Sedm královských dcer proměnila zlá Jezerní královna v sedm labutí. Jedné z nich, princezně Odettě, se podaří z podmořského zámku uprchnout. V podobě labutě je zraněna Štěpánem, přitroublým sluhou prince Viktora. Mladíci místo labutě najdou zraněnou dívku. Princ se do krásné dívky zamiluje, ale pro záchranu své lásky musí podniknout dlouhou a nebezpečnou cestu… Filmovou pohádku pro celou rodinu natočil v roce 1998 režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka. Tentokrát se tvůrci inspirovali klasickou pohádkou "Labutí jezero" i legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského. Tragický děj baletního představení však přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. (Česká televize)

blackrain

Zvláštní pohádka s dosti temným příběhem a nebo spíše horor. Takové označení by jí sedlo mnohem lépe. Nejsem si jistá, jestli je tahle pohádka určena i pro ta nejmenší děcka. Nepouštěla bych jim ji. Mohly by mít z toho noční můry. Z Ivany Chýlkové šel opravdu strach. To bylo zhmotněné zlo. Řekla bych, že se jako ta bestie pěkně vyřádila. ()

Adramelech

Pohádka vyniká ponurou až hororovou atmosférou. Chýlková v roli jezerní královny byla skvělá. Ta její „hubená štíhlost“ mě fakt bere za srdce. Perfektní byla i zubatá ryba. Dnešní haranti jsou už dost psychicky otužilí díky sledování internetu, takže tento motiv možná úplně nedocení, ale dřívější děti by vřískaly hrůzou a měly by z toho zlé sny. Film na mě tak trochu působil dojmem politické alegorie vykořisťovatelského kapitalismu (děti sbírají perly, ale nedostanou ani pořádně najíst) s totalitními manýry (zbavit lidi řeči, proměnit je v ryby nebo v mušle) završená šťastnou revoluční koncovkou, ale není pravděpodobné, že by byl takto míněn, protože v roce 1998 se tady ještě celkem dalo žít. ()

cariada

Hodně dlouho mě trvalo než jsem tuhle pohádku zkouknul celou a stejně se mě zase povedlo u toho na pár minut usnout. Nejspíš to asi hovoří o kvalitě. Přesto to není špatná pohádka. Má to nápad a vtip. Sice občas se tam objevují stejné nápady jako jinde třeba přebírání perel (Popelka přebírala hrách či čočku), ale to nevadí. Pohádka situovaná pod vodní hladinu je dobrý nápad. A je to vlastně poslední pohádka dua Macourek / Vorlíček. Na vánoce se to dobře hodí, je to sice průměrná podívaná, ale v rámci žánru slušná. (aspoň někdo se do filmových pohádek pouští) ()

rakovnik

Další koprodukční počin našeho krále pohádek, Václava Vorlíčka, která je trochu zajímavější než její "sestřičky", snad proto, že němečtí herci zde jsou ve velkém oslabení, takže ani nemohou být otravní. Jinak je pohádka sice velice výpravná, ale temno pod hladinou se opravdu moc nepovedlo a děj je utahaný. ()

MarekT

U filmů Václava Vorlíčka jsou pojmy jako atmosféra něčím, co nikdy nebylo třeba rozebírat. Ačkoli by si na takto zaměřených filmech více pochutnal Juraj Herz, právě temná nálada stojí za v konečném důsledku milým překvapením v oblasti (českých) pohádek, kterým se už od mládí vyhýbám, stejná slova mám na do modra zbarvený visuál a geniální Ivanu Chýlkovou v hlavní roli. Škoda jen umělohmotně působícího dabingu už ne tak dobrých zahraničích herců a poměrně stereotypní hudby Ondřeje Soukupa, jinak se jedná o dobrou práci. ()

• Původně měl být součástí filmu také Jiří Krytinář, který však na své dovolené v tureckém Bodrumu zažil krach cestovní kanceláře a nebyl mu umožněný včasný návrat. A tak jeho role musela být přeobsazena. (CANNIBAL)
  • Režisér Václav Vorlíček nebyl spokojen s kameramanem, kterého dosadili němečtí koproducenti. Kameraman špatně zasvítil scénu a tak jsou záběry, které se odehrávají pod hladinou jezera, velmi temné, a herci na nich nejsou pořádně vidět. (J R C Pecuchet)