Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

K0L1K

Někdo v tomto filmu cítí nenávist vůči církvi a někdo vůči jedinci. Ukázka toho, že každý se dá zlomit v člověku nahání děsivé myšlenky, jak on sám by dlouho vydržel. A jestli ještě vůbec něco cítí, když zrazuje ty, které miluje. Umírat s pocitem, že jsem selhal a zklamal své bližní musí být strašné. Závěrečná promluva faráře poukazuje na ten nejhorší hřích, kterého se může člověk dopusti, a to ničit lidi ve jménu Božím. Celá atmosféra filmu společně s hudbou je strhující a dokáže vtáhnout do kůže postav v něm vystupujících. Opravdu zajímavé dílo, v kterém si místo Lautnera dokážu představit Horákovou, nacházející se ve stejné bezmoci proti sílé pokřivené justice. Btw. JPII se v roce 2000 omluvil za všechno to svinstvo. ()

zdeny99

Maximálně syrový film o skutečných událostech, které se udály na konci 17. století na Šumpersku. Jde z něj mráz po zádech takřka od začátku. Názorné ukázky tortury, upalování lidí tzv. čarodějnic ženou film mezi ty nejděsivější a zároveň nejlépe natočené. Na druhou stranu kvůli tomu to také není žádná pěkná podívaná, naopak je to jeden z nejodpornějších filmů, který přesto dokoukáte do konce, protože je prostě úžasně natočený. Hrůzostrašné atmosféře dopomáhá i černobílé provedení filmu, mrazivá hudba, archivní soudní záznamy a "Hujerovy" strašivé monology. Co se týče samotných herců, tak jsou jejich role brilantně zahrané. Především Vladimír Šmeral coby inkvizitor a Oto Romančík coby farář zastávají se odsouzených sehráli jeden velký koncert v tomto Vávrově velkolepém díle. [30303. hodnocení, 903. komentář, 88%, 80. nejlepší film, 464. nejoblíbenější film] ()

HH

Vezmeme-li v úvahu rok vzniku, tak to není jenom o té středověké inkvizici...Je dobře, že to bylo natočeno na černobílý materiál. Barva by podle mne tomuto filmu ublížila. ()

Gumby

Bohužel víc jak tři hvězdy dát nemůžu...síla filmu je v jeho obsahu - ten kritizovat nelze, věřím, že se historických fakt drží věrně - ovšem formálně...? tendenční, hysterické, černobílé ve všech významech...Takovéhle náměty bývají daleko působivější a děsivější, pokud jsou ztvárněny dvojznačně...když dobro není uplně svaté a zlo uplně odporné, slizké a navíc s mastnou tlamou...to už pak není uvěřitelný realismus, ale spíš pohádka... ()

tragos

"Největší autority dokázaly, že jen s pomocí ďábla může delikvent při tortuře mlčet." ||| Sugestivní drama z dob inkvizičních procesů. Strhující režie, herci, kamera, hudba. Dílo, které by měl vidět každý. ()

amarth

Jsem potěšen, že se Vávra drží tak úzce své předlohy (V. Kaplický - Malleus maleficarum, r.1963). Vypustil pouze to, co nebylo pro potřeby filmu tolik podstatné. Většina postav se nezměnila a co víc, některé z nich jsem si takto skutečně představoval (např. J. Boblig z Edelstadtu je přesně ten slizký typ inkvizitora-hamouna). Ze situací a rázného chování inkvizice okolo velkolosinského a šumperského panství jde mráz po zádech. Dle mého názoru se jedná o zásadní dějinnou ukázku nezlomného postavení církve, a to vč. jejího silného vlivu na názorotvornost a následně zcestná jednání obyčejných lidí. Heslo: Strach byl hold silnější než pravda. I kdybych měl podstoupit tortůru dávám pět. Jak bych však hovořil při natahování na skřipec v letech 1650-1652?! ()

crha

Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják - Už táhne smrťák zabiják - Už zabiják táhne na hrbatém koni - A na tom koni kosti jenom zvoní - A vlá a vlá mu hříva plesnivá - A kosti a kosti a těma on nás hostí - Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják - Už táhne smrťák zabiják - A krev a krev, není čas na rakev - A krví a krví on pustá pole mrví - Nám je už hej, už s námi táhne zubatej - Už s námi táhne zubatej - Už zubatec táhne na svém černém koni - A na tom koni jenom kosti zvoní - A láká a láká každého vojáka - Ta dávivá kosa smrti zabijáka - A černý host už ohryzává bílou kost - Už ohryzává bílou kost - A černý host už ohryzává kost - A kosti a kosti a těma on nás hostí - Nám je už hej, už s námi táhne zubatej - Už s námi táhne zubatej. ()

dr.ozd

Film je výborný. Samozřejmě do dané stopáže nemohl Vávra vecpat vše z Kaplického knihy , ale poradil si s tím výborně , hlavně obsazení Bobliga se povedlo. Inkvizitor zvedá svůj kříž , horší než mor , inkvizitor ... ()

strikeman

Téma inkvizice, nejtemnější stránky katolické církve vždy táhlo a jaksi fascinovalo. Člověk, který je dotlačen až daleko za hranici svých psychických a fyzických sil. Člověk, který působením strašlivých a nepředstavitelných muk přestává být člověkem a stává se loutkou bezbřehé církevní moci - ač kdysi morálně silný, nakonec podlehne. A podlehne každý... Čarodějky ze Salemu s Day-Lewisem jsou pěkným filmem, Formanovy Goyovy přízraky také stojí za vidění, ale Vávra to všem natřel na "černobílo" a právem jeho kinematografický skvost dlí na 28. místě zdejšího žebříčku. ()

JohnSorrow

Na tenhle film se nezapomíná... Ještě dlouho po tom, co jsem byl pryč z kina, mi nebylo zrovna dvakrát příjemně. Jedná se o dílo, které maximálně terorizuje mysl diváků a dostane se jim naprosto pod kůži. Černobílé provedení, střihy na šíleného mravokárce a ústřední píseň "Smrťák zabiják" opravdu nahání hrůzu. Ovšem hlavní část úspěchu musíme hledat v předloze. Kaplický stvořil natolik faktické a přesto neuvěřitelně děsivé dílo, že jsem měl problémy ho dočíst do konce. Ta bezmoc, která je cítit z celé knihy není sice ve filmu úplně obsažena, ale i přesto se jedná o ZÁŽITEK!! ()

hazaba

Fantasticky ztvárněn fanatismus a chtíč na straně jedné a marnost a bezmoc na straně druhé. V člověku vyvolává hodně silné emoce, hlavně vzteku... Mohlo by se říci, že za tyto a jim podobné procesy může katolická církev (kdo jiný zřídil inkvizici), ale byla to opravdu vina církve nebo jednotlivců? Skvělí herci, kamera, režie - jeden z nejlepších českých/československých filmů vůbec. ()

dj.kouba

Výborný film, hodně depresivní....na můj vkus až moc. Dokonalé vyzobrazní inkvizice, vyvolávající pocity strachu, aniž by musely téct potoky krve. Deprese, všudypřítomný obchazející strach, až strašlivá marnost nemůže nechat nikoho chladným. Vynikající Kemr a Šmeral, bezchybná režie. Jedno ale vím, že tento film už nechci hodně dlouhou dobu vidět, protože "jak černý mrak, už táhne smrťák zabiják" =) ()

Heavyman

Inkvizitor je horší než mor. Vstupy pana Lohniského dávaly filmu tu správnou tajemnost a zajímalo by mně kde na ty věci co říká přišli. ()

zeres

Film, ktorý považujem už za dlhé roky za svoju veľkú lásku. História z neho priam sála a vyžaruje. Tak isto ako aj bezcitnosť ľudí a cirkvi. Kríž je použitý ako štít proti bezočivosti a nehumálnosti cirkevných hodnostárov. Slovami ani neviem vyjadriť aký neuveriteľný hnev chovám voči cirkvi, že takéto niečo pripúšťala, priam sa tým chvastala. Famózne herecké výkony, precízna kamera, detailná réžia! Ale keď som si prečítal knihu, musím priznať, že film u mňa výrazne spadol, pretože kniha ide do špiku kosti, zatiaľ čo film kosť len jemne nahryziava. Pán Vávra mohol zájsť ešte ďaleko hlbšie, aby na plátno dal skutočné zverstvo cirkvi a takzvaných spasiteľov sveta. Bodaj by sa škvarili v pekle!!!! ()

BathoryMan

Neviem....ale mna nejako toto zásadné dielo našej spoločnej Československej kinematografie výrazne neoslovilo a chvílami mi aj napriek úchvatným hereckým výkonom(Romančík,Šmeral a mnohí ďalší) prišlo dosť nudné.Asi zato môžu hlavne novodobý novátori(Troška,Vorel,Hřebejk) na ktorých som odchovaný a vďaka ktorým potom ťažšie chápem napríklad túto klasiku Otakara Vávru! ()

Raziel_cz

Jeden z nejlepších tuzemských filmů. Atmosféra středověku se na vás pověsí jako kámen na laně kolem krku a škrtí až... Do konce filmu. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu