Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Nicméně pro mne je třetí pokračování nejméně akční a místy lehce se zadrhávající Indy, což se předchozích dílů ani u čtyřky nestávalo. Indiana - Junior se svým otcem (Connery) hledá svatý grál, ale tentokrát nějak méně přirozeně než v ostatních dílech. Na druhou stranu, ve trojce se už musí Ford dělit o herecký prostor s Connerym, což snižuje Indyho exhibici a filmu je to ku prospěchu. A víc než pár scén je skvělých - letadlo předbíhající auto v tunelu, tisíce krys v hořící hrobce, přeměna po pití z nepravého grálu,... Trailer aj.: http://www.csfd.cz/film/8641-indiana-jones-a-posledni-krizova-vyprava-indiana-jones-and-the-last-crusade/videa/(2.1.2009)

Profesor Henry Jones se, jako správný teoretický badatel, ztratil při hledání svatého grálu. Po jeho stopách se okamžitě vydává jeho nezbedný synek Indiana Jones a to je zárukou toho, že bude o zábavu postaráno. Nezapomenutelné je zejména neustále pošťuchování mezi otcem a synem, plašení racků deštníkem, průjezd letadla tunelem, otcovo očividné znechucení při Indyho nadšené likvidaci nacistických motorkářů či procházka po neviditelném mostě přes údolí. Prostě stále je na co se dívat, je čeho se bát, je o čem přemýšlet, je čemu se smát a tak to má být.(16.11.2009)

Dokonale namixovaný produkt. Tovar určený zasiahnuť čo najširšiu cieľovú skupinku. Pre pobavenie a navnadenie detí príhoda zo života mladého Indyho, pre mladšiu a strednú generáciu väčšinu deja, pre staršiu primiešanie elegantného otca. Záujemcovia o históriu tam nájdu napr. zmienky o počiatkoch kresťanstva, fašizmus. Kresťanstvo je zároveň pre veriacich + hlavná zápletka o uloženom svätom grále so zázračnou mocou. Pre zemepiscov a cestovateľov sú mapy, scény z Benátok, švajčiarskeho zámku, Berlína a nakoniec akejsi orientálnej džamahírije. Pre mudrlantov je určených zopár filozofujúcich výrokov, úchvatná ( a skutočne zaujímavá) scéna zlikvidovania lietadla na morskej pláži. Nepopieram, že ide o veľmi zručne a invenčne namiešaný guľáš, len z veľkého množstva prísad mi niekedy ostáva mierne nevoľno. Spielberg urobil úchvatnú dobrodružnú trilógiu, ktorá v čase vzniku nadchla aj mňa. Čaro a nadšenie z prvých uzretí s odstupom temer 20 rokov vyprchalo, obsah akosi zdrevenel a zostala len dokonalá (a dokonale vyprázdená) forma.(28.10.2004)

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +akční, zábavné, bezchybné, dobře obsazené -škoda, že ostatní díly nejsou tak úžasné/// Rozhodně nejlepší díl ze všech čtyř. Jestliže u předešlích dílů jsem se i trošku nudil a už to nebyla taková jízda jako kdysy, tak o tomhle filmu se to říct nedá. Je naprosto dokonalý, neuvěřitelně zábavný a dodneška o nic nezestárnul. Škoda že třebas Sean Connery nebyl i v předešlích dílech, no ale aspoň že je tady. Jestli má význam se na některý díl někdy v budoucnu znovu podívat, je to právě tento a žádný jiný. Mimochodem nejslabší díl je ten nejnovější. I když třebas se na něj budu dívat jinak po zhlédnutí této trilogie./// Celkem 95%///(8.8.2008)

„A nehovor mi Indiana!“ V tejto sérii sa ťažko hľadá favorit. Originál je originál, ale mne sa veľmi páčili aj odsudzovaná (často aj samotným Spielbergom) hororová dvojka a štvorka. Takže prečo si vyberať obľúbený diel, keď môžeme mať obľúbené všetky štyri? INDIANA JONES A POSLEDNÁ KRIŽIACKA VÝPRAVA okrem znova skôr štandardného scenára prináša do hry predovšetkým jedno fantastické plus – postavu hrdinovho otca. Galantný pacifista Bond Sean Connery je famózne vtipný, hoci do príbehu nastupuje relatívne neskoro. Potom z plátna však už nezmizne a jeho iskrenie s Harrisonom Fordom je vtipné i po desaťročiach. Nevraviac o bombastickej akcii, monumentálnej výprave a jedinečnej dobrodružnej atmosfére.(1.11.2004)

• - Jedná se o první film ze série, který získal rating PG-13, kdy se rodičům doporučuje, aby své děti mladší 13 let do kina doprovázeli. (GreatestFan)

• - Před natáčením diagnostikovali Denholmu Elliottovi, který hrál Marcuse Brodyho, AIDS. (GreatestFan)

• - V jednom z dabingů se Indy (Harrison Ford) při zadávání písmen IEHOVA soustředí na každé písmeno, když na něj šlape. Při posledním „A“, ale řekne písmeno „V“ - čili to předchozí. (johnnymay)