Slasti Otce vlasti

Historický / Komedie

Československo, 1969, 101 min

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Oldřich Velen, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Milena Zahrynowská, Bohumil Bezouška, Vladimír Menšík, Jana Kasanová, Josef Gruss, Jiří Štěpnička, Josef Elsner, Karel Beníško, Jaroslav Cmíral, Jan Schánilec, Jan Pohan, Miloš Vavruška, Bohumil Švarc st., Nina Popelíková, Karel Gott, Kamil Bešťák, Josef Bartůněk, Bohuslav Čáp, Vlastimil Bedrna, Kamil Blahovec, Lubomír Bryg, Štěpán Bulejko, Stanislava Bartošová, Ludmila Engelová, Ladislav Gzela, Vladimír Hrubý, Vladimír Navrátil, Pavel Robin, František Suk, Vladimír Hlavatý, František Marek, Karel Hovorka st., Vladimír Hrabánek, Karel Hábl, František Hruška, Stanislav Juna, Blažena Kramešová, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Sládek, Karel Vítek st., Jan Kouba, Jan Přeučil, František Kubíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Kutil, František Havlíček, Jiří Lír, Josef Kotapiš, Kajetán Maudr, Adolf Minský, Mirko Musil, František Hanzlík, Pavel Sedláček, Jiřina Součková, Antonín Soukup, Jiří Hein, Miloš Nesvadba, František Svačina, Karel Svoboda, Marie Štrampachová, Richard Záhorský, Miluše Zoubková, Rudolf Kalina, Jindra Ovčárová, Vlastimila Vlková, Michal Dohányos, František Horek, Jaroslav Sus, Magdalena Čechová, Jana Homolová, Eva Polášková, Eva Zakouřilová, Pavel Ruta, Jiří Trojan, Karel Anderle, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Miloslav Průša, Robert Ritschel, Zbyšek Šrůta, Petr Vinař, Milan Jonáš

Historická témata vždycky vítám, tady se ale setkáváme spíš s takovou komediální freskou. Příběh je sice místy dotčený historickými souvislostmi, ale snaží se především tvářit jako veselá taškařice, což je myslím dost na škodu. Miloš Kopecký je sám o sobě dost dobrý komik, že ze sebe kvůli legraci nemusí dělat úplného blba, jako v tomto filmu. Úvod se vysloveně nepovedl, nicméně je tu i řada vydařených scén. Je mi jen líto, že se tématu nepřistoupilo trošinku zodpovědněji, mohl to být pěkný film o mládí Otce vlasti. Takto je to jen průměrná blbinka. 65%(13.12.2015)

Nemám tomu až na pár míst v podstatě co vytknout, ale prostě mi to nějak nesedlo. Jaromír Hanzlík hraje skvěle, Daniele Kolářové to neskutečně sluší a Miloš Kopecký vystřihl Jana Lucemburského přesně tak, jak si ho všichni představujeme. Příběhu nechybí vtip ani napětí, ale asi jsem od toho čekal trošku něco jiného. Zajímavé komentáře: Šandík, MariusDee.(13.8.2012)

Slasti Otce vlasti (1969) aneb i božský Kája byl jen chlap. Popravdě, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na krále Karla chladícího si prdel v rybníce, nicméně zvykl jsem si. A nejen to, já se i královsky bavil, co královsky, místy i císařsky - skvělí herci (půvabná Kolářová), hudba, děj a scénář naládovaný skvělými hláškami jak válečný kanón ("Doufejme, že Francie není tak rozkradená jako Čechy" => jak nadčasové :-D). A navrch laskavý humor. Paráda.(14.1.2012)

Tak klasika to asi není, ale líbí se mi to více jak Noc na Karlštejně. Hodně správných a výstižných postřehů zde bylo řečeno. K tomu lze dodat, že nejvíce mi tam vadí ta populisticky plytká parodie středověké církve, prozrazující urputnou levicovou orientaci režiséra, třebaže doba vzniku snímku by mohla popřát méně angažovanému pohledu. Nepochybně je zde odezva na o tři roky starší Brancaleonovu armádu, která však je oproti tomuhle vynikajícím a nezapomenutelným filmem.(26.10.2016)

Opět naši výborní herci Hanzlík, Kopecký a do třetice k nim půvabná Kolářová. Ano nikdy nebyla krásnější. Delší střih vlasů ji sluší mnohem, ale mnohem více. Film působí malinko povídkově, a neplyne, tak jak bych si představoval. To je ovšem jediná výtka, kterou si mohu dovolit. Naproti tomu svěží a lehký humor, vznášející se po celý historický příběh, byl k nezaplacení.(27.12.2014)

• - Filmovanie prebiehalo na hrade Křivoklát, Lipenskej priehrade a na Třeboňsku. (dyfur)

• - Filmovalo se i na zámku Žleby. (M.B)

• - Ve filmu si zahrál jednu malou roli i Hanzlíkův otec František Hanzlík (1914-1995), který byl také hercem, převážně ale divadelním. (formelin)