Dědička

Príbeh odohrávajúci sa v roku 1849 v New Yorku. Catherine Sloper je pôvabná mladá žena, ktorá býva so svojim otcom Dr. Sloperom. Jej matka zomrela pred niekoľkými rokmi a otec si ju idealizuje, nevynechá žiadnu príležitosť aby porovnával dcéru s mŕtvou manželkou, čo dcéra nemôže nikdy vyhrať. Keď sa Catherine zoznámi s Morrisom Townsendom, pekným, no chudobným mladým mužom a získa si jeho srdce, Dr. Sloper je proti. Vezme dcéru do Európy a dúfa, že na Morrisa zabudne. Po Catherininom návrate do New Yorku sa mladí zaľúbenci rozhodnú utiecť a Dr. Sloper hrozí vydediť svoju dcéru... (matriosa)

corpsy

Z plachého káčatka, sa osudom stane zrelá a rozumná žena. ,,To dokážeš byť tak veľmi krutá? Áno, dokážem byť veľmi krutá, veď ma učili samí majstri.,, ()

NinonL

Film o prozření jedné tiché, otcem ponižované dívky. Catherine poslouchá svého otce na slovo a je jí líto, že ji stále srovnává s dokonalou matkou a nemá ji příliš rád. Na plese se zamiluje do pohledného mladíka, její otec je však přesvědčen, že ji mladý muž chce jen kvůli dědictví. Vezme proto svou dceru do Evropy, aby se odloučením prokázalo, zda vztah za něco stojí. Po návratu láska obou trvá a Catherine se rozhodne s Morrisem utéct. Samozřejmě by tím o dědictví přišla. Blíží se noc, kdy mají útěk provést a Catherine stále čeká na slíbený kočár ... ()

kareen

Zařazení pod romantický žánr je v tomto případě opravdu mimo mísu. Krutost si tu podává ruce s necitelností a nejsmutnější na tom je, že ačkoliv byl otec v zásadním rozhovoru s dcerou až moc tvrdý, měl bohužel pravdu. Stejně jako to, že teprve až následný cynizmus dokázal vykřesat z průměrné husičky Catherine jiskru zajímavější osobnosti. Jen netvrdím, že lepší, té hořkosti tam bylo nakonec přeci jen až příliš. ()

Orlau32

Nezapomenutelný film. Napadne vás při něm otázka : co pro někoho znamená láska a co pro jiného peníze. Jde o to, zda se to dá pro první zaslepenost láskou včas odhalit. Dnes je to myslím stále stejné. Olivia de HAVILLAND to zahrála jako vždy vynikající. ()

kaylin

Olivia de Havilland předvádí další úchvatný herecký výkon. Jedinečná herečka, které skvěle sekunduje Montgomery Clift, skvělý herec své generace, který sice vypadá jako floutek, ale dokáže zahrát skvělé role, což předvedl už ve filmu "Červená řeka". Trochu mě mrzelo dobové ukotvení, ale je pravda, že k příběhu se hodí, alespoň v tom stylu, jak byl vyprávěn. ()

dr.Orlok

Příběh "Dědičky" se na první pohled může jevit jako obyčejná "červená knihovna". Jeho hlavní hrdinka je ale poměrně netypická. Jde o mladou,ale obyčejnou, stydlivou, nijak hezkou ani chytrou ženu, která podle jejího otce může přilákat nápadníky jen svým dědictvím. Příběh se odehrává v napovrch uhlazeném světě salonů 19.stol, kde ale slova bolí více než rány pěstí. Konec filmu je oproti předloze (knize, protože film vznikl na základě divadelní hry takže jde o tzv. adaptaci na druhou:-) pozměněn a činí z Catherine mnohem krutější postavu. ()

Martin741

Klasicky Wyler. Aj ked sa pribeh odohrava len v jednom dome, o nude som mohol len snivat, ta teda rozhodne nehrozila. A za talentovanu a vtedy este krasnu Oliviu de Havilland musim dat 90 % ()

vydumnica

Ciernobiely film s niekolkymi nominaciami na Oscara (a Oscarmi!) ma aj tu na CSFD pekne hodnotenie. Musim sa priznat, ze len zriedkakedy, mozno raz v roku si pozriem nejaky stary ciernobiely film a konkretne pri tomto sa mi stalo, ze mi tam chybali farby. Hlavna hrdinka, Olivia de Havilland, asi najviac znama ako dobra Melania z Odviate vetrom, podala naozaj fantasticky vykon. Jedna z najlepsich scen je ta, ako ide s kuframi po schodoch. A nemyslim si, zeby hanbliva a nespolocenska Catherine bola skareda, skor len obycajna navonok, ale mala krasnu dusu a tuzila po laske. Prezivala som s nou jej nadsenie, radost a sklamanie. Dalej so SPOILERmi. Myslela som si, ze ten koc pre nu nepride, ale aj tak som jej priala, aby jej to vyslo. Jej zufale zvolanie, ze on musi prist, ze ju musi milovat, bolo silne. Podobne tomu, ked male dieta velmi nieco chce, a nemoze to dostat. Jej uvedomenie si, ze bola hlupucko naivna, jej zistenie, ze ju oklamal ten, kvoli ktoremu sa chcela vsetkeho vzdat. Tu konci SPOILER. Ako divadelna hra to muselo byt tiez super zazitok. Zaujimave je, ze Olivia sa dozila neuveritelnych 104 rokov, jej herecky kolega Montgomery zil naopak len kratko. Este taka malickost, nie je to az take dolezite, ale trochu mi vadil vek Catherine. Ak som to dobre pochopila, Catherine mala byt mladym dievcatom, na tu dobu teda povedzme nejaka maximalne 20rocna? Bolo vsak velmi poznat, ze herecka uz ma po 30ke. Ak by hrala nevydatu tridsiatnicku, vobec by to nevadilo, no chapem, ze chceli obsadit prave Oliviu. Knihu som necitala, divadelnu hru nevidela, tak sa mozno mylim. Film sam o sebe romanticky nebol, ale obsahoval romantiku tej doby, ked sa vozilo v koci, gentlemeni ziadali o tanec a ponukli pohar puncu na bale. Pacilo sa mi to, za film by som dala mozno len 3*, ale za Oliviu davam 4*, za jej herecky vykon, nie preto, ze je to moje najoblubenejsie dievcenske meno:-). ()

danecek24

7. Zlatý Glóbus za rok 1949 - cena (1) - *Nejlepší herečka - Olivia de Havilland + nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Miriam Hopkins, Nejlepší režie - William Wyler ()

zette

Scenar je velmi dobry a ackoliv se temer cely film odehrava v jednom dome, nudit se nebudete. Jediny problem jsem mel s postavami, ktere mi byly vsechny protivne... ()

LenkaAK

Kvalitní konverzačka, bezchybné herecké výkony, solidní vykreslení lidských charakterů, aneb jak se z hloupého káčátka stala sebevědomá labuť. ()

majo25

Film ťaží predovšetkým zo skvelo napísaného námetu a samozrejme skvelých hereckých výkonoch na čele s Richardsonom a Havilandovou, na ktorých sa dobre pozerá. A pritom je tu prítomných minimum lokácií a tiež obmedzený počet postáv. Je pozoruhodné ako aj romantická (historická) dráma, vychádzajúca z originálneho námetu, môže zaujať. Záver je síce rozpačitý a prial som si, aby to dopadlo inak - čakal som totiž zvrat, aký predpovedal otec hlavnej hrdinky - ale to je vedlajšie. Wyler nesklamal, hlavne s veľmi dobre stvárnenou psychológiou jednotlivých postáv a tiež celkovou dejovou neistotou. ()

dr.fish

Na to, že staré filmy moc nemusím, jsem si tohle náramně užil a dvě hodiny produkce utekly jak voda. Skvělé. ()

Mylouch

Rozvíjej se, poupátko .... Překvapivě poutavý komorní příběh na zdánlivě banální osnově ve skvostném kameramanském provedení s kvalitními hereckými výkony. ♫ Coplandův příspěvek spíše pouze řemeslný. 3-4* ()

vesper001

Znala panna pána, zdálo se, že o ni stál. A to byla rána, jíž se její táta bál. Měl svou dceru příliš rád a pánovi jí nechtěl dát, a kdo tu byl vlastně zlý, můžete hádat dál… Ti, co to s myslí dobře, často napáchají největší škody. Máme vůbec právo násilně zasahovat do životů druhých pod záminkou dobra? Kde je psáno, že „dobře“ je pro nás to nejlepší? Působivý příběh, bolestivě uvěřitelný, stejně jako vývoj charakterů. Olivia de Havilland v roli Catherine dokonalá. ()

octopuska

Krásnej film, psychologická studie podob lásky nezištné a zištné. Čistého citu a chladného kalkulu pod maskou horoucích citů. Krutý obraz vztahu otce a dcery velmi dobře situovaných, kdy majetek je na prvním místě a vše se tomu musí striktně podřídit. I když otec tušil a chtěl ochránit dceru, nebo majetek? A pak ten krásný ( k)lamač dívčích srdcí Montgomery, který má svůj plán, jak se pěkně zajistit. A Catherine ušláplá plachá dívka, která mě ohromila svoji vnitřní sílou, odvahou a hrdostí. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)