Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

marttaN

"Vy se nebojíte Boha? - Tak s vámi o Bohu mluvit nebudu..." musím se přiznat, že tento film jem viděl po prvé až ve třiceti, ale co ve mně zanechal už asi dlouho zas cítit nebudu.....škoda ()

arcticsky

Výtečné podobenství o tom, jaké kreatury a spodinu dokáže vynést k moci jakákoliv totalita - náboženská, nacistická nebo komunistická. ()

kluk z Na

čtyři nebo pět, ono je to v podstatě jedno, silné dojmy ve mně přetrvávají, ale říkám si, že znovu koukat na nátlak vůči ženám a dívkám a na bezvýchodnost situace ve které se nevinní lidé ocitli bych znovu už nemusel ()

RomanHyde

Jeden ze zásadních filmů české kinematografie. Kladivo na čarodějnice aneb když blbci dostanou funkci, kterou v rámci ideologie a demagogie zneužívají k vlastnímu zviditelnění, ukojení svých choutek, mstu a zbavení se nevhodných lidí za šíření všudypřítomného strachu pro udržení své funkce. Film je výborně natočen a je jakousi paralelou k následujícímu 40letému období pod komunistickou krutovládou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že si jej opravdu nepouštím rád.. ()

WinstonS

Hladoví psi se zuřivě rvou o ohlodané kosti nebohých obětí, Slunce již dávno zašlo za zlověstné mraky, lidské osudy se bortí jako chrámy antického Říma pod návalem barbarských hord, liduprázdný a opuštěný kraj bičuje černý déšť a nad posledními pološílenými ubožáky, kteří čekají na ortel smrti, se vznáší krvelačný duch inkvizičního soudce Bobliga z Egeldstadtu, jehož šílené vraždění lemuje uhrančivě fanatický hlas Václava Lohniského. Vávrovo podobenství evidentně reflektuje politické procesy z padesátých let a stává se nadčasovou obžalobou zvůle totalitní moci a arogantních manýr lidských bestií, jejich mocichtivost se nezastaví vůbec před ničím. Až se mně někdo někdy zeptá, který český film by se mohl stát perlou světové kinematografie, konečně budu znát odpověď. P.S. Asi poprvé a naposledy ve svém komentáři reaguji na jiného uživatele (jsem absolutní ateista, ale i tak to musím napsat) - Gemini, jsi naprostý hlupák. ()

hellequine

Úžasný film. Tohle je umělecké dílo, které přesahuje rámec obyčejného filmu. Budete se třást hnusem a bezmocí.. A ještě dlouho po shlédnutí filmu budete cítit hořkost a ukřivděnost. Na "české poměry", výborný kus.. ()

Furmi

Som milovníkom histórie a veľmi obľubujem fantasy prvky vo filme, všeliaké mýtické stvorenia, legendy a povery (v každej legende je kúsok pravdy). A obdobie v ktorom sa odohráva Kladivo na čarodejnice mi toho dalo teda dosť. Rovnako ako u Údolia Včiel i tu sa mi náramne páčila atmosféra snímku, hudobný podklad a vynikajúca réžia. Ako som už spomenul, Kladivo na čarodejnice a Údolie včiel patria medzi dva klenoty a skvosty starých českých (teda vtedy ešte česko-slovenských) filmov, s takouto historickou tématikou. Skutočne som si po všetkých stránkach prišiel na svoje a čoraz viac a viac začínam obľubovať roky tvorby 1960 - 1970 filmov v tedajšom Česko-slovensku. A ako najväčšie + mi film ukázal, mimo základného podobenstva socialistického štátu za ktorý sa dostal okamžite do trezoru (resp. to som vedel už dávno) ďalší dôkaz o zvrátenosti cirkvi a je mi až zle, na zvracanie že v toto dodnes verí milióny ľudí, v niečo čo ma na rukách nespočet ľudských životov. Ale tak moc robí svoje, aj v dnešnej dobe ukazuje cirkev svoju manipulatívnu moc a slabý jedinci to nedokážu prekuknúť že je to len hŕstka lží a ide im všetkým len o vlastné blaho. ...(Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják Už táhne smrťák zabiják Už zabiják táhne na hrbatém koni A na tom koni kosti jenom zvoní A vlá a vlá mu hříva plesnivá A kosti a kosti a těma on nás hostí Ja...)... Edit// : 26.4.2010 Po dlhom zvažovaní som nakoniec prišiel nato že Kladivo na čarodejnice sa mi páčilo ešte viac ako Obchod na Korze čiže k tomuto dátumu prekopávam TOPku. 94% http://www.youtube.com/watch?v=ZZvu3ZOCcGY ()

PAVEK

KATOLICKÁ CÍRKEV = NEJVRAŽEDNĚJŠÍ ORGANIZACE V DĚJINÁCH LIDSTVA, OPROTI KTERÉ JSOU HITLER A STALIN DOHROMADY POUZE NEŠKODNÍ LIDUMILOVÉ ()

crozet

103 minut osobní statečnosti a koncentrovaného protestu proti vládnoucímu režimu jinak celoživotního pragmatika Otakara Vávry. Z věcného hlediska: jasné směřování děje, výstavba dialogů, casting, střih a kostýmy potvrzují rozhodné a prospěšně autoritativní Vávrovo (nejen režijní) vedení a cit pro autentické zachycení a sdělnost. Za vrchol považuju veškeré scény, kde je přítomen inkvizitor a písař Kemr - od perzverzních hostin po činnosti a dialogy, kdy zůstali o samotě (a co teprv řvoucí Kemrova ústa ve špehýrce kobky...). Snad jen finální kompozice jednotlivých scén působí poněkud lepeně, jakoby poznamenaná těžkou dělnickou rukou, což patrně souvisí mj. s tehdy oblíbeným oborem modelářství. ()

radekgfx

Na několik sáhů a do všech stran sálající atmosféra o prchlivosti a nicotnosti životních jistot v dobách nedávno minulých. Filmu se rozhodně nedá vytknout prvoplánovost co se týče stavby jednotlivých charakterů postav týče (hlavně se záměrem probudit v divákovi nějakou míru osobního souznění), ale tento fakt (spolu se snahou o dokumentární nádech skrývající určitá poselství) je dle mého pohledu vykoupený poměrně malou gradací filmu. Závěr, který začnete tušit někdy na počátku filmu na jeho konci skutečně nastane. Poměrně výrazně patrná je snaha vybudovat emoční složku příběhu na základě vašich antipatií (hlavně) k jednotlivým postavám. Sedmou pečeť jsem nebral jako psychologický snímek o hledání určující roviny mezi životem a smrtí, ale hlavně jako stylizované dílo s mrazivou atmosférou a zjednodušeným, místy až karikujícím, pohledem na život různých archetypů. Stejně tak na mě Kladivo na čarodějnice nepůsobí jako filmové dílo o zrůdnosti a absolutní moci církve, ale hlavně a zejména jako ilustrační poselství a prchlivosti a zkaženosti konkrétního lidského charakteru. Prvotní setkání s Inkvizitorem Bobligem jako hostinským ve vesnické krčmě hodně napovídá o záměru a představách režiséra, co se stylizace týče. ()

laFei

Máňo, jestli to panu velebníčkovi neodkejváš, dostaneš k tomu upálení navíc krucifixem do análu. Joo, to byly časy, kdy se na ženský ještě vyráběly popruhy :D ()

Yokolobuna

Já to vlastně neviděl ani celé... tak moc se mi dělalo špatně. A to je pradoxně ta největší pochvala filmu s atmosférou tak hutnou, že by se dala zapálit. Úžasný a zároveň příšerný film, který nikdy vidět nechci. ()

DuanBerry

Nádhera! Vedle Markéty Lazarové podobně hluboce působící film, kde herci předvedli výborné výkony, děj byl poutavý a velice svižný, bez zbytečného natahování. Po značnou část filmu mi běhal mráz po zádech a zvedal se čepec, kniha, bachor i slez, ale nikoli z těch zvrácených útrpných způsobů, ale z toho, kam až může člověk klesnout! ()

Vesecký

O tomto filmu bylo již řečeno mnoho. Je postaven poměrně věrně na Kaplického historickém románu a zobrazuje velice syrově i surově praktiky Svaté inkvizice. Pochopitelně doba, kdy byl film natočen, ovlivnila i jeho vidění coby paralelu k procesům padesátých let minulého století. I ve století sedmnáctém stačil jen nepatrný náznak (a někdy i lákavý majetek) a lidé byli pohnání na hranici jako spřaženci Satanovi. Zároveň tohle dílo i po staletích varuje před nekontrolovatelnou mocí, před tmářstvím, jehož církev využívá v kterékoliv době ve svůj prospěch - a snad také ukazuje, jakými někdy metodami majetek církev získávala... Vynikající režie, ponurost černobílé kamery, skvělí herci, zvláště Vladimír Šmeral, neobyčejně lidský Elo Romančík a krásná mladá Soňa Valentová, ale i řada dalších... ()

Atheas

Malá ukázka dějin, o kterých víme málo,nebo raději nechceme vědět nic. Skrz film nepochopitelné se naučíme chápat a pochopitelnému se začneme divit. Mučení jako znak středověku je rovněž jejím symbolem. Moc v nesprávných rukou, dává lidem do rukou jediný nástroj,kterým dokáži vládnout. ()

costa

Další stěžejní film československý kinematografie pokořen. Musel jsem to přece počekovat, když je to v první stovce. Temný a depresivní dílko. Ukázalo jeden p*ůser, co se beztrestně děl v 17. století. Sdělení filmu je jasný, ale co vlastně na tom hodnotit? Kvalita obrazu otřesná (koukal jsem ve full HD), herecký výkony otřesný. Přesto, ale už jen kvůli zajímavému tématu není na škodu takový film vidět. 7/10 ()

Klajnik

Předloha od Kaplickýho je skvělá, ačkoliv jsem u ní byl těžce frustrován nad prezentovaném množství nespravedlnosti. Film mě frustroval tím, o kolik je slabší. Všechny drobné nuance narativu jsou ve filmu osekány a výsledek byl pro mě neúderný. ()

BlackHood odpad!

Kdyby to vzniklo v dnešní době, tak všichni říkají, jak je to nuda, vykrádačka, a že se tam nic neděje. Pro dnešní dobu neupožitelné. ()

Curunír

Velmi sugestivní a depresivní podívaná, která je ještě umocněna tím, že byla natočena dle "skutečných" událostí. Ať si o rozporuplném Vávrovi myslí každý cokoliv, nikdo mu nemůže upřít, že Kaplického román převedl na filmové plátno na výbornou a přesně zachytil krutost a bezvýchodnost inkvizičních procesů, potažmo "středověkých"... Snímek nabízí samozřejmě řadu paralel, ale ty své si tam najde určitě každý sám, takže bych se tohoto tématu jen lehce dotkl. Kladivo na čarodějnice nám ukazuje, jak lze využít (či spíše zneužít) oficiální ideologii, lidský strach a lhostejnost k prosazení vlastních cílů a to je,myslím, aktuální a nebezpečné dodnes... ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu