• OG_Swifty
  ****

  Temer 3 hodiny dlouhy film o navratu 3 valecnych veteranu a jejich leckdy problematickem zacleneni zpet do civilniho zivota - vyhralo to 7 Oscaru a je to 'prijemna' podivana, i kdyz trochu smutna. Harold Russell to s tema hakama fakt umel, ale stejne je to chudak a klidne bych veril, ze ty slzy v posteli byly autenticky. Fredric March zacal chlastat, ale jinak z toho vyvaznul docela dobre a Dana Andrews se blbe ozenil, leckdy se choval divne, ale asi to s nim taky dopadlo dobre. Jeho otec byl asi nejzajimavejsi postava - skoda, ze se mu Andrewsova postava nevenovala o trochu vic. Herecky byly libive slecny a celkove jsem z toho filmu mel dobrej pocit, i kdyz mi to misty prislo az moc natahovany.(14.3.2019)

 • Jellini
  *****

  Formálně je to ještě "stará, dobrá a poctivá Amerika". Dnes těžko hledat filmy jako tento, což platí jak po té formální, tak i obsahové stránce. Svou tříhodinovou délku film využívá skoro dostatečně - pohybujeme se v několika sociálně odlišných prostředích, "osudy" vojáků jsou různorodé a během celého filmu se divákovi otevře mnoho témat k zamyšlení. A zároveň, nikdo nechce ztratit tři hodiny pro nic za nic, takže i divák se sám o sobě sakra snaží "se filmu věnovat". :) Zajímavé je, že už v tomto filmu můžeme částečně zahlédnou možné důvody "dnešní" politické a ekonomické situace ve světě (scéna v bance, tisíce kusů náhle nepotřebné vojenské techniky, týpek mluvící o tom, že Američané bojovali na špatné straně a jiné). Studiové polibky a podobné "dobové" zabarvení filmu snad ani právě kvůli té "dobovosti" dnes nelze vyčítat. .... Nejvíce ohromuje kritický duch celého filmu a syrovost spojená s emocemi v některých scénách ("iracionální" pocit zrady a odcizení).(17.2.2013)

 • Padme_Anakin
  ****

  Tři muži, jejichž pojítkem není dlouholeté přátelství, věk či vzdělání, jsou spojeni mnohem větší silou, prošli válečným peklem. Potkávají se v okamžiku návratu domů, dobře si vědomi skutečnosti, že už nic nebude tak jako dřív. S většími či menšími obavami a rozpaky míří ke svým blízkým a rodinám. Vzájemně se snaží dodat si odvahy prát se s osudem a začít zase „normálně“ žít.(23.1.2017)

 • dopitak
  **

  Silné válečné drama, jež nepochybně mělo své místo v roce, kdy vzniklo. Dneska se ale na příběh několika válkou nevratně zničených životů nedívá snadno, a to ani přes snahu o pozitivní vyznění filmu. Homer je borec, ale člověka zamrazí, kdykoliv jej potká. Nejsem pokrytec, a tak tvrdím, že příběh Freda je ještě mnohem smutnější. Americkou společnost reflektující snímek s krutou stopáží, velmi dobře nadabovaný Českou televizí (1997) se skvělými Mrkvičkou, Strejčkem a Langmajerem v hlavních rolích. Přesto, považuji tohle dílo za hodně nezáživné.(21.3.2018)

 • tahit
  ****

  Nejlepší léta našeho života, kouzlo tohoto filmu je nevyčerpatelným pramenem filmového mistrovství, pro diváka, který vyžaduje u filmu přemyšlení, nic není tak mocné jako obyčejný příběh lidí ze života návratu po II světové válce vracejících se domů, do míst kde mají rodiny a začít normální života po hrůzách z právě prožité války, byl to příběh přesně podle mé představy, který i dnes má co říct.(25.9.2007)

 • - Snímek byl natočen podle románu MacKinlaye Kantora "Glory for me". (Hans.)

 • - Režisér Wyler byl velmi rozčílený, když se dozvěděl, že produkční společnost poslala neherce (skutečného válečného veterána) Harolda Russella na hodiny herectví. Více se mu líbil jeho netrénovaný, přirozený projev. (Morien)

 • - Háky, které nosí Harold Russell ve filmu, jsou pravé. Harold totiž opravdu přišel během druhé světové války o obě ruce poté, co mu výbušnina známa jako TNT explodovala v rukách. Obdržel háky, naučil se s nimi zacházet a dostal roli ve výcvikovém filmu pro armádu s názvem "Diary Of A Sergeant". Právě zde jej viděl režisér William Wyler a okamžitě jej obsadil do tohoto filmu. Harold za tuto roli jako jediný herec dostal dva Oscary - první za nejlepšího herce ve vedlejší roli a druhého Oscara dostal za to, že se stal inspirací pro všechny vojáky, kteří se vraceli domů z války. To ho dělá jediným člověkem v historii, který za jednu roli dostal dva Oscary. (viperblade)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace