Nerozluční kamarádi Ondřej a Cyril, přezdívaný Cinda, prožívají první rok po úspěšné maturitě na průmyslové škole. Ondřej touží po práci na lodi, Cinda chce navštívit Paříž, kam jej pozvala teta. Oba se však musí vypořádat nejen s praxí, tolik odlišnou od školních představ, ale zejména s řadou soukromých problémů. To první zvládnou snadno a brzy po nástupu do velkého závodu se naučí využívat velkou část pracovní doby k rošťárnám, ulejvání a řešení soukromých problémů. To další už však tak snadné není. Ať už jde o Ondřejův citový vztah k prodavačce Heleně nebo Cindovy problémy s modrou knížkou. Teprve tragická smrt jednoho z nich znamená pro druhého definitivní konec mladické bezstarostnosti a lehkomyslného přístupu k životu. (TV Nova)

MontyBrogan

Asi rovnako málo ambiciózny film, ako jeho dvaja hlavní hrdinovia. Na druhej strane, aké ambície sa vôbec vtedy oplatilo mať? Jedine tak ohľadom odchodu. A ten Vaculík plánoval. Takže nemám moc čo vytknúť. ()

Ivoshek

Obsahově je celá tahle série o ničem, co si budeme namlouvat. Kombinace Sagi, Luki, Augusta a Soukup je pekelná. Ale jako odraz tehdejšího života a spiolečnosti je to zajímavý a docela zábavný. "Musíš vykouřit aspirin, to bude mít ten správnej efekt." :-)) ()

rikitiki

Vůbec to není špatný film. Od Vaculíka a Tofiho sice člověk nemůže čekat žádné herecké zázraky, stejně jako od Soukupa ty režisérské, ale coby spoluscénáristovi se mu podařilo vystihnout zatuchlou atmosféru izolovanosti osmdesátých let. ___Postavy vyprázdněně naplňují své úlohy, které jim vytyčila ideologie, které už nikdo nevěří. Bezcílně bloumají polozřícenými fabrikami a ošuntělými městy, nic je nebaví, nic je netěší, snad jen v milostné sféře mají trochu svobody. Jinak se nemůžou vymanit zpod knuty závodního výboru, vedoucího, rodičů Jediné další místo svobodného vydechnutí - kromě lásky - jsou pro ně ruiny tovární haly, kde na ně občas zasvítí slunce a i to jim vezmou.___ A tak se upnou oba ke skoro nesmyslnému snu po volnosti. Tofi chce odjet do Francie, Vaculík na moře. Je jasné, že se jim to nepodaří a dokonce by se dalo říct, že jsou za své sny krutě potrestáni. Tofi smrtí a Vaculík ztrátou naděje, protože je už přece "dospělý člověk".___ Nemá šanci na modrou volnost moře, po šedivě zelené buzeraci vojny ho nejspíš čeká špinavě nudná (ne)existence ve fabrice, která je podle všeho kafkovsky zcela zbytečná. /1. 8. 2010/ ()

eraserhead666

Ač bych se neodvážil říci, že to je nějaké vrcholné dílo, dávám za 4* hned z několika důvodů. Prvním z nich je samozřejmě trocha té nostalgie. Ještě si tu dobu trochu pamatuju. Jako v jejich dílně to vypadalo u nás na základce, když jsme měli praktické práce - stejné nadšenecké transparenty a plakáty plné entuziasmu, stejnej přístup a i v ty pracovní soboty jsme museli chodit do školy. Dalším důvodem je to, že postupem času se z tohoto filmu stala nechtěná (sebe)parodie - ten časovej odstup udělal svý a já se u toho filmu dost často nasmál. Až mě překvapuje, jak ten film sám o sobě zesměšňuje tu dobu (ač to evidentně nebylo prvotně v plánu, tehda se to bralo normálně a je až neuvěřitelný, že si ta parodičnost a rejpavost prošla) ve které vznikl. Dneska to je mnohem větší komedie než tehdy. Třetím důvodem - je-li vůbec možné srovnávat tehdejší a dnešní filmy o mládeži, než na všechny ty povrchní, vnitřně vyprázdněné (a často sexistické) snowboarďáky, rafťáky, gymply atd., to se radši podívám na tohle. A v neposlední řadě, ač dvojku Vaculík - Tofi nějak zvlášť nemusím, tohle je asi jejich nejlepší film. ()

claudel

V dětství jeden z nejoblíbenějších filmů, vždy jsem se na něj těšil, když ho v TV dávali, takže čtyři hvězdičky minimálně z čiré nostalgie, ačkoli si pamatuji jen ten konec, protože ten mě tehdy vždy sebral... ()

duklak2

Příjemný film na jedno odpoledne. Pár scének k zasmátí. Pamatuji si, jak jsem tento snímek viděl před dávnými lety a když se stala ta tragédie na konci, tak ještě pár dní po zhlédnutí jsem byl trochu mimo. 80% ()

corpsy

Nonstop, já chci žít nonstop...Klasika 80. rokov, snímok na ktorom ulietavali vtedajší teeneageri, s kultovou dvojicou Tofi - Vaculík. ()

roswelll

Kamarád do deště, Láska z pasáže, Vítr v kapse...tyto tři filmy mají hodně společného. Zajímavé je, že ve filmu Vítr v kapse zemřel jako herec Sagvan Tofi a ve filmu Láska z pasáže nechal režisér v jeho roli zemřít Lukáše Vaculíka...samotný film Vítr v kapse jinak splnil účel v té době a s krásnou hudbou Michala Davida plnil tehdejší kina. ()

Orlau32

Film s takovou tématikou mi nic neříká, je mi cizí. Navíc Sagvana Tofiho absolutně nemusím a Vaculíka jakbysmet. Doufám, že takovou mládež jsme v republice (až na vyjímky) neměli. ()

blackrain

A tak začalo kamarádství Lukáše Vaculíka se Sagvanem Tofim. Nástup do fabriky, rutina, nuda a proplouvající deprese, tak proč si to nějak neoživit. Škola života se značně liší od snů a plánů. Je to jako čelní náraz do zdi. Nedivím se, že po uvedení filmu v kinech, byli ti dva za idoly a lamače dívčích srdcí, i když Sagvan Tofi tady působí jako namyšlený frajírek. ()

topi

Já mám tyhle ranný Soukupovky rád. Dvojka Vaculík a Tofi sedí perfektně a celkový prostředí normalizačního československa je ukázáno naprosto přesně. A hlavně je tam Karel Augusta, kterej svoji roli v továrně hraje úžasně. Pohodovej film, kterej si rád občas připomenu. ()