Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

okkac

Puštěno hned den po návratu z Říma a poznávání lokací přineslo vždy úsměv. Nečekal jsem ten konec, ale díky němu je to ještě lepší, než klasický happy end. ()

andrii

TEĎ! Není nad to, královská dcero, vyhodit si z kopýtka a užít si, netradičně - obyčejně, do poslední vteřiny, den jediný, učinit ho nezapomenutelným. Jako z pohádky malovaný, nebeský sen, který se vznáší přímo nad hlavami, ve společnosti vysokého gentlemana v obleku, kterého nespatřit z první řady, byl by hřích tedy, ale nezapomeň, až půlnoc odbije, musíš znovu obléct šaty a bonton hodné princezny. Kouzlo srdci nejbližší však i přesto nepomine. ()

vesper001

Letitá i věčně mladá pohádka o zakázané lásce na jeden den mezi princem pisálkem a prima princeznou v nejkrásnějším městě na světě. A každý, kdo si dovoluje tvrdit něco jiného, by měl být ihned vykázán ke dveřím, pak do taxíku, na vlakovou zastávku, na terminál dvě letiště Leonarda da Vinci a odeslán na Antarktidu, aby hledal ztracený rozum, zdravý úsudek a smysl pro romantiku. ()

SeanLSD

Rozkošná romantická komédia, skoro o ničom - a práve to ju robí nesmrteľnou. Ukazuje totiž, že to nič, ktoré často až nevšímavo zažívame, je možno úplne nedostupným snom tých, ktorým závidíme ich moc, slávu a peniaze. O to viac keď je tá príjemná stránka každodennosti podaná v podobe talianskeho dolce vita. Iba skoro o tom je tento film... - a pravdaže o kúzle Audrey Hepburn, ktorá tu akýmsi záhadným spôsobom stelesňuje všetko roztomilé, čo je ukryté v ženách. (Čím ale nechcem nijak marginalizovať charizmatického sympaťáka Gregoryho Pecka, božechráň!) Audrey tu vstúpila obrovským, a súčasne nenápadným, až nesmelým, krokom medzi nesmrteľné filmové hviezdy. Už hneď táto jej prvá hollywoodska úloha bola odmenená Oscarom. Podľa mňa nie ani zato, ako to zahrala - ostatne sama vždy vyhlasovala, že hrať nevie - ako geniálnym castingom, ako samotným svojim zjavom, ako ním do tej role zapadla, svojou prirodzenosťou, tak odlišnou od toho, čo vtedy - a ostatne zväčša aj dnes - vo svete filmového pozlátka funguje. Do PRÁZDNIN V RÍME som nechápal, čo na nej všetci majú.. - až v tomto filme som aj ja celkom prepadol jej úsmevu a musel uznať, že hoci v ostatných svojich hitoch mala osobitý štýl, v Ríme mala aj neodolateľné kúzlo, ktoré som už v žiadnom ďalšom jej filme nepocítil. P.S. - Významným plusom filmu je takisto nezvykle realistický záver, na ktorý od Hollywoodu rozhodne nie sme zvyknutí. ()

Decker

Krasny, kouzelny, dojemny a bezchybny film. Je to jedna z nejkrasnejsich romantickych komedii jake jsem mel moznost videt. Audrey Hepburn je ztelesnenim naproste nevinnosti a krasy a jeji herecky prednes je neprehlednutelny. Gregory Peck je ohromny elegan a vyborne se hodi k Audrey Hepburn do tandemu. Cely pribeh, ktery poji tyto dve postavy je jednodenni spolecne dobrodruzstvi v ulicich Rima a William Wyler vytvari nadhernou atmosferu pomoci vtipnych, dumyslnych a jemnych scenek a dialogu. V samotnem zaveru filmu nezustane asi nikomu oko suche nebot je to ohromne dojemne, roztomile a smutne zaroven. ()

hans500

Výborní herci (Gregory Peck a Audrey Hepburn), skvělá režie (William Wyler), zajímavý a vtipný scénář (Ian McLellan Hunter) dělají z "Prázdnin v Římě" jeden z nejlepších filmů žánru. ()

Klenotka

Tohle je tak nádherný film, že se to nedá ani správně popsat. Po téměř padesáti letech okouzluje stále stejně, a to o něčem vypovídá. Audrey Hepburn je tu krásná, výborná a okouzlující a přeměna její dívky/princezny do ženy je přirozená. Gregory Peck je výborný jako už trochu ošuntělý, přesto charismatický a sympatický novinář. Závěr tomuhle filmu dodává zvláštní sílu, které by možná zmizelo, kdyby byl jiný. Po druhém shlédnutí je ještě lepší, a myslím, že to je přesně to, co řadí Prázdniny v Římě do mé osobní Top Ten. ()

Skuby47

Jemná romantika v komediálním kabátě s originálním příběhem a skvělým hereckým obsazením, kterou její tvůrci dovedli k dokonalosti. Kdo by nechápal touhu mladé princezny po chvíli obyčejného štěstí a lásky uprostřed upjatých společenských povinností a svazujících protokolů. Tak pojďme, a projděme se Římem s krásnou Audrey Hepburn a mužným Gregory Peckem. Rozhodně nebudeme litovat, budou to příjemně prožité chvíle. ()

wafc

Při pohledu na Gregoryho křivou držku by mě zajímalo, kolikrát přes ní dostal. Někde jsem slyšel, že to je údajně nejhezčí chlap, co kdy žil. To tak, vole, tenhle křupan, co nosí kravatu zastřcenou v kalhotech a neni mu rozumět slovo je možná tak nejzdařenější karikatura na správnýho chlapáka. Kult žije, Audrey je bellisima. ()

VaHo

Dokoukat Prázdniny v Římě mi trvalo měsíc. První polovina mi totiž přišla utahaná a jak kdyby snad trvala tři hodiny. Když jsem se poté odhodlal film dokoukat, musel jsem názor přehodnotit. Najednou děj rychle odsýpal, romantika tryskala v gejzírech a pokaždé když se Audrey usmála já se musel usmát také. Spolu s Gregorym Pechem vytvořily pár, kde opravdu uvěříte, že ti dva k sobě patří. Nejvíc se mi na tom líbí, ten obraz Říma padesátých dob, samozřejmě byl stylizovaný ale dává to dokonalou kulisu pro takový příběh, že se vám nechce věřit, že tehdy tam takovou lásku nešlo zažít. ()

LeoH

Na svou dobu myšlenkově a pocitově svěží pohádka s příjemně nepohádkovým koncem (i když…), která čistě stylisticky mohla klidně vzniknout o dvacet let dřív, ale proč by se taky měl Wyler nechat znervóznit novotami z Evropy a snažit se o nějaké formální inovace, když ten svůj hollywoodský standard tak dobře uměl a navíc měl v rukávu Audreyina obří kukadla. ()

bondgirl

Romantická komedie " ze staré školy". Film je vyjímečný působivou atmosférou Říma, výbornými dialogy a napětím mezi hlavními hrdiny. Slza by u divaček na konci filmu měla být povinná. .) ()

adams89

Velikán William Wyler je právem považován za toho nejlepšího filmového tvůrce "starého Hollywoodu" a vedle historického žánru (Ben Hur) a westernu (Velká země) se do našich pamětí dokázal nesmazatelně zapsat i na poli romantických komedií. Pro někoho může působit zvláštně, že nejlepší romanťák pochází z roku 1953, ale skutečně je tomu tak. Mladičká a roztomilá princezna Audrey Hepburn a šarmantní novinář Gregory Peck společně vytvořili jednu z těch nejkrásnějších filmových dvojic, co kdy vůbec byla. Na své si tedy přijde jak mužská, tak i ženská část publika. Atmosféra prosluněného Říma je prostě dokonalá a hned dostanete chuť tam zajet na výlet. Místo tradičního romantického konce, kdy si oba partneři padnou do náruče, nás čeká naprosto kouzelné a zároveň uvěřitelné finále, které zahřeje u srdce. Dnes již klasický snímek neztrácí svůj lesk i po více jak padesáti letech a stále dokáže pobavit i dojmout zároveň. Zlatý hřeb světové kinematografie, co víc k tomu říct...90% ()

Samuel7

Konečně jsem viděl tento dnes již legendární snímek a nezbývá mi než souhlasit s nadšenými hlasy všude kolem. Vyzdvihovat Audrey Hepburn by bylo jako nošení dříví do lesa přesto si neodpustím napsat, že roztomilejší herečky snad nebylo a není. Gregory Pack byl štramák, jak se patří a celý film doprovázel půvabný, jemný humor, který narozdíl od mnohých obdobně starých filmů přetrval i do dnešní doby. ()

Mirokukii

Překrásný romantický film. Ten nejhezčí. Jasná jednička tohoto žánru. Ústřední dvojice úžasná a to rozhoduje. Krásná a milá Audrey spolu s charismatickým králem gentlemanů Gregorym. Pohledy které tento pár předvádí, třeba v silném, na emoce bohatém závěru, mě nenechávají klidným. Po celou dobu nesmírně milý, láskyplný a zábavný film. Bez jakýchkoliv kýčů a přehmatů. Božský Wyler předvádí svou lehkostí nádherný dojemný snímek, v němž vás ještě stihne provést jedním z nejhezčích měst starého kontinentu. Královská romantika. "Svou návštěvu zde budu chovat ve vzpomínkách až do konce života." ()

hallelluja

...naivné, krehké a chvíľami vznešené - presne ako kúzelná Audrey. Taký čarovný filmík, ktorému dáva farby charizma hlavných predstaviteľov. Na mňa osobne miestami infantilné, predvídateľné, ne-uveriteľné... Jeden z tých titulov filmovej klasiky, ku ktorým nemám dôvod sa vracať... ()

Faramir

Krásně smutný nebo smutně krásný příběh dvou zamilovaných lidí, kteří se znají krátce, ale o kterých všichni diváci vědí, že se k sobě absolutně hodí svými povahami, zároveň je každému jasné, že Ti dva nikdy nemohou být svoji. Podle mého názoru nejlepší film o oboustrnné platonické lásce na světě... ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)