Podezřelá

• Jižní Korea Heeojil gyeolsim (více)

Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, který se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření ihned padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která touto skutečností nevypadá vůbec rozhozená. Zdá se však, že chladná byla pouze ke svému manželovi, mezi ní a vyšetřovatelem totiž začíná vznikat nečekané citové pouto. Není však láska pouhou zástěrkou, jak uniknout zraku policie? Park Chan-wook, autor legendárního Oldboye a Komorné, se vrací s mysteriózní detektivní romancí, která vám zamotá hlavu a rozbuší srdce. Pověst dalšího korejského fenoménu po Parazitovi a Hře na oliheň film upevnil ziskem Ceny za nejlepší režii na filmovém festivalu v Cannes. (Aerofilms)

Othello

Zvláštně statická Parkova variace na Basic Instinct, kde jsem v závěru zjistil, že jsem se celou dobu soustředil na něco jiného než jsem měl. S posledním záběrem jsem pak naprosto souzněl. PS: "Po Parazitovi a Hře na oliheň dobývá svět další korejský fenomén." - cyve to fakt nemáme na víc? ()

Necrotongue

Tohle byl snímek, který mi při sledování způsobil nejeden problém. Za ten hlavní jsem si mohl sám, protože se mi jako typickému, stereotypnímu bělochovi zdají být všichni Asiaté podobní, takže mi poměrně dlouho trvalo, než jsem je začal s jistotou rozlišovat. Další potíže jsem měl s návazností některých scén, protože jsem se v tom režisérově záměrném chaosu nejednou ztratil, ale naštěstí jsem se zase vždycky našel. Jako celek na mě film ale fungoval, dovolil mi zavzpomínat na mého oblíbeného Verhoevena a přišel i s přesvědčivou, neprvoplánovou romancí, která mě neotrávila a měla setsakra silný závěr. Abych to shrnul; čtyři pěticípé si ode mě film určitě zasloužil, ale byly by jistější, kdyby režisér obětoval alespoň některé skopičiny, které mě jen zbytečně mátly (a tím nemyslím děj). / Poučení: Důvěra je sice pěkná, ale člověk taky může skončit s kudlou v ledvině. ()

ScarPoul

Celý čas som sa pohrával s tým, že tomu tú 4* dám, ale nemôžem. Aj napriek všemožným kvalitám aj napriek vizuálnej podmanivosti, nápaditosti a žánrovej rozmanitosti mi film príde príliš komplikovaný. Hlavne ak vezmem do úvahy o akú jednoduchú premisu sa jedná. Film, ktorú ponúka množstvo podnetov a núti udržiavať vašu pozornosť, len aby ste zistili že základné gro príbehu je až primitívne jednoduché zamrzí o to viac, keď vezmeme do úvahy, že sa to neustále snaží niečím prekvapovať. A viacej ako o chémiu medzi postavami sa to snaží práve o tú formálnu vypiplanosť, ktorá je neustále pripomínaná vražednou dynamikou celého príbehu. Trilógia o pomste ale aj taká Komorná sa mi páčili výrazne viac. Ako keby Pak nemohol už dosiahnuť tej údernosti s ktorou kedysi ohuroval. Veď on bol koniec koncov prvý Kórejec, ktorý mi predstavil kinematografiu svojej rodnej vlasti. Teraz ho už bohužiaľ zatienili iní "paraziti". ()

BoPo

Detektívka a podivná romance v jednom. Hlavným hnacím motívom príbehu je stalking. Bavili ma tie vizualizácie predstáv a presuny v priestore. Fajn osvieženie. Bohužiaľ od určitého momentu sa rieši už vyriešené. Záverečná tretina pôsobí ako zbytočne nadstavovaná kaša. Potiahnuť dojmy niekam vyššie nedokážu ani postavy samotné. Najviac mi v pamäti zostali veľmi príjemne pôsobiace interiéry bytov a domov. Sklamanie z dielne značky Čchan-uk Pak (Old Boy, Komorná). ()

Davered

Bavilo me si tim lamat hlavu, ale ke konci jsem se i ja ztracel. Navic ta romanticka linka je prilis chladna a cudna (tolik se mezi nimi nestalo), nez aby mohla uplne fungovat. ()

agentmiky

Očekával jsem nadupanou detektivku s nádechem romance plnou příběhových twistů...Ale bohužel se film nese v duchu pomalejšího konverzačního dramatu. Nezaměnitelný styl Park-Chan Wooka se tomu na druhou stranu odepřít nedá. Jeho vymazlený vizuál vždy rád přivítám s otevřenou náručí, z korejské kinematografie patří mezi tu nejužší smetánku v této kategorii. Ale samotná zápletka Podezřelé mě zklamala. Prvním dvěma třetinám bych osobně asi ještě ani nic nevytýkal, tam Park skloubil mix dramatu a komediálních vsuvek na jedničku a na konci celého prvního aktu přichystal menší překvapení, ale vše, co přišlo po tom (příběhově o 13 měsíců později), bylo absolutně zbytečné. A úplný závěr jsem popravdě nepochopil. Fanoušci Parkovy tvorby si asi přijdou na své, ale vím, že dokáže natočit snímek o dost atraktivnější. Za mě 5,5/10 ()

Philcze

Čarokrásná detektivní romance, progresivní ve svěžím zakomponováním digitálních technologií, přesto protkaná zvláštní nostalgií a nenaplnitelnou touhou. Park vstoupil zpátky do obdoby žánru, kterou v nultých letech svědomitě pomáhal budovat, dokud se korejské mysteriózní thrillery nestaly pevnou a čím dál unavenější součástí mainstreamu. Dnes je každý týden pět nových na dosah jediného kliku, ale málokterý dokáže vzbudit pocity, že pečlivě komponovanou síť intrik a vodítek rozplétáte úplně poprvé. Nechci říct, že mě to odzbrojilo, ale je to tak. 100 % ()

Blackhand47

Parkův cenami ověnčený snímek začíná skvěle. Máme tu smrt chlápka, který sebou několikrát praštil o skálu a komické duo detektivů musí jeho smrt prošetřit. Stopy vedou k manželce zesnulého, ale byla by schopná jej zavraždit zrovna ona? Film v této části filmu skvěle pracuje se střihem, přechody i dávkováním humoru. Divák jako u jiných detektivek zvažuje, zda jej režisér netahá za nos a pak konečně přijde očekávané rozuzlení... a film pokračuje a táhne se, protože se detektiv odstěhuje a podezřelá jej sleduje stejně jako on předtím sledoval ji. A následně zemře její další manžel a vyšetřuje se dál a dál. Nevím, podle mě měla Podezřelá skončit první vraždou nebo třeba i po krátké pasáži, která by následovala, ale rozhodně to nemělo mít skoro dvě a půl hodiny. Od onoho rozuzlení se to neskutečně vleklo a působilo to, jako by nám v kině za sebou pustili dvě nebo možná i tři epizody seriálu. Tohle fakt ne, kdyby to skončilo dříve, dal bych o deset procent více, ale takhle je moje hodnocení 65 % ()

AffectedFace

Esteticky samolibě natočená divnost, která nezná slovo klišé. Mix všude všeho s překrásným finále zaměřujícím se na jednu opodstatněnou větu. U Paka je známo, že jeho snímky jsou přijaty ztěžka, leč jsou cíleně zaměřené na specificky náročnější publikum. V průběhu první projekce jsem byl velice ztížen pocitem bezmoci, protože moje dutka vůbec nechápala, co se vlastně scénárista divákovi snaží říct. Proto jsem si i přes svůj ne-chtíč snímek zopakoval, abych se mohl detailně zaměřit na každý dialog. Přičemž jsem si dopředu v hlavě přehrával již viděné scény z první projekce. A musím uznat, že tohle je téměř masterpiecová záležitost, které chybí akorát lepší herecké obsazení a na dané téma kratší stopáž. Občasně zesílený soundtrack vyloženě křičí věty "Teď dávej pozor. Tohle je sakra důležitý, aby ses neztratil". Jednoduše řečeno se jedná o další kontroverznost z Pakovi dílny hlavolamů. Násilí zde nečekejte. Čisté čtyři hvězdy. ()

kajas

Pokud máte v rámci tohoto žánru trochu nakoukáno, nemá vás u Podezřelé moc co překvapit. Mě docela mrzelo, že jsem vůbec nevěřila romanci mezi hlavním hrdinou a jeho femme fatale (kterou jsem skoro nebyla schopná vizuálně rozeznat od detektivovy manželky, což mohlo být zapříčiněno pozdně večerní projekcí). Dvě a čtvrt hodiny tenhle příběh vážně mít nemusel... ()

major.warren

RECENZE: Komorní, avšak nesmírně fascinující. Korejská kinematografie se stále drží na výsluní potravního řetězce současné filmové a televizní popkultury (Parazit, Squid Game). Park Chan-wook patří do vzácné skupiny současných režisérů, jejichž jméno rezonuje napříč filmovými fanoušky po celém světě. Snímek Podezřelá (natočen po celosvětově úspěšné Komorné) nenápadně hlásí odklon od režisérova snad až příliš expresivního stylu, příznačného pro jeho předchozí tvorbu, na níž si ostatně vybudoval své umělecké postavení, a značí naopak příklon k mnohem tradičnějšímu modelu narace i práci s žánrovými postupy. Podezřelá působí navenek jako klasický detektivní příběh s jasným hrdinou i jasnou 'podezřelou,' s nutně napasovanou romantickou podzápletkou, a cinefilové v ní navíc najdou drobné odkazy ke klasikám žánru od Hitchcockova Vertiga až po Základní instinkt. To vše s jediným rozdílem, že celek je zaobalen do moderního kabátku plného náruživých hraček; detektivové už nepoužívají tužku a bloček, ale nejnovější Iphone, a namísto hamburgeru si v krátké pauze mezi výslechy mohou dopřát i luxusní set plný suši. Režisér zbytečně netlačí na pilu, postupně graduje jednotlivé střípky promyšlené skládanky, aniž by cíleně vybočoval z přesně vypočítaného rytmu a stylu. Pravda, v druhé polovině už tempo vyprávění začíná škobrtat, avšak katarzní závěr v doprovodu Mahlerovy páté symfonie opět stvrdí, že dvě uplynulé hodiny strávené v kině nebyly jen vyhozeným časem. 75%. ()

M.i.k.e

Park Chan-Wook přichází se svojí variací na Základní instinkt a i když Podezřelá neobstojí ve srovnání s Parazitem, rozhodně jde o dílo, které stojí za vidění. Melodramatický a svým způsobem melancholický thriller s prvky detektivky sice nebude pro každého a klidně by mohl být o půl hodiny kratší, ale Parkova režie a Kimova kamera dokáží bohatě vyvážit i ty méně záživné momenty a zbytečnou překombinovanost ve druhé polovině...70% ()

angel74

Jihokorejský scenárista a režisér Čchan-uk Pak si zaslouží uznání. Řemeslo má perfektně zvládnuté a svůj um tak může soustředit především na příběh a vyprávění. Snímek Podezřelá je plný neotřelých nápadů a kreativity. Přesto to na mě nějak nezafungovalo. Musím přiznat, že v ději jsem se místy ztrácela, přišlo mi to trochu zmatené. Dokonce ani tu romantickou linku jsem si moc neužila. Herci ji nedokázali patřičně prodat. (60%) ()

rasttea

+ řemeslo, to beze sporu + pár momentů....opravdu ale jen zoufale pár (tolik hvězdy) - scénář - zbytečná délka - v případě Brokeback Mountain krátké povídce celovečerák slušel, bohužel zde by to chtělo tak z celovečeráku udělat maximálně svižný a scénáristicky vtipný kraťas. Pravda, už Komorná mě nezaujala, Old boy mi neutkvěl ani v paměti a ten hype co se kolem filmu vyvolal mě opět potvrdil mé (ne)očekávání, takže jsem vlastně ani žádnou světobornost neočekávala a bohužel pachuť nezážitku přetrval a to tak, že i já, co vždy zůstávám až do konce titulků jsem prchala z kina....  it is what it is.... ()

UhLee

(5/10). Tak tady jsem se naprosto minul se záměrem režiséra a většinu tohoto filmu jsem docela protrpěl. Filmu nejde upřít nezpochybnitelné kvality v podobě nádherné kinematografie. Kamera je krásně melancholická a přechody jsou naprosto lahůdkové. Ovšem tady bych s výčtem pozitiv asi přestal. Celkově mě ten příběh od začátku vůbec nechytnul. Trvalo mi nesmírně dlouho si k postavám najít vůbec nějakou cestu, která by mi pomohla se na ně alespoň z části napojit. Této problematice ještě napomáhal hrozně zmatečný způsob vyprávění, ve kterém jsem se první polovinu filmu topil a režisér mě nenechal nadechnout. Abych zase malinko vyvážil misky vah, tak katarze a jakýsi vrchol retrospektivy přišel někdy v polovině filmu. Tehdy jsem se konečně začal chytat a začínal jsem propadat ději. Všechno krásně seplo. Jenomže v zápětí jsem se podíval na časomíru a byl jsem šokován, že je přede mnou ještě polovina filmu. Vrchol filmu přišel někde v půlce a pak bylo nemožné držet diváka pořád v napětí. Právě naopak. Film se začal víc a víc utápět v melancholii a začala z toho být kvalitní ukolébavka. Důmyslný mix žánrů je věcí, kterou oceňuji protože tohle chce odvahu a um. Ovšem nemůžu říct, že se tento průnik povedl. Já jsem docela velký fanoušek zamotaných detektivních případů. Tady se mi to ale zdálo takové zvláštní a absolutně mě ten případ nechytl. Možná, že to bylo i kvůli tomu, že jsem se kvůli zmatečnému a mysterióznímu vyprávění prostě nechytal. Pokud se bavíme o nějakém horkém elementu, protože celý film působil hodně chladně, tak romantika tady byla taky kapitola sama o sobě. Zvláště jsem necítil energii mezi ústřední dvojicí. Nevím jestli je to styl korejských tvůrců, nebo je to jenom případ tohoto filmu, ale celá tato romance byla zaobalena v takovém melancholickém kabátu, že divák nemá absolutně šanci vycítit nějakou chemii. Takhle tento vztah pouze brousil hrany nějaké vášně a vůbec netnul do živého. V posledních letech jsem začínal korejské kinematografii přicházet na chuť. Podezřelá mě však dokázala tak trochu uzemnit a já vystřízlivěl z této malinké poblázněnosti. “The moment you said you loved me, your love ended. And the moment your love ended, my love began.” ()

Qitek

Nejslabší Park co jsem doposud viděl. Vizuální nápady to má jako vždy. Příběh by byl možná taky fajn, ale to by to nesmělo trvat tak úmorně dlouho ( pocitově ještě déle ) a co je pak opravdu úmorné je zbytečná, ale zcela zbytečná zmatečnost. Mohla to být netradiční romance, říznutá detektivkou, nebo naopak. Není to ani jedno bohužel. ()

Lachtaan

Jeden z velkých restů loňska, co jsem nakonec vlivem stále malé fanouškovské základny korejských kousků v našich končinách nestihl na velkém plátně. Jeden z mnoha pozoruhodných asijských thrillerů, co hodlá intenzivně útočit na vaši mysl. Jeden z těch, které do toho ale šlapou takovým způsobem, až na vás neberou ohled, jakmile jednou škobrtnete a ztratíte se v ději. Podezřelá disponuje pozoruhodným příběhem, který ale pro mnoho nejasností člověku nedovolí přidat tu čtvrtou hvězdu. [viděno v KVIFF.TV 28.1.2023] ()

hanagi

Pak (dříve Park) se svými posledními díly začíná vzdalovat tomu, proč ho mám ráda. Z originálního tvůrce, který si jde svou vlastní cestou a má svůj osobitý styl, se mi čím dál víc ztrácí v šedém průměru a zručné rutině. ()

terunka003

Melancholické, nešťastné, zapletené. Pakovo vyprávění je poutavé, většinou v půlce děje nastane zlom a vše se otočí. Nebylo tomu jinak i zde. Akorát se toho moc neotočilo. Stopáž mohla být klidně o něco kratší a možná by to bylo na hvězdičku víc. Konec byl už příliš roztažený. Nicméně je to slušná a kvalitní podívaná. ..jakože tam vůbec nesvítilo sluníčko, ale vůbec..  ()

Skeksis

Park Chan-wook sa konečne prebral. Po tých posledných troch blbinách, čo natočil, je to konečne niečo, na čo som bola zvyknutá, a prečo ho mám rada. Tento film je v podstate totálne klišé, ale spracovanie skvelé. Old Boy je stále môj najobľúbenejší film. tému pomsty mám asi najradšej, je to zdroj, z ktorého sa dá stále čerpať, ale uspokojím sa aj s romantickou zlátaninou, pokiaľ je od Parka. Aj keby natočil párky v chladničke, tak si to zapnem. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (více)