Celie. "Pán." Sofie. Nettie. Shug. To jsou nezapomenutelné postavy románu Alice Walkerové oceněného Pulitzerovou cenou, jež rozjasňují obrazovku ve filmové adaptaci režírovanou Stevenem Spielbergem. V hlavní roli příběhu je Celie (Whoopi Goldberg ve svém filmovém debutu), která se snaží láskou přemoci krutost a radostí překonat bolest. Brilantní herecké výkony a dokonalé filmařské řemeslo těch, co se na filmu podíleli, to je Purpurová barva. (Magic Box)

Rockerman

Je to zdlouhavé, některé scény byly naprosto zbytečné, humorné scény byly hodně prvoplánové a ten předojemný závěr byl k nevydržení. Přesto dávám pět hvězd!!! Proč? Protože Spielberg opět dokázal, jak všestranným režisérem je. Je to opravdu mistr vypravěč. Umí udělat tak silný film, že je zážitkem se na to dívat. Přesně takový je i tento film. Příběh nezlomné sesterské lásky, která je násilně, na dlouhá léta zpřetrhána despotickým a bezohledným manželem jedné z nich. Přes výše uvedené výhrady je to výborný film. Spielberg je znám svými "dojáky" na koncích svých filmů. Někdy jsou podle mého názoru nepatřičné až zbytečné a vadí mi. Například v "Schindlerově seznamu" nebo "Vojínu Ryanovi" je fakt nesnáším. V tomto filmu mu tuto jeho oblíbenou scénu odpouštím, zde má přece jen své místo. Krásný film, se kterým se ještě možná setkám. ()

JakeG

Spileberg jak má být. Směsice humoru a dramatu ve správném poměru s perfektní hudbou (Bleus for Celie je teď u mě na špici) proloženou skvělými hereckými výkony. Zkrátka a dobře nevím a nehcápu, jak mohlo tohle dílo tak dlouho unikat mým choutkám. PS: Ustrašená a přesto svá Celie .... Whoopi je prostě skvělá! ()

lemonova

Veľmi zvláštny film o zvláštnej hrdinke. Dlho som sa snažila porozumieť jej mlčaniu a čakala som, kedy ho prelomí. V závere som sa nevyhla slzám, a to plačem naozaj málokedy. :) P.S. Steven Spielberg je vážne génius. ()

MickeyStuma

Depresivní příběh zneužívané černošské ženy hledající v násilném a netolerantním světě svou identitu. V mladém dospívajícím věku byla znásilněná vlastním otcem, který ji později prodal násilnickému farmáři, kterému takřka čtyřicet let sloužila. Natočeno dle knihy afroamerické spisovatelky Alice Walker, která byla i patřičně oceněna, a jedná se o velice odvážný a hlavně výrazný ženský hlas vzývající danou problematiku o ženském sebeuvědomování a sebevědomí. Kniha vyšla i u nás pod názvem ´Barva nachu´ a je napsána formou dopisů Bohu. O to víc bylo složité něco takového zpracovat do scénáře, čehož se chopil Menno Meyjes a povedlo se. Natáčení snímku se ujal Steven Spielberg a dá se říct, že se mu ohledně vizuální podoby a uchycení dramatizace povedl ohromný filmový majstrštyk. Hlavní role se ujala Whoopi Goldberg a pokud jí dnešní divák zná pouze s komediálních a akčních snímků, bude tímto nad jejím hereckým výkonem hodně překvapený. To ostatně platí i o Dannym Gloverovi v roli farmářského tyrana. Atmosféra je plná zlých situací, ze kterých není úniku. Emočních zoufalostí za doprovodu slz si tak divák užije více než dost. Je to zkrátka hodně o psychice, takže u vyloženě násilnických scén se nijak netlačilo na pilu a jsou tu takřka jen z donucení v rámci dějového vývoje. I když u jedné na začátku skutečně zamrazí. Všudypřítomné zlo však přesto příběh doprovází po celou dvou a půl hodinovou stopáž. Je to koncept problematiky, o jakém se dnes už nehovoří. Ti, co jsou diskriminováni z rasistických důvodů, se stejným způsobem, a mnohdy i horším, chovají k vlastním ženám. Co k tomu víc dodat. Snad jen to, že se tento snímek prostě musí vidět. ()

cure

Tento film od Spielberga pôsobivejšie a vierohodnejšie ukazuje na život otrokov než jeho pompéznejší mladší brat Amistad od ich spoločného otca Spielberga....... a to Whoopi Golberg fakt nemusím, ale je vidieť, že na začiatku kariéry z nej dokázali ešte dostať viac ako trápne herectvo v tretotriednych komédiách..... tiež slávna a bohatá Oprah Winfrey tu odštartovala svoju "hereckú" kariéru a to uz nehovorim o Danny Gloverovi. Vidieť, že má Spielberg dobrý čuch aj na hercov. ()

siloalampa

Fúúúha! Purpurová farba je krásna, dokonca sa mi zdá omnoho krajšia ako tento film. Keď sa pozerám na toto vysoké hodnotenie... Keby som bol režisér, tak na tento scenár by som si netrúfol. Spielberg áno, ale... Ja som citlivý, dokonca až príliš. Avšak 154 min. film bez zápletky krútiaci sa okolo nadržaných černochov a ich divných konkubín, s ktorými zaobchádzali ako s kusom hovna v časoch, keď sa rodili moji dedkovia a babky ma nenadchol ani nezaujal. Chýbal hlavne nadhľad a vtip, pretože dialógy a celý príbeh bol iba jedným veľkým obyčajným nafúknutým klišé balónom sfilmovaným podľa akéhosi amerického románu a v dnešnej dobe vyznel iba nejak ako "Hrajme sa na Petra"... Tretiu hviezdičku som si chcel pôvodne požičať z nejakého iného filmu, ale že sa ten plytký scenár podarilo tak pekne natočiť, dávam ju tam bez sekery... ()

ClayGirl

Především neskutečně dojímavé a emoce vyvolávající. Trochu jsem přemýšlela nad tím, zda by bylo opravdu za tamnějších a tehdejších podmínek možné, aby chudá černošská žena zotročována svým manželem najdenou řekla „A dost!“, zplna hrdla se mu vysmála, odjela pryč, zbohatla a stala se respektovanou ženou žijící plnohodnotný a kultivovaný život. Těžko říct. ()

Deb

Kdo viděl film černobílý svět určitě by neměl zapomenout na Purpurovou barvu, film o černošských rodinách, ale z trochu jiného pohledu nebo-li jak to chodí v černošských rodinách, až na to, že to není podle skutečnosti teda alespoň myslím. Příběh černošských sester, které jsou od sebe odděleni a není s nimi zacházeno zrovna nejlépe. Opravdu působivý film. ()

tranquill

Sága dvou černošských sester, která se dotýká nejen rasismu, ale především amorálního chování mužů v černošské komunitě. Výborně zahrané, ale hodně dlouhé a tento druh filmů není mým šálkem kávy. ()

Hpatrik

Nevím co se stalo, ale tenhle film mě prostě nezasáhl. Nedokážu ale přesně vyjádřit proč. Snad proto, že jsem se celou dobu nemohl vžít do postav a soucítit s nimi, a to možná i díky tomu, jak se film snaží tvářit vážně a dramaticky a pak to rozbije jakýsi komediální tón, díky němu je film rozpolcený a přestanu ho brát vážně, scénám které jsou zbytečné a některé nedávají smysl nebo jsem je prostě nepochopil, postavy a jejich uvěřitelnost a o vynuceně emotivního závěru ani nemluvě. Všechno tohle zapříčinilo, že celé ty dvě a půl hodiny pro mě byly jako věčnost. Přitom ale je obsazení výborné (skvělá Whoopi), režie jak má být, kamera, výprava v pořádku - snad ten scénář a špatný dabing nesou svoji vinu na mém hodnocení. Slabší tři hvězdy. ()

Pekisan

Asi mi ten Spielberg tentoraz nesadol. Chapem, ze trik bol ukazat vsetko to trapenie s lahkostou a tradicnymi slzami cez smiech. Lenze manzel despota z toho vysiel ako smiesny trulko. Casto sa zdalo, ze sa navzajom skor laskovali, nez zeby ju on tyral. Ok bola tam facka, ktora ale skor vyzerala, ze mu ju niekto nanutil. Oslovovala ho "mister" v porovnani nam skor znamemu pantato, musela byt vecera na stole, co funguje v mnohych domacnostiach doteraz a, ze nemohla vyberat postu? Nuz bol trocha tvrdohlavy. Nechapte ma zle. Domace nasilie sa mi hnusi, ale toto ma velmi nezasiahlo. A to nespominam, ze diskriminovani cernosi si zili v barakoch "jak v Dubrovniku" a bieli boli vsetci sasovia na liekoch. Happyend bol super, ale tiez nemusel trvat hodinu. Vychadza mi z toho, ze kniha bola super a Steven sa nestacil odpozitivnit mezdi natacanim E.T. a Indiana Jones. ()

mi-ib

Děj filmu mně nedokázal příliš strhnout. Docela často jsem koukal na hodinky. Whoopi Goldberg a Danny Glover jsou samozřejmě skvělí. V tak vážném příběhu mi moc neseděly komediální prvky. Konec zřejmě funguje, jak má, ale vím, že pokud na to ještě někdy narazím, nebudu stát o to koukat se na to ještě jednou. ()

Adiemus

Škoda toho rozjuchaného hollywoodského závěru a skoro násilného happyendu. Ale i tak - zbývajících cca stopadesát minut za čtyři hvězdy stojí. Nicméně to není film, který bych si pustila znovu. ()

Trias

Skvělá antropologická sonda do života černých obyvatel severní Ameriky, byť pochopitelně stylizovaná. ()

waska

Skvělý film od skvělého režiséra se skvělými hereckými výkony s opravdu dojemným koncem. Žádný jiný přívlastek tento film nemůže dostat. Drama, které tady rozehrává Steven Spielberg s dokonale vykreslenými postavami chytne za srdce od úplného začátku.. Dokonalá Whoopi Goldberg, podle mě její nejlepší role, i když oskara dostala za jinou. ()

Black-star

WOW. Velmi emotivně silný snímek s na tu dobu velmi vyspělým hereckým výkonem hlavní postavy Celie (Whoopi Goldbarg). Film mě opravdu dostal. Zobrazení utrpení a neskutečnou vnitřní sílu Celie, její vývoj a vnitřní růst až do samotného závěru i s přispěním manželovy známé a "milenky" jazzové zpěvačky. Je to sonda do nitra týraných a utlačovaných žen. Celkový dojem který na vás film zanechá je velmi silný!!! ()

ljukyljuk

Veľmi silný príbeh s výbornými hereckými výkonmi, ktorý, ak ho dopozeráte do konca (keďže 2 a pol hodiny je už vcelku dosť na to, že miestami je dej akoby trochu prádzny) a nemáte srdce z kameňa, vás v závere musí poriadne dojať a možno príde aj dáka tá slza... lebo tá hlavná hrdinka si to jednoducho zaslúži ()

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry