Epizody(10)

Prequel k seriálu Yellowstone sleduje rodinu Duttonových, která se vydává na zrádnou cestu přes Velké pláně, aby unikla chudobě a našla štěstí v Montaně. (SkyShowtime)

Lenart

Do rozsiahleho seriálového sheridanverza som sa rozhodol vstúpiť chronologicky a... bolo to také všelijaké. Dobrí herci, sympatickí hrdinovia, neopozeraná téma (v medziach žánru) a úžasná rozľahlá krajina z jednej strany. Z tej druhej zas zdĺhavé epizódy, nezmyselné konanie postáv a otravné pseudofilozofovanie mladej slečny Duttonovej. Ostalo to tak nejak na pol cesty, ale dám šancu aj ďalšiemu dielu tejto epickej skladačky. Na osídľovanie Ameriky sa predsa len pozerám rád.          65 % ()

Equilita

Toto bol neskutočný audiovizuálny a zároveň aj emočný zážitok. Absolútne pohltenie do deja a putovania po nehostinnej drsnej krajine, ktorá bola zároveň poetická a nádherná. Veľkou zbraňou tohto seriálu sú silné charaktery postáv, ktoré sú naozaj skvele vykreslené a z veľkej časti sympatické a neskutočne charizmatické, vďaka čomu som si túto výpravu za novým lepším životom európskych osadníkov na čele s rodinou Duttonovcov a miestnych kovbojov, užívala ešte viac. A veruže to nebola žiadna prechádzka ružovou záhradou. Na každom kroku číhajúce nebezpečenstvo a krajina, ktorá slabým neodpustí absolútne nič. Toto všetko z pohľadu Elsy, ktorá celému príbehu dodala romantiku a zmyselnosť. Posledná epizóda bola poriadnym atakom na moje slzné kanáliky a už teraz sa neviem dočkať druhej série. ()

J.e.r.e.c

Vůbec jsem nevěděl, co mám od tohoto díla čekat (Yellowstone neznám a mezi Sheridanovy fanoušky se nepočítám), a možná proto mě sejmulo jako lakotský šíp namočený ve sračkách. Stylově se z toho nakonec vyklubali Hostiles roztažení do seriálové podoby a posypaní pořádnou dávkou Tance s vlky, což pro mě jako člověka odkojeného knížkami Karla Maye představovalo prakticky instantní orgasmus. Místo nějakých klasických pistolnicko/indiánských půtek se navíc děj soustředí na ne až tak profláklé téma pionýrů z Evropy, kteří se rozhodli přeplout oceán a přejít půlku kontinentu, aby se usídlili na západním pobřeží a našli tam nový život. Asi není příliš překvapivé, že jich spousta najde spíš smrt, protože tohle je ten nejdivočejší západ, kde má lidský život cenu sotva toho vystřeleného náboje, který do jeho zhasnutí investujete, a kde je romantika z objevování panenské divočiny pokrevní sestrou smrti.  Že se v obou polohách často jede až na úplné maximum, jde na vrub i bezmála geniálnímu tvůrčímu rozhodnutí, kdy se na svět té doby díváme očima dospívající dívky, která se, zatímco ten svět poznává v celé jeho kráse a krutosti, mění v ženu. Voiceover mi obvykle nepřijde jako manitoujak vynalézavý filmařský nástroj, ale tady má svoji nezastupitelnou roli a přidává do filmu silnou osobní vrstvu, díky které myšlenky a pocity hlavní hrdinky zalézají pod nehty jako mráz ve Skalistých horách. Elsa místy vážně lehce připomíná Old Shatterhanda v sukních; ten byl přece taky nenapravitelným greenhornem, a přitom si prakticky od začátku suše vodil staré zálesáky, indiány i divoká zvířata. Vše je navíc emocionálně vyšponováno až do krajnosti a ve finální epizodě završeno způsobem, který jsem musel pár dnů rozdýchávat.  I díky tomu mi seriál 1883 způsobil jeden z nejsilnějších diváckých zážitků vůbec. 100 %  ()

alldo.raine

Surová a syrová westernová road movie. Konečně za to někdo vzal a natočil to tak autenticky, až máte problém to sledovat a doufáte, že poslední díl už nebudou jen holé pláně. Nápad s vyprávěním mladé naivní teenagerky byla trefa do černého. Casting jakbysmet (je vidět že hlavní dvojice jsou dlouholetí manželé, ta chemie je neskutečná). Hudba, o lokacích netřeba mluvit, prostě tady je všechno. Taylor Sheridan opět nezklamal! Bravo! ()

kosoj

Obsazení se tvůrcům povedlo na jedničku. Příběh jedné skupiny je mírně jalový, příběh jedné rodiny je naopak skvělý. Průměr hodnocení jednotlivých dílů by vyšel na lepší 4*. Díky závěru zvedám na 5*. ()

noizcore

První příspěvek do "Yellowstone univerza" vhodný nejen pro milovníky westernů. Sheridan si dal opravdu záležet a na výsledku je to znát! Masterpiece. 10/10 ()

BFG2000

Yellowstone považuji v podstatě za bezchybný počin a jedno z nejkrásnějších děl současnosti. Když jsem pak jednou zaslechl, že tu je prequel 1883, a že má být snad ještě lepší, velmi, ale opravdu velmi jsem se tomu zdráhal uvěřit. Ale on opravdu je. Něco tak silného, plného a opulentního, tu snad ještě nikdy nebylo. Tady je vše dotaženo do naprosté dokonalosti. Fenomenální výprava, dechberoucí hudba, totálně nabušený casting snad všech postav, od těch nejhlavnějších, až po ty úplně nejvedlejší, kamera, režie a zejména potom scénář, který pomalým tempem chvátá stále kupředu a kupředu a dává tak dostatek prostoru každé postavě a divákovi šanci se s ní sžít a pochopit její emoce i motivace. Každá replika, každý monolog i dialog tu mají svůj význam, hloubku a opravdovou sílu. Je tu spousta milého a krásného. Je tu spousta špíny, bolesti i krve. Nečekal jsem to. Semlelo mě to. Vrátím-li se ještě jednou k hercům, zde nutno vyzdvihnout bravurního Sama Elliotta, jenž už se objevil v nejedné roli, ale teď, v již požehnaném věku, se zhostil své role životní. Kdo si však zaslouží ovace největší, je mladá Isabela May, která nás celým příběhem provází. Věříte ji to. Věříte jí každou emoci. A uvěřit dospívající dívce, že miluje tu zemi, tu divočinu, tu dřinu a to nebezpečí, to si opravdu zaslouží potlesk. Finální díl je až neskutečné emocionální tornádo, které vás doslova semele. Ale i tak je to uzavření stejně, jako i zbytek, zcela dokonalé! 1883 je zde asi první dílo, kterému bych bez váhání dal 6*. ()

DarweyD

Pomalý, ale silný a drsný western prokládaný dívčím romantickým komentářem. Terrence Malick done right. Po druhém shlédnutí musím tvrdit, že za posledních několik let jsem nebyl takhle ohromen kvalitou seriálu. Nemám abolutně co bych vytkl. Kam se hrabou hry o trůny (myšleno posledních pár sérií) a další profláklý zplácaniny. 10/10 ()

SAINTS

Ide o jeden z najlepších westernových serialov za dosť dlhú dobu.Výborný scenár,výprava a herestvo,najmä od veterána Sama Elliota,robia tento serial výnimočným.A netreba zabúdať na úžastnú Isabel May.Taylor Sheridan vytvoril další hit.Serial ukazuje velmi autentický, ako vyzeralo osídlovanie Západu.Prežit mohli len tí najsilnejší. ()

Pete

Hned během prvního dílu ta podobnost znalé diváky musí uhodit do očí - vždyť je to vlastně jakoby remake seriálové klasiky Osamělá holubice, ač bohužel v titulkách zmínku nenajdeme, Sheridan to přiznal až později v jakémsi rozhovoru. A skutečně se srovnání nelze vyhnout, atmosféra a motivy jsou prakticky stejné, ale 1883 hraje daleko víc na romantickou strunu, což je dáno vyprávěním z pohledu dívky příliš rychle dospívající v ženu. A rovněž je toto nové osídlování divokého Západu mnohem sentimentalnější, jelikož je především o vyrovnávání se s všudypřítomnou smrtí. Scénář se tak sympaticky cestou od předlohy čím dál více odklání, až skoro začíná křepčit s vlky (však také dorazí dokonce již notně vypelichaný Kopající pták). Prakticky se jedná o přemoudřelé, nepravděpodobně, knižně znějící dialogy ohledně základních hlubokých morálních pravd, většinou spíš v indiánském stylu, prokládané záběry na otevřenou krajinu - ty nekonečné pláně jsou nasnímané velmi pěkně, byť možná až příliš klasicky, nijak inovativně. Naneštěstí se tu projevuje přílišná délka série (9,5 hodiny), a tak jsou některé díly (nejvíc někde kolem třetího a čtvrtého) nepříjemně vycpány vatou. To je velký rozdíl vůči originálu (6 hodin), který byl oproti tomu přímo těhotný dějem. Málem jsem přidělil ještě o hvězdu níž i proto, že herci se sice snaží (a na Žlutovlasý Blesk se i pěkně kouká), jenže hvězdnému castingu Holubice tohle sahá pouze někam po ostruhy na botách. Vzhledem k tomu, jak je v některých recenzích 1883 nekriticky adorováno, jsem byl nakonec mírně zklamán, nicméně nutno uznat, že je to nadprůměrný western. ()

DeDanu

Jednou, a ne nejmenší, předností seriálu je, že mnohým spadnou šupiny nevědomosti z očí a konečně pochopí, co je to bránit dědictví, které vybudovaly a odkázaly svým potomkům generace předků. ()

RafaKrakal

Taylor Sheridan prostě umí. Počátek putování rodiny Duttonů, jejichž další pokračování můžeme vidět v seriálech 1923 a Yellowstone nabízí plíživé, drsné drama z prostředí divokého západu, kde nikdo není v bezpečí před nástrahami "všedního dne" jakýmiž jsou útoky indiánů, neléčitelné nemoci či jen prosté půtky o majetek. S hrdiny seriálů se divák ztotožní po zhlédnutí prvního dílu a fandí jím až do poslední minuty, která však ne pro všechny dopadne vytouženým způsobem. Kdo má rád tvorbu Taylora Sheridana, je pro něj 1883 takřka povinností. ()

Gamekeeper77

1883 je velkej návrat ke starý formě westernu, kterou jsem si už jako dítě naprosto zidealizoval. Audiovizuální pecka provázená silně emocionálníma Elsynýma komentářema s jednoduchým dějem v dnešní době nesmírně potěší a i přes častou surovost náležitě pohladí po duši. Posledních pár dílů mě ale bohužel právě Elsina postava začala trochu vadit, kdy se ve svých sedmnácti a po dvou rychlokvaškových vztazích začala chovat jako by sežrala Šalamounovo hovno a o životě ví všechno.(To ale z kvalitou seriálu nemá nic společnýho, je to jen můj subjektivní pocit). Taky se ke konci skoro už jen mluví a i jedna dějová i časová linka začne bejt lehce fadní, takže si i přes absolutní nadšení z první poloviny seriálu uvědomuju, že Yellowstone je pro mě pořád o něco zajímavější. 88% ()

Mkartaylas56

Přesný příklad projektu, u kterého jsem se po krátkém čase přestal zabývat chybičkami a místo toho mu plně propadl. 1883 je v mých očích zkrátka a dobře neskutečný masterpiece, který funguje na všech frontách a především emočně mě kompletně rozerval. Geniálně napsaný westernový a plně naturalistický příběh tu jde ruku v ruce s neobyčejně silnými postavami, převedenými do reality ještě silnějšími výkony, kde především Sam Elliot a Isabel May naprosto excelují! Scénářem protkané promluvy hlavní hrdinky komentující děj jsou jako z jiného světa a jejich až filosofický přesah ve mně ještě dlouho zůstává. Celková produkční hodnota seriálu je rovněž na nejvyšší možné úrovni a skvěle dodává na celkové uvěřitelnosti. Soundtrack působí místama až nadpozemsky a hlavní motiv, přítomný i v úvodní znělce, mám asi navždy zarytý v paměti a vždy ve mě sám o sobě dokáže vyvolat silné emoce. Což se autorovi Tayloru Sheridanovi především povedlo v závěru, kde ať už šlo o postavu Sama Elliota nebo o Duttonovi a jejich "finále", tak v obou případech jde o zdrcující moment a celou tuto pasáž jsem probrečel jako želva. A přesně pro tyto důvody můžu 1883 zařadit mezi to vůbec nejlepší, co jsem mezi seriály kdy viděl a všichni by mu měli dát šanci, i když nutně nechtějí sledovat zbylé Sheridanovi projekty, v čele s Yellowstonem. ()

curfew77

Vlastně celkem logicky podobné známky i chyby jako u tatíčkovského Yellowstonu. Ze začátku vás nadchne, jak je to epické a drásavě pomalé, jenže postupem času se to všechno stane strašně repetitivní. Konkrétně v případě 1883 se ještě v páté (!) z deseti epizod výprava v podstatě pořádně nerozjede a furt se řeší, jestli se pojede tamtudy nebo onde, jestli to vůbec má cenu a kdovíco ještě. I moudra půvabné Isabel May mi začaly lézt na nervy, protože je to opět dokola jiná varianta téhož mustru. Takže když se v deváté epizodě konečně rozjede pořádný masakr, už jsem u toho pohříchu málem nebyl. Za mě Sheridanovým opusům k dokonalosti něco chybí, i když za vidění rozhodně stojí. 60 %. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD