Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři oříšky skrývají tajemství a Popelce umožní být jednou obratným lukostřelcem v zelené kamizole, prohánějícím se na koni, jindy neznámou princeznou, před jejíž krásou se i princi tají dech. Cestičku ke štěstí si Popelka najde s pomocí svých kouzelných oříšků a princ přes všechny nesnáze najde svou milou díky tak malému střevíčku, který na nožku padne jen Popelce. (Ateliéry Bonton Zlín)

(více)

Zajímavosti (158)

 • Za hudbu k tomuto filmu inkasoval Karel Svoboda tehdy 40 000 Kčs. Průměrná hrubá mzda v roce 1973 přitom činila 2 164 Kčs. (jenik71)
 • V německé distribuci je i remasterovaná verze Blu-ray, obsahující vedle originálního formátu 4:3 i varianta 16:9. Byla upravena z původního formátu tím způsobem, že ořez se vytvářel pro každou scénu zvlášť, aby obraz působil co nejpřirozeněji. (lexa.k)
 • V Česku existují dvě restaurované verze filmu. Jedna je v distribuci na Full HD blu-ray. Tu digitalizoval většinou z originálního negativu Národní filmový archiv do 4K rozlišení. Výsledný obraz je upraven podle prvních distribučních kopií tak, aby co nejvíce připomínal první uvedení v kinech. Druhá verze náleží České televizi. Prakticky celou hotovou odkoupila v roce 2014 z německé distribuce, pouze úvodní a závěrečná titulková pasáž byla nově digitalizována a remasterována. Obě verze mají viditelně různé podání barev. (lexa.k)
 • Ples královské rodiny byl natáčen na zámku Moritzburg. Před dveřmi na schodech je umístěn památeční kovový střevíček, do něhož si turisté mohou dát nohu. (Sayko)
 • Pavel Trávníček účinkoval v roce 2018 i v muzikálové rodinné show „Tři oříšky pro Popelku“. Ve filmu hrál prince, v muzikálu s ohledem na plynoucí roky ztělesnil krále. (majky19)
 • Václav Vorlíček prohlásil, že Tři oříšky pro Popelku jsou jeho druhým nejoblíbenějším filmem. (JT19)
 • Kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku je vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. (Mytologie)
 • Václav Vorlíček vždy pred Vianocami poskytuje rozhovory a pozývajú ho na zámok Moritzburg, kde pravidelne otvárajú výstavu filmových rekvizít či kostýmov. „Vďaka nim zafinancovali na zámku už nejednu opravu," úsmevne podotkol. (Brtniik)
 • V Norsku byl zvolen překrývaný dabing, takže v pozadí je slyšet čeština. Všechny postavy nadaboval norský herec Knut Risan. (M.B)
 • V roce 2005 vyšla pohádka v Norsku na DVD a hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů. (M.B)
 • Protože by ve scénách, kdy se princové s Popelkou (Libuše Šafránková) honí šumavským lesem, herci uvízli hluboko ve sněhu, musel jim celý štáb předem prošlapat a upěchovat cestičky. Kamery se následně umístňovaly tak, aby nebyly viditelné. (Jirka_Šč)
 • Až po ukončeném natáčení vyšlo najevo, že představitelka Popelčiny macechy Carola Braunbock je odsunutá sudetská Němka, která stále umí česky. Přesto celou dobu natáčení mluvila pouze německy. (kenny.h)
 • Juráškové byly ve skutečnosti tři. Rozdíl lze poznat podle srsti. Zatímco ve stáji je kůň se zimní srstí, v záběrech, kdy na něm Popelka (Libuše Šafránková) jede v lese, srst je jiná. Kůň u zámku je pak opět se zimní srstí. (Zdroj ČSFD)
 • V posledním záběru filmu jedou Popelka (Libuše Šafránková) a princ (Pavel Trávníček) na koních přes zasněženou pláň. Pavel Trávníček při natáčení této scény zapadl i s koněm do sněhu a Libuše Šafránková tak pokračovala v jízdě dál sama, protože scénu nebylo možné kvůli nutnosti použít zasněženou louku beze stop opakovat. (ronaldmekdon)
 • Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Když ji režisér Václav Vorlíček sdělil termín natáčení, role se vzdala, neboť byla těhotná a v době natáčení filmu by Popelka v jejím podání měla již pěkné bříško. (Redyx111)
 • Když se princ (Pavel Trávníček) chystá vystřelit na srnku, hodí po něm Popelka (Libuše Šafránková) sněhovou koulí a trefí ho do hlavy. Záběr byl realizován následovně: Pavel Trávníček postavil velmi blízko ke kameře, za níž stál režisér Václav Vorlíček s připravenou sněhovou koulí v ruce. Když se začalo točit, tak ji po Trávníčkovi na hodně malou vzdálenost hodil - a trefil. (Lynette)
 • Preceptor (Jan Libíček) si po celou dobu natáčení neustále stěžoval na těžký kožich. Při běhu či pouhé chůzi mu neustále padal, případně ho za sebou různě vláčel ve sněhu, což pro něj bylo velmi vysilující. (Lynette)

Reklama

Reklama