Ryan O’NealBarbra Streisand v bláznivé komedii o roztržitém hudebním vědci, excentrické mladé dámě a čtyřech navlas stejných zavazadlech. Americká crazykomedie s hvězdným obsazením je založena na existenci čtyř navlas stejných kabel, mezi nimiž dojde k řadě záměn. V jednom zavazadle jsou šperky závratné ceny, v dalším jsou zase přísně tajné vládní dokumenty. Zcela bez důležitosti není ani zavazadlo třetí, ve kterém má jistá dáma svoji „garderóbu“ na cestu. Zdánlivě bezcenná je poslední taška, plná „kamení“, pokud by ovšem její obsah nesloužil k demonstraci převratné vědecké teorie. V důsledku toho dojde i k propletenci lidských osudů. Tak se seznámí dvě zcela rozdílné osobnosti – roztržitý hudební teoretik Howard a excentrická slečna Judy... Děj samotný se odehrává jednak ve velkém hotelu, jednak v ulicích San Francisca, a je „prošpikován“ množstvím gagů a nápadů. Film získal Cenu britských kritiků za nejlepší komedii roku 1972 a byl v témže roce vyhlášen za pátý nejnavštěvovanější film v USA i Kanadě. (Česká televize)

D.Moore

Bogdanovichova o dvacet let mladší Fraška je podle mě ještě propracovanější a vtipnější, ale dát Co dál, doktore? méně než plný počet hvězdiček, by bylo vzhledem k těm výbuchům smíchu nefér. Příběh je krásně ztřeštěný, záměna kufrů tak dokonalá, že si při příštím sledování budu muset dělat poznámky na papír, abych věděl, kdo který vlastně chce a čí se právě kde nachází. Zajímavé je, že mě mnohem více než Barbra Streisand a Ryan O'Neal bavilo to úžasné panoptikum vedlejších postav a postaviček - od nebožáka vláčejícího vak s golfovými holemi přes ředitele hotelu po muže přenášející sklo a úžasného soudce. Na DVD je navíc často vzpomínaný dabing s Viktorem Preissem a Taťánou Medveckou. ()

MikO_NR_1909

Aj keď nie som zrovna priaznivcom ukecaného humoru a grotesknosti, Bogdanovichov prístup je nápaditý, stále niečim originálny.Ťažisko deja z prvoplánového vyvrcholenia prejde fázami, z ktorých budete mať pocit, ako by ste prežili kus života a aj kus niečoho, k čomu ste nikdy nenabrali guráž. Dobrá je aj kriminálna línia a vkusne dopĺňa romantickú zápletku. ()

Autogram

V prvej polovici sa mi zdalo, že je to celé príliš chaotické a bláznivé, ale potom prišla druhá polovica s bláznivou naháňačkou a tá prvá polovica sa mi zdala celkom pokojná. Najlepšou scénou je pre mňa určite sklo a rebrík na ceste. Kostkovaný kufřík vytvoril komédiu, ktorá má správne tempo, stupňovanie a vyvrcholenie na súde, takže som spokojný. Na dokonalého Funèsovho Oscara tomu chýba dokonale bláznivý hlavný hrdina, ale aj O'Neal a Barbra neboli zlí a s jej výzorom v mladom veku nemám žiadny problém, jednoducho je pekná aj s tým nosom. ()

Streeper

Trochu mi to připomínalo francouzskou komedii s americkými herci. Honička v autě byla až příliš dlouhá, dala mi se o půlku zkrátit. Nejlepší scéna pro mě byla požár a u soudu a také zpěv Barbry. Herci celkem ušli až na Madeline Kahn, moc ukřičená, protivná postava. V tom filmu se mi naprosto příčila, ale film má svůj vtip a občas i šmrnc. ()

Xmilden

Některé scény hledají v komediální rovině jen velmi těžko konkurenci. Minimálně dvakrát jsem vyprskl smíchy. Gagy nabitá scéna je hlavně závěrečná ze soudní síně. Jinak Ryan O'Neal byl na svém vrcholu opravdovou superstár a Barbře to tady neskutečně sluší. Takovou holku by chtěl mít vedle sebe úplně každý. 80% ()

• Madeline Kahn v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)
  • Jedna z posledních pronesených vět ve filmu "Láska znamená, že se nikdy nemusíš omlouvat" je vtipnou narážkou na dva roky starší zahraniční film Love Story (1970). I zde je totiž jednou z posledních řečených vět, tentokrát však s mnohem dramatičtějším podtextem. (Chegi)
  • Česká verze měla "zničené" titulky, takže až po letech se mohli diváci podívat na elegantní ručku Barbry Streisand, jak v úvodu filmu převrací listy v knize, na jejichž stránkách jsou napsáni herci a filmový štáb. (Robbi)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (více)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)