Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem jako malý viděl Indianu Jonese. Jako je pro někoho významná trilogie Star Wars, pro mě je to právě dobrodružství zábavného archeologa od Stevena Spielberga. Všechny tři díly jsou perfektní, ale trojka má přeci jenom něco navíc - Seana Conneryho. Connery přidal Indymu nový rozměr a je to ještě větší sranda, když ho při každé příležitosti peskuje jeho otec. Jelikož jsem ročník 95, tak jsem nezažil dobu, kdy na scénu po pětileté odmlce přišel právě třetí Indiana, ale musela to být bomba. Obsadit totiž do slibně se vyvíjející série ex Bonda byl bravurní tah. Film je plný srandovních scén a narážek na skutečné události z historie. Kdykoli se na to rád podívám a stále se bavím, i když už ty jednotlivé scény znám nazpaměť. Toto je trilogie mého dětství, kterou jsem sice neprožil, ale u nás to stejně začali dávat až když jsem se narodil...100%(17.11.2012)

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film.(14.8.2006)

Třetí a poslední díl je podle mě jednoznačně nejlepší, protože ke skvělým Fordovi se přidala další herecká hvězda Sean Connery, který do toho přines takový dobrý oživení a víc vtipnosti. Co se týče ostatních herců, tak sice nějak zvlášť nevynikaj, ale dokonale zapadnou do propracovanýho příběhu. Scénář a režie jsou samozřejmě absolutně bez chyby, jak jinak když to zase točil Spielberg a hudba je taky super. Je to určitě víc než důstojný zakončení jedné z mých nejoblíbenějších sérii(6.5.2005)

Nejsvižnější a komediálními prvky do nejvyšší míry sršící díl legendární trilogie pánů Lucase a Spielberga o charizmatickém archeologovi v podání nezapomenutelného H.Forda, vykazuje podobný styl dramaturgie jako "Dobyvatelé ztracené archy", jejichž kvalit k velké radosti všech, kteří zbožňují dobrodružné příběhy s nemalou dávkou starosvětské romantiky, také dosahuje. S krásnou fräulein Schneider po boku se Indiana vydává na pátrání po Svatém grálu. Poté co mu paní doktorka dá záviděníhodným "rakouským" způsobem sbohem, nastoupí na její místo "ztracený a znovunalezený" Indyho otec. Nápad s obohacením filmu o postavu Jonese seniora (skvostný S.Connery), lze bez přílišné nadsázky označit za geniální tah, poněvadž zaručuje nepřeberný počet komických situací mezi Otcem a Synem, a v druhém plánu - nikoli však významu - jejich složitý vztah dává příběhu, v rámci trilogie netradiční, hlubší rozměr. Samotný Sv.grál poskytuje "Křížové výpravě" - při porovnání s jen vedlejší úlohou posvátných relikvií z předchozích částí - výrazně nosné téma pojednávající o lidské touze, lásce a sebeobětování, kterému je v závěru podstoupena ústřední role, a jež předcházejícímu ději (a vztahu Otce a Syna především) dodává nebývalou katarzi. Krásný závěr milované trilogie - příznačně hlavně co se emocionálního účinku týče.(27.11.2004)

Zo všetkých štyroch dielov Indiana Jonesa je tento môj najobľúbenejší. Asi to bude postavou Indyho otca, ktorého skvele stvárnil Sean Connery. Medzi nimi to fungovalo bezchybne. Jedna scéna je lepšia, akčnejšia, vtipnejšia ako druhá. Indiana Jones je proste legenda, ktorú sa snažili napodobňovať mnohí (Flynn Carsen, Jack Hunter), ale žiaden z týchto pokusov nesiaha originálu ani po členky. Majstrovský dobrodružný film.(29.12.2011)

• - Natáčení probíhalo celkem v sedmi zemích světa, a to v Jordánsku, USA, Itálii, Španělsku, Mexiku, Velké Británii, Rakousku, Turecku a Německu. Natáčelo se od 16. května do 30. září 1988. (Terva)

• - V jednom z dabingů se Indy (Harrison Ford) při zadávání písmen IEHOVA soustředí na každé písmeno, když na něj šlape. Při posledním „A“, ale řekne písmeno „V“ - čili to předchozí. (johnnymay)

• - Na letišti dva lidé čtou noviny z roku 1918, což nepůsobí věrohodně, protože se děj odehrává o 20 let později. (GreatestFan)