Celie. "Pán." Sofie. Nettie. Shug. To jsou nezapomenutelné postavy románu Alice Walkerové oceněného Pulitzerovou cenou, jež rozjasňují obrazovku ve filmové adaptaci režírovanou Stevenem Spielbergem. V hlavní roli příběhu je Celie (Whoopi Goldberg ve svém filmovém debutu), která se snaží láskou přemoci krutost a radostí překonat bolest. Brilantní herecké výkony a dokonalé filmařské řemeslo těch, co se na filmu podíleli, to je Purpurová barva. (Magic Box)

Psycho.R

Whoopi se podařila její velká role. Herecký koncert, ty emoce, potlačený charakter... vše jí věřím a to i na úplném konci, kde bych u jiného filmu říkal, že je příliš sladký. Bohužel je Purpurová barva dost přehlížený film. Prosím, šiřte ho :). ()

junxi91

Tak to byla panečku síla. Příběh z americké Georgie začátku minulého století, začínající v roce 1907 a pokračující v dalších dekádách. Netušil jsem, že ty černé opice z amerického Jihu nebyly utlačovány pouze nadřazenými bělošskými panskými vidláky, ale také se týraly samy navzájem. V jedné černošské jižanské rodině se narodily dvě dcery. První byla Celie, která byla ošklivá a její fotr jí to rád zdůrazňoval, přesto se však neštítil s ní souložit a udělat jí dvě incestní děcka, která ji po narození sebral. A druhá byla mnohem hezčí, jmenovala se Nettie a také měla co dělat, aby se vyhnula fotrovu chlípnému údu. Už tento začátek odhaluje, o čem film asi bude a že to nebude přehlídka rodinných hodnot a sounáležitosti. Celie je otcem provdána za místního černého zmetka jménem Albert "Mister" Johnson, který má několik dětí a původně chtěl krásnou Nettie, po fotrově přesvědčování se však smíří s Celií. Mister se k ní však chová jako největší hovado, mlátí jí jak žito a jeho děti se jí vysmívají. Nejpotupnější bylo to, že svému muži musela říkat "pane". Jednoho dne se k nim přistěhuje také Nettie a sestry jsou štěstím bez sebe a chtějí být navždy spolu, ale Mister Nettie vyhodí z domu poté, co mu není po vůli. Při dojemném loučení si sestry slíbí, že si budou psát, a tak Celie při každém příjezdu pošťáka očekává dopis od své sestry. Ti staří buranští negři byli prostě odporná hovada, jejichž morální kodex se příliš nelišil od šimpanzů nebo ještě nižších opic. Zato se k nim však nastěhuje jedna Misterova milenka a umělkyně Shug Avery, která nejprve Celii zopakuje, jak je ošklivá, ale poté k sobě najdou cestu a dokonce si vymění i polibky. Misterův syn Harpo se ožení s tlustou a dominantní černoškou Sofií, která v jejich domácnosti nosí kalhoty. To se absolutně nezdá Misterovi, který svému synkovi říká, že tu ženskou musí mlátit, jinak ho nebude poslouchat. Tohle mu dokonce doporučuje také Celie, protože za ty roky přijala svou roli submisivní manželky a v jejím vnímání světa je to správné. A tak se Harpo a Sofie neustále bijí, až dojde k rozvodu. Odporná scéna byla také se starostou a jeho paničkou, která "měla ráda barevné děti" a nabídla Sofii místo služebné, ta to ale sakra odmítla, zopakovala to také starostovi a dostala pořádnou nakládačku, tentokrát pro změnu od místních bílých vidláků. Sofii byly odebrány děti a skončila na osm let v base. Celie si mezitím zvykne na přítomnosti Shug, nevadí ji, že píchá s Misterem a že se jí to, na rozdíl od ní, líbí. Navíc ji v její přítomnosti Mister méně bije, proto je dost rozrušená, když Shug odchází do Memphisu. Sledujeme souběžně tedy dva příběhy. V tom druhém se Sofie dostane z basy výměnou za to, že bude nakonec dělat tu služebnou. Jednou se jí podaří vyjet s paničkou za svou rodinou a má šanci strávit Vánoce se svými dětmi, ale panička je hloupá a neumí se odvézt sama domů, a tak musí řídit Sofie a je po radosti. Hlavní je však celou dobu fakt, že Nettie měla psát dopisy Celii, ale schránku přísně kontroluje její tyranský manžel, takže si myslí, že na ní sestřička zapomněla...Což ale není pravda! Jednoho dne se vrátí Shug se svým manželem Gradym, a to je pro Celii a Alberta velkým šokem. Grady a Albert se však stanou kamarády a společně se vylijí u stolu, zatímco Shug najde ve schránce dopis od Nettie a poté společně s Celií objeví skrýš v podlaze, kde Albert schovával všechny dopisy, které Nettie poslala! Dozví se, že Nettie žila s Celiinými dětmi Adamem a Olivií ve městě u rodiny, která se o ně starala, a následně se přesunuli do Afriky, do Keni. Zde jim bylo skvěle, připojili se k místním domorodcům, podstupovali jejich rituály, děti chodily do školy a všichni zpívali v kostele. Idylku jim však narušil roztahovačný bílý muž, který postavil přes vesnici cestu a zboural jim školu, kostel a jejich dům. Následně zpátky v Georgii dojde ke scéně, kdy Albert přikáže Celii, aby jej oholila, ta si však řádně nabrousí břitvu a už by jej podřezala, nebýt zásahu Shug. U rodinného stolování dojde konečně k tomu, že se Celie vzbouří, vyčte Misterovi jeho chování a hlavně to, že před ní schovával dopisy od Nettie. Shug mu řekne, že s manželem odcházejí a berou také Celii, což Mistera rozzuří, ale nic s tím nenadělá. Při hádce se ozve také Sofie, ve které se opět probudí její vzdor proti útlaku mužů a zavzpomíná na těžká léta ve vězení. Nová přítelkyně jejího muže jménem Squeak se také ozve a nakonec odjíždí společně s těmi třemi. Po létech se z Mistera stane starý opilec, jehož dům chátrá, pole zarůstá a zvířata mají hlad, a jeho otec mu to vše při návštěvě vyčte. Shug se konečně dá dohromady se svým otcem pastorem při dojemné scéně, kdy se lidé slavící u řeky přidají ke gospel zpívajícímu sboru v kostele. Také umře otec Celie a Nettie a při tom se zjistí, že to vlasně nebyl jejich otec, a tak nejsou její děti zároveň jejími sourozenci. Celie se stihla dát dohromady, otevřela si krejčovskou dílnu, ve které šije kalhoty, a nyní také zdědila dům po svém otci. Vše se tedy v dobré obrací a už chybí jen ten šťastný konec. Ano, Nettie po dlouhých letech přijíždí domů a přivádí také obě Celiiny děti. Bylo to neskutečně dojemné, emočně nabité a jelikož jsem dost citlivá povaha, tak jsem se rozbrečel. Takže to byl celkem tragický film, zobrazující spoustu nespravedlnosti, příkoří a bezpráví, které se však díky jedné umělkyni a milence tyrana Shug a také díky neustálé víře v lepší život obrátil a každý dostal to, co si zasloužil. A tak to má v životě být! () (méně) (více)

Iddea

Já osobně moc nechápu, čím si toto drama zasloužilo krásných 86%. Jediné, co je na tomto filmu dobré je předloha a herecké výkony, ale jinak to ve mě nezanechalo absolutně nic. Nevím, jestli jsem byla v nějakém špatném rozpoložení, ale přijde mi, že je to moc dlouhé na to, že se tam v podstatě nic neděje. Chvílemi jsem se docela nudila a připouštím, že asi po polovině filmu jsem si říkala, že to vypnu a dodívám se ráno. Přemohla mě zvědavost, jestli přijde nějaký zvrat, něco co mě konečně chytne za srdce a uroním aspoň slzičku (já si u filmu ráda pobrečím :o).), přece jenom to hodnocení nemůže být jen tak, ale ono fakt nic. Dokonce ten závěr byl tak - nemůžu najít správné slovo - suchý ?? Já nevím - když drama, tak čekám emoce, ale ty tady hodně chyběly. Připadám si trochu divná, když tady čtu všechny ostatní komentáře - opravdu jsem citlivka, ale tohle mě prostě nechytlo vůbec ničím. Je to podobný případ jako "Ztraceno v překladu". Vychvalované až do nebe, ale tady jsem aspoň nesledovala každou vteřinu, kdy už film skončí, takže 3* za skvělé herecké výkony a za Spielberga. Slibuji zde sama sobě, že se na to podívám ještě jednou v originálním znění (snad se donutím) a možná přehodnotím své hodnocení, ale prozatím ...... ()

Margerie

Kdybych nečetla knihu, bylo by to asi za pět. Takhle jsem ale na tomhle jinak mistrovském filmu s perfektními hereckými výkony spoustu věcí postrádala. Zejména nádherný vztah Celie a Shug, který vůbec není ve filmu zachycen - což je sice vzhledem k době vzniku pochopitelné, lesbická tematika by nejspíš v 80. letech před publikem neobstála, ale bohužel z dnešního pohledu to neskutečně sráží celkový dojem ze zfilmování jedné z nejúžasnějších knih o Afro-Američanech ve 30. letech. Mrzí mě taky změny některých pasáží, zhuštění několika různých scén do jedné a především to, že si Spielberg v tak dlouhé pasáži až moc pohrával s některými částmi knihy, aby konec odbyl tak lehce a s ohledem na Alice Walker snad až necitelně. Víc než čtyři hvězdičky zkrátka dát nemůžu. ()

Maniik88

Ak prežijete prvú hodinu desnej nudy, potom príde druhá hodina o čosi menšej nudy a zakončíme to uplakanou scénou. Pozrel som si to, lebo režisér bol Steven, no to čo mi naservíroval, to som fakt nečakal. 2,5 hodiny zbesilej nudy s divným príbehom a pre mňa nepochopiteľnom správaní hlavnej hrdinky a taktiež nejakej Šuk a proste celé čudné a mne sa to osobne nepáčilo. Whoopi a Danny podali ozaj super herecké výkony a hudba bola pekná, toď všio. ()

Boulderman

Pro mě to byl dosti silný filmový zážitek, i když některé z postav mi připadaly jako vata na vycpání příběhu. A to zbytečná vata... Na konci snímku jsem to viděl jasně: 80%, ale s vystřízlivěním ve mně začíná nahlodávat snížení hodnocení. Konečný verdikt však nechám, mojí ženě se film líbil velmi a nakonec není špatné občas vypnout a nechat se vtáhnout do drsné romantiky života černochů v americe počátkem minulého století. ()

warhammer

Po filmařské stránce precizní záležitost, ale ten děj mě moc neoslovil. Jelikoz by mě jen stěží přepadla potřeba film shlédnout znovu musím dát pouhé 3* jako průměr. Jinak filmy na které se znovu nedívám hodnotím buď 1* nebo hodnocením Odpad. Tady ale musím přihlédnout k velice kvalitní filmařině. No kdo ví ... třeba možná někdy v budoucnu ješte zabrouzdám do těchto vod a přidam *. Jisté je ale, že neuberu. ()

Guran

Přesně nechápu pravý význam tohoto filmu. Protažený děj se zbytečnými, nudnými a nic neříkajícícmi scénami. Zde mě Spielberg hodně zklamal. ()

Mykhaluu

Po včerejší Zelené knize nemohla být lepší filmová volba, než Purpurová barva. Zase se svět (i když jen filmový) hezky zhoupl do polohy, kde nic není černobílé, ani vztahy mezi lidmi, kteří mají černou barvu kůže. Svět je prostě komplikovaný. Film oplývá velmi prostou dějovou linkou, která sebou táhne několik dalších osudů, které končí částečně očistným finále. Za občas těžko srozumitelné vyprávění a složitou orientaci v některých scénách jde jedna hvězda do kurníku. ()

Marg

Nádherný, dojímavý film. Přesto, že jsem ho viděl jako náctiletý, dodnes si na něj živě pamatuji.Výkon Whoopi byl famózní. ()

natalanka

Tak tohle by měli vidět všichni,kdo si myslí že mají empatické cítění a dokáží ocenit nesmírnou krásu tohohle filmu. Silný emoční příběh chudé Celie, která má sebevědomí někde níž než sahají kotníky. Příběh jejího muže, který si na ní dokazuje svou nadřazenost a u své milenky se chová jako absolutní vůl a slaboch. Příběh Sofie, jejíž hrdost zlomí bílí zabedněnci, věřící v Boha a chovající se přesně naopak. Příběh milenky Shug, překrásně zpívající skoro trosky, která naopak vystoupá k hrdému životu vdané paní. Ve filmu se setkáte s nádherným herectvím všech lidí. S kamerou, která Vás okouzlí. S jihoamerickým venkovem, které Vám otevře zase oči v tom co se tady dělo před 100 lety. Nádherný film. DOPORUČUJI :-) ()

benedict

Pane Spielbergu,madam Alice,ukázali jste nám,jak silná dovede být slabá žena,pozbavena sebemenšího práva na cokoliv a jak ubohý a slabý může být její ,,Pán" a majitel....jak vlastně trpělivost a pokora slabé ženy dostane na kolena zas****ho šmejda! Drahá Whoopi,ten stydlivý úsměv ti zústal i po letech. ()

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry