Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Pořád je to zábava, ale něco, co bylo v prvních dvou dílech tomu chybí. Indy už se pohybuje v moc reálném světě a nějak... dospěl. Křížová výprava má ale jedno eso v rukávu a to se jmenuje Sean Connery. Drama otec-syn Jonesovi je největším tahounem k třetímu dílu. Tenhle díl si ale nepouštím moc často, protože scéna, kdy hrdinové ujíždějí do západu slunce mi vždycky připomene, že tohle je opravdu konec. No, doufejme, že za dva tři roky se dočkáme dalšího, vrásčitého, prošedivělého Indyho. Pokud se Ford bude pořád dobře ohánět bičem a napumpuje se charismatem, tak se spokojím i s tím.(13.2.2003)

vše na co jsme si již zvykli, jen přivedené ke stále větší dokonalosti. dr. jones jako vždy všechno rozluští, všechny porazí, všechny okouzlí a jako přídavek dostáváme jeden z nejneuvěřitelnějších rodinných svazků filmové historie. jednoduše řečeno - zábava nejen pro diváky, ale též pro tvůrce a MODLÍM SE ZA DALŠÍ DÍL!(3.9.2005)

Největší atrakce dobrodružného žánru, jež se pevně drží právě slova atrakce - a je to neskutečně zábavný kus filmařiny, které nechybí šmrnc a vkus. Hláškování, gagů a narážek je taková přemíra, že by si z ní vybralo několik komedií; nechybí klasická hudba, na svou dobu prvotřídní triky a bájo chemie mezi Fordem a Connerym. V závěru se dokonce objeví jeden mile dojemný moment. „Indiana, let it go.“(18.8.2007)

Klobúk, pištoľ, bič a ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvo je pred nami. Indy zavŕšil svoju sériu veľkolepo, k čomu veľkou mierou prispel aj Sean Connery. Aj táto téma rozoberá príbeh s náboženským podkladom, no tentokrát mieri do najvyšších miest. V boji o večný život sa opäť Indy stretáva s náckami a opäť im dáva na držku, navyše so šarmom a galantnými spôsobmi prispieva aj Connery. Štvrtá časť nech si len udrží doterajšie renomé ostatných častí! 95%.(23.10.2006)

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film.(14.8.2006)

• - Ve scéně, kde Henry Sr. (Sean Connery) čte ve vzducholodi noviny, je vidět, že je čte vzhůru nohama. (GreatestFan)

• - Ve scéně, kde Indy (Harrison Ford) visí na bočním děle za svou náramenní tašku, je vidět, že se dělo svým koncem celou dobu tře o skálu. V dalším záběru je vidět, jak vyšplhal zpátky na tank, aniž by se musel vzdát tašky, která by jinak nešla z děla odstranit. (Saraph)

• - V jednom z dabingů se Indy (Harrison Ford) při zadávání písmen IEHOVA soustředí na každé písmeno, když na něj šlape. Při posledním „A“, ale řekne písmeno „V“ - čili to předchozí. (johnnymay)