Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Zo všetkých štyroch dielov Indiana Jonesa je tento môj najobľúbenejší. Asi to bude postavou Indyho otca, ktorého skvele stvárnil Sean Connery. Medzi nimi to fungovalo bezchybne. Jedna scéna je lepšia, akčnejšia, vtipnejšia ako druhá. Indiana Jones je proste legenda, ktorú sa snažili napodobňovať mnohí (Flynn Carsen, Jack Hunter), ale žiaden z týchto pokusov nesiaha originálu ani po členky. Majstrovský dobrodružný film.(29.12.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Nicméně pro mne je třetí pokračování nejméně akční a místy lehce se zadrhávající Indy, což se předchozích dílů ani u čtyřky nestávalo. Indiana - Junior se svým otcem (Connery) hledá svatý grál, ale tentokrát nějak méně přirozeně než v ostatních dílech. Na druhou stranu, ve trojce se už musí Ford dělit o herecký prostor s Connerym, což snižuje Indyho exhibici a filmu je to ku prospěchu. A víc než pár scén je skvělých - letadlo předbíhající auto v tunelu, tisíce krys v hořící hrobce, přeměna po pití z nepravého grálu,... Trailer aj.: http://www.csfd.cz/film/8641-indiana-jones-a-posledni-krizova-vyprava-indiana-jones-and-the-last-crusade/videa/(2.1.2009)

Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem jako malý viděl Indianu Jonese. Jako je pro někoho významná trilogie Star Wars, pro mě je to právě dobrodružství zábavného archeologa od Stevena Spielberga. Všechny tři díly jsou perfektní, ale trojka má přeci jenom něco navíc - Seana Conneryho. Connery přidal Indymu nový rozměr a je to ještě větší sranda, když ho při každé příležitosti peskuje jeho otec. Jelikož jsem ročník 95, tak jsem nezažil dobu, kdy na scénu po pětileté odmlce přišel právě třetí Indiana, ale musela to být bomba. Obsadit totiž do slibně se vyvíjející série ex Bonda byl bravurní tah. Film je plný srandovních scén a narážek na skutečné události z historie. Kdykoli se na to rád podívám a stále se bavím, i když už ty jednotlivé scény znám nazpaměť. Toto je trilogie mého dětství, kterou jsem sice neprožil, ale u nás to stejně začali dávat až když jsem se narodil...100%(17.11.2012)

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film.(14.8.2006)

Štěstíčko Indiana Jonese už dávno přerostlo v doslova z prdele kliku, avšak na realističnost nehleďme a nechme se raději unášet mistrovskou, dvouhodinovou akcí přinášející jedině čistou a nefalšovanou zábavou, jenž nepostrádá styl, ani vtip. Vyšperkovaná režie, skvělé herecké výkony (ke kterým se nyní přidává i Sean Connery alias Prof. Jones Senior) i specifická hudba se stávají již standartem pro kultovní Indiho trilogii (později tetralogii). Nemohu s čistým svědomím říct, jestli je lepší první, nebo třetí díl, ale určitě mohu říct, že na poli zábavné akce zůstávají i po tolika letech oba stále nepřekonány. 9/10(30.5.2008)

• - Jedná se o první film ze série, který získal rating PG-13, kdy se rodičům doporučuje, aby své děti mladší 13 let do kina doprovázeli. (GreatestFan)

• - V National Parku Arches, kde se film odehrává na začátku, nebyla v té době žádná železnice. (GreatestFan)

• - Když Indy (Harrison Ford) „šlape“ na slovo „IEHOVA“, jako první šlápne na „J“ a zachytí se čelem a leze dopředu. V dalším záběru však couvá zpět. (johnnymay)