Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones a posledná krížová výprava

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

Fotřík zjišťuje, že jeho synátor neumí do deseti napočítat, neumí přistávat s letadlem a výlet s ním rovná se nonstop ostřelování nepřáteli. V mém osobním žebříčku scénářů je jedno z prvních míst vyhrazeno tomuto skvostu. Lehkost, elegance, chytrost, nepodbízivost, nevtíravý humor a kus velké moudrosti a nadhledu...už jen pro tohle filmy o Jonesovi obdivuji...a shodou okolností tyto přísady všem novodobým variacím na stejné téma kardinálně chybí. Kdyby šlo jen o akci, setřel bych Jonese dvěma větami. Nejlepší popcornová zábava jakou znám. Mě vždycky dostane Conneryho věta: "Tomu říkáš archeologie!?" Tomuhle filmu se dá máloco vytknout. + Musím zmínit opět výtečnou hudbu Johna Williamse, jež pro film složil zbrusu nový motiv grálu. A scéna s Hitlerem neměla chybu.(23.10.2006)

Asi nejvíc nahláškovanej díl ze všech (cože ty máš jméno podle psa?!, takhle dáváme sbohem v Německu atd) Skvělá chemie dvou hereckých legend Forda a Conneryho. Ultimátní akční scény a opět stylové zakončení. Můj druhý (jen velmi těsně) nejoblíbenější díl po Dobyvatelích ztracené archy a každopádně jeden z vrcholů dobrodružného žánru. O tom nemůže být sporu.100%(29.12.2013)

Scénář: Jeffrey Boam .. Ultimátní, unikátní, nejzábavnější, nejlepší a můj nejoblíbenější díl původní trilogie i současné tetralogie s Indiana Jones, potažmo jako Film zaslouženě patřící do mé osobní TOP5. Steven Spielberg při jednom ze svých největších režijních vrcholů nešetřil nápady, má neskutečně velkou porci nadhledu a Poslední křížová výprava se tak stává jedním z nezapomenutelných milníků filmové historie. Vedle skvělého Forda se zde skví v plné herecké formě taktéž sir Sean Connery a jejich společné soužití na plátně je vrcholnou ukázkou chytré scenáristické práce na filmovém pokračování jako takovém. 100%.(21.10.2007)

Neuveriteľne vtipné (razítkovanie v múzeu), s dokonale zohratou dvojkou Connery-Ford, ale s mierne krívajúcim tempom v niektorých akčných scénach (scéna s tankom zďaleka nešlape tak ako súboj v náklaďáku alebo naháňačka na banských vozíkoch v predošlých dieloch), takže predsa len o kúsok slabšie ako po všetkých stránkach dokonalí Dobyvatelia. Žiadne výhrady však nič nezmenili na tom, aby som si to nepozrel 7-krát len v kine (pozretia na VHS a DVD ani nepočítam).(1.4.2007)

"Honí nás půlka německé armády a ty chceš jet do Berlína?" Třetí zapráskání doktorským bičem považuji za nejpovedenější díl série. A také za jednoznačně nejhumornější, protože při bláznivém nacistickém dobrodružství, se standardně hláškujícím Jonesem juniorem a suše sarkastickým Jonesem seniorem, dostala kdysi v kině moje bránice docela zabrat a několikrát jsem byl donucen spontánně upadnout smíchy do uličky.(23.7.2011)

• - Když spolu Indy (Harrison Ford) a Henry (Sean Connery) mluví ve vzducholodi, Henryho sklenička a Indyho ubrousek mění polohy. (GreatestFan)

• - V jednom z dabingů se Indy (Harrison Ford) při zadávání písmen IEHOVA soustředí na každé písmeno, když na něj šlape. Při posledním „A“, ale řekne písmeno „V“ - čili to předchozí. (johnnymay)

• - Spoiler: Když Kazima (Kevork Malikyan) zastřelí, má na sobě krev, přestože není vidět zranění. (GreatestFan)