Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 1989, 127 min

I samotný Steven Spielberg Poslední křížovou výpravu označuje za nejoblíbenější díl celé série. Máme to stejně. Je dokonale natočená, plná nápadů a inovací, přesto potěší i ty milé malé scény, jako třeba ta, kdy je Harrison Ford připoutaný k židli vedle svého ztraceného otce Seana Conneryho a tatík vypouští suché hlášky poté, co zapálí koberec i záclony. A pak se protočí tajným průchodem k nacistům. Nebo jak pánové zjistí, že oba spali se stejnou nacistkou. Chemie mezi těmi dvěma je opravdu úchvatná. A Spielberg s Lucasem přiznaně vykrádají řadu svých celuloidových lásek, respektive jim znovu skládají nemalé pocty a dávají snad ještě osobitější podobu. Spielberga mělo u projektu udržet hlavně osobní otcovské téma, já sám vnímám objevení dominantního Jonese seniora za jeden z nejlepších nápadů série. Opravdu výborně natočená akce!! Kdyby byly všechny třetí díly tak vydařené..(9.7.2016)

Nejsvižnější a komediálními prvky do nejvyšší míry sršící díl legendární trilogie pánů Lucase a Spielberga o charizmatickém archeologovi v podání nezapomenutelného H.Forda, vykazuje podobný styl dramaturgie jako "Dobyvatelé ztracené archy", jejichž kvalit k velké radosti všech, kteří zbožňují dobrodružné příběhy s nemalou dávkou starosvětské romantiky, také dosahuje. S krásnou fräulein Schneider po boku se Indiana vydává na pátrání po Svatém grálu. Poté co mu paní doktorka dá záviděníhodným "rakouským" způsobem sbohem, nastoupí na její místo "ztracený a znovunalezený" Indyho otec. Nápad s obohacením filmu o postavu Jonese seniora (skvostný S.Connery), lze bez přílišné nadsázky označit za geniální tah, poněvadž zaručuje nepřeberný počet komických situací mezi Otcem a Synem, a v druhém plánu - nikoli však významu - jejich složitý vztah dává příběhu, v rámci trilogie netradiční, hlubší rozměr. Samotný Sv.grál poskytuje "Křížové výpravě" - při porovnání s jen vedlejší úlohou posvátných relikvií z předchozích částí - výrazně nosné téma pojednávající o lidské touze, lásce a sebeobětování, kterému je v závěru podstoupena ústřední role, a jež předcházejícímu ději (a vztahu Otce a Syna především) dodává nebývalou katarzi. Krásný závěr milované trilogie - příznačně hlavně co se emocionálního účinku týče.(27.11.2004)

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film.(14.8.2006)

Po dějové stránce toho sice není moc nového, ovšem všeho je víc - dobrodružství, akce a hlavně humoru. Alison Doody je z Indyho holek asi nejméně sexy (ne že by nebyla) a jeho samotného tu válcuje jeho otec ve výtečném podání Seana Conneryho. Ale stejně nelze jinak, závěr totiž vhání slzy do očí. 95%.(26.7.2005)

Pro mě osobně NEJ Indy a nebude to pouze pro rakouský způsob loučení :o) Tohle je ta jediná a pravá kombinace dobrodružného snímku šmrncnutého řádnou dávkou humoru. Vše ostatní tu již napsali jiní a dostatečně, tak tentokrát budu stručný. O tom, že tento snímek je stále aktuální a baví pořád ( ikdyž od mého prvního jeho shlédnutí na velkém plátně uběhla již řádná porce let ) svědčí fakt, že při včerejším večerním sledování jsem si pro samotný smích málem vytrhal stehy v puse ( po návštěvě zubaře a trhání 8-ček ) jak jsem měl hubu od ucha k uchu :o) Úžasné spojení H. Ford - S. Connery, potřební náckové, co dostávají na prdel a stále další a další akce, co baví. Tenhle snímek, to je neutuchající gejzír nápadů, který nabere úžasné tempo již od samotného začátku a nepoleví až do samotného velkého finále se "Svatým grálem". Pokud dobrodružný snímek...., potom jedině v tomto podání. 90%(6.11.2010)

• - Ve scéně, kde Indy (Harrison Ford) visí na bočním děle za svou náramenní tašku, je vidět, že se dělo svým koncem celou dobu tře o skálu. V dalším záběru je vidět, jak vyšplhal zpátky na tank, aniž by se musel vzdát tašky, která by jinak nešla z děla odstranit. (Saraph)

• - Podle adresy na obálce dopisu, který Indy (Harrison Ford) dostane z Itálie, Indy vyučuje na Barnett College. (GreatestFan)

• - Scéna rychlého stárnutí a smrti Donovana (Julian Glover) byla vůbec první digitálně vytvořená. (GreatestFan)