Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

svorad

Lars von Trier si s divákem hraje už hned od začátku. Jako by pokoušel neurčitými, jen naznačenými, kulisami, a i když má tento prostředek svůj účel - právě neurčitost, modelovost prostředí, vytváří jakýsi dojem, že režisér zkouší, nakolik se podaří divákovi i přes tuto absenci proniknout do příběhu. Zároveň, jako by celým pojetím vysmíval Dogmatu 95 (i když to byl jen můj dojem, jistě ne záměr). Ovšem nic z toho neubírá vyprávění na originalitě a propracovanosti, i co se myšlenek týče. ()

I.AM.NOT

Lars Von Trier je génius, to bezpochyby a Dogville je skvělá sonda do podvědomí nejniternějšího lidského nitra s neuvěřitelně experimentální (tím však o nic ochuzenou stavbou a formou) I přes to však plný počet dát nemohu, herci totiž nevěděli jak hrát a tak kontrastuje filmové herectví Nicole Kidman s herectvím divadelním ostatních herců. A vypravěčské tempo na mě bylo občas až moc pomalé, ačkoli na druhou stranu stopáž není tak neuměrná jak by se mohlo zdát.!SPOILER! Závěr jsem nikdy nikomu nepřál víc. Těžce nadprůměrné čtyři. ()

Paity

Jestli jsem skutečně nějaký film někdy nepochopil, tak je to Dogville. Co to jako mělo být.... leda něco divného. Nechápu, jak v tom mohla hrát Nicole Kidman. Jak píše Galadriel, tři hodiyn natahované supernudy s velikým S. ()

F.W.Colqhoun

Promítání Dogville jsem odkládal dvanáct let. Nejdřív mi na HDD překáželo avíčko, potom jsem si film vypálil a nakonec koupil originálku. Je příznačné, že jsem se k zaprášenému médiu dostal až v roce, kdy se víc než kdo jiný řeší imigranti. A je jasné, proč motiv amerického přistěhovalce Triera tak vzrušil. Na kom jiném než na jiných odjinud se může lidské dobro snáze realizovat. I když po práci s reálnějšími figurami často nejen v duchu volám (naposledy v komentáři k Habermannovu mlýnu), filmy úplně bez kladných postav jsou nakonec jaksi hloupé. Trierovy filmy dělají vše možné i nemožné, aby hloupé nebyly a daří se jim to, i když jen jistým specifickým způsobem. Jak prostor Trierovy chytrosti úzký je jasnější z každým zhlédnutým filmem - základní schéma, pátrání po reálném dobru v lidech, je v podstatě totožné s Nymfomankou (včetně angažmá "čisté" ženské postavy a finále, plus mínus pár odlišností) a hodně podobné Antichristovi. Žádný div, že Trier jeden čas prodělával cosi jako tvůrčí krizi, než si nejspíš uvědomil, že točit stále dokola to samé lze vykládat i jako hledání nejčistšího výrazu (a ne jako tvůrčí impotenci). Trier a jeho filmy si ale zaslouží jízlivosti jen jaksi v rámci svého vlastního okruhu. U příslovečného nastavování zrcadla nemá cenu se ptát, jak věrohodný odraz vzniká. Dvourozměrný. V kině to platí dvojnásob. Přestože se opakuje, trpí některými podezřelými utkvělými představami, s nimiž se dá snadno nesouhlasit, kdo jiný by dokázal natočit tříhodinovou divadelní inscenaci bez obvyklých filmových vizuálních berliček, aby nepřetržitě podněcovala kritičnost, interpretační úsilí a ještě nefalšovaně bavila? Nikdo jiný mě (takhle narychlo) nenapadá. Pátou hvězdičku, s níž jsem skrze bobtnající redundanci v Trierově filmografii trochu váhal, dávám za sžíravě ironické závěrečné titulky s I'm Afraid Of Americans ...pardon, Young Americans :-) ()

Bouřňák

Děkuji vám pane Trier!!! Chvíli mi trvalo,než jsem si zvyknul na zvláštní dějové ztvárnění tohoto filmu (ostatně i jako u jiných Trierových filmů),ale pak jsem se totálně nechal unést dějem. Jen jsem hltal slovo za slovem. Ten film (pokud se toto označení vůbec dá použít) nemá jedinou slabší pasáž. A jestli ji má,pak je tak nezřetelná,že vlastně není. A výkon moji oblíbené Nicole Kidman ani nebudu komentovat. Jednak by to bylo hodně subjektivní a jednak byla prostě fantastická. Ale upřímně,ostatní herci taky dobrý. Vřele doporučuju ()

Radim

Film je bezesporu velice - zvláštní. Minimalistická scéna navozuje atmosféru divadla a soustřeďuje pozornost na obsah, ne formu. K Nicole Kidman mám trochu ambivalentní vztah: na jednu stranu se mi jako člověk a žena až tak moc nelíbí, připadá mi velice chladná a vzdálená. Na stranu druhou ať se objeví v jakékoli roli, vždy mě uchvátí její herecký projev. Podobně i v tomto filmu je naprosto skvělá. Film je experimentální a není určen širokému publiku. Ale za pozornost stojí, hlavně nečekaný šokující závěr. ()

Angelino

Úžasný snímok, kde netradičné prostredie divadelného pódia, na ktorom sa odohráva celý dej príbehu i spôsob akým je prerozprávaný určite zaujme. No najúžasnejší je pohľad do vnútra ľudskej duše ktorý zobrazuje oba protipóly a diváka prevedie od pocitov nehy a láskavosti až po úplný hnus, po ktorom máte chuť vstúpiť do deja a niečo urobiť. Dej ku konci vrcholí nečakaným zvratom, no a ako malý bonus ponúka filozofickú rozpravu o arogancii, ktorej odkaz vo mne doznieva ešte teraz... určite treba vidieť! ()

jasiska

Kto by to bol býval povedal, že bezmála trojhodinový film celý nakrútený iba v štúdiu môže byť takýto dobrý. Ale stalo sa. V prvých minútach som sa obávala, že to buď vypnem, alebo zaspím uprostred, ale tento pocit sa po chvíli vytratil. Perfektný obsah už po chvíli spôsobil, že som zabudla na úspornú formu. Jediné, čo u mňa mohlo umocniť rozhorčenie zo správania obyvateľov Dogville bola pokora Grace, perfektné zahraná Nicole Kidman. A ten záver! No bola som hotová... Na tento film tak skoro nezabudnem. ()

lucijelucije

no každopádně velmi originální a velmi okázalý snímek. uznávám, že trochu zdlouhavý možná zbytečně, ale tahle forma má každopádně velký plus..velmi kousavé psychologické drama, které končí tak, jak by skončit mělo..ze slabostí by měl být konec, pokud svině budou svině, a v takovém případě jiný konec nemohl nastat.takže opravdu výborné zakončení, i když krapet mrazivéé.. ()

Teabag

Pro mě osobně jeden z nejlepších filmů všech dob, přestože vždy hodně váhám si ho pustit znovu (chvíli to minimálně potrvá). Nicole Kidman mně osobně svým výkonem v Dogville dokázala, že je nejen krásná, ale i výborná herečka. Ale i další: Paul Bettany nebo Stellan Skarsgård byli naprosto vynikající. Trier má obrovský talent vnést do filmu neuvěřitelnou sílu, smutek a beznaděj, což vždycky kontrastuje s něčím krásným a nevinným (třeba postava Björk v Dancer in the Dark). A to celkový dojem nebývale umocňuje. Dogville je navíc neuvěřitelný svou nekonvenční formou. Pokud někdo říká, že film narozdíl od knihy nepodporuje představivost, pak Trier dokázal opak. S úžasem jsem si asi po půl hodině všiml, že už ani nevnímám, že tu nejsou žádné opravdové zdi, že západ slunce je jen ve slovech vypravěče... Dogville je tak jako většina Trierových filmů "zoufale krásný"! ()

Jorge-Z

Moje první setkání s Von Trierem dopadlo hned na výbornou. Ta jeho fiktivní scéna zapadlého městečka někde v horách nemá obdoby. Dogville postupem poodhaluje své obyvatele z obou stran, jak z té dobré tak z té zlé. Perfektně tím poukazuje a kritizuje lidské chování. Postava Toma, rádoby spisovatele a filozofa, mě neskutečně štvala díky jeho "moudrým" řečem a nečinností k dané situaci. Nicole Kidman osobně považuji za velice prkennou herečku, ovšem zde mě převědčila o opaku. Ani ta digitální kamera mi nevadila, vlastně k této formě sedla jako prdel na hrnec. Závěrečná 9. část je opravdovým vyvrcholením celého tohoto majstrštyku. Já osobně jsem vlastně pro takový konec, který Grace chtěla. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "If there is any town this world would be better without, this is it."     Veľmi originálne stvárnená dráma na tému "USA, krajina príležitostí". Dogville je mikrosvet predstavujúci americkú spoločnosť, pričom si nemožno nevšimnúť režisérov ostro satirický pohľad na ňu. Na začiatku ma tá minimalistická výprava na spôsob divadla trochu odradzovala, ale pomerne rýchlo som si na ňu zvykol a napokon som aj ocenil to komorné vyznenie s dôrazom na psychológiu. Celé toto divadlo by nemohlo fungovať bez výborných hercov, našťastie ich je tu celý rad, na čele so skvelou Nicole Kidman, nasledovanou nemenej dobrými Paulom Bettanym, Stellanom Skarsgårdom a ďalšími. Vo vývoji deja príde k niekoľkým zvratom, keď sa nálada odrazu zmení z takmer idylickej na intenzívne tiesnivú, prípadne naopak. Za významný nedostatok tohto nevšedného diela považujem trendovo roztrasenú kameru, ktorá je podľa mňa pri takomto stvárnení úplne neopodstatnená.     "Tom was angry. And in the midst of it all he discovered why. It was not because he'd been wrongly accused, but because the charges were true." ()

Windu85

Napřed sem pořád nadával na ty ubohý kulisy, třeba ten pes mě opravdu připadl směšnej, taky ta skoro tříhodinová stopáž mě vadila, takovou surovost opravdu taky nemusím. Depresivní filmy nikdy nebyly můj šálek kávy, ale ten konec ten byl prostě dokonalej!!! Nic takovýho sem ještě neviděl a nakonec, žádnej happyend, žádný zakrývání něčeho krutého a i ty kulisy se ukázaly jako plus a jen přidaly na syrovosti příběhu. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall