Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

laik_60

Dobrá - kvalitná komédia nielen vďaka scenáru ale predovšetkým Jackovi Lemmonovi. Jeden z jeho lepších výkonov. ()

C0r0ner

Klasická romantická břečka o ničem, kde je děj nejenom jasný po deseti minutách, ale ještě je to extrémně rozvleklé. Jeden dobrý vtip za dvacet minut to rozhodně nezachrání, takže dohromady tedy vůbec nerozumím tomu zdejšímu vysokému hodnocení. 35% ()

zette

Ranejsi tvorba Billyho Wildera je si myslim jeste lepsi. Pokud vsak nebudu srovnavat jeho filmy a na Avanti se podivam samostatne, musim konstatovat, ze jde o vynikajici komedii s romantickymi naznaky:-). Tradicne vynikajici a vtipne dialogy, podporene skvelymi hereckymi vykony, zajimavymi postavami a krasnou Italii podporenou velice melodickou hudbou, dela z tohoto snimku spicku ve svem zanru. Az na konci filmu vam pak dojde, ze cas na hodinach se posunul o dve hodiny, dvacet minut... ()

danecek24

30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jack Lemmon + nominace (5) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Juliet Mills, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Clive Revill, Nejlepší režie - Billy Wilder, Nejlepší scénář - I. A. L. Diamond, Billy Wilder ()

kusper

Další z řady Wilderových brilantních komedíí. O trochu slabší než Byt nebo Někdo to rád horké, ale přesto 5* bez diskuze. ()

MarekT

Avanti! Původně jsem tomuto snímku díky na komedii neuvěřitelné délce nedával příliš šancí, ovšem Wilder mě zase dostal - opět skvěle adaptovaný scénář a tentokrát asi nejvíce vraždené tempo v jeho tvorbě. Jack Lemmon je výborný jako obvykle, navíc měl štěstí na partnerku, jak po stránce výkonu, tak i krásy... Dabing MGM k mému překvapení nepůsobí rušivě. ()

Wormboy

Billy Wilder je jeden z mala reziserov, ktorych filmy ponukaju vzdy mimoriadny zazitok. Avanti sice nepatri medzi jeho najlepsie kusky, ponuka vsak takmer vsetko, co od majstra Wildera ocakavame, napriek natiahnutej stopazi ani na sekundu nenudi, nestraca tempo a v zavere ponuka uz klasicku ceresnicku, ktoru presne tam ocakavame :) A mozno aj preto som trosku sklamany, pretoze je to "to", co som ocakaval a nic viac. Bodaj by vsak bolo takychto nenaplnenych ocakavani viac ;) ()

pakobylka

----- "Byl špatný řidič." ----- "Ne - byla to špatná zatáčka." ----- Taková bezvýhradně vstřícná a všestranně pohostinná záležitost, která se špetkou neškodné zlomyslnosti poměřuje italský a americký životní styl. Miluje letní slunce, pod jehož vlídnými paprsky žádný humor nemůže nadlouho zůstat černý ... dbá na svou pověst, nikdy neztrácí glanc - a za pohotové asistence vybroušených dialogů hladce vybruslí z jakékoli prekérní situace ... 4,5* ()

campix

Billy Wilder je jedním z nejúspěšnějších režiséru klasické éry Hollywoodu a vytvořil hned několik přelomových děl, které formovaly ráz Hollywoodu pro další desetiletí. Avanti mezi ně sice tolik nepatří, protože je to dílo už z pozdějšího období Wilderovi tvorby, ale svoje kvality rozhodně nezapře. Sluníčkem a kvalitním vínem provoněná romance z italské Istrie jede podle zažitých pořádků, ale na tak neskutečně příjemné vlně, že by ji spousta dnešních žánrově podobných filmů mohlo závidět. Jack Lemmon se vydává na Istrii pro tělo svého zemřelého otce, který zde trávil sklonek svého života, aby zjistil, že všechno nebylo úplně tak jak si myslel a náhodné setkání s jednou dámou, která je zde z podobného důvodu, se promění v osudovou záležitost. Hodně milé, příjemné a bezstarostné. ()

Juto

Je to ďalší nádherný film geniálneho Billyho Wildera. Táto vtipná, ironická a dramatická romantická komédia má úžasné čaro. 8/10 ()

Martrix

Ono tam toho humoru není moc a když, tak je sofistikovaný, konverzační. Přesto je velmi příjemné sledovat střet přirozené, skromné a milé Angličanky a ....typicky křupanského Američana. Ale na vyšší hodnocení by to nestačilo, nebýt kulis ve kterých se film odehrává. Itálie není země, Itálie je emoce. Zazní vcelku příhodně z úst Pamely. A právě tato emoce z toho dělá prosluněné pohlazení, kdy neřešíte morálku, ale necháte se obklopit romantikou... . Úplně jsem dostal chuť na dovolenou v Itálii. Takže moje hodnocení neříká, že jsem se smíchy potrhal...odráží skutečnost, že mi tento film zvedl náladu a že jsem se nechal okouzlit další ženskou postavou z pera I.A.L. Diamonda( skvěle ohlasenou H. Macuichovou). ()

Jermann

(LFŠ 2011) Nechápu, že se mi tento Wilderův komediální skvost tak dlouho vyhýbal .. nebo já jemu. Z těch 140ti minut jsem minimálně 120 prořechtal, což je nevídaná bilance. Okolnosti také udělaly své .. a díky úžasné atmosféře spoluřechtajícího se sálu a milému bonusu v podobě předmluvy legendární Ivy Hejlíčkové, řadím Avanti! mezi své největší kino zážitky vůbec. Mimochodem smůla pro Hectora Elizonda, který teď nevyhnutelně spadl až na druhé místo mých oblíbených filmových hoteliérů. ()

mortak

Lechtivě a láskyplně o milostném záletném životě buržoazie - pro buržoazní diváky. Když zdravá sexualita v devatenáctém století trpěla měšťáckou sešněrovaností, když ctnostné katolické ženy v manželstvích byly díky rigidní výchově frigidní, když církev železnou rukou ubíjela všechno tělesné - chodilo se do divadla. Doba lechtivých vídeňských operet, lechtivých frašek Georgese Feydeaua (Brouk v hlavě, Dáma od Maxima a mnoho jiných), doba slávy Moulin Rouge, to vše je zdrojem divadelní hry Avanti!, kterou Wilder rutině a bez velkých úprav převedl na filmové plátno. Pokud je to vaše první divadelní hra tohoto typu, asi budete nadšení, a poběžíte k pokladně Vinohradského divadla, které se na tyto kusy specializuje, ale pro mě je Avanti! spíše varováním. Vstup do měšťáckého manželství, a takové hry budeš navštěvovat se svou vyschlou manželkou, která ti povolí dvě hodiny snít o milence. Ale jen dvě hodiny a dost! ()

ceskyhonza

Přestože se v tehdejším Československu již několik let utužovala normalizace, jistě díky šikovnosti českých dramaturgů a nákupčích, se tento báječný film objevil i u nás. V tehdejší Československé televizi jsem ho tak viděl jako mladý kluk a vychutnal stejně jako moji rodiče. Jak bylo zvykem u všech dobrých filmů, krásné hlášky, které, v době normalizace a ve vynikajícím dabingu nějakým zázrakem prošly až na obrazovky, jsme si přeříkávali i ve škole, jako např. "Řecko je víc vlevo" - "No, to ne! Dokud jsem na ministerstvu zahraničí." - apod.. Film má výborný scénář, báječné, úsměvné dialogy, nepochybně i zásluhou našich tehdejších špičkových herců, kteří propůjčili postavém své hlasy, pana Brabce, paní Maciuchové, pana Kopeckého i dalších a podtrhli tak výkony svých zahraničních kolegů. Je to příjemná a milá, inteligentní zábava, která ve svém žánru romantické komedie patří k vrchlu a zřejmě jen tak ani v budoucnu nebude překonána, a proto jsem si ji nyní, při uvedení nezkrácené verze, znovu rád vychutnal. Přestože mnozí mladí a rádoby "znalci umění" se mnou zřejmě nebudou souhlasit, nic to nezmění na tom, že ani po více než čtyřech desítkách let snímek nic neztratil ze svého půvabu a, dle mého, patří do zlatého fondu kinematografie. ()

sator

Řekněte tý tlustoprdce že ji svezu...😁 Setkání svou světů. Sebestředný, zbohatlický, rozumový a chudý pocitový a lidský... ()

andrii

...lásce na správné adrese, /c/hutné jako vanilková zmrzlina, svěží jako mořský vánek, hřejivé jako slunná Itálie. Ohleduplně a taktně. Opětovně, opětované shledání do roka a do dne. ()

otík

Hrozná škoda přepálené stopáže, protože jinak je to velmi sympatický a milý film s tradičním Lemmonem a moc hezkou Juliet Mills. Také třetí do party, Clive Revill, si zahrál příjemnou a vtipnou ráznou postavu šéfa hotelu, ve kterém se oba hrdinové seznamují se vztahem Lemmonova otce a Millsové maminky. A když se mohli tito dva mít rádi, proč by nemohli i lehce neurotický Lemmon a svobodomyslná Mills? Dobrá romantická komedie bez zásadnějších zvratů, jen opravdu moc a moc dlouhá. ()

vesper001

Nevěřili byste, kolik legrace si jde užít s párečkem mrtvol mezi srdečnými Neapolitány. Upjatý úředníček musí chtě nechtě akceptovat, že jeho zesnulý papá měl po léta letní milenku, kterážto po sobě nechala dcerunku, která mu zkřížila cestu a pověsila se mu na krk. Ona je romantická smršť, on ji romanticky nazývá „tlustoprdka“. Podivný pár, ale v lásce je mu přáno. Nebesy i nebožtíky. ()