Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Billie777

Jeden z nejlepších českých filmů. Je to typicky Svěrákovské a to mám ráda. Je to milé a dojemné, plný laskavého humoru a konec myslím dojal úplně každého. Zdeněk Svěrák je jak jinak než výborný a Libuše Šafránkové jako vždy kouzelná. No a malý Kolja skutečně roztomilý. Tenhle film si Oscara skutečně zasloužil a já jsem na to jako češka skutečně hrdá. Jsem hrdá i za Jana Svěráka, který podle mého patří mezi nejlepší české mladé režiséry a má před sebou ještě velkou budoucnost. Takových skvělých filmů jako je Kolja by to chtělo v naší zemi natočit mnohem víc. ()

Benedygtus

Strasne dlouhou dobu jsem tento film odkladal. Nyni jsem z neho uplne unesen. Brecel jsem, smal jsem se, rozplyval jsem se. Je to opravdova symfonie, ktera "obcerstvila mou dusi". ()

Loki_Six

"Vždyť já nejsem politicky pronásledovanej člověk. Já jsem pronásledovanej za svou blbost. Já jsem moh jezdit na západ. Jednou mě tam pustili a kádrovák Bláha říká: "Soudruhu, emigroval ti bratr, ale my ti věříme." No a když jsme se vrátili, tak pak jsme vyplňovali ty dotazníky a tam bylo: Setkal jste se během pobytu s emigrantama? Já napsal: Setkal. Pak tam byla rubrika: Rozveďte, o čem jste hovořili. Já napsal: Celkem vo hovnu, soudruhu Bláho." ()

Vajonek

Zdeněk Svěrák v roli, která mu dává skvělý prostor ukázat své umy a naplno využít veškeré prostředky, které filmy jeho a jeho syna dělají přesně takovými, jaké jsou a jaké nás (v dobrém slova smyslu) chytají za srdce. (Nejen) Andrej Chalimon je Zdeňku Svěrákovi samozřejmě velkým pomocníkem. Vzniká tak krásný film s typickou svěrákovskou poetikou, humorem, sladkobolnem, s nádhernou hudbou. Viděla jsem ho dnes už poněkolikáté a jako vždycky si na konci přála, ať to kouzelné důležité propojení malého chlapce a stárnoucího muže trvá alespoň o trochu déle. Nebo ať vůbec neskončí. I když vím, že přesně takto dlouho/krátko potřebovalo trvat, aby vše bylo a vyniklo, jak mělo... 90 %. ()

Arach.No

Naprosto zbytečně nadsazovaný sentiment. Film byl natočen s očividným záměrem pobrat co nejvíce cen, a to se mu také povedlo. Stejně jako vetšina filmů otce a syna Svěrákových se jedná o podprůměrný snímek, zabalený do slušivého, velmi vtíravého obalu. ()

wosho

Dojemný, lidský, hřejivý film na jedné straně a na druhé je ona snaha tvůrců dojmout za každou cenu (a taky to že Svěráci mysleli na Oscara hned od začátku). Ale proč házet špínu na Kolju? Koho nedojal, tak je to pěkný chladný blb. A kdo nebyl š'tastný, že po 30letech jsme opět dosáhli na tak cennou trofej, tak zas zamindrákovanej pablb co to jiným nepřeje. Kolja není sice dokonalým filmem, ale má to co mnohá mistrovská díla ne-dokáže oslovit každého člověka na světě. ()

Sgt.Pepper

Oscarová spolupráce Jana a Zdeňka Svěrákových patří zcela určitě do zlatého fondu české kinematografie, ať už je Váš postoj jakýkoliv. Příběh starého mládence pana Louky, který se zamotá do sňatkového podvodu a vyžení malého ruského chlapce, to vše navíc v době Sametové revoluce možná volá po oscaru a světovém uznání, ale pokud do sebe vše zapadne, jak má, není důvod tu citovou zabarvenost neskousnout. Jemný a vkusný svěrákovský humor krásně kontrastuje s vážností a sentimentální stránkou filmu. Mimořádný herecký výkon malého Andreje Chalimona dokresluje krásná hudba Ondřeje Soukupa. Vedlejší postavy Ondřeje Vetchého a Karla Heřmánka dokazují, že příběh nemusí táhnout pouze ústřední dvojice. V prostředí některých porevolučních dramat českého filmu působí Kolja asi jako A Clockwork Orange.. ()

Tydlidáš

7/10 - Solidní český film pánů Svěráků. Dokonalý Andrej Chalimon a nerudný Zdeněk Svěrák. Film z drsné doby okupace odlehčován občasným humorem. Celkově hezky zpracovaná podívaná avšak k mým oblíbeným českým filmům určitě nepatří. ()

provitamin

Tento film som videl kedysi dávno, boli sme na ňom v kine tuším ešte zo školy a pamätám si, že vtedy ma moc nezaujal. Matne som si zapamätal, o čom približne bol a teraz po hodne dlhej dobe som ho pozrel znova a dojem bol už lepší. Asi najväčší dojem vo mne zanechala scéna, keď malý Kolja chytí za ruku Svěráka predtým ako idú prejsť cez cestu a k tomu podmanivá hudba. ()

Rssa

Sázka na jistotu, emočně dobře vystavěné, ale na mne to působilo trochu chladně a vypočítavě. Svěrák hraje to své, malý Kolja to zvládl s přehledem. ()

Paity

Co říci, co už nebylo ke Kolyovi řečeno. Neopakovat se je téměř nemožné. Podle mě je důležité říci, že film je poplatný své době, tedy polovině 90. let, kdy jsme se stále vzpamatovávali ze sovětského "dědictví". Dnes už by byla Kolja asi jiný. To nic nemění na tom, že příběh je silný a zvlášť když do něj dostanete malé a bezbrané dět. Janu Svěrákovi se to podařilo. Tohle prostě zapůsobí na každého. ()

Hanys_

Napoprvé (povinně se školou v kině) to nebylo vůbec ono, napodruhé v tv taky ještě moc ne, ale jak člověk zraje, tak nějak víc tohle dokáže docenit. Pomalu u mě Kolja stoupá a přístě to už možná bude plná palba. 8.5/10 ()

showxman

"Budu Vás schovávat jako parašutisty, aspoň budu mít nějakou ilegální činnost." Krásná a jaksi uklidňující hořká komedie o odepsaném filharmonikovi, který hraje už jenom v "pekárně" a nostalgicky obvolává svoje exmilenky, aby zahnal osamocení ve věži. A pak mu do života vpluje Nikolajev... ()

Adramelech

Nepatřím k obdivovatelům Zdeňka Svěráka, ale tenhle film se fakt povedl. Vzhledem k tomu, že je zde už spousta recenzí, glosuji aspoň scénu se zdobením oken na 1. máje. Bývalo tomu skutečně tak, jak se to ve filmu líčí. Výzdobu oken kontrolovala nějaká okrsková důvěrnice či jak se jí říkalo, zkrátka nějaká komunistická baba, jež občany, kteří neměli vyzdobená okna, někam nahlásila. V roce 1985 u mě jedna taková dokonce zazvonila a vyzvala mě, ať si okna vyzdobím. Když jsem jí odpověděl, že jako signatář Charty 77 se na výzdobu oken mohu klidně vykašlat, mazala pryč, jako kdyby se bála, že ode mě chytí mor. – Dovoluji si současnému režimu učinit nabídku: Jestli nám vrátí aspoň zlomek svobod, jimž jsme se těšili za tzv. totality, konkrétně když povolí kouření v restauracích, jak to tehdy bylo běžné, budu na svátek sv. Václava zdobit okna Havlovou fotografií. ()

Bafo

Zaslouzeny oskar... Krasny dojemny pribeh... Proste dalsi sverakuv skvely film... Tak jak jsme u nej zvykly.. ()

ClimbVibe

Zřejmě vrchol společné tvorby Svěrákových. Vrchol zejména kvůli řadě ocenění. S odstupem času ho hodnotím prostě jako výborný film, který je vitpný i dojemný a dá se na něj koukat pořád. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu