Slasti Otce vlasti

Historický / Komedie

Československo, 1969, 101 min

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Oldřich Velen, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Milena Zahrynowská, Bohumil Bezouška, Vladimír Menšík, Jana Kasanová, Josef Gruss, Jiří Štěpnička, Josef Elsner, Karel Beníško, Jaroslav Cmíral, Jan Schánilec, Jan Pohan, Miloš Vavruška, Bohumil Švarc st., Nina Popelíková, Karel Gott, Kamil Bešťák, Josef Bartůněk, Bohuslav Čáp, Vlastimil Bedrna, Kamil Blahovec, Lubomír Bryg, Štěpán Bulejko, Stanislava Bartošová, Ludmila Engelová, Ladislav Gzela, Vladimír Hrubý, Vladimír Navrátil, Pavel Robin, František Suk, Vladimír Hlavatý, František Marek, Karel Hovorka st., Vladimír Hrabánek, Karel Hábl, František Hruška, Stanislav Juna, Blažena Kramešová, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Sládek, Karel Vítek st., Jan Kouba, Jan Přeučil, František Kubíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Kutil, František Havlíček, Jiří Lír, Josef Kotapiš, Kajetán Maudr, Adolf Minský, Mirko Musil, František Hanzlík, Pavel Sedláček, Jiřina Součková, Antonín Soukup, Jiří Hein, Miloš Nesvadba, František Svačina, Karel Svoboda, Marie Štrampachová, Richard Záhorský, Miluše Zoubková, Rudolf Kalina, Jindra Ovčárová, Vlastimila Vlková, Michal Dohányos, František Horek, Jaroslav Sus, Magdalena Čechová, Jana Homolová, Eva Polášková, Eva Zakouřilová, Pavel Ruta, Jiří Trojan, Karel Anderle, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Miloslav Průša, Robert Ritschel, Zbyšek Šrůta, Petr Vinař, Milan Jonáš

Opět naši výborní herci Hanzlík, Kopecký a do třetice k nim půvabná Kolářová. Ano nikdy nebyla krásnější. Delší střih vlasů ji sluší mnohem, ale mnohem více. Film působí malinko povídkově, a neplyne, tak jak bych si představoval. To je ovšem jediná výtka, kterou si mohu dovolit. Naproti tomu svěží a lehký humor, vznášející se po celý historický příběh, byl k nezaplacení.(27.12.2014)

Na Slasti otce vlasti se sice příjemně dívá, jenže jen po nějakou dobu a je to hlavně zásluhou herců a Klempířovy hudby. Co se týče děje, zdálo se mi, že film vlastně žádný pořádný ani nemá a že pánům Procházkovi a Steklému zkrátka jen tak náhodou vyšel při skládání různých scén za sebe. Stominutová stopáž je takřka vražedná.(31.1.2015)

Historická témata vždycky vítám, tady se ale setkáváme spíš s takovou komediální freskou. Příběh je sice místy dotčený historickými souvislostmi, ale snaží se především tvářit jako veselá taškařice, což je myslím dost na škodu. Miloš Kopecký je sám o sobě dost dobrý komik, že ze sebe kvůli legraci nemusí dělat úplného blba, jako v tomto filmu. Úvod se vysloveně nepovedl, nicméně je tu i řada vydařených scén. Je mi jen líto, že se tématu nepřistoupilo trošinku zodpovědněji, mohl to být pěkný film o mládí Otce vlasti. Takto je to jen průměrná blbinka. 65%(13.12.2015)

Příjemné nahlédnutí do historie z malinko jiného pohledu/nadhledu. Celkem mě překvapilo, že hlášky z tohoto snímku nezlidověly. Jsou totiž vynikající. Humor zde obstarával Jan Lucemburský a musím se přiznat, že jsem se smál skoro každé jeho větě. Bohužel zde zastával pouze minoritní roličku. Naopak mi příliš nesedl Jarda Hanzlík v roli 2. největší Karla v českých dějinách. Tím prvním je božský Kája, který se zde shodou okolností střihl krátký pěvecký výstup. Příjemný prostředek, kterak si osvěžit znalosti z naší historie nabyté na základní škole. Malinko mě mrzí, že snímek nepůsobí dojmem 14. století, nýbrž dojmem doby vzniku. Lze to spatřit zejména v interakci postav. Netvrdím, že je to zle. Na diváky tak působí mnohem přirozeněji, než by tomu bylo jinak. Nicméně mi to malinko překáželo. Lepší tři! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel kulyk.(23.2.2017)

Divím se, že film má "pouhých" 74%, protože tohle je přímo parádní historická komedie (zdejším uživatelům domácí historické komedie asi moc nevoní, protože stejně parádní "Svatby pana Voka" mají ještě nižší hodnocení). Sám osobně si nevzpomínám na žádnou komedii, která se odehrává v období temného středověku, co (až na malé drobnosti) nepopírá historii, nijak neidealizuje středověký život (pravda, romantizuje, ale neidealizuje) a zároveň je zábavná a vtipná. Jaromíru Hanzlíkovi, padla role jako ulitá, stejně tak Daniele Kolářové (nikde nebyla krásnější), tuším v jejich prvním společném filmu. Miloš Kopecký je na dlouhé povídání. Svému Janu Lucemburskému dal obrovské charisma a majestátnost. Jakoby ho ani nehrál, prostě se jím stal. Příjemné cameo má i Karel Gott, coby trubadúr. "Slasti Otce vlasti" jsou jedním z pokladů naší kinematografie. Jenomže ten poklad by měl někdo vylejskat a vystavit do vitríny. A takových pokladů je bohužel celkem dost.(2.8.2005)

• - Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová zde poprvé tvořili filmový pár. (Duoscop)

• - Původní název filmu byl Králova učňovská léta. (raininface)

• - Ve filmu si zahrál jednu malou roli i Hanzlíkův otec František Hanzlík (1914-1995), který byl také hercem, převážně ale divadelním. (formelin)