Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film.(14.8.2006)

Asi nejvíc nahláškovanej díl ze všech (cože ty máš jméno podle psa?!, takhle dáváme sbohem v Německu atd) Skvělá chemie dvou hereckých legend Forda a Conneryho. Ultimátní akční scény a opět stylové zakončení. Můj druhý (jen velmi těsně) nejoblíbenější díl po Dobyvatelích ztracené archy a každopádně jeden z vrcholů dobrodružného žánru. O tom nemůže být sporu.100%(29.12.2013)

Štěstíčko Indiana Jonese už dávno přerostlo v doslova z prdele kliku, avšak na realističnost nehleďme a nechme se raději unášet mistrovskou, dvouhodinovou akcí přinášející jedině čistou a nefalšovanou zábavou, jenž nepostrádá styl, ani vtip. Vyšperkovaná režie, skvělé herecké výkony (ke kterým se nyní přidává i Sean Connery alias Prof. Jones Senior) i specifická hudba se stávají již standartem pro kultovní Indiho trilogii (později tetralogii). Nemohu s čistým svědomím říct, jestli je lepší první, nebo třetí díl, ale určitě mohu říct, že na poli zábavné akce zůstávají i po tolika letech oba stále nepřekonány. 9/10(30.5.2008)

Rozhodně nejlepší díl. Šílené tempo, spousta honiček, výborná hudba - ale to nejlepší jsou společné scény Forda a Conneryho. Jejich vztah dává filmu trochu hloubku, ale i velice příjemný humor. Snad nejhezčí scéna je, když si Connery při honičce motorek začne řídit hodinky a zpraží juniora pohledem.(20.7.2003)

Křížová výprava už není typickým Indyho dobrodružstvím. Spielberg s Lucasem malinko odbočili. Indy už není jedináček, zjišťujeme, že má otce, se kterým se po letech setkává za celkem akčních okolností a hlavním tématem tedy není Svatý grál, ale právě pošťuchování neboli sbližování s otcem. Sean Connery je skvěle „neconnerovský“, až mě to překvapilo. Jeho role je snad vůbec nejzajímavější z celé Křížové výpravy. Ale zase nesmím opomenout stylovou akční scénu s tankem a závěrečné tři zkoušky, díky kterým se Indy vrací ke zdroji - scéně plné pastí z Dobyvatelů.(15.4.2003)

• - Ve scéně, kdy dává Hitler (Michael Sheard) Indymu (Harrison Ford) do notesu svůj autogram, je patrné, že se podepisuje pravou rukou. Ve skutečnosti byl však Hitler levák. (Mr.Hudson)

• - Rozsah poškodenia chvosta lietadla, spôsobeného streľbou z guľometu Henrym Sr., sa v rôznych záberoch líši. (Hudino)

• - Když Henry Sr. (Sean Connery) praští Indyho (Harrison Ford) vázou, jeho klobouk se zmáčkne, ale hned na to je v původním stavu. (GreatestFan)