Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech... Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury… Po svém celovečerním debutu Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré. (Česká televize)

kejmy

Ač fanda většiny věcí Divadla Sklep, kult tohodle dílka mi nějak uniká. Vtipné to je, svérázně divné rozhodně, Arnoštek sice je boží, ale celek je i na Vorla možná příliš abstraktní. Někde mezi 3 a 4, a z toho minimálně o jednu se zasloužil Arnoštek. ()

Naby

Puvodne jsem tomu chtel dat 2*, ale role tancici homoklady me tak rozesmala, ze to musi mit alespon 3* :-D. Proste je to fajn, fajn, fajn, je to fajn, fajnový ;-) ............. PS: Jestli to chcete risknout a mrknout na to, berte to tezce s rezervou ;-). ()

naytsirk

Poprvé jsem Kouř viděl někdy v patnácti a říkal jsem si, co to má sakra znamenat? Asi o rok později někdo z rádia jedna nahrál Arnoštka a celý prázdniny jsem tím žili. A přibližně další rok jsem s k tomuto filmu dostal znova a zamiloval jsem si ho. Nezapomenutelných hlášek je v něm nespočítatelně… „Vodjeď svině, nebo pána umažeš“… Já tady nejsem sám... podivej se jak sem divnej Je to fajn Béda o ženách ()

kpt.Marťas

Klenot mezi českými filmy. Jednak přesná a trefná satira komunistického Československa, včetně revoluce. Pak moderní (i když dost švihlá) kafkovská variace. Potom dost divnej muzikál. A hlavně komediální skvost. Kouř se vyrovná těm nejzdařilejším filmům Monthy Pythonů. Film především hýří velkým množstvím malých fórů v pozadí, které mají obrovský kalibr. Ak obecně probíranému faktu: ano, Arnoštek je boží, ale nejlepší je archivář Béďa. "Nepruď!" ()

yemen

Tenhle film není úžasný jen Arnoštkem a jeho diskotékou, ale je úžasný celý, zvlášť písně" půjdem sem, půjdem tam" a "vo co ti de" ()

ggggg

''Ahoj, ahoj, ahoj. Tak jsme tady zase spolu jako každou středu, jako každej pátek. Je tady váš Arnoštek se svou Diskotékou! Je to fajn...'' ()

sarianna

No svým způsobem je to kravina,ale vcelku dobrá. Navíc zajímavě reflektující naši společnost v době přerodu. No a snad ani nemá cenu psát, že Arnoštek je geniální,nicméně i zbytek osazenstva je taky hodně dobrej. Nejvíc mě ale rozesmála celkem stupidní scénka "Já se svalím" ()

tuberatanka

Normalizačná depka, veľká špinavá budova fabriky, totalitná organizácia, boj zopár jednotlivcov proti mašinérií vs. tradičná česká komédia stojaca na občas dosť švihnutom humore, vtipne afektovaných postavách a paródií. Veľmi dobre premyslená metafora, vtipné a silné zároveň - pričom na rozdiel od priamých ukážok života za socializmu typu Občanský průkaz či A bude hůř, toto je skôr nadčasová metafora než historický dokument. Navyše, na rozdiel od vyššie menovaných filmov, tu totálne absentuje akákoľvek historická nostalgia. Nechcem tým povedať, že je lepší alebo horší od nich - skôr, že je úplne iný, a medzi ČS filmami reagujúcimi na obdobie totality dosť výnimočný. Asi je to aj tým, že film vznikol hneď po revolúcií a vtedy nebol čas na nostalgiu, skôr na reflexiu... Väčšina ľudí ho pozná kvôli kultovej scéne s Arnoštkom, ale v tomto prípade stojí za zhliadnutie celý film - kombinácia pochmúrnej atmosféry a osamelosti hlavného hrdinu s decentným ale trefným humorom tu funguje na výbornú. (btw, v tomto prípade som celkom udivený rozporuplnými reakciami - toto mi príde vcelku stráviteľný film aj pre masového diváka) ()

Stealth2

Caban je nejlepší DJ všech dob !! A protože se to odehrává na Ostravě, můžu potvrdit že jsme v tom humusu opravdu žili....špičková záležitost , kterou převálcují jen Mlýny. ()

BarbieHunter

Film, který můžu vidět i dvakrát třikrát za týden. :) To, co zde většina komentářů za tři a méně hvězdiček kritizuje naopak já zvedám do výšin! Dobové detaily od igelitových ubrusů v jídelně, které obtloustlé uklízečky otírají stejným hadrem, kterým chvíli před tím vytřely podlahu, přes omšelé plakáty a všude přítomný dým a kouř snad ani nemá cenu chválit, protože to vypadá, jako by pouze přinesli kameru na kterékoliv místo provozu těžkého průmyslu z osmdesátých let a pouze natočili skutečný stav. Těžká ponurost chodeb a kanceláří mě po několikaterém shlédnutí filmu upozornila na to, že jediné "čisté místo" je pouze kotelna. :) Texty zpívaných pasáží skvěle posouvají děj a ještě více nás zatahují do špinavosti a tehdejší morální a existenční bezvýchodnosti. Krátké záběry na Davida Vávru klátícího se v rytmu DJ Arnoštka nám ukazují jednu z možností, jak tu bezvýchodnost přežívat. Nebo ingorovat? :) A konec filmu? Jasný a neskutečně přesný odhad nadcházejících devadesátých let a možná i odpověď na to, proč vypadala nejen politika, ale i podnikatelské prostředí tak, jak vypadala. ()

martpolak

Vybrané scény a písně jsou výborné, jako celek, tedy po stránce příběhu, je film spíše nudný. Herecké obsazení bylo výborné. ()

torSion

Ale, ale, co to nevidí oko mé modravé. Vidí kvalitní českou komedii a pořád mne přesvědčuje o tom, že novodobé komedie jsou naprosté blbiny. Slušné herecké výkony, slušná komedie na rok 1990. A proto dávám pět hvězdiček.. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů