poster

Pohádka o putování

 • Sovětský svaz

  Skazka stranstvij

 • Sovětský svaz

  Сказка странствий

 • Sovětský svaz

  Skazka stranstviy

 • Rumunsko

  Povestea calatoriilor

 • Slovensko

  Rozprávka o putovaní

 • USA

  The Story of the Voyages

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Komentáře uživatelů k filmu (83)

 • Mariin
  ***

  Tradičně výtvarně velmi dobře zvládnutá ruská pohádka, též dobrá hudba. Zvláště působivé je znázornění morové epidemie. Ale Dunského a Fridův scénář a idea jsou naopak velmi slabé. Proto si také nikdo z dětství nepamatuje, o čem to vlastně je (viz komentář Madaxe).(4.1.2009)

 • Anthony
  ****

  Coby dítě jsem z této pohádky byl úplně mimo. Je tu působivě natočený morová epidemie. V závěru je je úžasná scéna, kdy člověk přitahující zlato touto schopností zničí nepřátelský hrad. S moc krásnou hudbou.(13.7.2003)

 • flanker.27
  *****

  Jé, konečně vím, jak se tenhle film jmenuje. Viděl jsem to jenom jednou asi tak v osmi letech a byl jsem z toho úplně vedle. Scéna s morovou babou je neskutečně strašidelná. A závěr zase je úžasně dojemný. Kéž by takovéhle filmy zase začali dávat. Update: Po hrozně dlouhé době jsem film viděl znovu a znovu jsem ocenil tu fůru myšlenek, narážek, o daru, který je prokletím, o nebezpečí ráje, který je vlastně pastí, o odvaze a touze vytrvat (u Marty nepolevující odhodlání najít svého bratra, u Orlanda vůle dotáhnout své nápady do konce a chránit ty, kteří to potřebují), to vše v jedinečné ponuré atmosféře středověkého světa, výtvarně nádherně zpracovaného. P. S. Proč filmaři nejsou schopní pochopit, že dítě není blbec a nemusí ho zásobovat rozjuchanými vyprávěnkami, kde se tupě zpívá, padá na hlavu a nesrozumitelně brebentí...(9.12.2007)

 • gudaulin
  ***

  Pohádka o putování nikdy nepatřila ke stálicím vysílání českých televizních stanic, dokonce ani v 80. letech, kdy mohli tvůrci programu ocenit pohádku jako výsledek československo - sovětské spolupráce. Svým temným pojetím navazuje na práce Hanse Christiana Andersena a připomíná, že pohádky kdysi hrály úlohu, kterou dnes má žánr fantasy - byly to dobrodružné a mravoučné příběhy určené často dospělému publiku. Nejen u nás, ale ani za hranicemi nebývá zvykem ukazovat v pohádkách utrpení a umírání - notabene jednoho z hlavních hrdinů. Scény morové epidemie vyvolávají u dospělého tíseň a dítě je může vnímat jako nefalšovaný horor. Snahu režiséra Mitty o filozofický přesah taky každý neocení. Na jednu stranu je nutné uznat, že snímek vyčnívá svou originalitou a vymezuje se vůči přesládlému disneyovskému světu, na druhou stranu ho těžce sráží přehnaná ruská lyričnost a emoční výlevy hlavní hrdinky, které působí rušivě. Film je zároveň podivně nedotažený: z chlapce se během putování stane dospělý muž, zatímco jeho sestra prochází příběhem, aniž by ji zub času jakkoli poznamenal... Celkový dojem: 55 %.(15.1.2014)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Pohádka, která nepředpokládá, že je divák - dítě naprosto retardovaný idiot. Zápletka se ztrátou sourozence, přes svou tragičnost, měla humorný rozměr, ten Děda Mráz, který vyskočil z krbu, byl opravdu nečekaný. Velká, hluboká a přesto humor nepostrádající poklona mistru Leonardovi v postavě Orlanda je něco, co člověk musí ocenit v každém věku. Jako dítě ty nápady a schopnost zásadní objevy podat srozumitelně, jako dospělý i tu nenásilnou formu učení. Ano, morová bába a drak byli děsiví. Není toho v životě dost děsivého? Mají se dětem ukazovat v pohádkách jenom chichotající se víly, čarodějnice buď hodné nebo neschopné a roztržití čerti? Navíc, pohádka není svým původem dětský žánr. A děti jsou malí lidé, být dítě neznamená být naprostý blbec. Poselství příběhů člověk, i malý člověk, intuitivně chápe, i když to nedokáže přetlumočit do slov. Pokud tedy se k němu soustavně jako k blbci nepřistupuje a jakákoliv intuice se v robátku neubije. Potom ovšem pozdě plakat, když dítka ten neskutečně dojemný a symbolický závěr nepochopí.(7.8.2011)

 • troufalka
  *****

  Kéž by všechny pohádky měly takový náboj a myšlenku jako tato.(31.1.2016)

 • Faustka
  *****

  Temně laděný příběh s krásnou hudbou Alfreda Šnitkeho a hudba je to opravdu skvostná. …Putování má sice v názvu „pohádka“, ale klasickou pohádkou se nazvat nedá. A protože jsou pohádky mezinárodní, lze poznat jisté znaky H. CH. Andersena i styl Jakubiskova a Herzova nekonvenční pojetí. Ovšem realizované sovětským režisérem Aleksandrem Mittou, který …putování vtiskl tradiční ruskou poetiku. A i když trikově možná neodpovídá době vzniku, tak drak stále vyvolává hrůzu a paní Mor děsí i dnes. Orlando si jako zneuznaný filosof a obstojný konkurent Leonarda da Vinciho sympatie zaslouží a křehká Marta udivuje svým odhodláním… i nalezený May nakonec dospěje. A proto znovu a znovu zatoužím letět na křídlech fantazie.(8.9.2011)

 • Madsbender
  *****

  Veľmi dospelá a vážna "rozprávka", ktorá miesi fantastické motívy s krutou alegóriou, historickými motívmi a bezútešným fatalizmom s len minimálnou nádejou na zlepšenie. O to zaujímavejšou vnútornou premenou prechádzajú charaktery postáv s výnimkou Taťjany, ktorá zrejme zjedla jablko večnej mladosti. Chybička se vloudila... :-) Ale dynamický neustávajúci dej, zaujímavá vizuálna stránka a nejedna sugestívna scéna s mohutným duševným účinkom tých pár nelogizmov poľahky zatieni. Odporúčam však púšťať až deťom od 12 rokov vyššie. Tak či onak, lepšiu ruskú rozprávku som zatiaľ nevidel. 90%(3.12.2014)

 • Ruut
  *****

  Spíš Horor o putování. FIlm stejně deprsivní, temný a kvalitní jako Herzovo Deváté srdce či Panna a netvor, má trošku poetiky i z Jakubiskovy perinbaby a Pehavého Maxe. Rozhodně stojí za vidění i dnes (psáno 2010).(4.8.2010)

 • mchnk
  ****

  Pohádka? Vidět toto v dětství, měl bych z toho nejspíše těžké trauma. Velmi temné, ale i velkolepé, až epické.(3.8.2015)

 • misterz
  *****

  Môj najväčší filmový zážitok z detstva. V telke to vtedy dávali možno tak 2-3 roky po vydaní a ja som pri nej ani nedýchal. Morová nákaza ma potom strašila ešte mesiac. Pravdepodobne aj tento film sa pričinil o to, že vo mne začala tlieť iskrička záujmu o drámu, horor, históriu a neskôr aj fantasy. Z každého je tu kúsok. Opätovne som sa k filmu dostal po takmer tridsiatich rokoch a aj keď na mňa už taký účinok nemal, stále ma dokázal zabaviť a udržať si vynikajúci filmový dojem.(13.5.2014)

 • hladass
  *****

  Obrovská škoda, že jsem tenhle kousek neviděl ještě jako malý, myslím, že bych na něj jen tak nezapomněl... Ne, že bych na něj zapomněl teď, přece jenom je snímek neuvěřitelně působivý, se skvělou hudbou, chvílemi lehce hororovou atmosférou a neuvěřitelně odhodlanou hlavní hrdinkou, ale přece jenom jako na pětiletého, by na mě snímek zapůsobil ještě víc...(3.11.2012)

 • WANDRWALL
  ****

  Bez tohoto filmu se snad žádný milovník hororů neobejde. Sice se mi líbí jen 6 scén, ale v jiných filmech třeba jen jedna či dvě, takže 6 je dobrý výkon. A díky osudu za ně.(4.6.2011)

 • Adam Bernau
  ****

  Možná křivdím srovnatelnému Rážovu "Poslední propadne peklu", kterému jsem dal o hvězdičku míň, ač v některých ohledech jde o lepší film, ale tady je přinejmenším lépe vybalancováno pro děti - ne tak docela pro děti - pro dospělé a vůbec celý tvar je konzistentnější. Orlandův sovětský rádobyfilosofický vědecký materialismus mi dost lezl na nervy, ale oni tu velkolepou pozemskou všelidskost Rusáci prostě umějí a koho finální scéna nechytne za srdce, ten ho nemá, přestože jde jenom o konstrukci letadla (prostě Rusáci). Zkažený bráška je krásný jak Caligula a postava Marty je nádherná od začátku do konce. I dnes mimořádně aktuální (a divím se, že tehdy nezakázaná) je "těžba ohně" z útrob draka - země.(28.5.2018)

 • Crocuta
  *****

  Pohádka s obrovksým emocionálním nábojem.(18.8.2007)

 • Ivoshek
  *****

  Viděl jsem to jako dítě. Líbilo se mi to, ale konktétně si vybavuju jenom morovou epidemii, která mou dětskou dušičku vyděsila k smrti.(4.9.2007)

 • rikitiki
  *****

  Tohle je pohádka, jak má být . Žádná selanka z cukrové vaty, ale drsný horor bez jednoznačného potrestání zla a odměnění dobra. Přes lehkou naději v závěru si dívka zároveň bolestně uvědomí, že během putování ztratila mnohem víc, než na konci pouti našla. ___ Pohádky vždy bývaly temný sen o našich utajených touhách a všudypřítomném zlu. A tahle je jedna z nejlepších, které to dokázaly i na filmovém plátně. A po několika ukázkách z youtube dodnes ---- bez ohledu na chatrné triky ---- mrazí hereckými výkony, líbezně smutnou hudbou a příběhem.___OBSAHUJE KOUSEK DĚJE. Scénu, kdy Orlando začne vesele tančit v lese, aby uklidnil divku poté, co unikli z morem zasaženého města a uprostřed legračního tance a smichu padne umírající k zemi - tak to je dodnes pro mě jedna z nejsilnějších filmových scén. Oddaná láska mezi ním a dívkou je o to drásavější, že je nenaplněná a vlastně i nenaplnitelná. Jediné, co je jim /ne/přáno je, když si dívka v lese lehne na místo vypálené po jeho těle. Už není kam snad výš nebo hlouběji jít. v lásce, která nedostala šanci na projevení se. ____A pro toho, kdo se nebojí ruštiny, je tu: http://victu.clan.su/news/2009-03-28-6424(17.7.2011)

 • Kimon
  ***

  Pohádka, ale spíše pro dospělejší děti, třeba tak cca nad 12 let. Ti menší by mohli utrpět trvalý psychický šok.(3.2.2014)

 • honajz
  **

  Takhle nějak si představuji film, natočený chovanci Bohnic, pokud by jim rozdali kamery, barvičky, rekvizity a kulisy. (Mimochodem, PROČ toho kluka vlastně unesli? A jak to, že ona nezestárla, a on jo? A tak...)(31.3.2012)

 • Ten Druhy
  *****

  Jeden zo skvostov Moskvafilmu, ktorý sa hravo vyrovná známejším kúskom (Mrazik, Sadko, Vyi)... Keby som tento film videl v detstve a nie včera, určite by ma natrvalo poznačil. Žánrové zaradenie rozprávka vnímam len ako orientačné, pretože obsahuje prvky viacerých žánrov. Je to taká rozprávka pre deti bez rozdielu veku. Ale pre tých najmenších nie je práve najvhodnejšia, pretože obsahuje scény prekvapivo mrazivej hrôzy, za ktoré by sa dnes nemusel hanbiť ani renomovaný režisér hororov.(28.7.2010)

 • Pishin
  ***

  Vim ze jsem se hodne bal kdyz jsem to jako maly videl :-)(3.12.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 5