Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

fabecc1222

Myslím, že přesně takovýchto filmů by se mělo točit víc a víc. V hlavní roli zde máme příběh a skutečnou událost, prezentované v podstatě mnohdy až skoro doku stylem, které dávají vyniknout spíše jménům a samotné události, než hercům a charakterům. Atmosféra jak dobová, tak dané události asi na nejvyšší úrovni v našem filmu za několik posledních let. Mráz doslova vystupuje z obrazu, a můžeme si jen představovat, jak krutý osud to pro oba byl.  Prosím, dejte tomu všechny možné ceny v technických kategoriích, tohle je opravdová špička u nás. ()

Eleanor05

Poslední závod není špatný film. Problémem je, že než nadejde doba onoho osudného "posledního závodu" (cca 45 minut), je to prostě jenom nuda bez náboje a téměř bez děje. A i jako celek by se mi více líbilo emocionálnější, umělečtější pojetí, než tato podoba, byť kvalitního, hraného dokumentu. Linie s Emerichem Rathem z konce padesátých let mi pak přišla rušivá a zbytečná. 2,5*. ()

JohnSmith

Ač nejsem běžkař a zimu mám rád tak akorát za oknem, film se mi líbil. Hlavně Hádek s Kaiserem byli moc fajn. Výprava byla taky pěkná. Napětí sice moc nebylo, ale šlo to. Proč tedy dvě hvězdy? Protože už jsem tou naší českou kinematografií znechucenej. Jak má nějaký režisér nebo scénárista možnost, narve do toho politiku. Proč? V tomhle případě nebyl vůbec důvod. Jasně, že soupeření mezi Čechy a Němci před první válkou bylo na místě, ale proč tam cpát ty padesátý léta? Proč neudělat film o sportu a neoslavit sport, ale míchat do všeho politiku? Z toho se mi už vážně chce zvracet. ()

Trustme

Překvapilo mě, jak moc je tato památná událost amatérsky, bez emocí, nudně, neherecky, televizně, zmateně zpracována. ()

Krysa SPK

Po delší době český film, kdy jsem neměl potřebu chrstnout si Savo do očí. Žádný vejmělkovský čajíček, ale pořádné survival drama z krásného krkonošského prostřední. Bohumil Hanč a Václav Vrbata si takové zpracování zasloužili a ač pro mne bylo emočně chladné finále spíše zklamáním, nemohu jít pod plné hodnocení. ()

Krustyburg

SPOILER: Kaiser a jeho Emerich Rath zajímavý, ale postava Hanče je nedotažená a další hrdina Vrbata už naprosto upozaděný. Film se naproti tomu zbytečně moc věnuje Hančově manželce (legrační je, že ona se svojí špatnou češtinou hraje ženu hrdého Čecha). Závod sám pak není moc zdramatizovaný, jen se natočilo, jak Hanč jezdil ve vichřici až umrzl. A linka vztahu mezi Čechy a Němci zůstala jenom naznačena.. Víc než v tomhle filmu mě ten příběh zaujal, když jsem si ho přečetl na Wiki. ()

vyfuk

Češi a dobrý film? Tomu se snad ani nechce věřit. Ale je tomu tak. O to více je mi překvapením, že se jedná ke všemu o příběh z mojí domoviny. Silný příběh si žádá silnou adaptaci. Tohle je takový český Everest, který tvůrci vzali po svém. Ty retrospektivní sekce byly na mě trochu chaotické. Konstrukce filmu je dost zajímavá. Linka s Vrbatou sama o sobě taky, i když jsem se bál její  určitý chaotičnosti. I když film není jasně definován jako pomník někomu, i tak se člověk nemůže zbavit toho, že je to pomník Hanče, ale přitom je to pocta Rathovi. S tím nemám problém, naopak, ale film celou dobu sleduje spíše Hanče, takže ono  pletení s Rathem působí lehce chaoticky. Konec samozřejmě emotivní ze všech stran s hořkou  tečkou, kdy se moc nedozvíme, co se stalo s dalšími postavy. Klasicky až na Ratha. Krásný film s radostí pohledět, nicméně našlo by se pár věcí, co by drhlo. Jinak vysoká spokojenost. ()

ghatos

Krkonoše jsou české hory! Historický a přitom velmi moderně natočený film, kde vlastně vše funguje na dvojku ve škole 👍. 74%. ()

earl hickey

Skvělé ,,Based on a  True Story". Skvělé herecké výkony, krásná příroda a příběh, který moc lidí nezná. Lidi, kteří nemají prošlápnuté Krkonoše, tak většinou příběh Hančeho a Vrbaty neznají, natož příběh Emericha Ratha, kterého komunisti vymazali, protože se jim nehodil. Možná se z toho dalo vytěžit víc, ale i tak, skvělý počin. ()

Maynard.

Minulej víkend sice pražilo slunce o sto šest, ale i tak sme si zašli na tenhle mrazivej kousek. Nestává se příliš často, že bysme zašli na českej film do kina, ale tohle téma mě od jaktěživa zajímalo, takže nešlo odolat. Navíc mám hodně rád Hádka. Ten sice zdaleka nebyl tak vysokej jako opravdickej Hanč, ale co už. Příběh se dostal i do předválečný politiky, takže sem se toho i celkem dost dozvěděl, cca první hoďka tedy předválečná historie. No jak se začlo závodit, še, mi normálně ten mráz z plátna až na záda. Vynikající hudební podkreslení, to sem nečekal do 100 let starýho příběhu šoupnou "moderní" hudbu, ale vyplatilo se. Co mi teda přišlo hodně mazec, tak jeho manželka, asi to byl pořádnej podpantoflák. Ale závod si prosadil :o(. Navždy legenda. Jo a o Vrbatoj se rozepíšu v následujícím komentu - Synové hor. :o) ()

netahlo

Luxusni rezijni debut. O hodne lepi nez jsem ocekaval. Povedl se casting (Kaiser!), vyprava a kritizovana hudba mi taky nevadila. Na ceske pomery silne nadprumerne zmaknuta technicka stranka - jen vic takovych filmu! ()

Soweek

Filmu hlavně chybí nějaké větší drama. Autoři sice nedělají špatnou práci, ale stále se má jednat o film, ne o dokument. Čekal bych tedy výraznější zdramatizování situací, takto jsem se u filmu velice slušně nudil. ()

FilmysMartym

Poslední závod, očekával jsem, že se povede, ale ne až tolik! Přiznám se, že tak dojemný a srdcervoucí příběh jsem už dlouho neviděl. Částečné restrospektivní vyprávění příběhu tomuto filmu dosti napomáhá a člověka skvěle uvádí do děje. Po celou dobu jsem seděl na okraji sedačky a bylo cítit neuvěřitelné napětí. Musím říct, že jsem si poslední dobou životopisné české filmy oblíbil, už jen díky možnosti nahlédnutí do naší historie, což je opravdu důležité. Například o Rathovi jsem nikdy neslyšel, ale tady byl jeho život představen zajímavě a poutavě, nevím jestli jsem viděl člověka, co by byl sportovcem až do konce svého života. I když běžkuji jen občasně a s ne moc velkou radostí :D, tak atmosféra běžkování a Krkonoš mě uchvátila. Hanč a Vrbata jsou jednoduše hrdinové, respekt. 80% ()

Wally

Kvalitní filmařská práce. Film, obsazení, příběh, lokace, hudba...vše na dnešní dobu opravdu výborně udělané. Co dnes chodí do kin je někdy na zamyšlení, ale tento snímek si to zasloužil. Snad jen ten pocit, že už je lehce přehádkováno...Rád kouknu i na původní Syny hor. ()

bari68

Krásny príbeh o nezdolnom priaťelstve, skvelo napísané a herci ,teda hlavne Olda Kaiser zraje ako víno. Díky ! ()

velkyvezir

Tleská se dílu, který přitom představuje krizi českého filmu. To tu fakt nemůže jako jinde ve světě vznikat reflexe současných problémů. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací