená a zajímavě vymyšlená. Ani na chvíli jsem se nenudil. Jedny z nejlepšich povídkových animovaných filmů. ()

cubajz

sympatická koláž ze tří povídek, z nichž mě nejvíce zaujala hned ta první, která oplývá bezvadně hororovou atmosférou a dle mého názoru i nejlepší animací. Druhá také nebyla špatná, celkem pobavila ale kvalit té první nedosahuje a třetí je někde daleko vzadu, i když zase zaujala dost originálním nápadem. ()

Aquarius

Magnetická ruža ma moc nebavila, táto téma bola dostatočne vydrenená v iných anime (aj keď, priznávam, anime mladšieho dáta). Smradľavá bomba ma začala baviť až s príchodom armády a záverečná pointa bola priehľadná jak bráchove trenky. Naproti tomu Mesto kanónov je dielo ohromujúce svojím perfektne štylizovaným vizuálom (tie farby!). Škoda že v Japonsku vzniká tak málo filmov (a pravdepodobne aj málo comicsov) s originálnym poňatím mangy a keď už, tak ich naštvaná obec hard-core otaku skope pod zem, pretože to vraj "nieje pekné" (viď štýl kresby vo filmoch Masaaki Yuasa a Satoshi Kona). ()

eye candy

Poslední příběh město kanónů se mně líbil jednoznačně nejvíc, pro své cirkusácké pojetí, hravost a originální animaci. Prostřední povídka je i přes docela zajímavý nápad průměr a skoro ničím mě nezaujala. A zbývá už jenom Magnetická růže. Tu si pro sebe ukradla nádherná hudba, která ji vystřeluje z "obyčejného" příběhu o zhrzeném hologramu do magických výšin a působí celkově velice vznešeně. Asi mi něco podstatného uniklo, jinak si nedokáži vysvětlit proč tyto tři příběhy sklepli autoři dohromady když jsou si podobné asi jako alan delon a jožin z bažin. Škoda no..jinak hodnocení jednotlivých povídek : 3,5 / 2,5 / 4 / ()

Doudis19

Tři příběhy, tři režiséři a tři úrovně kvality. První - 3*, druhý - 5*, třetí - 2*. Jako celek poměrně zábavná podívaná, především díky propracované výtvarné stránce. ()

gjjm

Tři scifi filmy. První je spíše takový melancholický horror o tom, jak si operní pěvkyně vyvolává své vzpomínky a vyruší ji při tom skupinka kosmonautů (naprosto fascinující, technicky i obsahově, díval jsem se na to snad desetkrát - stojí za to vidět, už proto, že japonštinu s ruským přízvukem v podání pana Iwanowu jen tak neuslyšíte), druhý o tajném vládním experimentu a člověku, který smrdí tolik, že zabije celé široké okolí a třetí jako kratičká bezpříběhová vize dokonale militarisovaného státu (spíš než 1984 mi připomínalo Gilliamův Brazil, i stylem humoru). Magnetická růže je nezapomenutelná, patří k vůbec tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl... Ostatní jsou spíše ubohé, ale na Magnetickou růži asi nezapomenu hodně dlouho ... Rozhodně stojí za to vidět. ()

johndee

Tohle je opravdu nádhera.Dechberoucí Magnetic Rose,Vtipně pojatá povídka Stinky Bomb a vizuálně dokonalá Cannon Fodder.Krásný celek + 5 hvězd navrch. ()

Luksa

Naprostá PARÁDA. Japonci mají nápadů na rozdávání. Všechny tři povídky jsou výborné, nejvíc se mi asi líbila první Magnetic Rose, která mi vzdáleně svou atmosférou a neuchopitelností připomínala další anime, a to Angel´s Egg. Film, který bych si moc přál někdy vidět v kině. ()

NALBERTik

No první povídka fakt bomba, taková japonska verze Solaris, akurat že jenom 40-ti minutová a se super grafikou.... Druhá povídka total ulítlá komedie o prdícím muži, který svými prdy skoro zahubil japonsko :))) A třetí smutný příběh o obsluhovači děl za války.... Fšecky tři parádní, třetí mi přišel nejslabší, ale první dva na 5* určitě :) ()

Soweek

Tak jsem se opět nechal zlákat japonským anime....První povídka 5, druhá 3 a třetí 3, takže celkový průměr nad 3,5 ()

Arkanoid

Japonský poviedkový animovaný film. Už opening je zážitok, ide o mozaiku/rýchly strih vecí nejako definujúcich vtedajšiu dobu. Animácia je japonská klasika tej doby, veľmi príjemná. Všetko je prepracované, až na tváre postáv, možno kvôli zámeru ľahšie vytvárať vtipné situácie. Prvá poviedka sa odohráva vo vesmíre. Astronauti opravujú iné vesmírne objekty vytvorené ľudskou rukou. Nádhera. Stav beztiaže a štyria sťažujúci sa členovia posádky. Prijmú SOS signál a keď dvaja prídu do vesmírneho objektu, nestačia sa čudovať. Hologramy a udalosti mätúce ich rozum, kde nevedia, čo je realita a čo virtuálna realita. Zasnený lenivý sukničkár Miguel je nadšený, ženatý otec Heintz sa snaží všetko brať realisticky. Porovnanie so Solaris tu iste je, ale v slávnom filme ruského velikána bol príbeh koncipovaný emočnejšie a hologramy vytvárané na inom základe ako tu. Tu je však väčšie napätie o postavy, ktoré si nemôžu byť ničím isté. Kvalitná poviedka ku plnému počtu mi v tejto poviedke chýbali vyhrotenejšie vzťahy medzi postavami. 80%. Druhá poviedka začína v 45. minúte. Z vesmíru sa presúvame na Zem do japonského mestečka pokrytého snehom. Hlavný hrdina Tanaka si dá u doktora pichnúť očkovaciu látku. Má teplotu, ale ako vysvetľuje recepčenej v práci, nemá dievča, ktoré by sa oňho doma postaralo. Síce dabérov hlas je flirtujúci, recepčnú to necháva bez emócií. V kľúčovom momente prezerania si záhadnej tablety hrá hudba strunového nástroja. Všetci ľudia okolo hlavného hrdinu zomierajú na neznesiteľný smrad. On síce tuší, že to ním (váha, či bude ďalej kráčať ku ľuďom), no napriek tomu sa vždy rozhodne ku ľuďom ísť a oni zomierajú. To je pravé fantasy a žiadna logika, skoro ako netrafenie hlavného hrdinu viacerými riadenými strelami. Pointa je vtipná a trochu prekvapivá. Poviedka však nie je dostatočne prepracovaná a vtipná. Slabších 60%. Tretia poviedka sa zaoberá fikčným svetom, asi totalitou, kde je hlavným cieľom národa staranie sa o obrovské kanóny, ktoré sú rozhodne gigantické a vyskytujú sa ako súčasť budov skoro na každom rohu. Je tu minimum dialógov, na ktoré sa dá nadviazať nejakým dejom. Tu som mal problém nájsť si obľúbenú postavu, šlo skôr o vykreslenie nápadu ako takého, ktorý ma ale príliš nezaujal. Cením postavy nakreslené karikatúrnym štýlom. 20%. Vo výsledku je škoda, že všetky tri poviedky boli spojené do jedného filmu, keďže kvalitatívne, obsahovo a formou boli každá úplne inde. ()

MilkyA

co len k tomuto napisat .. predpokladam ze ta ruza mala byt zrejme velmi krasna, goticka, temna atmosferovka... smradlava bomba bola mienena asi ako vtip a mala som sa smiat... a mesto kanonov? zeby na zamyslenie? za kazde hviezda, nuda ()

SpaceOdyseus

Super povidky, kazdy se svym vlastnim twistem na sci-fi zanr. Prvni je nadherna, druha je fakt vtipna i kdyz lehce slabsi a treti je velmi inovativni podobenstvi v mem oblibenem subzanru fantastiky. Takze nemuzu jinak nez za 5. ()

Filip.S

Tak od konca: posledná poviedka Mesto kanónov - 4*. Zdanlivo jednozáberová štruktúra pirpomínajúca Hichcockov Povraz a animácia do určitej miery podobná Triu z Belleville (ktoré má aj podobne smutno-nostalgickú atmosféru), ju príjemne odlišujú od zvyšku anime produkcie. Prostredná poviedka Smradľavá boma bola najslabšia. Pomerne banálny a predvídateľný príbeh, ktorý sa nie celkom úspešne snažil byť vtipný zachránila jedine nahorklá príchuť záveru, ktorá ju posunula do mierne odlišnej polohy. Hodnotenie 3,5*. A konečne úvodná Magnetická ruža. Kellyovsko-Lynchovský príbeh vesmírnej lode duchov bravúrne kombinuje bizarnú vizuálnu expresivitu s emočne silnou operou vo zvukovej zložke. To vytvára dokonalý podklad pre typicky ázijsky zakamuflované citové vydieranie, na ktoré každý divák musí skočiť. Jednoznačných 5*, prenesených vo výsledku na celý film. ()

York

Takze prvni pribeh o astronautech byl celkem dobry, druhy o smdradlave bombe byl uplne super a treti o kanonu dost divny. No ale jako celek po ostatnich kratasich od 4°C dost dobry. ()

Rozjimatel

Originálne pojatý animovaný film pozostávajúci z troch poviedok, ktorých spoločným menovateľom je sci-fi charakter. Jednotlivé poviedky s hodnotením:   1. MAGNETIC ROSE, Her Memories (44'): 4 *   Najlepšia poviedka o vzrušujúcom vesmírnom dobrodružstve. Tieto vesmírne záchranné misie ma akosi vždy fascinovali - prichádza núdzový signál zo záhadnej vesmírnej lode z neznámej doby, ktorá vyzerá ako troska a schováva v sebe veľmi nebezpečné tajomstvo (ďalších filmových príkladov by som vedel menovať celý rad). Poviedka je veľmi nápaditá, to tajuplné miesto je proste úchvatné a navyše tu hraje nádherná Pucciniho hudba. Len v tom závere sa to z môjho pohľadu až príliš zvrháva na bohapustú akciu a tá úžasná tajuplnosť sa tým vytráca.   2. STINK BOMB, The Stinkiest Weapon (40'): 4 *   Zaujímavá, apokalypticky ladená poviedka o záhadných pilulkách. Je veľmi akčná a poriadne brutálna (veľké množstvo mŕtvych) a očarila ma predovšetkým svojím čierno-humorným vyznením. Opäť musím pochváliť výbornú hudbu.   3. CANNON FODDER, City of Cannons (22'): 3,5 *   Táto poviedka z pretechnizovaného, militarizovaného sveta ma síce bavila najmenej (občas je trochu jednotvárna), ale určite jej nemôžem uprieť originalitu a protivojnové posolstvo. Tá industriálna hudba má svoje podmanivé čaro (predovšetkým tá v záverečných titulkoch). ()