Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

Hwaelos

Přiznám se, že úvodní snaha šokovat a následná třetina filmu, v níž učitelka bloumá po ulicích mě přiměly k úvahám, jestli jsem nevolil špatně, když jsem si kupoval vstupenku. Ale následná montáž 100+1 náhodných faktů o Rumunsku mi úplně spravila chuť. S trochou nadsázky bych řekl, že to surreálnou potměšilostí lehce evokovalo Švankmajera. A poslední část filmu, kde se konečně začne inkriminovaná nahrávka řešit a která silně připomínala náhodnou diskuzi pod článkem na facebooku moji spokojenost jenom podtrhla. Radu Jude klame tělem. O samotné porno vůbec nejde, ale portrét současného Rumunska, které nápadně připomíná divoký západ devadesátek v Čechách, je znamenitý. ()

Krt.Ek

Musím přiznat, že poprvé mě Radu Jude, lítý to tupitel všech forem předsudků a projevů lidské malosti, trochu zklamal - tu čtvrtou hvězdičku jsem nakonec "vylovil" v prvé řadě díky tomu, že ústy Petry Nesvačilové se jazykem evropského filmu (navzdory tomu, že Judeovy filmy "traktují" rumunskou zkušenost, tím, že tepou tmářství se přihlašují k programu osvícenství, což je evropský projekt zakládající naše moderní společenství, překračující národní státy) stává i čeština; btw. taktéž se mi líbí, jak si film udělal z vnějších omezení produkce, covidových restrikcí, výhodu. ___ "Smolný pich" dle mého skromného soudu selhává v tom, že spolu jeho jednotlivé části nekomunikují, místo toho, aby se spojily a utvořily nezapomenutelné (integrované, organické) dílo, tak celek filmu rozmělňují a rozkližují. Konkrétně: první, dokumentárně laděná část mně naznačuje, že bych měl tento film brát setsakramentsky vážně, že hloupost ve všech svých projevech rozleptává společnost, že nic není nebezpečnější, že hloupost a nic než hloupost je matkou veškeré mravní a materiální bídy; a pak přijde část třetí, karnevalová, přepjatě parodická, která výchozí situaci převrací, staví na hlavu, naznačuje, že je legitimní (možná dokonce nutné?) číst tento film jako žert, jako absurdní vtip, nevinnou výstřednost páně režiséra. A teď si, diváku, vyber! Neznat, čemu se Radu Jude ve své tvorbě věnuje, co ho asi trápí a jak pracuje s humorem, odcházel bych rozpolcen, a film bych pravděpodobně odmítl jakožto něco, co neví, co a jak chce říci. 70 % [dafilms] ()

petrsv

Krásná ukázka lidských vlastností podaná bohužel takovou formou, že zůstane u většiny těch, kterých se to týká, bez zájmu. ()

Kaluž

Je z toho cítit přespříliš intelektuální tlačení na pilu. Prostřední pasáž se slovníkovým výkladem historie a rumunských reálií je zdaleka nejvtipnější/nejmrazivější, zbytek vypadá jako stylistické cvičení studentů FAMU. ()

Hamaradža

Mieri to v podstate dobrými smermi a je to veľmi fajn v jednotlivostiach. Prvý akt je uťahaná európska festivalovka, druhý je (celkom v poho) Trierovská powerpointová prezentácia so sociálno-historicko-kritickým podtónom na rôzne témy (a nie vždy som si bol istý, ako súvisia s hlavnou dejovou linkou) a ten tretí sa konečne dramaticky rozbehne (!) a konečne aj drží divácku pozornosť a záujem. Skončí však pri "slapstick comedy", ktorá na chvíľu určite pobaví (a príjemne vybúri frustráciu vnímavého diváka), ale vo výsledku vlastne nič nerieši. Nefungovalo mi to ako homogénny celok, napriek netradičnej forme to nič nové nepovedalo a úprimne, trochu som si prial aby to bolo natočené konvenčnejšie, ako napríklad Vinterbergov Jagten (taktiež o sociálnom lynči nevinného človeka). ()

kajas

Tenhle film možná vyhrál Berlinale, ale já bych ho nikomu nedoporučila. Je totiž mírně řečeno natočený velmi nekonvenčním způsobem. Hlavní hrdinka, oblíbená středoškolská učitelka, natočí se svým manželem erotické video, které se ale bohužel dostane na veřejnost. Mladou ženu tedy čeká "soud" s rodiči svých žáků o její další působení na škole... Video tvoří prolog k filmu, na který navazují tři části. V té první naše hrdinka prochází ulicemi Bukurešti a divák má možnost nahlédnout do života v současném Rumunsku - jedná se asi o jeden z prvních filmů, kde jsou roušky a povinné rozestupy běžnou součástí života všech postav. Druhá část pro mě byla nejméně stravitelná - nemá totiž žádný děj a zdánlivě nesouvisí s příběhem, je totiž jakýmsi výkladovým slovníkem k různým aspektům lidské historie a biologie člověka. Ve třetí části konečně dochází k zásadnímu jednání učitelky s rodiči, jeho vyvrcholení ale kazí tři stylizované závěry. Shrnutí: Art jako blázen, který rozhodně není pro každého. Pro mě tedy rozhodně ne. ()

berusche

Trier fakt ne. Protože Trier má gradující příběh, ve kterém tu nihilitu a hnusotu lidského pokolení vysvačí s nadsázkou a suverenitou jemu vlastní. Tohle je smutná snaha ukázat, jak vošklivý to jako na tom světě je. Ale naprosto lacině a prvoplánově. A ty voe, ta myšlenka s tím Aténiny štítem byla ubohá. Jednu si zaslouží akorát ty růžový předěly. ()

Aljak

Vcelku zaujímavá, svojská a navyše aj originálna spoločenská satira s relatívne jednoduchou zápletkou. Prvá tretina filmu bola dosť nevýrazná so snahou o nastavenie recesie každodennosti v uliciach Bukurešte. Prostredná časť s anekdotami bola fakt originálna, a niektoré boli naozaj trefné a vo svojom kontexte poriadne sarkastické. Finále prišlo napokon v poslednej tretine filmu, ktorá pozostáva z dilematickej obžaloby/obhajoby pani učiteľky, ktorej súkromný život súdil "tribunál" zostavený z rodičov. Globálne pôsobil tento film možno trochu povrchne, ale pod povrchom sa skrývalo oveľa viac ako by sa mohlo pôvodne zdať. Potenciál filmu ale dosť narušila tá prehnaná snaha o recesiu hraničiaca s absurdnou drámou a záverečné scénky, ktoré boli dosť pritiahnuté za vlasy... Niečo medzi 3 a 4 hviezdami. ()

Lischai

Má to zřejmě být intelektuální plivanec do tváře Rumunů, ale pro mě film nevydrží být tak ostře kritický a chytrý, aby táhnul celou dobu. Na úvod - jak asi víte - šokuje porno sekvencí, ale potom už jsem jenom pozvolna driftoval do spánku. První třetina filmu sleduje učitelku, jak asi 20 minut jde Bukureští, a kamera pochytává drobné detaily a kontrasty okolí. Někdy jsou vtipné - týpek co ostudně zaparkuje obří auto na přechodu - ale někdy významová rovina chybí nebo je jen velmi nezřetelná (dlouhý švenk, co propojí politické plakáty s nějakou komerční reklamou). Jakože asi ok, ale působilo to jak absolvák, kde se někdo snaží nesmlouvavě ukázat bolavé kontrasty dnešní doby, ale na ulici se zrovna žádné kontrasty až tak moc nedějí. Druhá část je abeceda 100+1 zajímavostí, kdy si v titulkách (!) přečtete fakta o historii a současnosti Rumunska, které vás utvrdí v tom, že je to marná a pokrytecká země. Opět to působilo jak edgy dokument z FAMU. Třetí část jsou Havelkovi Vlastníci, ale víc panoptikální. Tam ten film začíná být konečně film, ale vidíme jen to, co už jsme tušili. Karikatury Rumunů zjebou nebohou učitelku za sextapu a konec. Takže za mě spíš rozpačité krčení rameny. ()

M.i.k.e

Rumunská kinematografie je pro mě terra incognita a jméno Radu Jude pro mě bylo taktéž úplně neznáme a něco mi říká,že to byla chyba.Smolný pich je totiž vynikající,nepříjemný,vtipný,potměšilý a hravý.Potom co mě režisér nechal půlhodiny přemýšlet nad tím jaký bude mít rumunská dopravní situace a obliba v parkování na chodníku vliv na příběh - popřípadě zda to není nějaká skrytá analogie,mě ve druhé části donutil nejen přemýšlet,ale také se nahlas smát a následně ve třetí části dokázal v podstatě to samé a ještě mě donutil se vedle toho cítit nepříjemně.Z komentářů jsem si domyslel,že Smolný pich není režisérův nejlepší kousek,ale moje první setkání s ním dopadlo mnohem lépe než sem čekal/doufal...85% ()

C0r0ner

Místy zajímavé, místy vtipné, rozhodně nekonvenční a originální, ale dohromady je to vlastně strašná píčovina o ničem, kde se minimálně polovinu stopáže neděje vůbec nic. Tenhle film neodpovídá mojí představě kinematografie. 25% ()

Lanark odpad!

Zatím asi nejsmutnější a autentický důkaz, že některým lidem z korony hráblo. Nudná moralita s přestřeleným čímkoliv, odhalující prázdnost a odstřiženost současných intelektuálů od reality. Všechny ty zdejší 5*,které mají pocit, že jsou Athénin štít, jsou ve skutečnosti oplzlý strýc valící bulvy na Počátek světa a tvářící se, jak je to revoluční meta cosi. Přitom je to jen další arogantní canc vydávající svůj názor za absolutní pravdu. Pravda je taková, že tenhle film je absolutní sračka. Change my mind... ()

dubinak

Smolný pich mě zajímal už dřív, ale až ve Varech jsem se k němu byla schopná dostat. Projekce hned ráno po snídaní není úplně nejvhodnější čas na tento dosti explicitní pornografický kousek a už jen proto, že to bylo moje první porno v kině a v sále s další asi pětistovkou lidí, se mi celkem hravě zaryje do paměti na dost dlouho. Film je rozdělen na několika částí, z nichž jedna by se dala považovat za poměrně nudnou, protože v podstatě jen sledujeme rumunské obyvatelstvo pohybující se na rumunských ulicích a jejich občasné spory kvůli špatnému parkování, atd. Mně ta část přišla právě jako zajímavá sonda a alespoň povrchní poznání mravů a kultury. Druhá část je extrémně sociálně a politicky kritická satira na všemožná světová témata a poskytuje náhled do toho, co vše je ve světě špatně nebo mylně špatně. Třetí část už se pak soustředí na osud učitelky, jejíž porno video s manželem se dostalo do rukou celé školy, která jí za to plánuje řádně zostudit a slovně zlynčovat. Celý tenhle snímek je pro mě slovy skoro nepopsatelný, ale hnul mi žlučí několika různými způsoby. Nic podobného jsem za svůj život asi neviděla, o to víc mě těší, že tahle satirická koláž vznikla právě ve východoevropské zemi jako je Rumunsko. Pokud někdy bude možnost vidět od Judeho i oceněné Barbary, nebudu se asi zdráhat. KVIFF 2021 ()

Cheeter

Dávám aspoň jednu hvězdu za ten nápad, ale celkově mě film zklamal a nedokoukal jsem ho. Pokud jsem měl, dejte mi vědět a já chybu napravím. ()

zette

Radu Jude vystizne nastavil zrcadlo dnesni spolecnosti, nejen v Rumunsku. Asi prvni "rouskovy" film, co jsem videl, je aktualni snad ve vsech smerech. Zajimave poskladany film, kdy druha kapitola uplne ignoruje tu prvni, aby jen divakovi dokreslila absurditu doby. Zaverecna rozprava s rodici zaujme jednotlivymi postoji a pokrytectvim. Me ale nejvice bavila nalada hlavni hrdinky a slepe bloudeni po bukurestskych ulicich v kapitole prvni. Celkovy vysledek je vice nez dobry, doporucuji. ()

Radiq odpad!

Za prvé: celé je to pandemické, všichni v rouškách atd. Za druhé, už ten divnej úvod, kde přes obrazovku blikala různobarevná řvavá tapeta, že to je censored version, poukazovala na takovou trochu amatéřinu. Aha, teď jsem zjistil, že to je cenzurováno na streamech kvůli američanům, takže jinak by to tam bylo normálně vidět. Tak to sou fakt kokoti. Ale co následovalo pak, byla jedna velká nuda, rozdělená na 4 části: Část první: nudné zdržovací záběry, jak ženská jde někam, kamera čumí po okolí, jak je to v Rumunsku hnusné. Člověk se na to vůbec nemusí dívat, můžete si třeba vařit nebo uklízet... a to i když je to s titulkama. Část druhá: nemá se zmíněným videem nic společného. Spíš se nám tady představuje Rumunsko ve svém nejhorším světle a poukazuje se tu na světové problémy lidstva, ale hlavně v souvislosti v Rumunskem - pojmy se tu vykládají formou citátů, glos, názorů, anekdot. Někdy je to docela trefné, ale spíš ne a nebaví mě to a je to dlouhé. To je první hodina. Část třetí - tady to konečně bylo trochu zajímavé, jak si ji rodiče podávali na jakési schůzi. Část čtvrtá - tři možné konce vnímám jako neschopnost vymyslet jeden, ale solidní. A to je konec. Ten název filmu sliboval mnohem víc. Rumuni na sobě holt ještě musí pracovat, tohle jim nežeru. Někoho potěší zmínka o Karlu Gottovi, Václavu Havlovi a přítomnost české herečky Petry Nesvačilové (kterou mám rád), ale ta ta má jen jednu větu a vůbec nevím, proč tam byla. PS: jinak když jsem se dočetl, že herečka v hlavní roli hrála ten úvodní smolný pich sama, tak to z ní dělá docela hereckou děvku, ne? ()

Remivsremi

Snímek, u kterého se mé nálady měnily stejně často jako samotné pojetí jednotlivých kapitol. Zejména u druhé jsem to už chtěl vzdát, neboť kanonáda na první pohled nesourodých hesel a zajímavostí mě rychle otupili a dokázali otrávit. Vše ale vykrystalizuje v závěrečné konfrontaci, která spojí všechny myšlenky a náměty a předvede bravurní smršť ukázky moderní společnosti nejen Rumunska. Film je doslova napumpovaný notnou dávkou satiry, zobrazování zrcadla společnosti, lidského chování, nabubřelosti a pokroucené morálky. A zejména téma morálky a jakési lidské malosti mě fascinovali a bavili nejvíce. Bez závěrečné třetiny bych ale snímek hodnotil jako průměrnou artovku bez většího ukotvení. Takto je to u mě hezkých 70%. ()

inspektorsvihak

creepy trivia shit show přehlídka debilních záběrů, ze kterých bolej voči a nikoho nezajímaj, přičemž by mohly, co vyústí v podmanivě plamennou, ale píčovinu, jež nastartuje intelektuální mozečky k debrífinku zažitých stereotypů ()

Lachtaan

Už nad tím přemýšlím nějakou dobu, že mi vskutku štve fakt, jak jsou na Netflixu do kolonky Východoevropské filmy škatulkovány i ty české, přestože je na první pohled jasné, jak se naše kinematografie od té pravdivě východní dost liší. A pokud tomu někdo stále nevěří, měl by zavítat například k tomuto silně extravagantnímu pokusu o dramedy se sociálním přesahem, které se ve finále jeví ale spíše jako pseudodokument o nátuře Rumunska a zejména jeho obyvatel. Závěrečná, pestrými dialogy protkaná část je ale perfektní. [viděno na Aerovodu 16.5.2021] ()

hroubek

Zajímavý film s ještě zajímavějšími myšlenky. Nesedlo mi úplně všechno, co je ve filmu, ale musím uznat, že to co to předkládá rozhodně stojí za pozornost. Velká sebekritika. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD