Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

m.zales

Film jsem shlédla po přečtení knihy a velice mile mě překvapil-dobré herecké výkony, skvělé zpracování... myslím, že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů všech dob a divák si udělá reálný obrázek o tom, jakou moc měla v minulé době inkvizice... ()

Prochy84

Klasická ukázka toho, že film nedělají peníze, ale lidé. Hrůza, která je v tomhle snímku cítit od úvodní minuty, není výsledkem litrů umělé krve, ale poctivého hereckého a režisérského řemesla. Např. Václav Lohniský v roli vypravěče dokazuje, že je schopný zahrát cokoli. To že je ten Hujer z Marečku, podejte mi pero? Syrovost a autentičnost je cítit z každého záběru a dialogu a tento fakt ještě umocňuje příchuť zakázaného ovoce zrajícího v trezoru. Šmeral je v tomto případě srovnatelný s největšími záporáky světové kinematografie. Takhle nějak to má vypadat. ()

Petr59

Velmi dobrý film, popisující krutost církve v tehdejší době. Není co dodat, atmosféra dobrá, herecké výkony přímo vynikající, námět skvělý, režim úžasná. Akorát co by se dalo vytknout je hudba. Ta sice zavání děsivou atmosférou, ale mohla být lepší, uvádějící píseň mě připadá trochu směšná a primitivní, ale to je možná tím, že jsem člověk mladé generace. A nemyslím si, že to představuje politické procesy, leda tak ty v USA v 50.letech, kdy musel opustit spojené státy i Charlie Chaplin. ()

Idealista

Nejlepší Vávrův film, nejlepší tuzemské hist. drama a hlavně jeden z mých nejoblibenějších světových filmů . Kladivo není příjemný a libivý film, přesto si každé jeho shlédnutí 100% vychutnávám. Vážně mistrovská studie lidské společnosti. Né jen té ze 17. stol. ani té z doby socialsmu (komunismu, totáče), ale i té součastné! ()

Danulinda

Jeden z nejpůsobivějších českých filmů, které jsem kdy měl možnost shlédnout. Pan režisér Vávra zde ukázal, jak geniální člověk to je. Žádné zbytečné efekty, střílení, padání domů apod., jen poctivá filmařská práce a přesto to má daleko větší náboj než dnešní tzv. akční filmy. P. S. Herci, jak už tomu bylo dříve zvykem, předvedli znovu zcela věrohodné výkony. ()

x_ander

Církev je, s prominutím, svině a Kladivo na čarodějnice ukazuje praktiky inkvizice bez obalu. Výborný český film, dost depresivní, ale skvěle zahraný a natočený. ()

natalie15

Film, ktorý nemôže nikoho, ale NIKOHO nechať chladným. Rozpráva o hrôzach z dôb inkvizície a procesov s "čarodejnicami" až príliš autenticky, nikdy si nedáva servítku na ústa a dokáže v človeku vyvolať celú škálu emócii od údivu, hrôzy, hnevu až po nekonečnú ľútosť nad všetkými obeťami týchto zverstiev. Na to, že je to československý film, je to mimoriadne vynikajúce, má to svoj svojrázny štýl, ale pritom si zanecháva vážnosť. Kladivo na čarodejnice patrí k najtemnejším filmom, aké som kedy videla a najhoršie na tom je, že toto nie je fikcia, toto je pravda. Pán režisér Otakar Vávra vytvoril krásne (umelecky) a kruté dielo. 95% a *****. ()

route60

Stašné procesy té doby které byly v pozadí dělané jen pro majetek a ktomu ve jménu boha a odporná katolická církev která to vše řídila, vyšetřovatel Boblig byla příšerná zrůda a Ladislav Šmeral ho stvárnil dokonale a ostatní herci v dalších rolích nemají chybu, Kladivo na Čarodějnice Otakara Vávry je výborný film se vším všudy a hlavně varováni do budoucna pro všechny generace co dokáže fanatizmus a moc a proto nikdy nezestárne a bude vždy aktuálni. ()

george16

Z filmů o inkvizici se mi dělá vážně zle (napadá mě třeba i Jméno růže, Jáma a kyvadlo), jen z té představy absolutní moci, v tomto případě pana Bobliga z Edelstadtu. To že, tyto šumperské procesy navíc opravdu v podobném dochu probíhaly vás prostě zamrazí. A to mě napadlo jak šílené to muselo být ve Španělsku za dob Torquemady, proti kterému je nějaký Boblig absolutní elév. Navíc tento film je hodně naturalisticky a realisticky zpracovaný, že tyto představy umocňuje. Skvělý výkon pana Šmerala, který majetnického a hamižného Bobliga hraje opravdu úžasně a zdatně mu sekunduje pan Kemr v podání jeho pomocníka - nechutného a zvráceného paznehta Nácka.... Jako mladý to pro mě byl strašný horror, a to nekecám. Jeden ze skvostů čs kinematografie. ()

tonton78

mno, pěkně syrovej filmek...tatarák v mojí misce mě ve srovnání s tímhle připomíná ovar.kolik asi může stát zrychlenej inkvizitorskej kurz? mám ve svém okolí pár tipů na pořádně prosmolenou hranici ()

kiararaftl

Fantázia, slovenských filmov kvalitných nie je veľa ale tento je v pomyselnej top 10 určite a určite právom. Ani som nevedela, že Soňa Valentová bola taká nádherná. Bobling je postava ktorú z duše nenávidíte. A najlepší je ten koniec. Hoci za život konal zverstvá, dožil sa v pokoji. Presne mi to pripomína realitu. Božie mlyny nemelú vždy isto. ()

Sakulnikov

Film je opravdu temný, ale myslím, že je na škodu jeho černobílost. V barvě by barokní dekorace vynikly více. Historicky je to docela věrné. Škoda jen, že je to považováno za typický příklad chování církve, což už pravda není. Lidé moc zneužívají ve všech organizacích a na úrovních. ()

DR.SZ

Napínavý film až do konce celý systém a průběh děje je promyšlen až do konce. A moc lidí nenapadne, že za to všechno může vlastně maličká krádež jedné dobrácké žebračky, jíž přihrávaly špatné mravy a zvyky celého tehdejšího obyvatelstva. Výborně obsazený snímek s autentickými záběry plné krutosti, krve a mučení. Příběh by se dal dosadit do každého těžkého období nejen v dějinách naší země ale i v historii lidstva. Omezil bych někdy trochu jen rozpravy inkvizitora s jeho pomocníkem, ovšem i tady nic neselhalo. Pan Vávra natočil na tu dobu unikátní počin se skrytým poselstvím. Chválím také propojeni naši středověko-barokní hudby se skladbami Antonia Vivaldiho. 93% ()

Fíma

Dusivé, děsivé, ponuré,... zkrátka mnohopřívlastkové, ale zejména jedinečné filmové dílo. Film má jedinečnou atmosféru, kterou nelze slovy dosti dobře okomentovat. To se musí vidět. ()

elanista1

Sú doby v ktorých by som nechcel žiť, ako to povedal Tron. Pri pozeraní tohto veľdiela ma viackrát silno mrazilo v chrbte. ()

lobo87

Jeden z filmov, pri ktorých čakáte a dúfate, že sa to nakoniec všetko obráti a tí, ktorí ubližujú, budú potrestaní. Veľmi nepríjemný film, ukazujúci pravdu o tom, čo v skutočnosti znamenali čarodejnícke procesy v 17. storočí. Skvelé obsadenie, krásna Valentová... 80% ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu