Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (více)

Foo

Po nájezdu Pokémonů v mém dětství jsem na Japonskou animovanou tvorbu hodně háklivá. Zámek v oblacích je jiný. Velice mě nadchnul, rozesmál i napínal. Pěkná pohádka, kde nelogika má svůj řád a pomocí kouzelných nitek vše drží dokonale pohromadě. Jediné, co mi chvilkama kazilo dojem, že u Howla jsem si díky náušnicím a řetízku na krku nebyla jistá, zda to není slečna a pak ten trochu přepísknutý konec, proto o hvězdičku míň, než jsem původně chtěla dát. Jinak děkuji pane Miyazaki, udělal jste mi do duše další pozitivní stopu. ()

sarfian

V celku pozeratelný japonský fantasy animák. Sice dlhý ale pri jeho sledovaní som nemal pocit, že je to tak dlhé a celkom rýchle mi to ubehlo. To znamená, že to nebolo zlé. VIDENÉ 1x ()

swiss

Po tomhle jsem viděl Megamysl a byl jsem otráven. Tolik fantazie v prvních deseti minutách by vydalo na celý hoolywooďák... ()

amim

Zhlédnutí filmu se pro mě stalo naprosto famózním zážitkem. Do zhlédnutí byl můj neoblíbenější animovaný film princezna Mononoke, ale teď musím váhat. Zámek v oblacích na rozdíl od Mononoke staví na úplně jiných pilířích. Nejhezčí animace, kterou jsem kdy viděl (Zámek sám o sobě je naprostým vrcholem), doplněná o nádherně zapadající hudbu, která vytváří vynikající atmosféru. V těchto dvou oblastech Zámek převyšuje Mononoke o dost. Příběh by se dal nejvíc přirovnat k nějakému pohádkovému. Znáte to. Ošklivá holka se zlatým srdcem, mocný čaroděj, který má své zkažené já a pár zakletých bytostí a strašidel. Na druhou stranu se ale od pohádkového příběhu odlišuje drobnými maličkostmi jako například změnou postav v průběh děje, kdy se z od začátku zle prezentované postavy stane dobrý společník ap. Co by se dál dalo vyzdvihnout je odlišnost spracování "industriálního" světa a světa magického. Jedinou výtku bych měl v pro mě až příliš pohádkovém konci a v občas otravném ohníčku. Ale jinak, jak říkám, paráda, paráda a ještě jednou paráda. ()

Blacki

Nejvíce se mi líbilo, že se nejednalo o bezduchou pohádku pro děti. I pro dospělé tu bylo dost věcí k zamyšlení. Zpracování je nádherné - kráčející zámek mě uchvátil svou propracovaností. Samozřejmě Howl a jeho osobnost naprosto zastiňuje všechny ostatní postavy. U něj se mi líbí hlavně jeho nečernobílost. ()

diodoros

Napriek už tak prepracovanej animácii v Mijazakiho filmoch, v tomto filme dosahuje detailnej dokonalosti. Obrovské množstvo farieb, prepracovaný každý kúsok obrazu do posledného detailu spojené s nekonečnými nápadmi režiséra a tak trochu surrealistickým dejom aj spracovaním robia tento film výborným. Mijazakiho filmy sa vždy vyznačovali nejakou tou dávkou romantiky, tu je jej zo všetkých jeho filmov zrejme najviac (či je to na škodu alebo to pomáha nech posúdi každý sám), dej je čarovný, ale určite nie iba jednoducho rozprávkový - miestami je dosť temný, spracovaný je tiež pomerne zložito a možno budú potrebné ďalšie vzhliadnutia a ako vždy má posolstvo - tentoraz hlavne protivojnové ale zamerané aj na oblasť vzťahov. Režisérova fantázia je tu naplno využitá, dej aj myšlienka sú podané dosť symbolicky a obrazne a divák nad filmom musí rozmýšľať. Hudba ako vždy príjemne podfarbuje atmosféru, vizuál snímku stojí za to a hoci záver môže niekomu prísť mierne uťatý a príliš zameraný na happy-end (aj keď tak je to u viacerých Mijazakiho filmov), ide o perfektný animák, ktorým si režisér reputáciu určite nepokazil, ale iba si ju upevnil ako jeden z najlepších režisérov (nielen)animovaných filmov. ()

