poster

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

 • USA

  Indiana Jones and the Last Crusade

 • Slovensko

  Indiana Jones a posledná krížová výprava

 • Slovensko

  Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Wacoslav1
  *****

  Asi nejvíc nahláškovanej díl ze všech (cože ty máš jméno podle psa?!, takhle dáváme sbohem v Německu atd) Skvělá chemie dvou hereckých legend Forda a Conneryho. Ultimátní akční scény a opět stylové zakončení. Můj druhý (jen velmi těsně) nejoblíbenější díl po Dobyvatelích ztracené archy a každopádně jeden z vrcholů dobrodružného žánru. O tom nemůže být sporu.100%(29.12.2013)

 • Kulmon
  *****

  Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi.(10.5.2009)

 • gudaulin
  *****

  Když se něco dělá potřetí, tak už se obvykle ví, jak na to, a i když předchozí dva snímky série v žádném ohledu nebyly špatné, třetí Indiana Jones představuje skutečný vrchol této minisérie a svým způsobem i jeden z vrcholů svého žánru, tj. dobrodružného filmu. Nebere se vážně, a to je nesmírně důležité, a zároveň má dostatečně vysoký rozpočet, nápaditý scénář, který ani na okamžik diváka nenechá vydechnout, skvělé herecké obsazení v čele se zkušeným Fordem a Seanem Connerym. Ti dva se skvěle doplňují a výsledkem je fascinující podívaná. Scéna souboje s tankem nebo záchrana v podzemním labyrintu divákovi na dlouho utkví v paměti. Opět výborná hudba. Celkový dojem: 100 %.(13.6.2006)

 • Kaka
  ****

  Rozhodně nejlepší díl. Strhující tempo, fantastická akce a opětně k prasknutí nabitý děj. Svatý grál je navíc ze všech tří dílů trofej rozhodně nejzajímavější. Nechybí trochu mysterióznosti a úderného vtipu. Sean Connery sem padne jako ulitý a společně s Fordem tvoří famózní dvojici. Spielberg na diváká chrlí stále stejné vizuální bomby, avšak působí to zas a znova. Člověk je vtažen do děje a nevšímá si ani drobných logických nedostatků, kterých se bezesporu několik najde. Celkově vtipné a svižné, přesně tak, jak se od letního hitu očekává. Kéž by byly všechny třetí díly takto povedené.(22.5.2006)

 • BadoXXII
  *****

  Indiana Jones a posledná križiacka výprava je rozhodne najlepším dielom doterajšej trilógie (neverím, že štvrtá časť bude lepšia, ale už sa jej neviem dočkať). Vracia na plátno postavy z Dobyvateľov, kombinuje tie najlepšie nápady z predošlých dvoch dielov a množstvo skvelých nápadov pridáva. Je tu viac akcie, humoru, všemožných vtipných narážok a napätia. Najzásadnejšou zmenou je však vystúpenie Indianovho otca. Táto nová postava dodala filmu pravú šťavu. Spojenie hereckých možností Conneryho a Forda ako otca a syna je skvostom filmárskeho neba. Ich mimická zásoba a britské dialógy doplňujú skvelo vymodelované charaktery. Ide po nás polovica nemeckej armády a Ty chceš ísť do Berlína?! Priamo do jamy levovej?! Spoločné vystupovanie na plátne je nezabudnuteľné. Conneryho postava Jamesa Bonda poslúžila ako základná inšpirácia pre postavu Indiana Jonesa. Connery bol skvelou voľbou a dodáva filmu neskutočne vtipnú eleganciu. Najotcovejší otec zo všetkých otcov - ako o ňom povedal Spielberg..... Som veľmi rád, že Indy opäť bojuje proti nacistom ( je to rozhodne oveľa zábavnejšie a zaujímavejšie, ako keď proti nemu stojí indické osadenstvo chrámu)...Indy a agenti gestapa k sebe patria tak isto ako Laurel a Hardy, Lolek a Bolek, Pat a Mat a kopa iných neodlučiteľných dvojíc... Posledná križiacka výprava je vypiplaná k dokonalosti. Cítiť, že ľudia, čo za filmom stoja sa pri svojej robote skvelo bavili, všetko perfektne premysleli a dali svetu ucelený žáner a značku ,,Indiana Jones´´...... Filmy Indiana Jones sú kultové a milióni divákov ich milujú. Dôvod je jednoduchý - všade prítomný skvelý humor, nápaditá akcia, najdobrodružnejšie dobrodružstvo (vážne neviem o lepšom dobrodružnom filme), exotické lokácie, nezabudnuteľný hlavný hudobný motív, scenár, réžia a veľmi sympatickí herci. Bez Indiana Jonesa by filmový svet nebol svetom. Jeden z mojích najobľúbenejších filmov..........MASTERPIECE......95%(16.5.2008)

 • - Ve scéně, kdy se vede boj o tank, zastřelí jeho řidiče, který spadne na ovládací páku a stočí tak tank na stranu a dále jede rovně. Ve skutečnosti by se tank začal točit v kruhu. (Will_X)

 • - Když Marcuse Brodyho (Denholm Elliott) seberou nacisté a dají jej do auta, brána, kterou projedou, má znak Africa Korps, který byl zaveden až v roce 1941. (GreatestFan)

 • - V National Parku Arches, kde se film odehrává na začátku, nebyla v té době žádná železnice. (GreatestFan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace