Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Poslední křížová výprava je ten druh filmu, kde sice jsou nějaké ty chybičky a nelogičnosti, ale je to taková zábava, že to prostě zkritizovat nejde. Na tomhle filmu jsem vyrostl, teď jsem ho po dlouhé době zase viděl a musím říct, že neztratil nic ze svého kouzla. Tenhle film nekriticky miluju a strašně si přeju, aby Spielberg natočil další díl, i kdyby byl minimálně tak dobrý jako Chrám zkázy, tak by to byla událost. Ford je geniální Jones a Connery vlastně taky. Bravo.(20.2.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Nicméně pro mne je třetí pokračování nejméně akční a místy lehce se zadrhávající Indy, což se předchozích dílů ani u čtyřky nestávalo. Indiana - Junior se svým otcem (Connery) hledá svatý grál, ale tentokrát nějak méně přirozeně než v ostatních dílech. Na druhou stranu, ve trojce se už musí Ford dělit o herecký prostor s Connerym, což snižuje Indyho exhibici a filmu je to ku prospěchu. A víc než pár scén je skvělých - letadlo předbíhající auto v tunelu, tisíce krys v hořící hrobce, přeměna po pití z nepravého grálu,... Trailer aj.: http://www.csfd.cz/film/8641-indiana-jones-a-posledni-krizova-vyprava-indiana-jones-and-the-last-crusade/videa/(2.1.2009)

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +akční, zábavné, bezchybné, dobře obsazené -škoda, že ostatní díly nejsou tak úžasné/// Rozhodně nejlepší díl ze všech čtyř. Jestliže u předešlích dílů jsem se i trošku nudil a už to nebyla taková jízda jako kdysy, tak o tomhle filmu se to říct nedá. Je naprosto dokonalý, neuvěřitelně zábavný a dodneška o nic nezestárnul. Škoda že třebas Sean Connery nebyl i v předešlích dílech, no ale aspoň že je tady. Jestli má význam se na některý díl někdy v budoucnu znovu podívat, je to právě tento a žádný jiný. Mimochodem nejslabší díl je ten nejnovější. I když třebas se na něj budu dívat jinak po zhlédnutí této trilogie./// Celkem 95%///(8.8.2008)

Leden 1992, dlouhatánská fronta před Lucernou, desetileté já se zmrzlinou, taťka a konečně první Indy, kterého jsem měl možnost vidět na plátně a ne na ošoupané VHSce. Jako celek sice o chlup kočky Sphynx či krůček nechodícího kojence slabší Dobyvatelů co se akce, příběhu i upozadění (ne)přátel Indyho týče, ale to jsem si uvědomil až po x-té projekci. Ovšem všechny tyto nicotné "problémy" jsou smazány tím druhým Jonesem. A i do třetice jak tak Junior na vrcholku sil a v plné polní. Prostě láska na první pohled do filmu, který dokázal nemožné a má nesmírná očekávání ještě překonal. Respekt.(20.8.2006)

3. archeologická výprava --- Co lze přehlédnout: a) Když jde Indiana s Elzou skrze katakomby, kde je ropa (nebo spíše petrolej), udělají si z kosti a hadru namočeným v něm pochodeň. Je dost nepravděpodobné, že ty plyny, které tam vybublávaly, nevzplanuly ještě než je křižáci zapálili, obzvlášť když Indymu z pochodně odpadaly kousky hořícího hadru. b) Ke konci když Indiana sleduje Němce v roklině, všimnou si ho díky odrazu slunečního světla od skel dalekohledu. V záběru přímo na něho však stíny skál smeřují opačným směrem, což znamená, že slunce má Indiana za sebou... c) Když Indy přiletí do Benátek, tak tam má na hlavě klobouk. Má jej i ve scéně, kdy jde s doktorkou do knihovny, ovšem jakmile jsou v ní, kloubouk už najednou nemá a znova se objevuje až v hotelu. d) Ve 12. minutě vidíme předěl mezi mladým a dospělým Jonesem. V prvním záběru na lodi můžeme spatřit Jonesův obličej a krev, jež mu teče z pravého koutku rtu. O několik vteřin později (při dalším záběru) mu ale teče krev z levého koutku. e) Ve scéně, kdy se Hitler podepisuje Indymu, tak si můžeme všimnout, že píše pravou rukou, přičemž ve skutečnosti byl levák.(30.1.2007)