The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Epizody(6)

Arthur Dent je obyčejný, celkem nudný Pozemšťan, který nemá rád čtvrtky. Byl by jím i navždy zůstal, kdyby se neukázalo, že jeho nejlepší přítel Ford Prefect je mimozemšťan a planeta Země stojí v cestě výstavbě nového hyperprostorového obchvatu, takže má být zbourána. Arthur s Fordem se jako jediní zachrání a - vybaveni pouze nepostradatelným Stopařovým průvodcem po Galaxii a ručníky - jsou vrženi do nejztřeštěnějšího dobrodružství v dějinách všech paralelních vesmírů. (July)

BMAJTZ

Mno nevím nevím, patřím mezi velké fanoušky sci-fi ale Stopařův průvodce mě vždycky nějak míjel. Dalo by se říci, že na poli sci-fi mě stopař míjí účinkem úplně stejně jako na poli fantasy Zeměplocha. Prostě mi tenhle druh humoru dvakrát nesedí. Ano dalo by se namítat, že je to suchý břitký britský humor, ale když to položím vedle skvostu jakým je Red Dwarf tak Stopař naprosto projíždí na celé čáře. Je to vlastně spíše taková studie jak budou lidi vnímat film plný absurdit a naprostých nereálností a o to tady vlastně celou dobu jde. Pokud tedy máte rádi lehce surrealistický pohled na věc tak směle do toho, mě to prostě nic neříká. Ještě musím připustit, že seriál jsem viděl až po shlédnutí modernější filmové verze a nejsem si zcela jist jestli je lepší nebo horší, seriál prakticky natahuje děj na 6 dílů zatímco ve filmu je vše odvyprávěno během asi 90 minut. Pro mě byl film mnohem zábavnější, i když připouštím, že nemalou zásluhu na tom měla i vizuální stránka se kterou se seriál z roku 1981 opravdu nemůže rovnat, když teda pominu tu neskutečnou hromadu papundeklových kulis. Stopař povětšinou staví na základech naprosto absurdního vtipu který je prostě až příliš inteligentní na to, aby utáhl celé dílo. Mě osobně neoslovil a raději zůstanu u takových anglických skvostů jako je Red Dwarf nebo Black Books. Pokud jste ovšem fanoušky knižní předlohy určitě se vám to bude líbit, v seriálu je zmíněno o dost víc detajlů nežli v pozdějším filmu a tím se vlastně stává poměrně komplexním dílem. Pro ostatní to až tak záživné nebude, ale co už tohle je jednoznačně zaměřeno jenom na určitou skupinu lidí. Před shlédnutím bych asi doporučoval přečíst si knihu, kterou jsem já osobně nečetl a proto mi spousta narážek nejspíše nic neříkala. ()

Ledkodlaq

Bohužel jsem napřed shlédl novějšího stopaře a až poté ze zájmu tento kus. Přes archaické zpracování podívaná přesáhla mé nízké očekávání a se zájmem jsem shlédl celé a bylo zajímavé všimnout si drobností, na které pak odkazovali ve stopaři novějším. Kdo neviděl ještě ani jednoho stopaře, doporučuji napřed tento starší kousek a pak ten novější, filmový zážitek se tím jen umocní. ()

Tadzi

Kvalitní ztvárnění kultovní knihy. Zajímalo by mne, jak by to dopadlo v dnešní době megalomanských rozpočtů, ale Průvodce asi nemá tolik fanoušků, aby strhli někoho k natočení jeho adaptace... ()

Spectre

Ku stopárovi som sa dostal len nedávno, avšak to som už stihol najprv nový celovečerný film a potom v neubúdajúcom nadšení všetkých päť kníh. Neviem či je dobre, alebo zle, že som sa k tomuto seriálu dostal až nakoniec. No, každopádne, po pozretí prvého a druhého dielu som mal namále a chcel som písať komentár ihneď, avšak nakoniec som dopozeral zbytok a definitívne som sa naladil na frekvenčné pásmo tohoto šialeného počinu. Trikovú stránku ako takú sa hodnotiť nedá, ostanem iba pri tom, že dodáva tomuto seriálu ten správny punc uletenosti, čo rozhodne nie je na závadu. Čo sa hercov týka, síce mi sadli do svojich postáv, avšak výkony pred kamerou mi pripadali také, ... zvláštne. Netrvalo to však dlho a pochopil som, že ich viedol entuziazmus a láska k predlohe, v mnohom to pripomína rôzne "fan-fiction" filmy. Po výpravnej stránke sa jedná (a to nemá imho nič spoločné s peniazmi, skôr s použitím daných prostriedkov) o akúsi renesanciu Eda Wooda, čo však opäť nie je na závadu. No a napokon dve veci: Pri čítani knihy ma hneď napadlo, ako by mohla na plátne vyzerať reštaurácia na konci vesmíru - výborný uvádzač a okolie dramaticky podfarbené výjavmi ako z 2001. Tu sa tie výjavy nekonali, avšak práve vďaka nezabudnuteľnému uvádzačovi tohoto osudového večera sa jedná snáď o najlepšiu časť z celej minisérie. Ďaľšia z vecí sú ukážky zo Stopára, ktoré tvoria výrazný prvok aj v prípade nového remake. Počítačový "hypermoderný" dizajn a la 80-te roky ma doslova nadchol, i keď zrejme iným spôsobom, ako pôvodne autori uvažovali ;) Bez všetkého sa dá povedať, že bude lákať aj nasledujúce generácie fanúšikov sprievodcu. --- Zhrnutie nie je jednoduché. Tento seriál je veľmi uletený, snáď uletenejší ako je britský uletený štandart :) Niektorým sa nebude páčiť, avšak zbytok si ho zamiluje. Z mojej strany je to 5* ()

Chevees

Nepropadejte panice... :) Kvalita zpracování odpovídá seriálům BBC ze začátku osmdesátých let. Docela jsem se u toho pobavil... ()

Matli

Tak z této tvorby jsem lehce mimo. Na jednu stranu odpad a na druhou stranu za 5*. Když pominu typickou britskou filmařinu, která mi vlastně nevadí, tak mi to přijde, že scénář a hlavně texty a všechny ty názvy a vesmírný věci tvořilo pár nalitejch týpků, ale ve finále to jsou hlody, které bych chtěl a nechtěl slyšet znova. Hlavně, že už vím otázku na odpověď ''42'' a můžu jít spát. 52% ()

Alex

Po několikerém přečtení předlohy jsem konečně zkoukl i seriál. Hodnocení zde se celkem různí, já jsem byl teda nadšený! Nehodnotím uměleckou úroveň filmového zpracování, ale bavil jsem se dokonale. Myslím, že tvůrci vytáhli z předlohy to podstatné a zachovali tak skvěle ducha "příběhu". ()

merigieren

Ptám se: má obraz nějakou přidanou hodnotu k tomuto rozhlasovému vyprávění ? Odpovídám: nemá. Když pomineme tento drobný nedostatek, jež nám jen krade iluzi světa, jež mohl být vytvořen v našich myšlenkách, dostaneme ten nejvysušenejší britský humor, jaký kdy vznikl. Naráží se zde na mnoho lidských vlastností, pravidel a běžných věcí všedního života, podaných tak, že si uvědomíte, jak nesmyslný může lidský život někdy být, ale to ve mě smích nevyvolalo. Spíš jde jen o podivuhodná vyprávění, která hýří nápady a hezky se poslouchají, ale jen po jednom dílu denně. Víc minut by mohlo připravit o rozum. ()

JimiH

Nepropadejte panice! Tenhle seriál se povedl. Kvalitní obsazení a kvalitní scénář, jediné co trochu vadí je osmdesátkový look postav a prostředí, ale během té koňské dávky humoru to budete snadno ignorovat. ()

cogi

Příběh, který vychází je bezřečí na pět hvězdiček .. ale nelíbil se mi výběr herců. Seriál nemá takové "grády" jako filmová verze z roku 2005. Zkrátka mě to nebavilo, hraní mi přišlo umělé a dorazil mě teňoučký hlásek ženské postavy .. nebýt linie, které se drží podle knížky, hvězdiček by bylo i míň ()

Iriquindae

Tenhle seriál jsem objevil až teď, ale začínám ho mít rád podobně jako Červeného trpaslíka. Stará BBC byla něco luxusního :) ()

Shakaar

Stopař je svým způsobem typická literatura, která by se neměla zfilmovat. Nějaké audio nahrávky budiš, nicméně v případě seriálu nebo (hlavně) filmu si každý najde pasáž z knihy, kterou má oblíbenou a od které čekal že bude nějakým způsobem lépe zfilmovaná. Stopař měl to štěstí nebo smlůlu že dostal jak film, tak seriál. Zatímco filmová verze ani zdaleka neobsáhla celý pětidinou knižní serii (nebo snad ani nechtěla), seriál obsáhl knihy celkem. Nicméně že by to byl odvaz bych neřekl. Paradoxně jsem seriál viděl v době, kdy jsem měl před sebou nebo jsem četl zrovna knihy a stejně jako cogi se mi verze nešmakovala. Připadalo mi to strašně nízkorozpočtové, herci odříkali text a nic víc nepřidali. Potom chápu, že se někomu může zdát film zábavnější, zvlášť když byl opřen o dobré herce. Z části se to dá přisuzovat rozpočtu, který asi nebyl moc velký. Nicméně i DW byl zábavnější a to si na papundeklovosti zakládá. Prostě tomu chybět ten šmrnz. Dávám tomu 3*, ale rozhodně bych neřekl že je to horší jak film. Zde pokuď by to bylo živější, porazilo by to film na celé čáře, který drželi jenom herci a lepší efekty. Takže moc nedoporučuju, spíše si přečtěte knihy. Nejsou moc dlouhé a pobavíte se víc, jak u filmu nebo seriálu. ()

MilesTeg

S děsem jsem zjistil, že ač znám dialogy seriálu skrz nakskrz (několilk zasvěcenců ví proč), nehodnotil jsem! Nyní po letech můžu a už také můžu zase číst i knižní sérii, aniž bych dělal přestávky kvůli nadávkám ;-) Ano, 5 hvězd je hlavně kvůli knihám, ale jinak nelze. Jen snad ta Trillian neměla být blondýna s IQ kolísajícím od 80 do 200, ale tmavovlasá, hnědooká a stabilně prudce inteligentní. Jedna z nejméně zabedněných a neinteligentních forem života, se kterou se ke svému totálnímu nedostatku potěšení Marvin nedokázal nesetkat :-) Tedy filmová Trill dopadla mnohem lépe. ()

Ewík

(leden 2021) - 4*: Skvělý seriál, který mi připomněl úžasné Adamsovy knihy (které jsem loni na začátku léta všechny přelouskla) včetně těch vtipných popisů, poznámek a postřehů - zkrátka ten boží humor a způsob myšlení, který jsem si v knihách zamilovala. Vizuální provedení, které už je dnes silně "retro", mi taky učarovalo a pobavilo mě: vesmírné souboje ve stylu arkád, psaní jako v MS DOS a samozřejmě vizáž postav. Celkově skvělá kombinace pro pobavení a rozšíření intelektuálních obzorů. Britské sci-fi je prostě kult a i když na mě zpočátku (asi před rokem a půl) působilo zvláštně, tak jsem mu úplně propadla. ()

javlapippi

Posledné pivo pred koncom zemegule a potom už len prapodivné vesmírne dobrodružstvá. Ranneosemdesiatkové televízne spracovanie Stopárovho sprievodcu je plné britského humoru a dobových filmových trikov, ktoré sa mi ku komédii excelentne hodia. A aj keď nie som skalným fanúšikom, tak som sa pobavil. ()

Max Q.

Na kultovní knihu to bohužel nemá ani náhodou. Triky jsou hodně slabé, ale co chceme od televize v roce 1981. Možná, kdybych nikdy předtím o Stopařovi neslyšel, dal bych o hvězdu víc. Takhle to bylo spíš zklamání. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse