Reklama

Reklama

Július Vašek

Július Vašek

nar. 29.12.1926
Nové Zámky, Slovensko, Československo

zem. 01.05.2009 (82 let)
Bratislava, Slovensko

Biografie (1)

Július Vašek se narodil 29. prosince 1926 ve slovenských Nových Zámcích. Vystudoval bratislavskou Státní konzervatoř v letech 1947 – 1949 a ihned nastoupil do Dedinského divadla (1949 – 1950). Poté se stal na dlouhá léta členem činohry bratislavské Nové scény (1950 – 1990), odkud odešel s Ivanem Krivosudským po neshodách s porevolučním vedením na odpočinek. Na Nové scéně se taktéž uplatnil jako režisér her pro děti a mládež (např. „Sněhová královna“ od dánského… (více)

Zajímavosti (3)

Stratená dolina (1976)

  • Film Stratená dolina nadväzuje na filmy Medená veža (1970) a Orlie pierko (1971) len nepriamo a prináša celkom nové postavy. Iba jedna z nich je vzdialeným pokračovaním predošlých dvoch filmov. Gamboš (Jozef Kroner) sa hneď v úvode filmu ohradzuje voči označovaniu touto prezývkou a predstavuje sa vlastným menom – Matúš Sobek. Podobne aj Prašivec, ktorého v prvých dvoch dieloch Bukovčanovej "Tatranskej trilógie" stvárnil Július Vašek, prezrádza vo chvíli osobného zrútenia svoje skutočné meno – Matúš Sopek. Napriek malému rozdielu v mene ide nepochybne o odkaz na tú istú postavu – Gamboš pri ukazovaní fotografií Stelle (Stella Zázvorková) ukáže aj obrázok seba prezlečeného za medveďa – nie náhodou si Prašivec vo filme Orlie pierko privyrába práve fotografovaním sa s turistami v medveďom kožuchu. V ich charaktere je však výrazný rozdiel – kým postava Prašivca je tragická, Gamboš je zase vyslovene komickým hrdinom príbehu. (Fanda_Jary)

Orlie pierko (1971)

  • Hoci sa zábery stretnutia hlavných hrdinov s Prašivcom (Július Vašek) odchádzajúcim z Tatier točili na stanici v Tatranskej Lomnici, samotný odchod vlaku bol natáčaný už 9 km vzdialenej stanici Studený Potok. Navyše vlak na zábere z Tatier neodchádza, ale naopak do Tatier prichádza. (Raccoon.city)

Galerie (23)

Reklama

Herec

Filmy
2000

Za mestskými múrmi: Obeť (TV film)

1997

Friedensmission, Die (TV film)

1996

Dům poslední radosti (TV film)

 

Herodes a Herodias (TV film)

1995

Hu - hu bratia (TV film)

 

Poslední přesun

 

Z môjho denníka (TV film)

1992

Kráľ lesa (TV film)

 

Pavilón číslo 6 (TV film)

Reklama

Reklama

 

Vymyslení ľudia (TV film)

1991

Amonina pomsta (TV film)

 

Gemini (TV film)

 

Koleso osudu (TV film)

 

Lorenzaccio (TV film)

 

Tajomstvo alchymistu Storitza (TV film)

1990

Fuente ovejuna (TV film)

 

Piata pečať (TV film)

 

Spomienka na Annu (TV film)

1989

Blšiak (TV film)

 

Domáce strašidlá (TV film)

 

Letiace tiene (TV film)

 

Muž, ktorý skorumpoval Hadleyburg (TV film)

 

Segment (TV film)

 

Staroružová dráma (TV film)

1988

Dirigent (TV film)

 

Exemplárny prípad (TV film)

 

Mercadet (TV film)

 

Na také prípady sa nezabúda (TV film)

1987

Gottšalk (TV film)

 

Hody

 

Narozeniny režiséra Z. K.

 

Start do protisměru (TV film)

 

Sudca vo vlastnej pasci (TV film)

 

Tá tajovská voda mútna (TV film)

1986

Hra s ohňom (TV film)

 

Moliére (TV film)

 

Nepokojný mier (TV film)

 

Prvý deň podpredsedu (TV film)

 

Príživník (TV film)

 

Přezůvky štěstí

1985

Deti (TV film)

 

Hlupákovo šťastie (TV film)

 

Hĺbkový rekord (TV film)

 

Konečne bude mier! (TV film)

 

Marka Nalezenka (TV film)

 

Zastihla mě noc

 

Štvrtá hlava draka (TV film)

1984

Najmocnejšia zbraň (TV film)

 

Sladké starosti

 

Umenie komédie (TV film)

 

Vzbúrené mesto (TV film)

1983

Medik (TV film)

 

Muž nie je žiadúci

 

Záchranná akcia (TV film)

 

Ťažký deň strigônika Ďura (TV film)

1982

Chlapec a husle (TV film)

 

Cukor (TV film)

 

Pavilón šeliem

 

Pražská terčovnica (TV film)

 

Tri nevesty (TV film)

1981

Fiškus zo siedmej triedy (TV film)

 

Fénix

 

Hlúpa rozprávka (TV film)

 

Prípad Evy Burdovej (TV film)

 

Syn človeka (TV film)

1980

Hordubal

 

Jubelove deti (TV film)

 

Karate-gi (TV film)

 

Najatý klaun (TV film)

 

Šiel tovariš svetom (TV film)

1979

Blízke diaľavy

 

Chobotnica (TV film)

 

Dobrí ľudia ešte žijú (TV film)

 

Julek

 

Moment kritického zaťaženia (TV film)

 

Odveta

 

Rosnička

 

Satanov chrám (TV film)

 

Smrť chodí po horách (TV film)

 

Uzlíky nádeje (TV film)

 

Zlatý zmok (TV film)

1978

Dnes platí regulačný stupeň č.6 (TV film)

 

Lvi salónů

 

Na vysokej skale: Spievanka (TV film)

 

Nie

 

Príbeľská vzbura Janka Kráľa (TV film)

 

Pustý dvor

 

Už viem, čo urobím (TV film)

1977

Advokátka

 

Chlapi (TV film)

 

Druhá láska (TV film)

 

Louis Pasteur (TV film)

 

Medvedí deň Maťa Mateja (TV film)

 

Odsúdenie Paganiniho (TV film)

 

Súkromná vojna

 

Škola klebiet (TV film)

1976

Americká tragédia (TV film)

 

Dni Turbinovcov (TV film)

 

Jeden stříbrný

 

Sen o Krištofovi Kolumbusovi (TV film)

 

Slnko vychádza nad Prašivou (TV film)

 

Stroskotanie Danubia (TV film)

 

Sváko Ragan (TV film)

 

Tereza (TV film)

 

Vincova fajka (TV film)

 

Červené víno (TV film)

1975

Môj prvý prípad (TV film)

 

Objav v lese (TV film)

 

Pacho, hybský zbojník

 

Strieborný prach (TV film)

 

Zrnko prachu (TV film)

1974

Deň, ktorý neumrie

 

Do zbrane, kuruci!

 

Lidé z metra

 

Operácia Raketa (TV film)

 

Případ mrtvého muže

 

Studené podnebie (TV film)

 

Veľké pokušenie (TV film)

1973

Operácia Ďaleký skok (TV film)

 

Otcova slnečnica (TV film)

 

Pověst o stříbrné jedli

 

Prípad krásnej nerestnice

 

Skrytý prameň

 

Šíre more (TV film)

1972

...a pozdravuji vlaštovky

 

Anglická blcha v cárskom Rusku (TV film)

 

Dvě věci pro život

 

Javor a Juliana

 

Letokruhy

 

Povíchrica (TV film)

 

Proces (TV film)

 

Už dávno tak (TV film)

 

Večne mladá história (TV film)

 

Výmyselníci (TV film)

 

Červené víno (TV film)

1971

Hviezdy a patróny (TV film)

 

Hľadači svetla

 

Mŕtve oči (TV film)

 

Orlie pierko

 

Zlozor

1970

Hrsť ohňa (TV film)

 

Katarína (TV film)

 

Kde je tvoj brat Ábel (TV film)

 

Kráľ sa zabáva (TV film)

 

Medená veža

 

Rekomando (TV film)

 

Rozsudek

1969

Drevená krava (TV film)

 

Generácia (TV film)

 

Molièr (TV film)

 

Portrét Doriana Graya (TV film)

 

Prípad jasnovidca Hanussena (TV film)

 

Touha zvaná Anada

1968

Balada o sedmi oběšených (TV film)

 

Beatrice Cenci (TV film)

 

Dom uprostred neba (TV film)

 

Muž, který lže

 

Niet inej cesty

 

Smrť Márie Jankovskej (TV film)

1967

Dvorné dámy (TV film)

 

Izrafel (TV film)

 

Polnočný vlak (TV film)

 

Svätý experiment (TV film)

 

Sťopa (TV film)

 

Trikrát zvoní vrah (TV film)

 

Vreckári

1966

6. júl (TV film)

 

Alžbeta Anglická (TV film)

 

Canarisova krvavá hviezda (TV film)

 

Knieža Rastic (TV film)

 

Majster kat

 

Na brehu priezračnej rieky (TV film)

 

Romance pro křídlovku

 

Tiene sa množia v podvečer (TV film)

1965

Kubo (TV film)

 

Mŕtvi nespievajú (TV film)

 

Náměstí svaté Alžběty

 

Zuniaci krok (TV film)

1964

Majáková loď (TV film)

 

Marína Havranová (TV film)

 

O Vesne krásavici (TV film)

 

Prípad pre obhajcu

 

Sám vojak v poli (TV film)

 

Šesť postáv hľadá autora (TV film)

1963

Kto si bez viny

 

Lucie

 

Proces o oslí tieň (TV film)

1962

Bílá oblaka

 

Kolegovia (TV film)

 

Tam za lesem

 

Vlk (TV film)

 

Žena v baraku (TV film)

1961

Bratia

 

Pieseň o sivom holubovi

1960

Smrť sa volá Engelchen (TV film)

1959

Kapitán Dabač

 

Skaly a ľudia

1958

V hodine dvanástej

1957

Štyridsaťštyri

1956

Čert nespí

1954

Drevená dedina

TV seriály
2000

Ako divé husi

1998

Za mestskými múrmi

1989

Škola detektívky

 

Honba za pokladom (E04)

1986

Alžbetin dvor

 

Prekliaty rod (E02)

 

Alžbeta Castiglione (E01)

1985

Sršne v úli

 

Slávnosť (E07)

 

Boj (E04)

 

Súperi (E03)

  více epizod (2)
1984

Povstalecká história

 

Blízko je deň (E08)

 

Na život a na smrť (E07)

 

Hromy divo bijú (E06)

  více epizod (5)
1983

Lekár umierajúceho času

1982

Rozprávky pätnástich sestier

1981

Na baňu klopajú

1980

Moje kone vrané

 

Svadba bez nevesty

 

Epizoda 4 (E04)

 

Epizoda 3 (E03)

 

Epizoda 2 (E02)

 

Epizoda 1 (E01)

1978

Ve znamení Merkura

 

Stopa stříbrných draků (E04)

1977

Jedenáste prikázanie

 

Útek zo zlatej krajiny

 

Epizoda 2 (E02)

 

Epizoda 1 (E01)

1976

My sme malí muzikanti

1975

Bakalári

Dokumentární
2002

Vyššie princípy Ivana Mistríka

1992

Odvrátená tvár Vianoc tatranských (TV film)

1987

Labyrint (TV seriál)

1971

Rudo Móric (TV film)

1961

Kantáta o boji a víťazstve - vypravěč

Divadelní záznam
1984

Aj múdry schybí

1981

Figarova svadba

1976

Hamlet

1975

Sicílska komédia

1972

Šťastné dni nešťastného človeka

1971

Obchodník s dažďom

1969

Stromy zomierajú postojačky

Krátkometrážní
1992

Ambro

1989

Kráľovstvo kaluží (TV film)

1988

Krasava (TV film)

1986

Bakaláři (TV seriál)

 

Student (S15E12)

1985

Ako dve hrdličky (TV film)

1983

Muž z pieskovne

1972

Výťah (TV film)

1969

Symetrála

1964

Odvaha (TV film)

1956

Mišo sebepán

Host

Pořady
2007

Takí sme boli

Ovládací panel

Fanklub

(11)

Reklama

Reklama