poster

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

 • USA

  Indiana Jones and the Last Crusade

 • slovenský

  Indiana Jones a posledná krížová výprava

 • slovenský

  Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • petaspur
  *****

  Profesor Henry Jones se, jako správný teoretický badatel, ztratil při hledání svatého grálu. Po jeho stopách se okamžitě vydává jeho nezbedný synek Indiana Jones a to je zárukou toho, že bude o zábavu postaráno. Nezapomenutelné je zejména neustále pošťuchování mezi otcem a synem, plašení racků deštníkem, průjezd letadla tunelem, otcovo očividné znechucení při Indyho nadšené likvidaci nacistických motorkářů či procházka po neviditelném mostě přes údolí. Prostě stále je na co se dívat, je čeho se bát, je o čem přemýšlet, je čemu se smát a tak to má být.(16.11.2009)

 • BadoXXII
  *****

  Indiana Jones a posledná križiacka výprava je rozhodne najlepším dielom doterajšej trilógie (neverím, že štvrtá časť bude lepšia, ale už sa jej neviem dočkať). Vracia na plátno postavy z Dobyvateľov, kombinuje tie najlepšie nápady z predošlých dvoch dielov a množstvo skvelých nápadov pridáva. Je tu viac akcie, humoru, všemožných vtipných narážok a napätia. Najzásadnejšou zmenou je však vystúpenie Indianovho otca. Táto nová postava dodala filmu pravú šťavu. Spojenie hereckých možností Conneryho a Forda ako otca a syna je skvostom filmárskeho neba. Ich mimická zásoba a britské dialógy doplňujú skvelo vymodelované charaktery. Ide po nás polovica nemeckej armády a Ty chceš ísť do Berlína?! Priamo do jamy levovej?! Spoločné vystupovanie na plátne je nezabudnuteľné. Conneryho postava Jamesa Bonda poslúžila ako základná inšpirácia pre postavu Indiana Jonesa. Connery bol skvelou voľbou a dodáva filmu neskutočne vtipnú eleganciu. Najotcovejší otec zo všetkých otcov - ako o ňom povedal Spielberg..... Som veľmi rád, že Indy opäť bojuje proti nacistom ( je to rozhodne oveľa zábavnejšie a zaujímavejšie, ako keď proti nemu stojí indické osadenstvo chrámu)...Indy a agenti gestapa k sebe patria tak isto ako Laurel a Hardy, Lolek a Bolek, Pat a Mat a kopa iných neodlučiteľných dvojíc... Posledná križiacka výprava je vypiplaná k dokonalosti. Cítiť, že ľudia, čo za filmom stoja sa pri svojej robote skvelo bavili, všetko perfektne premysleli a dali svetu ucelený žáner a značku ,,Indiana Jones´´...... Filmy Indiana Jones sú kultové a milióni divákov ich milujú. Dôvod je jednoduchý - všade prítomný skvelý humor, nápaditá akcia, najdobrodružnejšie dobrodružstvo (vážne neviem o lepšom dobrodružnom filme), exotické lokácie, nezabudnuteľný hlavný hudobný motív, scenár, réžia a veľmi sympatickí herci. Bez Indiana Jonesa by filmový svet nebol svetom. Jeden z mojích najobľúbenejších filmov..........MASTERPIECE......95%(16.5.2008)

 • Kulmon
  *****

  Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi.(10.5.2009)

 • sud
  *****

  Po dějové stránce toho sice není moc nového, ovšem všeho je víc - dobrodružství, akce a hlavně humoru. Alison Doody je z Indyho holek asi nejméně sexy (ne že by nebyla) a jeho samotného tu válcuje jeho otec ve výtečném podání Seana Conneryho. Ale stejně nelze jinak, závěr totiž vhání slzy do očí. 95%.(26.7.2005)

 • Gilmour93
  *****

  „Archaeology is the search for fact... not truth. If it's truth you're looking for, Dr. Tyree's philosophy class is right down the hall.“ Spielberg po dvou dílech již dobře věděl, co si diváci žádají a naservíroval jim to v míře vrchovaté i s bonusy v podobě špičkování otce a syna Jonesových a legendární "tankové rvačky", jenž je pro mě jednou z posledních ukázek poctivé nedigitální filmařiny. Ten konec s grálem měl určitě blahodárný vliv na Indyho zdraví po lednicové katapultáži v Království křišťálové lebky..(1.9.2008)

 • - Kevork Malikyan měl hrát už v prvním díle Sallaha (John Rhys-Davies). (GreatestFan)

 • - Natáčení probíhalo celkem v sedmi zemích světa, a to v Jordánsku, USA, Itálii, Španělsku, Mexiku, Velké Británii, Rakousku, Turecku a Německu. (Terva)

 • - Spoiler: Elsa (Alison Doody) je jediná hlavní ženská postava ze série, ze které se stane "darebák", a jediná, která na konci zemře. (GreatestFan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace