V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

zurivymlok

Pamatuju si, že po Pelíškách pro mě bylo Pupendo poměrně zklamáním. Na české poměry se ale jedná o poměrně zdařilé dílko. 80 % ()

SONYAGENT

Vychytralá česká komedie s báječným Polívkou a Duškem. Eva holubová jim zdatně sekunduje, ale co tito dva pitomci :D předvádějí za cirkus, to Vám až bere dech. Myslím, že největší výhrou v tomto filmu, jakožto ve většině českých komedií, bývá scénář. A díky tomu jsme se opravdu dostali ke komedii, která Vás bude bavit desítky let. ()

joslin246

Film, který mě totálně zazdil svýma hláškama hned od začátku. U nás doma se stalo Pupendo kultovním filmem, u kterého se sejde celá rodina a je jedno jestli jsme to viděli desetkrát i po jedenácté to má pořád to kouzlo. Liška jako komická postavička nezklamal a Holubová ve dvojici s Polívkou byli excelentní. ()

s7RanG

Po Pelíškách druhá nejlepší česká novodobá komedie. Skvělé herecké výkony a dobře jsem se pobavil. Některé scény ž jsou legendární (např. Liška a repráky here) ()

cocaine

Přesně takhle si pamatuju útržky mládí...působí to na mě nostalgicky, samozřejmě epizodní role Lišky je zralá na Oscara.:-D Vtipně popsáno a skvěle zachycen duch 80.let... ()

gizi

Film není až tak k zasmání, jakože spíš dobře odráží totalitní 80. léta. Viděno asi podruhé 18.6.11 a 75%. ()

BBrody

Kdo čeká obdobu Pelíšků jako já, bude zklamán. Pupendo není ani zdaleka tak vtipné ani nezachycuje dobu tak, jak Pelíšky. Ale přesto...film je v naší kinematografii nadprůměrný, ale pro mě pouze naplnění deštivého dne...víckrát vidět nemusím... ()

De.lilah

"Ty doufáš, že zase někomu vlezu do p*dele. Jenže holčičko, počet p*delí. do kterých já můžu vlézt se limitně blíží nule!" Čtyři a půl hvězdičky. Anebo né. Dám pět. Nechci a nebudu srovnávat s Pelíšky. Scénka s hledáním náušnice mě vždycky rozesměje. ´Moc se mi tu líbí hrdý Bolek Polívka. "Kdo vyzáble postával a hladově koukal??!!" - "Co to blábolíš? .. vyzáble postával... Já jsem NECHTĚL vstoupit a to je rozdíl! " ()

montel

Bedřich Mára (Bolek Polívka) je významný sochař, který ovšem nyní nemá příliž práce a aby uživil rodinu musí sem tam vymyslet nějaký podvod. Vše se změní když pozve na večeři náhodného kolemjdoucího, který o něm začne mluvit v superlativech i v sousedních zemích, aby se mu odměnil. Špatná doba a nečekané situace začnou dělat nemalé potíže...Tak Pupendo opravdu není film pro každého. Je třeba ho sledovat, protože kdo nezažil předrevoluční dobu, asi mu jen tak neporozumí. Hřebejk ale odvedl kvalitní práci a herci v čele s Polívkou, Duškem a Holubovou opět nezklamali. Film navíc skvěle obohatil Pavel Liška, jehož scénky jsou nezapomenutelné. 75% ()

Spike86

Rozhodně jedna z nejlepších českých komedií. Některé scény a hlášky jsou prostě výborné. V komediální rovině exceluje hlavně Pavel Liška. Na druhou stranu obsazení některých vedlejších rolí, konkrétně např. Klepl, Ruppert je slabší, ale nemají tolik prostoru, takže to zas až tak nevadí. 87% ()

krijka

Film je trochu ve stínu Pelíšků, ale podle mě neprávem. Možná je to proto, že přišel až jako druhý a je strukturou příběhu podobný-změť vcelku veselých historek, dávajících dohromady jakýs takýs děj. Ale já mám pro Pupendo slabost, nemůžu si prostě pomoct, snad je to tím, že jsem si osmdesátá léta prožil, zatímco šedesátá ne. Jenže je za tím i něco jiného. V Pupendu je taková zvláštní hořkost, kterou nepřebijí ani ty veselé historky. Vznáší se tu téměř hmatatelný pach vyhnívání, kdy v Československu hnilo snad už úplně všechno. Podle mě to geniálně dokumentuje Hybnerův vtip. Náš domov je holt tady, v pr…. Už o nic nejde, všechno se samovolně rozpadá, revolucionáře s pochybnými ideály, ale přece jen ideály, nahradili aparátčíci v tesilových oblecích. Každý se třese, i když už se nevěší a ani moc nezavírá. Režim vás může jen skřípnout ekonomicky a nebo vás postihnout na dětech. Ten pocit hnití je až fyzicky odporný. Přesto se na něj vždycky rád podívám, třeba právě proto, abych si připomněl, že už v takovém marastu nemusím žít. Možná žiju v jiném, ale už ne v tomhle. ()

zekon

Po druhém podívání jsem vylepšil hodnocení. Byl jsem spokojenější. Beru to jako jeden z těch lepší český po.. filmů. Ukázka doby, co dokázala udělat s lidma která vygraduje diskuzí po vysílání Svobodné Evropy. Sice to divák co tu dobu nezažil a přesně tyhle momenty tak nepochopí a neocení, ale bral bych to tak že starší by měl mladším podat po shlédnutí výklad :). A repráky hír, dráty hír, kazeťák hír.....no to je už nesmazatelné :-D Vážný vtipný film na relax u TV. ()

Gedik

Když se tento film natáčel, tak jsem byl plný očekávání, protože Hřebejk je pro mě nejlepší český režisér, stejně jako Jarchovský scénárista. Navíc jen málokoho si Bolek nezískal skvělým filmem Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kde snad každá věta zlidověla. A výsledek je geniální. Dle mého názoru nejlepší Hřebejkovo dílo. Skvěle vystihující dobu a perfektní český humor. Parádní výkon Pavla Lišky, který zazářil i přesto, že má ve filmu jen pár "štěků". Ale i ostatní podali skvělé herecké výkony, snad krom Vilmy Cibulkový, která mi již tradičně připadá příliš teatrální. Prosím víc takových filmů. ()

dauby

Hřebejkovy filmy mají velmi proměnlivou kvalitu. Pupendo je takový milý, průměrný snímek. Hezky se na něj kouká, děj příjemně plyne a dost často se člověk zasměje. Ale nemohu si pomoci, Petr Jarchovský se tentokrát se scénářem příliš nevyznamenal a ve srovnání s Pelíšky nebo Musíme si pomáhat je to jen slabý odvar. ()

Stinger78

Ve své podstatě velmi smutný film s výborným Polívkou a Duškem, geniálním Liškou v malé roli a s naprosto nedostižnou hudbou. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha