V lese nedaleko jednoho z předměstí Los Angeles přistane kosmická loď. Drobní mimozemšťané se vydají z lodi na průzkum a odebírají vzorky pozemských rostlin. Brzy je však vyruší skupina lidí a mimozemšťané se v panice vrátí do kosmické lodi a odletí. Jednoho z nich, který se nestačil vrátit včas, tu však zapomenou. Trosečník najde skrýš v kůlně domu, kde bydlí desetiletý Elliott se sourozenci. Elliott si tvora všimne a tajně ho přiláká do svého pokoje a začne mu říkat E.T. Ten se z televize naučí několika pozemským slovům. Z různých hraček a věcí běžné potřeby začne podomácku vyrábět komunikační zařízení a současně se sbližuje s citlivým Elliottem. Chlapci využijí halloweenového průvodu masek a pomohou zamaskovanému mimozemšťanovi nepozorovaně proniknout do lesů za město, kde se E.T. uprostřed noci pokusí navázat spojení. Agenti, kteří po něm pátrají, se zmocní vyčerpaného mimozemšťana a v mobilní laboratoři ho podrobí sérii testů. Zatímco Elliott se jakoby zázrakem uzdraví, zdravotní stav E.T. se rychle zhoršuje. Nakonec jeho život vyhasne. Vědci se ho rozhodnou pitvat, dovolí však Elliottovi, aby se rozloučil. A tehdy chlapec zjistí, že mimozemšťan žije a jeho stav byl nutný k navázání spojení. Společně s bratrem se zmocní auta a spolu s kamarády dopraví E.T. na místo, kam si pro něj přiletí jeho druhové. (TV Nova)

InJo

Spielbergova tradičně geniální režie ve spojení s proslulou hudbou Johna Williamse dokázala i z celkem naivistického a infantilního příběhu stvořit nezapomenutelný film, který i po letech dokáže pobavit a dojmout jak školou povinného caparta, tak i dospělého, životem protřelého cynika. Krásná klasika, která si svou vysokou pozici mezi nejúspěšnějšími filmy všech dob rozhodně zaslouží. 90 % ()

Webb

[6/10] (Amblin, Universal) (Technicolor /// Produkce: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg /// Scénář: Melissa Mathison /// Kamera: Allen Daviau /// Hudba: John Williams /// Oscar: Charles L. Campbell, Ben Burtt (kamera), Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth Smith (vizuální efekty), John Williams (hudba), Robert Knudson, Robert J. Glass, Don Digirolamo, Gene S. Cantamessa (zvuk) /// Nominace na Oscara: Steven Spielberg, Kathleen Kennedy (nejlepší film), Steven Spielberg (režie), Melissa Mathison (scénář), Allen Daviau (kamera), Carol Littleton (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Film jako stvořený pro děti, který jsem ale viděla příliš pozdě. Přesto je to režisérský majstrštik a i mě na konci ukápla slza. ()

Anderton

Tak znova dobrí mimozemšťania a Spielberg. Znova naivná predstava o ich vzhlade a technike z 80-tych rokov. Spielberg je ale velký režisér a dokáže vykúzliť množstvo krásnych scén a momentov, ktoré vstúpili do dejín kinematografie. Zároveň sa mu podarilo podla mňa urobiť nad filmom mierny umelecký opar, čo nie je pri rodinných filmoch z tej doby (ani dnes) zvykom. VIDENÉ ZNOVA: Spielberg dokázal nakrútiť klasický rodinný film. Čiže deti si v ňom nájdu príbeh, ktorom sa dokonale stotožnia s chlapcom a vyspelému publiku ponúka množstvo motívov a symbolov, nad ktorými je zaujímavé popremýšlať. Dôležité je, že ich používa veľmi inteligentne, ako sa na veľkého filmára patrí. ()

Frajer42

Film jsem viděl poprvé 34 let po jeho vzniku. Vůbec jsem se tohoto časového údaje nebál, neboť se ze všech stran slétávala chvála a superlativy se teda vůbec nešetřilo. I odvážil jsem se ke zhlédnutí taky, abych tak nějak doplnil své mezery ve filmovém vzdělání. Určitě je fajn, nakouknout na emzáky ze zcela netradiční perspektivy - z té dětské. Škoda, že jsem film v tomto věku neviděl a nějaká ta nostalgie se mi nepodepsala v hodnocení. Takhle mi to celé přišlo hrozně fádní. Musím sklonit hlubokou omluvu všem fajnšmekrům, ba dokonce i té snad ještě početnější skupince diváctva, která si na fajnšmekry jen hraje, ale já bohužel nechápu, v čem spočívá jakákoli výjimečnost snímku. Tak nějak jsem proplul snímkem na loďce bez jakéhokoli náznaku emocí. Pochválit si troufnu asi snad jen hudbu, která měla koule a dost mi připomínala Star Wars. Opravdu nechápu ten povyk okolo. Asi jsem divný! ()

Kothy

Kouzelná Spielbergova pohádka. Drew Barrymore se v tomto filmu proslavila už jako malá. Taky po tom spadla do závislosti na drogách. Ale jako ne každá mladá hvězda se z toho dostala. Dnes již klasická hláška: "E.T. volat domů." :D ()

Sašenka165

Tak tenhle film je snad neideálnější ze všech těch Spielbergových pro všechny děti. Brečela u něj dokonce i moje babička - odpůrkyně jakýchkoliv sci-fi. ()

predators

Za ty dojemné scény! Asi se najde málo lidí, kterým by neukápla slza. Ačkoliv od uvedení filmu na plátna kin uběhlo už čtvrt století, já jsem se odhodlal, podívat se až nyní. A?... Jedná se o film pro všechny věkové kategorie, budou jej milovat jak děti, dospělí, tak i prarodiče. Ale chce to překousnout začátek, on totiž E.T. není žádný digitální Glum:-) Příběh staví na jednoduchém konceptu a to je hlavním tahounem celých dvou hodin, ale rychlejší tempo by neuškodilo. Volat... domů....75% ()

Slartibarkfast

Jedno z geniálních děl Stevena Spielberga, které se hluboce vrylo do paměti mnohým lidem. A ty, co hodnotili 3 a méně hvězd hluboce lituju. S těma totiž není něco v pořádku. Víc snad už ani není třeba dodávat.. 95% ()

nascendi

Tušil som, že pri opakovanom sledovaní E.T. príde o jednu hviezdičku. A nedá sa nič robiť. Určite je to mimoriadny film, ktorý v dobe svojho vzniku priniesol širokému vekovému diapazónu divákov nevšedný zážitok, ale jeho pozretie s odstupom času už odhalí kazy na zdanlivo bezchybnom povrchu.. Spielberg dokáže presne nadávkovať situácie, atakovať cítenie divákov a využíva na to všetky možné i nemožné prostriedky. Ale práve to, čo pri premiérovom sledovaní funguje takmer bezchybne, sa pri reprízach ukáže ako slabina. Divák zistí, že sa Spielberg hrá nielen s pohyblivými obrázkami, ale aj s divákom samotným. Nie každému to prekáža. Mne áno a preto tá odňatá hviezdička. ()

nash.

Dokonála ukázka filmové magie, která dokázala zhmotnit dětskou duši a nevinnost. Příběh o přátelství a naději, který baví i dojímá a dokáže své poselství předat nejen dětem, ale bez ohledu na věk každému divákovi s otevřeným srdcem. A než ho o dvacet let později Spielberg poškodil digitálními úpravami byl dokonalý i po filmařské stránce. Jejich vinou se sice pátá hvězdička zachvěla, ale nakonec zůstala na svém místě, podepřena, možná citově nátlakovými, přesto nezapomenutelnými scénami mimozemšťanova oživnutí a loučení. ()

Arsenal83

Rozprávka pre deti, ktorá mňa nikdy neosloví, nech je akákoľvek legendárna. Zachraňovať mimozemšťana s hlavou kladiva ma nijako nechytilo a nechápem ani celkový zmysel tohto snímku. Žiadne ponaučenie, to už si radšej pustiť Nekonečný príbeh. Pes Falco mi bol milší. ()

Ratemus

Vidět toto je prostě návrat do dětských let a pokaždé když to vidím, husí kůže na sebe nenechá dlouho čekat. Pro mě jeden z nejlepších rodinných filmů, nejlepších filmů od Stevena a jeden z nejlepších filmů vůbec. Tohle nikdy nezamrzí, tady funguje všechno, každá vteřina, každý záběr, každá scénka...doufám, že v dnešní době nikoho nenapadne udělat remake, reboot nebo restart a nejlépe hned na trilogii. Tady je jasných 100% ()

Chrustyn

Sice tento film nemám tak rád jako ostatní filmy tohoto skvělého režiséra, ale přesto se jedná o výbornou a nenapodobitelnou klasiku s famózní hudbou. ()

SeBig

ÝTÝ volat domů. Za mě ale je to braný tak vážně a smutně, že se k tomu nerad vracim. Třeba takovej Paul je za mě lepší a zábavnější, než ušmudlanej smutnej ufon. ()

classic

Na E.T. - Mimozemšťanovi sa podľa mňa už podpísal zub času, čiže miestami pôsobí dosť zastaralo, ale zase pevný, rozprávkarský rukopis Števa Spielberga je isto nehynúci aj po X-rokoch od premiéry. Povedal by som, že často tlačí na pílu, čo sa týka obsahu, predovšetkým je strašne zameraný na postavu Elliotta, ktorý je väčšinou hystericky naladený, a keď zrovna začne vrieskať, tak to vážne nemá konca kraja. Popritom sa mi taktiež zdá, že »všadeprítomné« odkazy na Hviezdne vojny, sú príliš okaté a prvoplánové, skrátka, nepasujú a nehodia sa do výsledného filmu ! Nechcem byť zbytočným puritánom, ktorý by skalopevne tvrdil, že by sa nejako extra chcel priživovať na tomto popkultúrnom fenoméne, našťastie to nie je vôbec prehnané, ako by sa na prvý pohľad mohlo javiť, pretože miska váh sa v tomto prípade nadmieru vyvážila. _ Skrz-naskrz je potrebné vnímať najmä filmovú optiku. Totiž, zhruba trištvrte celkovej minutáže sa pozerám na film prostredníctvom zrakového vnemu charakteru Elliotta, že absolútne dovtedy nevídať dospelákov v detailoch, vtedy vidíte iba ich obrysy a siluety, či nohy, alebo i štrnganie kľúčov, čo sa začne opakovať, kedy ste netrpezliví, kto sa za nimi skrýva ? A síce často vídať postavu mamy v celej svojej kráse, ale to je vlastne taká, jediná výnimka s filmom spojená. Zároveň je zaujímavý i takýto zvolený režisérsky punc, čo si už mimochodom režisér predtým vyskúšal. Vskutku, to, že tieto postavy ani zväčša poriadne nevidíme, značí, akýsi, tajuplný okamih prekvapenia, ktorý by sa inak ihneď vytratil, a to je ďalšie významné plus. Perfektne vybraná forma ! Snímok je veľmi kvalitne remeselne zvládnutý. Nebudem menovať špičkových tvorcov, ktorí sú za tým podpísaní, lebo to je už všeobecne známy fakt. Steven Spielberg sa nachádza vo vrcholnej, špičkovej forme, kedy nakrúca jeden trhák za druhým, najlepšie roky jeho kariéry, ale ešte nepovedal posledné slovo... S odstupom času sa dívam na film trochu kritickejším okom, je to také, akési vykalkulované, ale predsa sa to dá pozerať. Hodnotenie v skutočnosti spadá na 70. percentách, čo je niečo medzi 60 % až 80 %, no srdce by mi odtrhlo, ak by som len tak lajdácky nadelil biedne tri hviezdičky, to si tento milý Mimozemšťan určite nezaslúži, nech si o ňom každý myslí už čokoľvek, tento stupeň zostane navždy konštantný ! ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

17.04.2020

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)