Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Jino

Menší zklamání vítězí v mém případě nad onou kvalitní stránkou filmu. Zápletka o mrtvole, kufru plném peněz a následným přátelstvím (důvěrou a nedůvěrou) mezi třemi spolubydlícími je zobrazena s dobrou dávkou humoru spojeným s thrillerovským umem na pozadí dramatického vnímání změn charakterů postav. Bohužel mi moc neseděly ty anglické exteriéry. Což sám tak dobře nechápu a divím se, protože proti nim nic nemám, spíš ve spoustě filmech obdivuju právě jejich krásu, ale tady mi docela vadily. Slabších 70% ()

Skleena

Čekal jsem od toho trochu něco jiného... ani vlastně nevím co. Možná snad i proto mě především střední pasáž filmu přímo zavrtala do židle - paráda. Skvěle napsané (a zahrané!) postavy, trochu ulítlá soubojová scénka na konci, kdy rozzuřené podnájemníky nezastaví ani direkt toustovačem přes tvář nebo pět úderů dvířkama mrazáku tamtéž... každopádně suma sumárum některé nekompromisní úvahy o tom, jak se správně zbavit těla a zda je díra opravdu dostatečně hluboká ještě s vhodným a správně primitivním hudebním motivem, dodávající tomu celkovému napětí tu správnou šťávu, není o plném hodnocení pochyb. Víc takových filmů, které mi kdo ví proč dříve utekly! Snad jen ta pointa byla až příliš ulítlá :) ()

Abes

V krátkém sledu jsem sledoval dvě růzá zpracování téhož tématu. Nalezení kufříku plného peněz po britsku zde, a po americku v Jednoduchém plánu. Na jedné straně syrovost a suchý humor, na straně druhé křišťálově čisté mrazivo, ale v obou případech drama jako bejk. V přímém srovnání mi dochází jedna skutečnost. Hudba Danyho Elfmana v jednoduchém plánu, hudba jako vystřižena z většiny hollywoodských rodinných komedií devadesátých let, by se mi víc líbila právě tady, v mělkém hrobu. Rozhodně bych ji vyměnil. ()

joker.george

Rozhodně jedna z nejpovedenějších režisérských prvotin, jaké jsem viděl. Po celou dobu silný zážitek s jasnou a pevnou režisérskou vizí. Černohumorný nadhled, který jsem čekal, se zde skoro vůbec nevyskytuje, je totiž nahrazen ponurou atmosférou, která se stává stále tísnivější a nepříjemnější, poznat je to hlavně při násilí, které působí opravdu bolestivě bez špetky komiky. Mile mě překvapilo i narůstající napětí a nevraživost mezi kamarády, jejichž vzájemné vztahy se proměnily v eskalující a zbytečné problémy kvůli ,,obyčejným'' penězům. ()

Lopic

Stylem velmi podobné Trainspottingu. Ze záčatku komedie se postupně přerodí až v thriller. Víc by mi vyhovovalo, kdyby si film uchoval více nadsázky a humoru až do konce. ()

zuzinka2

Hodně černá a mrazivá komedie o tom, co může s přátelstvím udělat kufr plný peněz. Povedená prvotina Dannyho Boyla, skvělá zápletka a výborné výkony všech tří hlavních protagonistů. 85% ()

Topco

10 rokov pred debutom Dannyho Boylea debutovali aj Coenovci. A tiež s neo-noirom. Veľká spokojnosť, jedna z najlepších celovečerných prvotín vôbec! ()

TommyLeeJape

Is that gonna be deep enough? Zápletka sice tuctová, ale rozhodně zajímavě zpracovaná. Nebo možná dost ujetě, chcete-li. Navíc nacpané černým humorem a skvělými hereckými výkony. Zejména tedy Ewan McŘehoř mě mile překvapil. Danny jednoduše vykročil do světa filmu tou správnou nohou. ()

annihilation

Komedie velmi černého rázu provází příběhem o třech přátelích-spolubydlících, kteří se rozhodnou vzít do party čtvrtého. Ten ale cobydup umře. A pod postelí má kufr plný peněz. Odpověď na otázku, jestli zavolat policii a vzdát se tak spousty jmění, je divákům od počátku jasná. A jestli z toho někomu přeskočí? Nebo snad všem? No, samozřejmě. Mělký je ovšem jen hrob, humor snímku rozhodně ne. A že je černý jak uhel? Rozhodně to není na škodu. Navíc celou linii příběhu podtrhávají zábavné charaktery postav - příjemně nevypočitatelná Juliet, psychotický šprťák David a zábavně protivný (slušnější ekvivalent pro někoho, kdo je kus debila v pozitivním slova smyslu) Alex, které jsou navíc ztvárněné velmi dobrými herci, kteří film zdařile dotváří a postupným spádem v událostech vedou k vtipně ošemetnému konci. ()

dubinak

Skvěle zahraná černohumorná komedie s výborným Ewanem, který střílí jednu hlášku za druhou. Boyle je opět bezkonkurenční se svým hudebním podkresem, kamerou a atraktivním interiérem. Osobně mi vyhovuje, když Boyle zabrousí právě do těchto dramat. Ty mu jdou od ruky. ()

C0r0ner

Dost zajímavý a napínavý film o tom, co se s lidmi stane, když je oslní halda peněz. Boyle vzal dost komorní scénář a díky svému umu ho přetavil na velmi dobrý počin. Co se mi také velmi líbilo, byly herecké výkony, které se aktérům vydařily tak moc, až jsem si říkal, že snad něco podobného museli zažít. 85% ()

Wormboy

Skutocne podareny filmik s mladym McGregorom, ktoreho scena rozsekavania a rozpilovania mrtvoly v lese je skutocne nezabudnutelna :) hehe ()

pakobylka

Mrazivé pojednání o tom, že o peníze jde vždycky (nebo SKORO vždycky) až v první řadě, okořeněné tím nejčernějším humorem. ()

U_S_O

Začalo to ako priemerná komédia a potom sa to zmenilo na ešte priemernejší thriller. Chvíľu som rozmýšľal aj nad dvomi hviezdičkami ale koniec bol celkom zaujímavý a aj stopáž bola tak akurát, takže začínajúceho McGregora s jeho spolubývajúcimi odmeňujem tromi hviezdami, pre každého jednu :) (55%) ()

pufina

Rozhodně si příběh získal mojí pozornost a to už od samotného začátku. Vyvíjel se líp než dobře, i když to bylo mírně předvídatelné, ani trochu mi to nezkazilo zážitek. ()

zette

Solidni debut Dannyho Boyla. Jiz zacatek filmu, kdy projizdi auto Edinburghem, za zvuku energicke hudby, dava tusit, odkud vitr vane... Jednoduchy scenar s minimem postav, odehravajicim se na malem prostoru rozehraje usmevne drama plne absurdnich situaci. Film ma dobre tempo, atmosferu, vtip. Kdyz k tomu pripocteme Boyluv talent, malokdo muze byt zklamany. ()

Pajky3

Sice debut jak Boyle, tak i McGregora, ale já jsem čekal víc. Bylo ta na můj vkus dost psycho a nějak mi to nesedělo. I když je fakt, že závěr je vydařenej. Přesto bych si radši znova pustil Trainspotting, kdybych toužil po něčem od Boyla, kde hraje McGregor. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)