Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Fotřík zjišťuje, že jeho synátor neumí do deseti napočítat, neumí přistávat s letadlem a výlet s ním rovná se nonstop ostřelování nepřáteli. V mém osobním žebříčku scénářů je jedno z prvních míst vyhrazeno tomuto skvostu. Lehkost, elegance, chytrost, nepodbízivost, nevtíravý humor a kus velké moudrosti a nadhledu...už jen pro tohle filmy o Jonesovi obdivuji...a shodou okolností tyto přísady všem novodobým variacím na stejné téma kardinálně chybí. Kdyby šlo jen o akci, setřel bych Jonese dvěma větami. Nejlepší popcornová zábava jakou znám. Mě vždycky dostane Conneryho věta: "Tomu říkáš archeologie!?" Tomuhle filmu se dá máloco vytknout. + Musím zmínit opět výtečnou hudbu Johna Williamse, jež pro film složil zbrusu nový motiv grálu. A scéna s Hitlerem neměla chybu.(23.10.2006)

Úplně jsem s Indym soucítil, tyhle rodiný vztahy co musel celej film řešit jsou přímo peklo. Je mě jasný, že kdybych s mou maminkou utíkal před nacisty probíhalo by to asi takhle. My v horách pod těžkou palbou nacistů a maminka "Můžeš mě říci proč na sobě nemáš tu teplejší mikinu co jsem ti koupila k ježíšku ? A jak dlouho ti ještě budu říkat, aby si mě pověsil záclony ? Budeš tak hodnej a zneškdníš ty nacisty, co po nás střílej nebo mám za tebe vážně všechno dělat já." Jo, jo, to je tak, když sebou frajeři berou na poslední křížové výparvy své rodiče, ale zase bez toho by to dobdružství nebylo tak napínavé a tak strašně moc zábavné.(29.5.2008)

Když jsem u DOBYVATELŮ ZTRACENÉ ARCHY psal, že se jedná o nejlepší dobrodružný snímek, byl jsem trochu na vážkách protože oním příslovečným druhým nejlepším je POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA. Kdybych to měl specifikovat v procentuálně tak by to bylo zhruba takhle: DOBYVATELÉ 100% a KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA 99,9%. O fous jak se říká. Nejspíš chybí moment překvapení, snad i trochu temnota, která provázela Archu úmluvy. To co však KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA ztrácí v temnotě dohání důvtipem, legrací a Seanem Connerym (Lucas prý byl původně proti, že by otce Indiany Jonese měl hrát bývalý James Bond, ale Spielberg trval na tom, že právě v tom bude ten vtip :-). Geniálně rozvedéné téma otce a syna skvěle doplňuje příběh odvíjející se kolem legendy o Kristově kalichu. Pokud chcete pobavit celou rodinu, je poslední část trilogie dokonalou volbou. Mimochodem, věc proč čtvrtý Indy ještě nevznikl je podle mě v tom, že Lucas nějak podvědomě ví, že už by to v dnešní době nemohlo fungovat. Navíc jaký lepší konec si pro legendární trilogii můžete představit než odjezd hlavních hrdinů do zapadajícího slunce.(5.12.2006)

Můj neoblíbenější Indy... Proč? Protože obsahuje několik absolutně klasických akčních scén, několik výtečných gagů a především Jonese sr. v podání Seana Conneryho. A chemie Connery-Ford funguje naprosto fantastickým způsobem, jakoby oba skutečně byli zpřízněni rodinným poutem. Ze všech jejich vzájemných scén mám nejraději tu na skále po pádu tanku do propasti. Je v ní vše podstatné – humor, napětí, cit. Příběh je možná o chlup slabší nežli v prvním filmu, ale má podobně magnetizující atmosféru a hloubku, která tolik chybí Chrámu zkázy. A Spielbergova vynalézavost v akčních scénách nemá mezí... Ostatním nezbývá než opisovat a opisovat. Pokud se řekne dobrodružný film, pak slyším prásknout bič a koutkem oka spatřím postavu v klobouku. Extra klasa, doktore Jonesi!(18.4.2004)

Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi.(10.5.2009)

• - Nosorožec v cirkusu ve vlaku na začátku filmu udělá svým rohem do střechy tři díry, ty však později zmizí. (GreatestFan)

• - Ve filmu jsou v německy mluvených zemích znaky psané anglicky. (GreatestFan)

• - Spoiler: Když Indy (Harrison Ford) oživuje vodou z grálu svého otce (Sean Connery), ve scéně, kdy se Henry staví na nohy, Indy grál ještě drží, pak je ale pohár najednou na zemi a zvedá jej Elsa (Alison Doody). (GreatestFan)