Tady by se tak krásně vraždilo, kdyby se zrovna ve vedlejším pokoji nesebevraždilo… Walter Matthau v roli nájemného vraha Trabucca, kterému ze tří korunních svědků velkého soudního procesu s kalifornskou mafií zbývá zabít už jen toho posledního. Přísná ochrana klíčových svědků je k smíchu, Trabucco elegantně zlikviduje dva práskače, aniž by si hloupá policie čehokoliv všimla. Do soudního přelíčení zbývají už jen hodiny, a hotelové okno naproti budově soudu se zdá být ideálním místem pro ostřelovače… jen kdyby si sousední pokoj pronajal někdo trochu víc „normální“. Victor Clooney (Jack Lemmon) je ztroskotanec, jehož manželka Celia (Paula Prentiss) utekla s doktorem Zuckerbrotem (Klaus Kinski), ředitelem kalifornské sexuologické kliniky. Zhrzený Victor se v hotelovém pokoji pokouší spáchat sebevraždu, a dělá při tom takový hluk, že se Trabucco raději rozhodne svému sousedovi „trochu pomoci“. (dopitak)

Courtemanche

Je to nadprůměrný film -s Matthau- z let osmdesátých, to ano. Na originál s dvojicí Ventura-Brel (Dotěrný chlap/1973) ovšem nemá. Remake je ale stále nadprůměrná USA komedie a diváci kteří francouzské filmy až tak křečovitě nemusí, neměli by být zklamaní. Další remake, Osina v zadku/2008 je už spíše popcorn. 3,5/5 ()

LeoH

Škoda slabodušší pasáže na sexuální klinice dr. Zuckerbrota (z částečného znevtipnění podezírám dabing) – základní syžet s chladnokrevným zabijákem a nešikovným sebevrahem je perfektně „napadnutý“ a zvlášť Matthauovi role nájemného vraha sedla tak, že dokud se vyskytuje na scéně, utáhne celý film jen na tom kamenném výrazu, s kterým za zvuku povedené sedmdesátkové „profíkovské“ muziky odpálkovává dotěrné portýry a zvědavé policajty. Problém nastane, když Matthau zmizí ze záběru a nechá nás samotného s tentokrát až příliš snaživě hysterickým Lemmonem/Brabcem a skoro troškovským humorem na téma vypatlaných hipíků, předčasné ejakulace a ucházejících nafukovacích panen. Přesto se k téhle staré VHSce jednou za čas rád vracím, zvlášť takhle v parném létě. ()

JohnSmith

Jako by Wilder nevěděl co točit. Tohle nám dvojice Lemmon Matthau už jednou a mnohem líp předvedla. Zachránce sice tenkrát nebyl zabiják, ale i tak je to dost podobný. Je to sice chvílemi vtipný, ale není to žádný výkvět. Snad jen Kinski překvapil v roli slizkého doktora. ()

Han22

Billy Wilder točil od 40. let. Sice jsem mu hned desetkrát dal 5*, ale i tak jsem dle hodnocení tady čekal, že mu v posledním filmu ujel vlak. Hlavně proto, že americké remaky francouzských filmů byly většinou slabší. No možná proto, že jsem francouzskou verzi nikdy neviděl se mi to nakonec líbilo. Příběh byl skvělý - v jednom hotelovém pokoji se nájemný vrah snaží zabít svědka, zatímco vedle se zdeptaný chlápek pokouší zabít, protože manželka mu utekla se sexuologem. A tak mu do toho neustále leze, ruší ho, do toho se přidávají další a další zápletky, lidi. Ano Kinski ala Guru Jára a celá sex klinika je trapná; Lemmon a Mattau své role trouba/protiva mírně přehrávají, ale jinak je to milý film, bavil jsem se od začátku do konce a byl zvědavej jak to dopadne. A Wilder ten příběh nakonec výborně ukočíroval k nečekanému finále, kde nechybí i nějaké střílení a vtipná pointa. Už to není žádná klasika, ale pěkná, dobře vymyšlená komedie kde si rád nadhodnotím na 4*. ()

Mikino00

Ale vždyť to není tak špatné, jak tady většina píše. Pár opravdu povedených vtipů a dobrá dvojice Lemmon-Matthau vytváří příjemnou úsměvnou komedii. ()

Rattlehead

Labutí píseň Billyho Wildera. A nutno říct, že celkem povedená. Věřím, že Billy by měl co říci i v osmdesátých letech. Na druhou stranu je znát, že jeho stylu už odzvonilo. Tedy abychom si rozuměli - jeho poslední filmy jsou pořád velmi dobré, ale nepřála mu doba, diváci ani kritici. Hollywood se změnil a nutno říct, že k horšímu. A tvůrce zvyklý na úspěchy u diváků i u Akademie tak byl v podstatě donucen ukončit svoji úžasnou kariéru. Moderní éra Hollywoodu opravdu nebyla nic pro něj. Když se snaží jít s dobou - laciné řeči o sexu či drogách - působí to trochu nedůstojně. A pokud bych měl volit malé srovnání dvou největších hollywoodských režisérů - jeho poslední film dopadl lépe než poslední snímek Alfreda Hitchcocka (oba ho natáčeli přibližně ve stejném věku). ()

KaterinaN

Řekla bych, že od Wildera je to prostě slabota. Na druhou stranu oproti tomu, co se točí v dnešní době, je to pořád nadprůměr. Jediné, co mi na tom občas vadilo, byl lacinější styl vtipů. To mi prostě k této dvojici herců nesedí. Jinak ale fajn komedie, která plní účel. ()