Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

mohamedsfinger

Moderní Dostojevskij, který mě dokonale strhl a nutil vnímat každou větu vyřčenou herci, které si Lars prostě vybrat umí a donutí je k výkonům hodným obdivu. Poselství je víceméně jasné, ale stejně jako u Fjodora Michajloviče jsou zde pak ještě další otázky, které musí divák řešit. A navíc si von Trier úžasně pohrává s vašimi city, vždyť ve kterém jiném filmu vás víc dojme rozbití porcelánové figurky než zastřelení nemluvněte. Klaním se. ()

Maynard.

Hmm Dogville, dlouho, předlouho sem otálel, než sem si tento film na doporučení Markétice pustil. Tušil sem, do čeho jdu, že film bude víceméně přehlídka hereckých výkonů a práce s ruční kamerou, a možná proto sem se k němu dostal až nyní. Abych řekl pravdu, tak mě ani jeden herec svým umem nenadchnul, bohužel ani Nicole, do které sem vkládal asi příliš mnoho nadějí (a kterou nemám zrovna v lásce). Snad jedině vypravěčův klidný hlas, který ať už lapálie nebo opravdu kruté věci vyprávěl ledově klidným hlasem jako Bohdalka Rákosníčka :o). Dogville je skutečně jedinečný režisérský počin, který svou originalitou dokáže strhnout mnoho diváků. Obyvatelé městečka to měli vskutku fištrónsky vymyšlený, nejdřív si holčinu pěkně vycvičit k domácím pracem, ze kterých se potom staly "domácí práce" pro dospělé. Z čeho sem ale naprosto vyhoukanej, tak je závěr filmu, kdy se na scéně objeví sám ztělesnitel Sonnyho (který byl příliš horlivý). Narozdíl ale od Goodfathera tady Sonny vyřeší vesnické malichernosti s ledovým klidem. Nevím čím to je, ale podobný snímek - Rodinná oslava mě zasáhnul mnohem víc. No, každopádně bych nechtěl mít na starosti vytápění baráčků v Dogvillu - topit pánu bohu do voken (malej teplárenskej vtípek) :o) ()

chmíří

Tohle už na mě bylo trochu moc, takže sem se ani pořádně nedokázal soustředit na výkony herců a řéžie! Asi si to budu muset pustit ještě jednou... ()

triss

Tak tohle je absolutní. Absolutně minimalistické na pohled, absolutně maximální na dotek. Temhle film doopravdy bolí, a závěrečných deset minut je opravdickým vysvobozením. Ještě dál ho, hlavně ke konci, posunuje Trierova "přerušovaná" kamera, díky které dovedl svůj další film Kdo je tady ředitel? k dokonalosti. ()

chef

Dogville alebo Trierov psycho Očistec. Taká čistá a účelná filmová rebélia sa len tak nevidí. Trierer síce kladie divákovi pod nohy stále ďalšie a ďalšie polená v priebehu celého filmu, na konci však na vás čaká víťazné oslobodenie. 95% ()

killjezor

Po zjištění, že v hlavní roli je Nicole Kidman, jsem se chtěl otočit na podpadku a oželet peníze za lístek. Dobře jsem udělal, že jsem zůstal. Pomalost děje, prefektně, až naivně černobílé charaktery, přímočarost, všechno tohle mi jinde vadí, tady je to jenom plus. Sice od první čtvrtiny tušíte, jak to celé dopadne, ale stejně dokoukáte. Ve finále jsem byl překvapený mírou brutality, odehrávající se na divadelním podiu. ()

Lenarek

Je hodně filmů, u kterých mi na konci bylo smutno. Ale byl pouze jeden, u kterého mi bylo strašně... Už jsou dva. ()

bari68

Originálne, sugestívne a depresívne.Presne ako rukopis Larsa von Triera.Nicole Kidman úlohu Grace zahrala famózne( ako už sme zvyklý).Pomaly gradujúca atmosféra zvyšuje napätie a strach čím viac poznávame charaktery postáv.Režisér má plus aj za fakt, že tak pomalé tempo nenudí, aj keď celú dobu sa v podstate nič nedeje, s výnimkou posledných kapitol a finále.---videný neskrátený režisérsky zostrih--- ()

martinez.

Strašlivě rozporuplný film. Obstál by scénář v reálných kulisách, mimo ateliér? A kdyby ne, bylo by to špatně? Není zbytečné vypovídat dvou a půl hodinový film na téma 'lidé jsou špatní'? A takto přehnanou, mnohdy nelogickou formou? A to nejsou ani zdaleka všechny otázky, na které nemůžu a pravděpodobně ani nikdy nenajdu odpovědi. Zato ale znám několik faktů - Lars von Trier je navýsost osobitý režisér, který mě nikdy nepřestane překvapovat; Kidman, Bettany, Skarsgård, to vše jsou skvělí herci, extratřída; digitální kamera je vhodnou volbou (celuloid a jen občasné střihy by nudily); nepůsobilo to divadelně a nenudilo mě to. 4* jako kompromis, protože i když se tu všude píše 'vítězství obsahu nad formou', obsah je to, co mě minulo, a forma je to, co mě k obrazovce přikovalo. ()

korndaddy

Nu což. Jasnejch 5 puntíků. Grace se nám na vlastní kůži přesvědčila, jak se zpočátku milí a hodní lidé z městečka Dogville dokážou změnit v krysy. Vynikající snímek ve kterém Lars von Trier ukázal, jak bohatě k natočení kvalitního snímku stačí plus mínus 20 herců, minimum efektů a kulisy. Ty byli opravdu velkým překvapením a jsem rád, ža tyto divadelní kulisy ve filmu byli. Prostě originalita se vším všudy. A posledních 15 minut??Tak to sem opravdu nečekal. Ten konec. Hm Hm Hm ()

see_sawandrew

Divadelní strohost jako symbolika intimní nepřítomnosti. Trier rozhodně věděl, proč volí právě tento způsob filmové řeči. Vynikající scénář dělá z filmu naprosto strhující záležitost. Atmosféra houstne přesně podle pravítka až do dokonale cynického vyvrcholení. I poselství filmu je velmi provokativní a otevírá nový a mnohem trefnější pohled na aroganci (pojem dnes velmi špatně interpretovaný a často zaměňovaný za tvrdou upřímnost). Paradoxně, nejvíce zavrženíhodná kurva ve vesnici je právě Tom, který nemá dostatečně vyvinutou páteř na to, aby byl schopen vlastního rozhodnutí. Dogville je velice silná obžaloba. Tvrdě a nekompromisně útočí na přehnanou laskavost a humanitu, a proto se pravděpodobně stane noční můrou všech mučedníků. 95% ()

DonQ

Docela hutná a náročná látka. Přiznám se, že jsem si to pouštěl po večerech a několikrát proklimbal. Konec hodně překvapivý, podle náznaků z některých komentářů jsem čekal ledacos, ale to co nastalo ne. Celkově mohu říct, že film se vymyká (a to nejen originální výpravou) a je lehce zapamatovatelný. Nicméně v člověku zanechává takovou divnou, těžko popsatelnou pachuť. Jsem životní optimista a nevěřím, že by lidi byli až takové kurvy, které z nich Trier ve filmu dělá dělá. ()

Wally

O jednu hvězdičku míň než by si film zasloužil kvůli neskutečně dlouhé stopáži, která mi přišla trošku zbytečná. Jinak mne zaujalo to, že se příběh odehrává v hale, kde jsou domy, ulice a věci pouze nakreslené na podlaze. Příběh až nechutně přesvědčivě popisuje lidskou podstatu....fuj... ()

BlueZero

Spočiatku vláčny príbeh, ktorý by som pripisoval zvykaniu si na kulisy, ale to netrvalo dlho. Príbeh ma vtiahol do filmu a vydržal som to až do konca, aj vďaka hereckým výkonom a dramaturgii. Žiaľ nečakaný koniec všetko pokazil. Aj keď celý film bol o zmenách. Zmenách v správaní. Uskutočnovaní zakázaných túžieb. ()

cold

Film, který budu asi hodně dlouho rozdejchávat. Chce to trpělivost, ale po chvilce Vás vtáhne a pak nebudete ani dýchat. Hodně, ale opravdu hodně zlý .... brrrr. Kidman je skvělá, zde dokazuje , že je herečka s velkým "H". ()

Stružák

Důkaz toho, že film nepotřebuje výborné vizuální zpracování ani milardový rozpočet, aby mohl být dokonalý. V Dogville poutá především děj a herecké výkony. ()

B4TM4N

Emocionálně nesmírně silný film (nebo spíše divadelní představení?), u kterého jsem se celou druhou polovinu dusil vztekem nad lidskou omezeností, závistí a vypočítavostí. Jako již tradičně ukazuje mistr Trier lidem jejich pravou tvář, což má globálně bohužel jediný následek: Nemožnost získat $$$ na další projekty (a obvzláště zakončení této "americké" trilogie). ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall