Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

qwertasip...

„Myslíte, že byste mohl někoho propustit na svobodu?“ „Kdyby se prokázalo, že není ve spojení s Ďáblem, tak ano. Ale mně se zatím vždycky každý přiznal…“ Po hrůzném zážitku, který jsem zažil během sledování Spalovače mrtvol (ne, opravdu ten film nemám rád), jsem si od starých černobílých československých filmů dal na pár měsíců klid. Jeho sledování pro mě bylo utrpení, tak jsem se tak trochu obával, že i Kladivo na čarodějnice bude jen další, neskutečně nadhodnocenou podívanou, ale byl jsem velice mile překvapen. Se Spalovačem mrtvol má totiž společnou už jen jednu věc, a to excelentní výkon hlavní postavy. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že Vladimír Šmeral předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaký jsem kdy viděl. Roli bezcitného a sadistického inkvizitora, který pro vlastní obohacení neváhá zkonstruovat monstrózní proces, zvládl tak přesvědčivě, že jsem z něj měl zlé sny. Ani se nedivím, že ho soudruzi zakázali promítat, neboť je zde „nádherně“ vyobrazeno, jak to dopadne, když smícháte neomezenou moc, nečinnost či nezájem těch, kteří mohou něco změnit, a strach a zoufalství těch, kteří nic nezmůžou, a pod trýznivým mučením jsou schopni přiznat činy, které nikdy nespáchali a ještě k tomu poslat na smrt i své nejbližší. Nespravedlnost a bezmoc linoucí se celým filmem, zaručuje depresivní atmosféru, která z Kladiva na čarodějnice dělá československý filmový skvost. ()

ALchemik

Kryštof Lautner má v Mohelnici v parku pomníček na nenápadném místě, kde jsme jako hašišáci chodili kouřit trávu. Hodněkrát jsme o tom všem v rauši přemýšleli a většinou to byl pocit, že ve jménu Boha se napáchalo tolik zla ... Ale uklidnilo nás, že Pravda Boží zvítězí, i když si mi tady v Jeho jménu děláme, co chceme. Film výborný ! ()

peaceNwar

Príliš syrovo, monotónne a nenápadito natočený film o prenasledovaní "čarodejníc" na to, aby prekvapil či ohúril. Strih a kamera je síce prvotriedna, ale celá atmosféra sa stráca niekde v polovici filmu, zápletka potrebuje príliš dlho na to, aby sa dostavila, vyvrcholenie nefunguje a rozuzlenie príliš rýchle a suché na to, aby vyvolalo nejakú tú slzičku. Možno som nebol správne naladený, ale film na mňa nezapôsobil natoľko, koľko som očakával od námetu. V tomto prípade komornosť a syrovosť príbehu skôr škodí, než pridáva na atraktivite a to, na čo som sa tešil, na naturalistické poňatie mučenia, na stvárnenie tej hrozne hyperbolizovanej zvrátenosti inkvizície, na emotívne vydieračskú smrť ako v JÁNOVI HUSOVI, sa nedostavilo. Áno, áno, chápem, čo chcel ten film povedať, ale keby som nevedel už tri roky predtým, že absolútna moc je sviňa, tak by ma tento film nepresvedčil. Asi som čakal príliš, ale námet čarodejníctva má omnoho väčší potenciál. Ospravedlňujem sa za moje subjektívne hodnotenie, ale strašne moc mi tam chýbala šťáva. Tri body dávam za kameru, strih, námet a hercov. ()

MrLinhy

Na české filmy moc nekoukám, ale tuhle tajemnou klasiku jsme si nemohl nechat ujít. Tak zajímavý, znepokojivý a poutavý příběh, který je tak po dramatické stránce neuvěřitelně propracovaný se jen tak u českých filmů nevidí. Tím to Vávrovi děkuji, že je ten jeden z mála českých režisérů na které můžeme být pyšní. + Hudba ()

Afendy

Viděl jsem jen kvůli povinné četbě, ale z tohohle filmu mi lezl mráz po zádech. A to nemluvím o tom, že se tohle všechno mělo vážně stát. Dokonalá atmosféra. ()

Meggie3

Temně hudbou podkreslené drama s tak přesvědčivými hereckými výkony až mrazí. Silný film sálající dusno a skutečnost celé záležitosti s čarodějnictvím. ()

rhiannon

Malleus maleficarum... z dnešního pohledu je těžko k uvěření, co všechno způsobila kombinace nenávisti několika dominikánů k ženám, touhy několika inkvizitorů po majetku, touhy znuděné šlechty po zábavě a nestability společnosti po třicetileté válce. Film je působivý; celý proces i marnost počínání obětí však zde oproti literární předloze nebyly v celé hrůze vykresleny. ()

Desmi

Silná výpověď absolutní tyranie. Ukázka naprosté bezmoci jakkoliv se bránit "právu". Dle přísloví "s jídlem roste chuť" aneb "čim více hořících, tim více pozůstalého majetku" a s mocí svěřenou samotnou hraběnkou si mohl inkvizitor dělat co chtěl, záleželo už jen na tom, jak velký hlad vlastně má. Odporné. Nejen v 17. století, ale v celé lidské historii nezáleží na tom kde je pravda nebo co je pravda. Bohužel. Ani dnes to není jiné. ()

gacie

Na mě ten film vůbec nezapůsobil. Sice má zajímavé téma, ale to je asi vše. Děj byl snadno předvídatelný, hlavní postavy nevýrazné a celkový dojem filmu je bídný. ()

mrsin

Nejlepší Vávrův film a společně s Rodáky a Spalovačem mrtvol zároveň vrchol české filmografie. Bohužel, přesně takhle inkvizice s lidmi jednala... Vzhledem k na tu dobu velmi hororovým mučícím scénám mě vůbec neudivuje, že byl film krátce po uvedení zakázán. 90 % ()

kacer4

Jedno z najtemnejších a najhorších období v dejinách, ktoré ukazuje na majetnosť a bezohľadnosť mocných. Cirkev by sa mala navždy hanbiť zato, že dovolila takého nechutnosti v mene Boha. Nech je film o tom akokoľvek kvalitne natočený, nemôžem ho ohodnotit lepšie. ()

Kassandra

Je to odporné, představit si, že se tohle dělo v místě, kde žiju... Nejspíš mám štěstí, že je 21. století. Líbí se mi, jak je tu jasné, že muži vymysleli pověry ve smyslu: "Ženy jsou zlo." jenom proto, aby skryli vlastní perverzi. ()

zigy

Vávra tímhle filmem navždy vstoupil do filmové historie, ať už si o jeho jiných dílech můžeme myslet cokoliv. Ta atmosféra, ty skvěle napsané dialogy plné chmurných pravd o tom, jak chutná moc a jak se dá zneužít. Tu bolest, kterou prožívají oběti hnusáka Bobliga, jsem zažíval společně s nimi. Celou dobu si přejete, aby byl Boblig po zásluze potrestán, ale k tomu nedojde, protože je to podle skutečné události. Skvělé herecké výkony ústřední dvojice Šmeral - Romančík zážitek jen umocňují. ()

kokofek

Už jsem ten film viděla snad 10 x a vůbec mu léta neubírají na dokonalosti.Pořád čekám jestli se zase objeví takové filmy, které přežijí a prosadí se svou kvalitou.Je mi také smutno, že se katolická církev nikdy neomluvila za tyto zrůdnosti. ()

LencaN

Po zhlédnutí mi bylo blivno. Regulerně. A to se mi naposled stalo během sledování Schindlerova seznamu. Film po všech stránkách kvalitní, s mocnou atmosférou, zdál se mi autentický, aplikovatelný i na jiná podobná zvěrstva na lidech. Opravdu jsem nechápala jak takovým lidským zrůdám můžou procházet takové s prominutím hnusárny... ať už jako zde, nesmyslné "čištění" panství od příznivců ďábla, přičemž tito nevinní přiznají vše pod nátlakem tortury nebo když to vezmu na podobné praktiky komunistů nebo v neposlední řadě válečné genocidy. Fuj. Herecky to bylo neuvěřitelné. Pan Šmeral a Kemr tady ztvárnili takové bezpáteřní krysy až jsem nevěřila svým očím. ()

Jenn

Já nevim. S knihou to nemá co dělat, ty sračky o ďáblovi mě tak hrozně rozčilovaly, že sem při promítání ve škole zmizela na záchod, abych to nemusela poslouchat (a s knihu daleko odstrčila). Osobně bych tomu dala odpad, ale protože je to dobře zahraný a je tam dobrá hudba...radši se zdržím hodnocení. Žejo. ()

lukas11the

Naprosto úžasný film. Úroveň reálnosti a atmosféra oné doby, se doslova přenese na diváka. Téma je nadčasové, protože podobné procesy, se bohužel mohou stát kdykoliv. Sám Otakar Vávra, řekl, že tento film vznikl jako reakce na proces se Slánským z 50. let. Herecké obsazení a výkony, byli dech beroucí, divák se může velmi snadno ztotožnit s postavami, a nejraději by jim pomohl, protože sledovat takovéhle příkoří, když ví, kde je pravda, bylo alespoň pro mě velmi emočně náročné. Vizuální stránka filmu, je naprosto špičková. Myslím, že je na filmu dost vidět spolupráce paní Ester Krumbachové. Kamera pana Illíka opět úkazala, že byl naprosto skvělý kameraman. (ještě se mi velmi líbíli jeho filmy: Kočár do Vídně, Ucho) ()

sibskyn

Nejlepší český film. Dívá se na to krásně a zhnuseně zároveň. Krásně proto, že je to mistrovsky natočeno a zhnuseně proto, že vyobrazené, reálné lidské chování je k nevydržení. Lidé jsou naplněny touha pomoci a šílenstvím. Scéna s upalováním "čarodějnic" mě naženu husí kůži, po každé, když ji vidím. "Musela jsem se přiznat! Mučily mě 9 dní za sebou!" Tenhle film má velkou moc na vzbuzování emocí, až už těch dobrých či negativních. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu