V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Paldiny

Tento film je zvláštny, scény v ňom trvajú nehorázne dlho, dej by som nevedel ani interpretovať a podľa popisu hudbu k nemu zložil Wolfgang Amadeus Mozart :) Nemôžem mu dať ale horšie hodnotenie, lebo je to tak režijne a herecky zvládnuté, že to udržalo moju pozornosť až do konca. ()

Damielka

"Jsem sběratel." "No jo, voni toho lidi hodně vyhoděj, že jo?" Pupendo se určitě stane kultovním Hřebejkovým filmem, jehož hlášky si budeme vyměňovat stejně jako to děláme s Járou Cimrmanem. Značně k tomu přispívá i tradiční herecký tým v čele s Polívkou, Holubovou a Břečkou Duškem. ()

Vejrrr

Skvělý, vtipný a opět nový.. Hřebejk se skutečně neopakuje a tentokrát zabrousil do let mého zrodu a tehdejší dobu (podle mých zdrojů) vyjádřil naprosto skvěle... Člen strany Dušek je toho krásným důkazem ve scénce "komunismus je svinstvo, komunisti jsou svině". Člověk se netlemí téměř celou dobu jako u Pelíšků, ale když to přijde, tak pekelným výbuchem způsobeným bud Liškou nebo zmíněným zoufalým Duškem... Pupendo má hloubku, prokládá ho nádherná hudba a nepostrádá vtip.. Zasloužilých 100% ()

Zeke001

Tak mooooc jsem se na to těšil že se na to podívám a taaaaak moc jsem byl i zklamán. Kdyby se mi to líbilo tak, jak jsem se na to těšil, byla by to pohodička, ale mě to fakt nějak nenadchlo. Dávám 35 %- nechápu že to má 74%. :-( ()

Martin_W

Vynikající česká komedie maestra Hřebejka. Skvělý Polívka, Hulubová a Dušek jsou garancí, že film bude při nejmenším alespoň bavit. Pelíšky mají silného soupeře. 72% ()

Ollie235

Skvělá herecká sestava a solidní množství hlášek dělají z Pupenda jednu z nejlepších českých komedií. Sice to není ta úplná špička jako některé předrevoluční kousky, ale pobavil jsem se velmi slušně :) ()

Movie Gourmet

Po filmu Pelíšky se vesměs stejný tým lidí pokusil zaznamenat stejný úspěch i u tohoto filmu. Celkem se jim to podařilo, ale Pelíškům se nevyrovná. Verdikt: 4* a 75-80 %. ()

laepus

Jak jsem mohl zapomenout na tenhle film? Nechápu... Jeden z posledních českých filmů ještě z doby, kdy české filmy stály za to a netočily se všechny na úplně stejné brdo. Čím víckrát jsem tento film viděl, tím více ho hodnotím, takže je vlastně dobře, že jsem si na něj vzpomněl až po dnešním zhlédnutí. Scény jsou vypiplány k dokonalosti a když na závěr zkombinují Mozarta s Nebřenským, zážitek je ještě o to silnější. Film má plno postav, různých dějových linek - nijak se však navzájem nebijí, nepřekáží a vše dobře funguje a sedí k sobě - dost prostoru pro Lišku, dost pro Pechu, dost pro Hybnera atp. Jo, tohle je skvělý film. ()

Kámen

Učitelům se říkalo běžně vole, naprosto běžně se odsekávalo rodičům, v SSSR pluly betonový lodě a 68´musí rusofobního exota Hřebejka strašit jako čert! Při představě, že by to tady rozkradli a zlikvidovali havloidní a kchárloidní šmejdi o 21 let dřív, je mi na zvracení!!! Jen se divím, že nenatočil nějakej film o radaru v Brdech či o huhlajícím dementovi, nedoučeným hajným, kterej se už jenom pomočuje, nějakej oslavnej epos, kde bychom se dozvěděli, jak prolomil Benešovy dekrety, zúčastnil se schůzí sudetoněmeckýho landsmančaftu, zprivatizoval Becherovku, uznával muslimácko-albánský Kosovo, oslavoval pornoherečky z Kundího virválu či lezl USA do rektálního otvoru. Ta jeho židonenávist by se doslova dala krájet...přesto jsem to dokoukal do konce a kupodivu mě to místy i bavilo, takže 3*, ale to je fakt maximum. ()

mira007

Po Pelíškách je to určitě drobné zklamání, ale při opakovaném shlédnutí musím konstatovat, že tenhle film je nezaslouženě pozapomenut. Socialistické osmdesátky jak dle pravítka, skvěle obsazené, skvěle zahrané. ()

Yoss

Smutno-smiešna pripomienka doby komunizmu v Československu, v ktorej by už normálny človek nechcel nikdy žiť. ()

Brejlil

Pro mně je Pupendo na dlouhou dobu poslední povedený Hřebejkův film. Kombinace velmi absurdního humoru (Pavel Liška) s atmosférou neurčitého strachu z těch nahoře a normalizačního vyhnívání , ve které jsem taky vyrůstal, opravdu zafungovala. ()

Perfo

Herci byli skvělí, filmovej vtip o tasemničce mě rosekal a všudypřítomná čecháčkovská normalizační malost byla trefná. ()

hellequine

Tento film jsem poprvé viděla ve 12 letech na školním výletě do kina, bohužel. Z kina jsem si odnesla 3 dojmy: 1. nechuť k tomuto filmu, kterou zmírňovala jen scéna s "ušatýma prdelema" a scény s Pavlem Liškou. 2. pocit, že jsem na pchopení tohoto filmu ještě příliš mladá a že mi v ději stále něco uniká 3. že náš ředitel je opravdu blbec na entou(naše věková skupina tam byla nejstarší) S odstupem času(a několikerém shlédnutí) jsem názor poněkud změnila. Přesto pro mě Pupendo zůstává průměrným filmem.. ()

TheGunner

O něco horší než pelíšky, ale to rozhodně neznamená, že je to špatné, ba naopak. Je to úžasný film. No a výkon Pavla Lišky tomu nasazuje korunu. ()

Skarface

Výborná česká rodinná komedie kterou okoření vtipný Jaroslav Dušek ,vtipálek Bolek Polívka a šoumen Pavel Liška který zahraje geniálně chlapce který se vrátil z vojny!! Tento film dokazuje že češi na tom se žánrem komedie nejsou zas tak špatně ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha