Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Block

Vcelku klasická komunistická agitka proti jedné skupině obyvatel (tentokrát církvi). Sci-fi minulosti, které mělo jasný úkol a to totálně očernit celou feudální společnost. Slovník hlavního hrdiny - pan děkan - jako by vypadl z přednášky o lidové demokracii. Škoda jenom, že pan agitátor Vávra byl až tak "ďábelsky zručný", protože jak čtu ostatní komentáře, tak dokázal některé přesvědčit, že tento za vlasy přitažený komunistický kýč přebije i leckterou novovlnou českou kinematografii té doby. ()

grerar

Jeden z nejdrsnějších českých filmů. Co všechno dokáže moc... Tento film by se měl povinně pouštět všem politikům - ne z důvodu, který zmiňuje Gemini, protože to je opravdu trochu mimo... ale proto, aby si každý z nich uvědomil, kým se může stát (pravda v dnešní době trochu přeneseně, ale podívejme se třeba do KLDR). No a pro ostatní by jej měla ČT vysílat vždy týden před volbami v hlavním vysílacím čase, abychom si uvědomili, koho můžeme volit... ()

jorgus

silnejsi tri hvezdy ale porad nechapu soucasnou 28 pozici nej filmu csfd. Ano jsou tam silne momenty,druha polovina je vyborna ale porad to nevidim jako jedno z vrcholnych del kinematografie,ba ani ceske:) ()

fNdEsIECLE

Tak tento film (pro mě věru milé překvapení) vidím kráčet v linii podobně „historických“ filmů jako Pramen panny nebo Sedmá pečeť (to jest otázky víry, moci, zla, smrti a tak dále). A jestli trochu kulhá, činí tak mistrně, že to mé krátkozraké oko nerozlišuje. ()

Indian88

Tak u tohodle filmu zřejmě vybočím z kolejí vás všech, skvělý motiv pro film, ale z mého pohledu špatně zpracovaný. Hudba je výborná, Kemr neskutečně mrazivý a "čarodějnice" svoje utrpení předvedly hodně reálně, přesto mně film nudil a dokonce jsem u něho usnul, i když jsem se na něj těšil. ()

mirliflore

"Nám je už hej, už s námi táhne zubatej, už s námi táhne zubatej..." No, co k tomu dodat. velice silný film, u kterého člověk, zvlášť v kontextu doby, kdy byl natočen, nemůže nemyslet na procesy v 50.letech. Zážitek umocňuje výborná hudba, které je sice málo, ale výrazná a pan Vávra ji využil na 100%. Herci byli veskrze výborní (nejvíc se mi líbil pan Kemr a samozřejmě pan Lohniský s velice podmanivým hlasem), ale i ostatní se vyznamenali. Zvlášť výslechy a naučené výpovědi mučených působily velice realisticky, až z toho mrazilo. Plný počet však nedávám proto, že kniha se mi přeci jen líbila víc, a trochu mě rušila ona zhuštěnost - v podstatě to celé vypadalo jako záležitost několika týdnů či měsíců, a když jediné, co ukazuje, že tomu tak nebylo, jsou vousy děkana Lautnera, nepřijde mi to úplně dostatečné. To jsou však jen drobné vady na kráse, jinak je Kladivo na čarodějince samozřejmě výborný film, který nutí člověka přemýšlet. ()

Jeremiah

Při sledování tohoto filmu běhá člověku mráz po zádech. Né, že by tam byly litry krve / jak je zvykem u hororů us provenience / , ale především z absolutní bezmoci proti církevní zvůli. Tvrdý a ponurý film, který nutí divákovi otázku "je vůbec Bůh, když toto dovolí?". Nejstrašnější na tom je, že se to skutečně událo, že tyto zločiny nebyly nikdy potrestány a hlavní inkvizitor Boblik se v klidu dožil více než 90 let jako velmi movitý člověk. Bohužel zažívám období, kdy si myslím, že historie se opakuje i když je oblečena do trochu jiného hávu. ()

KoleckoR

Famosní, z filmařského hlediska nadčasové dílo. Bohudík, že v roce 1969 nebyl barevný film běžný. Černobílé ztvárnění dodává dobové atmosféře neuvěřitelný, temný náboj. Varujme se u tohotu filmu nějakého remaku. Jeden z mála filmů, který nedělá ostudu své literární předloze. ()

Petrus1

"Žena je hřích...Lůno ženy je brána do pekla...Žena provozuje své kejkle s ďáblem..." Ono to zní spíš trochu komicky, ale je fakt, že v podání pana Lohniského to působí spíše ďábelsky :-) Ono je tam vlastně hodně věcí docela komických, teda na dnešní dobu, kdy už čarodějnice nikdo nestíhá a ani neupaluje. Vždyť věta: "My jsme žrali a chlastali, skákali a tancovali..." Tak to bysme hořeli všichni, že? :-D Ani to, že bych dnes letěla na Petráky na vidlích, případně mě tam bral můj galán Marten, šlapala tam po svatých hostiích a pak si s nima vytřela zadek, hrála na koňskou hlavu a dutý kočičí ocas (to bych teda chtěla vidět) a ještě sem musela vzývat Martenův ocas a pak ho políbit a to vše čtyřikrát ročně...tak tomu dnes fakt nikdo věřit nemůže...dnes bych na to spíš reagovala slovy: Jen čtyřikrát? Trochu málo ne? Když je ďábel tak vynalézavý...to já bych se se svým rohatým milencem oddávala smilstvu teda častěji. :-P "Od ďábla pochází všechno, hlavně bohatství" Jasně a církev má od něho největší úvěr. Protože kde jinde by vzala tolik bohatství?! Celej film se vlastně točí kolem majetku - založíme prostě proces na ubohé žebračce, která chtěla trochu hrachu, proto ukradla hostii pro krávu, co nedojí...a na jednom malým ministrantským práskači. Pak už jde jen o majetek. Jestli máš, utíkej nebo shoříš na hranici. A že ste nic neudělali a vydržíte několik stupňů tortury? Stejně vám pomáhal ďábel! Oni prasáci jsou stejně na druhé straně...na mladých dívkách hledají Signum Diabolikum a zatímco nevinné oběti hoří na hranici, oddávají se obžerství a chlastu a baví se o uříznutých údech. "Barvíř Satler včera podepsal poslední vůli. - To neměl před smrtí nic jiného na práci?" Jeden z dalších "veselých" momentů. A teď už vážně - muselo to být v té době hrozný a nikdo s tím nemohl nic udělat, jen zaznamenávat do spisů, pak Kaplický nám to potom sepsal (btw. knížku sem kdysi četla a pořídím si ji do sbírky i teď) a pan Vávra zrežíroval. A to skvěle! Film je to úžasnej. "Jsem ochotna na tom žít i umřít." :-) ()

Isabell11

Temný depresivní film, příběh o upalování a mučení nevinných lidí prokládáno recitací z "knihy" Kladivo na čarodejnice. ()

fisus

"Moc a pravda,to jsou dvě různé věci!" Tohle platí dodnes!Už se sice neupaluje ani neobviňuje z kacířství a z obcování s ďáblem,ale stále platí,že kdo je u moci,diktuje si svoji vlastní pravdu a zbavuje se spravedlivých!Naprosto nadčasový snímek!!! ()

Platom

Film z doby, kdy byly herecké výkony krapet naivní a přehrávané, ale na svou dobu a vlastně i dobu pozdější, skvěle ohodnocené. Film z doby, kdy díky černobílé barvě působilo vše tak nějak reálněji a nápaditěji. Film z doby, kdy se pravé poselství dalo zaškatulkovat do opakující se historie. Film o době dávno minulé, ale i o době nedávné... Skvěle zpracováno, skvěle naznačeno, trefně hudbou doprovázeno. Jedno z nejlepších tuzemských dílek. 5* ()

Anthro odpad!

Film může mít sebehlubší myšlenky či poselství, ale když je to podáno nudnou formou, tak to zkrátka vyjde naprázdno. ()

Eragon93

Hodně silný zážitek.. byl jsem dost dost rozhozenej, možná za to mohla i ta maturita, co mě další den čekala.. ale i přesto rozhodně silný kafe, které se zrovna nehodí k nedělní idylce. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu