Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

|| Scenár: Jeffrey Boam, Tom Stoppard / Príbeh: George Lucas, Menno Meyjes | Hudba: John Williams | Produkcia: Robert Watts, George Lucas | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: LucasFilm | Rozpočet: 48 miliónov $ | Tržby: 474,171,806 $ || Film, ktorý má všetko, čo má mať. Môj problém k nemu je prostý - berem ho, ako klasiku - kôli blbej telke, v ktorej som Jonesovky videl asi 15 krát... Samozrejme, chyba je na mojej strane. Možno za pár rokov sa na to budem pozerať inak. % | SD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

Tento diel mám asi najradšej. A to hlavne s toho dôvodu, že sa trojka vrátila ku koreňom jednotky (univerzita, Nemci, Brody, Sallah). A ako čerešnička na torte je tu duo Ford - Connery ktorý to valia celý film ("čo je trafili nás ?" "Je mi ľúto synak, dostali nás"). Dokonca aj príbeh a Alison Doody sa mi viac páčia ako predošlá kombinácia v Chráme skazy. Trojka nič nestratila zo svojho štýlu (efekty, akcie, hudba, kamera, strih, humor - "Ja som Indy!" "Náš pes sa volal Indy!") a po dvojke je to opäť skok na koňa. 95% - 5*(8.10.2009)

Neuveriteľne vtipné (razítkovanie v múzeu), s dokonale zohratou dvojkou Connery-Ford, ale s mierne krívajúcim tempom v niektorých akčných scénach (scéna s tankom zďaleka nešlape tak ako súboj v náklaďáku alebo naháňačka na banských vozíkoch v predošlých dieloch), takže predsa len o kúsok slabšie ako po všetkých stránkach dokonalí Dobyvatelia. Žiadne výhrady však nič nezmenili na tom, aby som si to nepozrel 7-krát len v kine (pozretia na VHS a DVD ani nepočítam).(1.4.2007)

"My soul is prepared! How's yours?" Nejsvižnější a komediálními prvky do nejvyšší míry sršící díl legendární trilogie pánů Lucase a Spielberga o charizmatickém archeologovi v podání nezapomenutelného H. Forda. Vykazuje podobný styl dramaturgie jako "Dobyvatelé ztracené archy", jejichž kvalit k velké radosti všech, kteří zbožňují dobrodružné příběhy s nemalou dávkou starosvětské romantiky, také dosahuje. S krásnou fräulein Schneider po boku se Indiana vydává na pátrání po Svatém grálu. Poté co mu paní doktorka dá záviděníhodným "rakouským" způsobem sbohem, nastoupí na její místo "ztracený a znovunalezený" Indyho otec. Nápad s obohacením filmu o postavu Jonese seniora (skvostný S. Connery), lze bez přílišné nadsázky označit za geniální tah. Zaručuje nepřeberný počet komických situací mezi Otcem a Synem, a v druhém plánu - nikoli však významu - jejich složitý vztah dává příběhu, v rámci trilogie netradiční, hlubší rozměr. Samotný Sv. grál poskytuje "Křížové výpravě" - při porovnání s jen vedlejší úlohou posvátných relikvií z předchozích částí - výrazně nosné téma pojednávající o lidské touze, lásce a sebeobětování, kterému je v závěru podstoupena ústřední role, a jež předcházejícímu ději (a vztahu Otce a Syna především) dodává nebývalou katarzi. Krásný závěr milované trilogie - příznačně hlavně co se emocionálního účinku týče.(27.11.2004)

Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem jako malý viděl Indianu Jonese. Jako je pro někoho významná trilogie Star Wars, pro mě je to právě dobrodružství zábavného archeologa od Stevena Spielberga. Všechny tři díly jsou perfektní, ale trojka má přeci jenom něco navíc - Seana Conneryho. Connery přidal Indymu nový rozměr a je to ještě větší sranda, když ho při každé příležitosti peskuje jeho otec. Jelikož jsem ročník 95, tak jsem nezažil dobu, kdy na scénu po pětileté odmlce přišel právě třetí Indiana, ale musela to být bomba. Obsadit totiž do slibně se vyvíjející série ex Bonda byl bravurní tah. Film je plný srandovních scén a narážek na skutečné události z historie. Kdykoli se na to rád podívám a stále se bavím, i když už ty jednotlivé scény znám nazpaměť. Toto je trilogie mého dětství, kterou jsem sice neprožil, ale u nás to stejně začali dávat až když jsem se narodil...100%(17.11.2012)

• - Když dospělý Indy (Harrison Ford) drží Coronado a spadne do vody, má jej chvíli v pravé a chvíli v levé ruce. (GreatestFan)

• - Profesor Henry Jones (Sean Connery) hovorí s rozpoznateľným škótskym prízvukom. Jones je však waleské meno. (WalterIK7)

• - Když Indy (Harrison Ford) vyučuje a Marcus (Denholm Elliott) mu vejde do třídy, okno nejblíže Indyho, které je otevřené, je najednou zavřené. (GreatestFan)