Heavy Trip (2018)

Absurdné. Absolútne. Tak k tomu divák musí pristupovať. Ideálne mať rád metal. Ideálne, ak už divák metal rád má, nech sa neberie absurdne vážne. Klišé v metale jest, čo ako metalista vnímam. Citlivo. Vtipy sú síce občas tu a tam bez pointy, ale... Je to aj o tom. Občas aj metal je bez pointy. Väčšinou ale nie. Hudobná stránka fajn, aj keď toho mohlo byť viac. Pohodová vec na sobotní odpoledne. 7/10

Predátor: Kořist (2022)

Žiadna príbehová, či atmosferická bomba to teda nie je. Posledné recenzie, či hodnotenia po internetoch sú podľa môjho názoru prestrelené ako predátorove koleno, ale nakoniec to nebolo zlé. Komančovia na čele so sympatickou Amber Midthunder snáď aj presvedčili, ale naozaj sa nejedná o nejaké najlepšie pokračovanie McTiernanovho originálu, ako sa o tom dá prečítať na rôznych weboch. Trachtenberg je fajn režisér, so svojim debutom ma celkovo potešil, tak ešte tomu dám šancu. Dej bol prostý viac ako bol život amerických pôvodných obyvateľov, efekty nepatrili k najdrahším a súboj dvoch predátorov, toho vesmírneho proti tomu vegetariánskemuktorý nám takmer zabil Hugha Glassa mohol byť tiež trochu viac dotiahnutý. Vcelku ale ok, lepší priemer. (Disney+) 6/10

Kingsman: První mise (2021)

Vlastne príjemné prekvapenie. Nečakajte humorom nasýtenú zábavku ako neprekonaná jednotka, ani efektami predimenzovanú, pre mňa mierne podpriemernú dvojkuOd režiséra predchádzajúcich častí, alebo taktiež thrillerov popretkávaných kaskadérskym humorom ako napríklad Kick Ass je absencia nadhľadu viac než nečakaná. Definitívne to podčiarkla situácia a zároveň zvrat, ktorý asi žiadny divák neočakával. Menším negatívom je dosť nevýrazný hlavný záporný hrdina (kto to je, je tajné), pri ktorom si divák hneď spomenie na El Jacksona, naopak Firtha viac než dôstojne nahradil vynikajúci Ralph Fiennes. Pobaví fiktívne zakomponovanie reálnych negatívnych postáv európskej histórie do príbehu. Nad všetkým ale triumfuje perfektný, dokonalý RASPUTIN v excelentnom podaní Rhysa Ifansa, pre mňa najlepšej postavy filmu. (Disney+) 7/10

Černý telefon (2021)

Scott Derrickson je hororový nadšenec, ktorý má dostatočný cit pre budovanie napätia a vie, kde má použiť aké ingrediencie pre danú scénu. V jednej z nich použil dnes tak obľúbený moment strašenia, ktorý sa mu našťastie vydaril ("tajming" mnohým tvorcom hororových filmov nejde). Black Phone ale nie je o tom. U Sinistra, či Zbav nás zlého mu klasické prvky a postupy subžánru v sekcii duchovia a démoni vyšli takmer bez výhrad. Telefón má aj niekoľko slabších miest, nevyhne sa hororovým klišé a jednoznačne si pláva na vlne To, či Stranger Things, aj keď dej zasadil do sedemdesiatych rokov. Detskí hrdinovia potešili a trochu prekvapila miera brutality medzi nimi, aká sa, dúfam, v amerických základných školách nediala aj reálne. Scény na škole boli možno ešte zaujímavejšie ako občas trochu logikou absentujúce strasti mladého hrdinu v zajatí. Napriek tomu táto spolupráca hororového profíka so synom kráľa písaného hororu dopadla nadpriemerne v záplave béčkovej produkcie tohto prastarého žánru. Videné v kine. 7/10

Misery nechce zemřít (1990)

Náhoda je blbec, hovorí si slávny spisovateľ Paul Sheldon po nehode, keď ho zachráni pred istou smrťou „ctiteľka číslo 1“. V nádherne zasneženej coloradskej prírode si po dopísaní románu neplánovane predĺži dovolenku all inclusive, ktorú by neskôr chcel zrejme reklamovať. Skvele natočená mrazivá psychodráma s prvkami kingovského hororu s bravúrnym, psychopatickým a oceneným vkladom Kathy Bates a s imobilným sekundantom Jamesom Caanom pod taktovkou režiséra Stand by me. 10/10

Amadeus (1984)

„Amadeus-Amadeus, Am-adeus-Amadeus, oh Amadeus“... spieval jeden mŕtvy rakúsky spevák. Ešte skôr si to však spieval v myšlienkach jeden český geniálny tvorca, ktorý to zhudobnil rovno do troch hodín turbulentného príbehu o inom géniovi, ktorý sa na svet díval trochu inak, inými očami, slobodne, bez zábran, bez vnútorných hraníc. Človeku súčasnému ho zas excelentne priblížil pánko, ktorý bol predtým, aj potom rád asi za každú úlohu a pre stvárnenie hudobného mimozemšťana zrejme podpísal zmluvu s diablom. Na jeho nákazlivý smiech sa zabudnúť nedá. Sekundoval mu pán herec, ktorý si niekedy ale nevyberal vždy tie najlepšie príležitosti a vrchol tiež dosiahol priskoro. Nakoniec to bol asi Matterhorn všetkých zúčastnených. Určite aj pre mnoho fanúšikov artového filmu. A pre každého z nich (a nielen) je povinnosť navštíviť nádherný Salzburg. Nasať genius loci. A nechať si mysľou plynúť niečo, čo vám v rádiu nezahrajú. 10/10

Sedm (1995)

„Hemingway raz povedal: ,Svet je nádherné miesto a oplatí sa zaňho bojovať‘. Súhlasím s druhou časťou.“ Zdrvujúci a mrazivý záver, na ktorý sa nezabúda asi iba ako na koniec Titanicu. Thriller s veľkým T, ktorý prebral štafetu po podobne ladenom a temnom, a predsa inom Mlčaní jahniat. A rozdával a rozdával ďalej (8 MM, Diplomová práca, Zberateľ bozkov a kostí, Purpurové rieky, Červený drak, Zodiac... až po Temný prípad). Aj vy pre lepší spánok neužívate melatonín, ale radšej si zapnete metronóm? Rozmýšľate o existencializme a bytí samotnom popri tom, ako na vás prší vytrvalý dážď? Sprvoti nesúrodá dvojica detektívov Pitt-Freeman nájde k sebe cestu, ktorá ale nemusí byť dlhá. Postup do prvej ligy pre Davida Finchera... vďaka za to. 10/10

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Prvé naozaj veľké americké (trezorové a oskarové) dielo zrejme najslávnejšieho českého rodáka v Hollywoode Miloša Formana v hlavnej úlohe s bláznom, ktorému boli podobné úlohy súdené. Jackovi ten postoj jednoducho veríte. Viete, že to nehrá, on sa len správa prirodzene. Do esencie šialenstva sa ponoril až o niekoľko rokov neskôr, ale práve táto úloha pacienta v psychiatrickej liečebni po detektívnej Čínskej štvrti potvrdila jeho status herca prvej ligy. Ako antagonista mu sekunduje Louise Fletcher, pre niekoho nekompromisná, pre ďalších len profesionálna vrchná sestra, ktorá sa k podobnej úlohe už nepriblížila. Entuziazmus prefíkaného McMurphyho, ktorým vie nakaziť aj tých najintrovertnejších cvokov (v úlohách s neskoršími hviezdami - DeVito, Lloyd, Dourif, Schiavelli a s nezabudnuteľným Náčelníkom) a jeho protiváha diktátorskej sestry je súboj o mentálnu nadradenosť, boj o slobodu mysle, duše, aj tela a dokresľuje to už len záver, kedy rebel dosahuje zmier a voľnosť, aj keď v inej forme, v akú veril. 10/10

Ti druzí (2001)

„Už ste sa usadili deti, môžem čítať?“ Horor nehororového režiséra, ktorým vytrel zrak všetkým špecialistom na daný žáner. Horor číry bez špiny ako vystrihnutý zo šesťdesiatych rokov, nenásilný, zato znepokojivý, pochmúrny a v istých momentoch infarktový. Po opakovaných videniach a odhalení pointy a niekoľkých zvratov síce stráca na cene, ale nie na kvalite. Bledá Nicol v okne honosného kaštieľa s obrovskou záhradou na Normanských ostrovoch a v prikrývke neustálej hmly na konci druhej svetovej vojny je ten najlepší výjav, ktorý charakterizuje celkovú atmosféru príbehu. Navyše, podporená dobrými detskými hercami, aj nepozvanou návštevou. Takto nejak by sa malo pracovať s konkrétnou látkou, čo mnoho tvorcov nedokázalo. 10/10

Dokonalý trik (2006)

„Dívate sa pozorne?“ Keď dvoch partnerov rozdelí tragédia. Keď sa z dvoch partnerov stanú doživotní rivali. Keď podriadenie sa umeniu je viac ako život sám. Keď nenávisť a posadnutosť poháňa. Vizionár sci-fi a jeho podstaty 21. storočia priniesol pohľad na iluzionistov v nezmieriteľnom opojení v predstavení neskôr oskarového Christiana Bala a Hugha Jackmana. Nad nimi ale čnie naozajstný génius, ten "pravý čarodej", ktorý síce vystupuje ako reálna postava v podaní naliehavého Bowieho, ale práve on prináša to science fiction. S paralelou na jeho skutočnú rivalitu s nenávistným plagiátorom Edisonom. Sú dni, keď je pravda pravdou a keď slová "milujem ťa" sú úprimné. Dokonalý trik? Dokonalý film. (aj keď... prestíž, a trik nie). A nezabudnite na klobúk. 10/10