Reklama

Reklama

Tři oříšky pro Popelku

 • Východní Německo Drei Haselnüsse für Aschenbrödel (více)
Trailer

Obsahy(1)

Popelka je hodná a hezká dívka bez matky a posléze i bez otce, který ji nechá napospas své druhé ženě a její dceři. Její macecha a nevlastní sestra Dora nemají Popelku rády. Zatímco ony plánují jít na královský ples a vnutit mladému princi Dořinu ruku, Popelka se musí starat o statek stejně jako ostatní služebnictvo. Popelčina macecha si při jedné návštěvě královského páru vymůže na královně pozvání na ples, kde si má princ vybrat nevěstu. Čeledín Vincek proto musí jet do města nakoupit látky a šperky. Skromná Popelka poprosí jen o to, co mu cvrnkne do nosu. Vincek jí přiveze tři kouzelné oříšky, které ukrývají vždy to, co dívka právě potřebuje. Jednou je to lovecká kamizolka, ve které dívka poprvé okouzlí prince, když nad ním zvítězí při střelbě z kuše, podruhé zase nádherné šaty na ples, kde si princ má na žádost rodičů vybrat nevěstu. A nakonec i svatební šaty… Filmová verze Popelky, kterou natočil v koprodukci tehdejší ČSSR a NDR režisér Václav Vorlíček, patří ke klasice české i německé filmové pohádkové tvorby. Zvláštní poetické kouzlo dávají filmu zimní exteriéry, natáčené v okolí zámku Moritzburgu v Německu, v okolí hradu Švihova a v krajině mezi Klatovy a Železnou Rudou. Hlavní roli si zahrála vynikající Libuše Šafránková a jejího vytouženého prince Pavel Trávníček, jemuž ovšem propůjčil hlas Petr Svojtka. Mimořádný podíl na atmosféře má i hudba Karla Svobody. V titulcích je jako spoluautorka scénáře uvedena Bohumila Zelenková – ta však jen propůjčila své jméno skutečnému autorovi Františku Pavlíčkovi, který nemohl být uváděn z politických důvodů. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (160)

 • Za hudbu k tomuto filmu inkasoval Karel Svoboda tehdy 40 000 Kčs. Průměrná hrubá mzda v roce 1973 přitom činila 2 164 Kčs. (jenik71)
 • V německé distribuci je i remasterovaná verze Blu-ray, obsahující vedle originálního formátu 4:3 i varianta 16:9. Byla upravena z původního formátu tím způsobem, že ořez se vytvářel pro každou scénu zvlášť, aby obraz působil co nejpřirozeněji. (lexa.k)
 • V Česku existují dvě restaurované verze filmu. Jedna je v distribuci na Full HD blu-ray. Tu digitalizoval většinou z originálního negativu Národní filmový archiv do 4K rozlišení. Výsledný obraz je upraven podle prvních distribučních kopií tak, aby co nejvíce připomínal první uvedení v kinech. Druhá verze náleží České televizi. Prakticky celou hotovou odkoupila v roce 2014 z německé distribuce, pouze úvodní a závěrečná titulková pasáž byla nově digitalizována a remasterována. Obě verze mají viditelně různé podání barev. (lexa.k)
 • Ples královské rodiny byl natáčen na zámku Moritzburg. Před dveřmi na schodech je umístěn památeční kovový střevíček, do něhož si turisté mohou dát nohu. (Sayko)
 • Pavel Trávníček účinkoval v roce 2018 i v muzikálové rodinné show „Tři oříšky pro Popelku“. Ve filmu hrál prince, v muzikálu s ohledem na plynoucí roky ztělesnil krále. (majky19)
 • Václav Vorlíček prohlásil, že Tři oříšky pro Popelku jsou jeho druhým nejoblíbenějším filmem. (JT19)
 • Kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku je vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. (Mytologie)
 • V Norsku byl zvolen překrývaný dabing, takže v pozadí je slyšet čeština. Všechny postavy nadaboval norský herec Knut Risan. (M.B)
 • V roce 2005 vyšla pohádka v Norsku na DVD a hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů. (M.B)
 • Protože by ve scénách, kdy se princové s Popelkou (Libuše Šafránková) honí šumavským lesem, herci uvízli hluboko ve sněhu, musel jim celý štáb předem prošlapat a upěchovat cestičky. Kamery se následně umístňovaly tak, aby nebyly viditelné. (Jirka_Šč)
 • Až po ukončeném natáčení vyšlo najevo, že představitelka Popelčiny macechy Carola Braunbock je odsunutá sudetská Němka, která stále umí česky. Přesto celou dobu natáčení mluvila pouze německy. (kenny.h)
 • Juráškové byly ve skutečnosti tři. Rozdíl lze poznat podle srsti. Zatímco ve stáji je kůň se zimní srstí, v záběrech, kdy na něm Popelka (Libuše Šafránková) jede v lese, srst je jiná. Kůň u zámku je pak opět se zimní srstí. (Zdroj ČSFD)
 • V posledním záběru filmu jedou Popelka (Libuše Šafránková) a princ (Pavel Trávníček) na koních přes zasněženou pláň. Pavel Trávníček při natáčení této scény zapadl i s koněm do sněhu a Libuše Šafránková tak pokračovala v jízdě dál sama, protože scénu nebylo možné kvůli nutnosti použít zasněženou louku beze stop opakovat. (ronaldmekdon)
 • Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Když jí režisér Václav Vorlíček sdělil termín natáčení, role se vzdala, neboť byla těhotná a v době natáčení filmu by Popelka v jejím podání měla již pěkné bříško. (Redyx111)
 • Když se princ (Pavel Trávníček) chystá vystřelit na srnku, hodí po něm Popelka (Libuše Šafránková) sněhovou koulí a trefí ho do hlavy. Záběr byl realizován následovně: Pavel Trávníček postavil velmi blízko ke kameře, za níž stál režisér Václav Vorlíček s připravenou sněhovou koulí v ruce. Když se začalo točit, tak ji po Trávníčkovi na hodně malou vzdálenost hodil - a trefil. (Lynette)
 • Preceptor (Jan Libíček) si po celou dobu natáčení neustále stěžoval na těžký kožich. Při běhu či pouhé chůzi mu neustále padal, případně ho za sebou různě vláčel ve sněhu, což pro něj bylo velmi vysilující. (Lynette)

Související novinky

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí…

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci…

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

16.05.2017

Festival SOUNDTRACK Poděbrady přináší letos již po druhé jedinečnou podívanou ve spojení moderních technologií spolu s poslechem skvělé filmové hudby. Lázeňské město Poděbrady bude ve dnech 24. – 27.…

Můj další řecký příběh

Můj další řecký příběh

22.06.2006

Existuje mnoho příběhů o ženách či dívkách, které z ošklivé kačeny se změnily na krásné labutě. Za všechny třeba Ošklivka Betty, Když jedna bota sedí, Popelka (a všechny ty filmy na ní založené,…

Reklama

Reklama