Lettanea

Mijazaki opäť nesklamal, vážne obdivujem že každý jeho film je originálny. Kalcifera by som doma vážne chcel :D ()

spacylemon

Sbírka skvostné animace, skvostné fantaz(magor)ie, skvostných blábolů a navrch skvostný metrosexuální černokněžník... Má to být ňáká sranda, žejo? ()

kukkik

Každý tu mluví o ději. A já se ptám, jaký děj? Kde proboha v téhle, pravda krásně nakreslené ale přesto, slátanině chcete hledat nějaký děj? Všechno naprosto nelogické, o nějakém příběhu nemůže být ani řeč! Jak může někdo dát plný počet filmu, který nemá ale opravdu nemá vůbec žádný hlavní děj, to vážně nepochopím. A vám, co hodnotíte uměleckou stránku díla, by podle mě stačila půl hodinová slideshow k blaženosti. ()

Kotsour

Je obrovsky těžké Mijazakiho jakkoli hodnotit. Ještě nejsem kdoví jak zběhlý v anime, takže nemohu říci nakolik jsou různé prvky součástí žánru nebo režisérovým rukopisem, ale rozhodně je tohle dílo ještě více "filmovou básní", než Mononoke. Lépe řečeno, u Mononoke jsem viděl jasný smysl a význam, zde je vše trochu více lyrické a nekonkrétní, dějové zvraty nejsou nikterak blíže vysvětleny nebo popsány, stejně jako jejich příčiny, prostě se dějí a výrazně vše mění. Jenže vše probíhá tak hladce a přirozeně, že to skutečně působí jako perfektní celek. Je to skvělý film pro přemýšlivějšího diváka se skvělou vizuální stránkou a tajemným příběhem. Jo a Calcifer rules! ()

Gienah

Krásne, pestré, plné fantázie. Radosť pozerať znovu a znovu. A mať možnosť vidieť tento klenot v originále na veľkom plátne ako som mala včera ja v rámci festivalu Mijazakiho filmov v Bio Oku je takmer na nezaplatenie. :o) ()

Maximilianus

Zvláštne, ale originálne, netradičné a prekvapivé. Ako postavami, tak vývojom udalostí. Nie som úplne fanúšik, ale treba robiť veci inak, a pánovi Mijazakiovi sa to podarilo. 7,6/10. ()

LukasKalasek

Mijazaki se opět činil, tentokrát jde o jeho asi nejvíce romantický snímek. Adaptace knihy Diany W. Jones, známé pro svůj velký přínos fantasy u které se inspirovali takoví velikáni jako Gaiman, Pratchett nebo Rowlingová. Představte si steampunkové Japonsko, kde je vše poháněné párou, které ale není v Japonsku, ale v Evropě 19. století. Stále se chytáte? Tak si přidejte ještě magii, démony a létající stroje. Science-fantasy jak se patří. V příběhu o síle lásky není problém se ztratit, ale to nepovažuji za potíž, jelikož u Mijazakiho filmů jest to běžné a patří to k jeho tvorbě. Prostě se nechejte vtáhnout do děje a užívejte si opět geniální animaci a hudbu. ()

xKatiex

"She likes my spark!" Je treba niečo dodať? Knižnú predlohu filmu som čítala až neskôr a môžem povedať, že obe verzie sú skvelé. Škoda,že jeden z portálov vo filme neviedol do Howlovho rodného Walesu :). ()

Threepwood

Na Miyazakiho je to slabší,ale o proti konkurenci(hlavně americké) je to pořád o třídu výš.Hold skrátka od pana Mistra jsem čekal o krapánek lepší podívanou,která by nemusela obsahovat tolik věcí a spíš se věnovat jen něčemu a víc do hloubky(třeba postava samotného Howla by si zasložila daleko víc prostoru).Ale celkové pojetí světa kouzel a techniky funguje dobře a docela mě okouzlilo,ovšem propracovanosti Mononoke nebo Cesty do fantasie nedosahuje. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana