Melvin Udall je nepříjemný muž, který se nesnese s žádným člověkem ve své blízkosti. Jeho soused homosexuál Simon je umělec, který má rád život a žije se svým pejskem Verdelem. Když Verdel proběhl Simonovi na chodbu a vyčůral se nedaleko Melvinových dveří, tak ho Melvin vyhodil odpadovou šachtou. Melvin trpí psychickou nemocí, kvůli níž se chová tak nepřátelsky k ostatním živým tvorům a neustále je častuje hrubými výrazy. Během boje s touto nemocí pokročil tak daleko, že je schopen denně vstoupit do jedné restaurace, kde si dává snídani, ale jen za podmínky stravování u samostatného stolu, s vlastním umělohmotným příborem a obsluhy pouze servírky Carol, s níž se baví i o jejím nemocném synovi, Spencerovi. Simon je ve svém bytě napaden, odvezen do nemocnice a Simonův kamarád Frank, jenž vystavuje Simonova díla, vnutí Melvinovi Verdela s tím, že tak může odčinit své hrubé chování.  Problém Melvinovi nastane, když Carol není v práci a on se dozví, že už asi nikdy nepřijde, jelikož se Spencerova nemoc zhoršila. Melvin se nechce nechat obsloužit jinou servírkou a dožaduje se stále Carol. Majitel restaurace ho vyhodí, Melvin si sežene Carolinu adresu a navštíví jí v jejím bytě. Chce, aby se vrátila do práce, ale svým chováním Carol naštve a ta ho vyhodí. Melvin potřebuje Carol v restauraci, tudíž se rozhodne požádat specialistu, aby Spencera vyšetřil. Po několika vyšetřeních specialista zjistil příčinu Spencerovi nemoci a Carol, která je sice nadšená, se rozhodne navštívit Melvina, aby zjistila, co za to Melvin chce. Melvin jí řekne, že potřebuje, aby ho obsluhovala v restauraci, a o nic jiného nejde. Simon je propuštěn z nemocnice, vyzvedne si Verdela u Melvina, ale Melvinovi přirostl Verdel k srdci. Simon nemá zdravotní pojištění a účty za nemocnici se dostal do finanční tísně. Simonova hospodyně požádá Melvina, zda by mohl Verdela venčit, což Melvin velmi rád přijme. Melvin si se Simonem začnou rozumět, a když Frank požádá Melvina, aby Simona odvezl k jeho rodičům, Melvin to na radu Carol přijme. Melvin požádá Carol o doprovod, která po připomenutí vděčnosti nakonec souhlasí... (TV Prima)

Antimat

Nicholson v roli protivného hajzlíka.... Prekvapivo som si myslel že rola psychopata (niečo na štýl Jokera) je preňho ideálna ale očividne som sa plietol Veľa ľudí vo filme nieje ale tie čo sú stoja za to Jedna z najprotivnejších postáv aké som videl ,no zároveň vie aj pekne pobaviť Romantická duša zrovna niesom ale dám aj tak 5* ()

Richard768

Chvíľu dobrý, chvíľu zlý... Človek, ktorý nechápe základné medziľudské vzťahy by asi sotva mohol byť úspešným spisovateľom. Navyše, psychopati sú tu snáď všetci, správajú sa nevyspytateľne a čudne. Ako to, že Carol nechápe, že od Melvina nemôže očakávať to, čo od duševne zdravého človeka? Nepríde mi to vôbec vtipné, skôr trápne a smutné. Napriek všetkej nespornej snahe hercov aj filmárov tu zostal síce subtílny, no podstatný rozdiel voči dobrej komédii, ktorá musí byť istým spôsobom charakterovo konzistentná. Celý tento film je proste absurdná pitomosť. Jedine ten pes ma pobavil, ten bol dobrý. ()

SLPHR

Výborně natočená komedie, která mě bavila po celou délku. Ve filmu je vidět vývoj Melvina Udalla, který se z nepříjemného, sobeckého a hulvátského člověka ,,vypracoval” na příjemného a milujícího muže. Samozřejmě tvůrci sázejí na herecký um Jacka Nicholsona. A ten je jako vždy nezklamal a právem si odnesl Oscara. ()

Radeck

Moc krásný nezapomenutelný biják kde se vám ke konci Jack Nicholson jako Melvin otevře lidsky jako nikdo jiný a jak s duševně nemocného sobce se můžete stát člověkem se srdcem na dlani. ()

Setcet

Romantické komedie asi musí být ve svém jádru připitomělé, aby vůbec fungovaly. Nechápu, co může excentrickému boháči nabídnout servírka samoživitelka před čtyřicítkou s nemocným dítětem. Čím ho okouzlila, že lusknutím prstů se do ní zamiluje, když se k němu jinak chová jako ke kusu hadru? Jakto, že je tak dokonalá, že se celou dobu přizpůsobuje on jí, ale ona jemu ani o píď. Nicholson je boží, herecké výkony děravý scénář drží, ale zařazení mezi xy nejlepších filmů historie nechápu. ()

sunlion

Servírka Carol říká spisovateli Melvinovi: „Když jste k nám poprvé přišel na snídani, řekla jsem si, že jste fešák. Ale pak jste promluvil.“ Ano, Melvin je opravdu nesnesitelný, kousavé urážky a bezohledná sebestřednost jej vynesly na vrchol neoblíbenosti všech, se kterými se stýkal, ačkoliv popravdě se všem spíše snažil vyhýbat, s výjimkou Carol. Tu nechal stát se součástí jeho pravidelných návštěv restaurace, již učinil jedním z bojišť proti svým neurózám a afektům. Tím byl položen základní kámen jeho náklonnosti ke Carol, ovšem k druhým zůstává „svůj“. Na otázku mladičké slečny „Jak to děláte, že popíšete ženu tak dobře?“ odpoví: „Představím si chlapa, vynechám rozum a zodpovědnost!“ Na adresu všech svých bojišť vysloví vystresovaný Melvin v předpokoji psychiatrické ordinace obavu: „A co když už to lepší nebude?“ Dalším prvkem, který změnil Melvinův život, je linka jeho homosexuálního souseda, umělce Simona. Shodou žalostných okolností se Simonův psík Verdell dostane do Melvinovy péče, ačkoliv mu Melvin dosud přál jen to nejhorší. Verdell si Melvina získá a pan psychouš už najednou není sám. Dalším rozšířením jeho života se uděje, když zaplatí lékaře pro Carolina syna. Mimochodem, ta situace nevykresluje americké zdravotnictví zrovna v růžových barvách. K většímu začleňování Carol do Melvinova světa se chystalo dojít při cestě kabrioletem, kdy Melvin veze Simona a Carol k Simonovým rodičům (no, Carol jede jen coby Melvinův doprovod, řešit Simonovy problémy nemá v plánu). Při cestě prohlásí Melvin: „Život není těžkej, protože byl na nás zlej, ale protože jsme nasraný, že ty ostatní jsou šťastný.“ Souhlasu se pochopitelně nedočká a sblížení s Carol nakonec jedním svým proslovem zkazí. Carol mu to však také nijak moc neusnadňuje, sice mu dává naději, ovšem zároveň ho nemilosrdně stírá za jakýkoliv jeho přešlap s takovým rozhořčením, jako by ho už dávno neprokoukla... Melvin, Carol, Simon – všechny tři postavy byly zahrány perfektně, přičemž vůbec nejde o to, jak je která postava sympatická (což často tvoří na ČSFD jádro glos). Stejně tak i příběh nemá chybu, ať už se komu jeho směřování a zákruty líbí nebo ne. 100% ()

blbina

A i kdyby jste slyšel žuchnuti a pak po dvou týdnech ucitel hnilobny smrad, tak ani po tom neklepejte na me dveře. Krásně zahraný autik. ()