Stárnoucí pistolník John Bernard Books přijíždí do malého města, aby se ukryl před zvědavci a vybojoval nejtěžší zápas, souboj se zákeřnou chorobou. Bohužel, jeho po léta "pěstovaná" sláva - nikdy nepřekonaného střelce - jej neúprosně pronásleduje... (Česká televize)

Foma

Z principu lásky obecně k filmu prostě nemůžu hodnotit za míň. Jasně, že samo o sobě by to bylo tak za 3-4, ale ten film má díky okolnostem a zúčastněným hercům takový charisma (když tedy použiju termín charisma na film), že je fakt pamětihodným. ()

radektejkal

Jednou z prvních fotografií (str. 55) v knize Jamese Monaca "Jak číst film", je portrét Johna Waynea právě z tohoto filmu a s titulkem: "I na této nehybné fotografii tvář mluví za vše". A film mluví o Johnu Wayneovi střelci i Johnu Wayneovi herci, a je poctou oběma. Pozn. 1: Rakovina plic mu byla diagnostikována již v roce 1964. Pozn. 2: Podobně jak tvrdí cheyene *****, je Siegelovo dílo možno považovat za "loučením nejen se slavným hercem, ale též s westernem jako takovým". ()

kinderman

Dojemné loučení westernové ikony J.Wayna s žánrem v roli pistolníka, který umírá na rakovinu, je o to působivější, že se herec potýkal se stejným problémem (na nemoc si zřejmě zadělal při natáčení filmu o Čingischánovi, který byl realizován v blízkosti pokusných jaderných výbuchů). Další westernový matador-J.Stewart- se objevuje v roli lékaře a zrzavý hošík R.Howard jednou jako režisér natočí taktéž dobrý western: Ztracené. ()

kapsomut

Celkový film se moc nevyvedl a ta závěrečná přestřelka nestála za nic. John Wayne není můj oblíbený westernový herec. Na Eastwooda nebo Bronsona rozhodně nemá! ()

Martin741

Reziser Don Siegel /Big Steal, the Killers, Dirty Harry/ natocil taky rozluckovy western, kde sa luci s westernami nielen legenda svetovej kinematografie John Wayne /Red River, Rio Lobo, Man who shoot Liberty Valance/ ale aj filmovy zaner western ako taky. Tak ono v 70. rokoch uz western bol umierajucim zanrom, to uz bolo vacsine divakov jasne uz nejaky ten piatok. John Wayne a jeho postava maju rakovinu /Wayne aj v reali/, a dozvedel sa to az od doktora Dr. Hostetlera, ktoreho hral James Stewart /Mr. Smith goes to washington, It´s a Wonderfull Life/. Nasledne po oznameni tejto smutnej udalosti sa rozbehne filmova jazda. Co sa tyka dalsich westernov ako Zastaveni na Missouri s Marlonom Brando /30 %/ a Eastwoodov Psanec Josey Wales /86%/ tak Shootist je niekde v strede, na vysiny Psanca sice nema, ale je daleko lepsi nez /pre mna hrozne precenovane/ Zastaveni na Missouri. Ganeshazial vsak nuda opat dostala neprirodzene vela priestoru a prilis poznat kulisy a maketu mestecka. Okrem Wayne- a a Stewarta tu hrala aj Lauren Bacall /Big Sleep, Key Largo/. Preco sa vsak oplati western pozriet, je zaverecna prestrelka v bare, kde Wayne ukazal strelecke majstrovstvo, hoci uz mal na krku 70 -ku. A ako rozluckovy western Johna Wayne- a to beriem, ale film ostava stale len v priemere : 67 % ()

Amroth666

Jimmy, zvádl jsi to s úctou. Rakovina ještě nic neznamená. Ale jako úctu mám namysli? Jistě tu hlavního hrdiny v boji s rakovinou. Jinak průměr a nedá se to srovnat ani s kultovními Westerny ala Clint Eastwood, takže docela zklamání. ()

pakobylka

Spíš nežli klasický western klasické drama ... drama vzpomínkové, bilanční - a rozlučkové, přičemž zaznamenává nejen konec životní pouti jednoho postaršího pistolníka, ale i zavedených pořádků Divokého západu. K akci se odhodlává jen tehdy, když už není zbytí ... nicméně i tak mu to sluší, když maličko stydlivě postává na place, oděné ve westernových kulisách - a image mu kazí jen přílišná dávka patosu ... byť o ní v žádném případě nelze říct, že by nebyla na místě. Solidní 3*, které stojí oběma nohama pevně na zemi. P.S.: Netušila jsem, že John Wayne měl se svou poslední filmovou postavou TOLIK společného ... z úcty k němu přihazuju čtvrtou * ()

senor

Velmi decentí pocta westernu i jeho ikoně se skvělými hereckými výkony (kdo říká že John Wayne neuměl hrát?), a chladnou lednovou Surteeseovou kamerou. ()

JohnSmith

John Wayne v poslední roli umírajícího pistolníka.Asi to mělo být i jeho osobní rozloučení,které je v úvodu filmu obohaceno o záběry z jeho starších filmů.Bohužel toto rozloučení je spíš dojemné než klasicky westernové a krom finální přestřelky se toho moc nedočkáme.Opravdu nechutným pak byl výstup Harryho Morgana v roli šerifa,který přeje Wayneovi brzkou smrt. ()

Šakalík

Velmi působivá rozlučka westernové legendy Johna Wayna se stříbrným plátnem a nedlouho poté bohužel i se životem. John zde hraje v podstatě sám sebe, protože J.B. Books je jakýmsi splynutím všech slavných pistolníků, které Wayne během své bohaté kariéry ztvárnil (hned na začátku filmu také uvidíme ukázky z několika jeho slavných westernů). Stejně jako samotný John Wayne se i tato postava potýká s rakovinou a vidinou blízké smrti, s kterýmžto údělem se rozhodne vypořádat po svém. Tohle je opravdu velmi silná role, ve které Wayne dokazuje, že ač o tom někteří pochybují, byl to výborný herec. Bravurně mu sekunduje Lauren Bacall v hlavní ženské roli a doktora, který Booksovi oznámí smutnou diagnozu, si zahrál James Stewart, který po Waynově boku zazářil už v jednom z jeho nejslavnějších westernů Muž, který zastřelil Liberty Valance. Ale zpět ke Střelci. Tento film je skutečně velmi důstojným odkazem nejslavnějšího kovboje, který se s námi rozloučil jako pravá legenda – stylově a s hlavou vztyčenou. ()

Han22

Když jsem před cca 7 lety viděl prvních pár mluvených westernů z roku 1939, žánrem prakticky nepolíbený, tehdy jsem Waynovo Přepadení ocenil jako první western roku. A od té doby jich ještě pár bylo, i když Wayne netočil ty nejslavnější klasiky, ani nebyl nejlepší herec, byl to stejně král westernů. Jeho odcházení je poměrně autobiografické, stárnoucí pistolník/herec pro jehož pistolnictví/filmy už není v moderním světě (ve filmu 1901) místo a který umírá na rakovinu a chce odejít v záři slávy. Až na finální přestřelku prakticky bez akce, ale není to úplně smutná tryzna. Naopak je to skoro typická Waynovka, dialogy jiskří jako vždy, nechybí tu různé figurky zahrané spolehlivými herci (Morgan, Carradine, Crothers), Wayne se hádá s různými postavami, učí mladého kluka (Howard) a buduje si pouto s ráznou vdovou (Bacallová). Ale jak zpívají Olympici, ten film skrývá slzu pod usmáním... Každopádně krásný film, moc mě potěšil úvod se scénami ze starých Waynovek a možná i první western, kde se dokonale hodila nastupující moderna. Velice silné 4*. ()

Mikino00

Důstojné rozloučení Johna Wayna s Westernem, ve kterém za ty léta ztvárnil mnoho nezapomenutelných postav a stal se symbolem tohoto žánru. Odešel největší kovboj. ()

sadlokan

Před 20 rokama sem toho chlápka přímo nesnášel,ale teď,když sem taky chlápkem sem teda sakra změnil názor.OLD SCHOOL. ()

Denny

Tak tohle byl poslední film s pistolníkem Waynem, který tak trochu byl i o něm - smutný konec někdejšího amerického idolu. No,musíme tam všichni... ()

Tiiso

Nostalgické loučení jak se žánrem, ikonou tak i se životem. Film patří do skupiny výtvorů, které v sedmdesátých letech western začali pohřbívat. Příběh je založen na dialozích a ústřední téma se točí okolo přicházející smrti v podobě rakoviny hlavní postavy. Sčítání, rekapitulace a předání pár mouder mladším. ()