• Adam Bernau
  *****

  Nejlepší muzikál všech dob a kontinentů. Jasně čitelné motivy z Radfordova 1984: Celkový vizuální dojem (mikrosvět, umělý uzavřený oprýskaný špinavý prostor). Venkovní „prolétské“ prostory. Prolétská hospoda. Ubytovna. Ústření milenecká dvojice nahá či polonahá za oknem, v němž se odráží podobně laděný modrý výhled. On se dostává k zásadnímu démonizovanému podvratnému spisu, ona dělá nástěnku. V tělesné charakteristice obou lze spatřovat výrazné znaky podobnosti. Cigarety. Chleba a gin. Zdravíme. Komise (doslovně a v témže kontextu). Závodní jídelna, oni dva v jídelně. Lze rozlišit vnější a vnitřní stranu (v titulkách výslovně „zaměstnanci“, „šéfové“), venku se pohybují proléti. Jedním z oficiálních produktů pro proléty je pornografie – Arnoštkova diskotéka. Naopak výrazně rozdílně se předvádí požadavek totální konformity: Mám něco dělat? - Neprudit.(2.6.2011)

 • F.man
  ****

  Parádní satiricko - parodicko - crazzy - realný rytmikál, který určitě patří k tomu nejlepšímu co se tady na přelomu 80. a 90. let natočilo. Sklepácký humor v tomhle prostředí funguje parádně, Vorel drží atmosféru (hodněkrát mě bez nadsázky napadala Mazací hlava) a Slovák je skvělá volba. Faktem je, že to nemusí sednout každému a kvůli lehce nabourané dramtické stavně to chce i trochu nadhled, ale pod tím vším nefilmovým se skrývá opravdová česká pecka. ... jeden džus, druhý kolu, je to fajn, fajn, fajn ... (5.2.2011)

 • Morien
  *****

  "No, zbývaj akorát tři věci. Křížek, vězení, kotelna." Ať žije stylizace. Ať žije stylizace! Vymyťme realismus! Pryč s plačícími herečkami prociťujícími roli srdičkem! Eva Holubová prezidentem! Dosaďme říznou ironii! Poddejme se chlípnému sarkasmu! Necouvněmě před ničím, co vzbuzuje odpor v očích mladých panenek nenavyklých rozmlouvat s uměním! Co s uměním, i se zdí polepenou plakáty se dá rozmlouvat, a jak! Víc zdí, víc kouře!(11.11.2009)

 • Isherwood
  ****

  Vzhledem k četnosti výskytu na obrazovkách televize tak trochu pozapomenutá normalizační satira, která na to jde chytře skrz cestu ujeté grotesky, ve které jsou všechny šrouby dotaženy na maximum s takovou razancí, až z toho mrazí. Možná až moc. Plné hodnocení po dalším zhlédnutí, čemuž se vzhledem k porci smrtících hlášek až tolik bránit nebudu.(18.2.2010)

 • Elfias Dóže
  ****

  I když je Kouř smutným podobenstvím o totalitním Československu, kultovním se stál hlavně díky své komediální stránce. Bláznivé charaktery, kterým vévodí DJ Arnoštek se svým ještě zvláštnějším a podivnějším hitem "Je to fajn" si musí zamilovat každý. Sice se o Kouři mluví jako o muzikálu, ale já osobně bych ho zařadil do tragikomického žánru. 75%(12.1.2012)

 • - Natáčení byl přítomen komparzista, který byl velmi podobný dřívějšímu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Milouši Jakešovi. Tomáš Vorel spolu s tímto komparzistou a Milanem Dvořákem (ztvárnil postavu generálního ředitele) objížděli v ruské Čajce (automobil, kterým ve filmu jezdí generál) ve chvílích odpočinku ostravské hospody a zde rusky debatovali o současné situaci a předstírali, že chtějí zabít Václava Havla (psal se rok 1990). U Ostravanů to vyvolalo ambivalentní reakce. (L_O_U_S)

 • - O hlavní ženskou roli se ucházela také Lucie Bílá. (Kamkon)

 • - Přestože je film mimo jiné kritikou socialistického zřízení, nezazní v něm ani jednou pojmy jako "komunista", "socialistický", "strana", "soudruh" nebo "StB". Stejně tak není nikdy zmíněno, jak se průmyslový podnik jmenuje a co vyrábí. (L_O_U_S)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace