Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Univerzitní svět. Stejný, jako je ten náš, a přece svázaný vlastními pravidly. Ponořme se tedy do něj. Soňa Kostková (P. Hřebíčková) žije v nespokojeném manželství s Liborem Kostkou (P. Ostrouchov). Svému bratrovi Vojtěchovi Bohdanovskému (J. Havelka) se svěří, že napsala román, který hodlá vydat. Vzhledem k tomu, že jde o román erotický, hrozí jí v případě odhalení identity problémy v zaměstnání. Soňa i Vojtěch totiž působí jako vysokoškolští pedagogové na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Do funkce děkanky byla nedávno zvolena ambiciózní Alice Klusová (J. Čvančarová). Žena generál, která má úplně jasno, jak by měl vypadat profil vysokoškolského pedagoga a Soňa ani Vojtěch ho určitě nesplňují. Vojtěcha navíc opustila manželka, musí se proto sám starat o pětiletého syna a zároveň přednášet na univerzitě. Zde za ním přijdou jeho studentky a požádají ho, aby jim pomohl s inscenací Shakespearovy hry. Vojtěch přijímá, aniž tuší, jak fatální následky bude mít toto rozhodnutí pro jeho život. Drobné praménky jednotlivých osudů se proplétají a slévají v pocit stále sílícího napětí pod povrchem. Karty jsou zamíchány a rozdány. To, co začalo jako nevinný univerzitní román, brzo změní brutální vražda v drsnou detektivku... (Česká televize)

(více)

Recenze (58)

rikitiki odpad!

všechny recenze uživatele

Pánové vyššího středního věku si stvořili svůj vlhký sen, kterak je v pořádku, když postarší profesoři žijí se svými studentkami, které vlastně ani po ničem netouží. Ambiciózní ženy (malířka, adeptka herectví, děkanka) jsou trapné a směšné. Žena má přece být u plotny a její snaha o vlastní tvorbu je jen dětinské hraní, jak ji laskavě upozorní její manžel, v sérii představený jakože velký sympaťák. Který má přede všemi sexistickou poznámku na studentku a ta se jen polichoceně zachichotá. ____Ach jo, tohle je zas dílo troglodytů, kteří si budou užívat plácání po ramenou, jak to pěkně odvážně napsali, nebáli se být správně nekorektní a zobrazili svět, jak má být, kde muži i ženy znají své místo. ()

Tryskomyš 

všechny recenze uživatele

Název dílu - Paridův soud. Česká televize odvysílala první epizodu očekávaného seriálu s názvem Pozadí událostí, který vznikl pod taktovkou oblíbeného režiséra Jana Hřebejka. Jenže reakce na nový projekt ČT jsou dost rozporuplné. Zatímco jedna část diváků se ze seriálu radovala, ta druhá jej nazvala nudou, u které se navíc cítili poměrně trapně. Hvězdně obsazený příběh o dvou sourozencích vyučujících na vysoké škole se ovšem nesetkal s takovým úspěchem, s jakým pravděpodobně tvůrci počítali. „Nuda, nuda, nuda, žádné překvapení. Autoři mají už dávno své vrcholy za sebou,” „Velké rozpaky na to, jakou tomu dělali propagaci.” Toť zpráva z Kafe.cz. Moje hodnocení zní, že se mi 1. díl líbil. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mno, věřím, že pražští a potažmo olomoučtí inťoši u toho musejí ona... téct blahem. Dokonalý mix sofistikovaných prázdných řečí, mlácení prázdné slámy a správných postojů, mistrně skloubených do příběhu několika postav, jejichž životnost je přes akvárko intelektuálně nadřazené bubliny veskrze přesně mimoňská, ale zase postavy scenáristovi neutíkají, aby žily vlastním životem, a jedou přesně podle šachovnice, jakou jim pan autor sestavil (a třeba je vůbec nezajímá, co se děje s manželkou a kde je). Poznámka: docela se divím, že věřící (za kterou se v časopisech prohlašuje) Sarah Haváčová hraje v něčem, kde se zesměšňuje kříž, ale to jen tak bokem. Jinak jsem si samozřejmě všiml, až tak okaté to je, páni autoři, že heterosexuální vztahy jsou veskrze špatné, nefunkční, chudáci děti, každý každému jen zahýbá, takže už se těším na tu správňáckou lesbickou dvojku paní detektivové a její partnerky, protože tam teprve uvidíme, co znamená láska, pravda a nekonečná tolerance. Nu a bez ironie - velmi slušná kamera, nasvícení, výprava, klobouk dolů, ale tohle čeští filmaři v poslední době hodně umí obecně. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Jan Hřebejk skončil v zadku. Aby to tedy nevyznělo příliš pejorativně, tak je třeba osvětlit, že nám ve své minisérii poodhaluje jakousi filosofickou formou taje análního sexu. Kdo se tedy zaradoval z toho, že Česká televize v neděli v hlavním vysílacím čase vysílá pornografický obsah, tak by měl podstatně krotit nadšení a vášně, načež si bude muset vystačit se scénou, v níž si Petra Hřebíčková za účelem masturbace bere do vany i vibrátor. A nic explicitního se následně nekoná. V popředí příběhu stojí sourozenecká dvojice, bratr a sestra, kterou spolu pojí problémy v manželství, vysokoškolská pedagogika a především spisovatelské ambice. Zatímco Vojtěch (Jiří Havelka) je univerzitní pedagog a zavedený autor knih, jeho sestra potají a pod pseudonymem sepsala svoji literární prvotinu v podobě provokativního erotického románu s názvem Pozadí událostí, s pikantním tématem análního sexu, který následně rozdělil odbornou kritiku na dva tábory. A výrazně podráždil upjatou děkanku (afektovaně hrající Jitka Čvančarová). První dějství ale rozjíždí vícero obsahu, takže díl neustále přeskakuje od jednoho k druhému, takže jsme co chvíli na fakultě mezi studenty, sledujeme přípravy na školní divadelní představení a pobýváme v rodinném soukromí s oběma sourozenci. Ve výsledku to má takový neúhledný ráz. Seznamujeme se také s osádkou studenstva, ve které dlí jedna rusovlasá studentka (Kamila Trnková), co nazná, že její profesor by neměl pohlavně strádat, když ho opustila manželka (otřesně šeredná a nesympatická) takže mu nabídne svůj klín. A ráno ji najdou mrtvou. Ne v jeho posteli, ale v divadelním zákulisí univerzitního divadla. Pohledem na její bezvládné tělo končí první díl minisérie, která se bude zřejmě odvíjet směrem detektivní zápletky. A kdovíco na diváka ještě tvůrčí dvojka Jan Hřebejk a Petr Jarchovský v dalších dějstvích chystá. Poutavost děje není ještě nastavena na maximum, zároveň nejsem jejich počínáním nikterak odpuzen. Petra Hřebíčková v nové image zrzky a sympatický Jiří Havelka docela baví. A vše korunuje Olomouc, kde se natáčelo. 7/10 ()

marhoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hodnocení nechám otevřené, první půlhodina mě otravovala, Katarzia je herecky děsná, afektovaná, slušně zatáhla úvod ke dnu, nesejde, jakou roli má, to nebyla ani ochotničina, Havelka s Hřebíčkovou fajn, jejich party byly příjemné, studenti, Jitka Čvančarová, taky dobré. Co z příběhu vyleze, nevím, ale ve finále zaujalo, další díl si dám. ()

Galerie (34)

Reklama

Reklama