Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Když se něco dělá potřetí, tak už se obvykle ví, jak na to, a i když předchozí dva snímky série v žádném ohledu nebyly špatné, třetí Indiana Jones představuje skutečný vrchol této minisérie a svým způsobem i jeden z vrcholů svého žánru, tj. dobrodružného filmu. Nebere se vážně, a to je nesmírně důležité, a zároveň má dostatečně vysoký rozpočet, nápaditý scénář, který ani na okamžik diváka nenechá vydechnout, skvělé herecké obsazení v čele se zkušeným Fordem a Seanem Connerym. Ti dva se skvěle doplňují a výsledkem je fascinující podívaná. Scéna souboje s tankem nebo záchrana v podzemním labyrintu divákovi na dlouho utkví v paměti. Opět výborná hudba. Celkový dojem: 100 %.(13.6.2006)

Scénář: Jeffrey Boam .. Ultimátní, unikátní, nejzábavnější, nejlepší a můj nejoblíbenější díl původní trilogie i současné tetralogie s Indiana Jones, potažmo jako Film zaslouženě patřící do mé osobní TOP5. Steven Spielberg při jednom ze svých největších režijních vrcholů nešetřil nápady, má neskutečně velkou porci nadhledu a Poslední křížová výprava se tak stává jedním z nezapomenutelných milníků filmové historie. Vedle skvělého Forda se zde skví v plné herecké formě taktéž sir Sean Connery a jejich společné soužití na plátně je vrcholnou ukázkou chytré scenáristické práce na filmovém pokračování jako takovém. 100%.(21.10.2007)

Úplně jsem s Indym soucítil, tyhle rodiný vztahy co musel celej film řešit jsou přímo peklo. Je mě jasný, že kdybych s mou maminkou utíkal před nacisty probíhalo by to asi takhle. My v horách pod těžkou palbou nacistů a maminka "Můžeš mě říci proč na sobě nemáš tu teplejší mikinu co jsem ti koupila k ježíšku ? A jak dlouho ti ještě budu říkat, aby si mě pověsil záclony ? Budeš tak hodnej a zneškdníš ty nacisty, co po nás střílej nebo mám za tebe vážně všechno dělat já." Jo, jo, to je tak, když sebou frajeři berou na poslední křížové výparvy své rodiče, ale zase bez toho by to dobdružství nebylo tak napínavé a tak strašně moc zábavné.(29.5.2008)

Největší atrakce dobrodružného žánru, jež se pevně drží právě slova atrakce - a je to neskutečně zábavný kus filmařiny, které nechybí šmrnc a vkus. Hláškování, gagů a narážek je taková přemíra, že by si z ní vybralo několik komedií; nechybí klasická hudba, na svou dobu prvotřídní triky a bájo chemie mezi Fordem a Connerym. V závěru se dokonce objeví jeden mile dojemný moment. „Indiana, let it go.“(18.8.2007)

Neuveriteľne vtipné (razítkovanie v múzeu), s dokonale zohratou dvojkou Connery-Ford, ale s mierne krívajúcim tempom v niektorých akčných scénach (scéna s tankom zďaleka nešlape tak ako súboj v náklaďáku alebo naháňačka na banských vozíkoch v predošlých dieloch), takže predsa len o kúsok slabšie ako po všetkých stránkach dokonalí Dobyvatelia. Žiadne výhrady však nič nezmenili na tom, aby som si to nepozrel 7-krát len v kine (pozretia na VHS a DVD ani nepočítam).(1.4.2007)

• - Letadlo, které Indy (Harrison Ford) ukradne Luftwaffe, je ve skutečnosti britské. (GreatestFan)

• - Během natáčení v Benátkách měl štáb k dispozici Grand Canal jen pro sebe, avšak pouze na jeden den od 19:00 do 1:00. (Ruuzha)

• - Když spolu Indy (Harrison Ford) a Henry (Sean Connery) mluví ve vzducholodi, Henryho sklenička a Indyho ubrousek mění polohy. (GreatestFan)