Dlouhý, ale ne rozvleklý. Konverzační, ale ne užvaněný. Fincher je génius, který nechává herce dvě a půl hodiny postávat před kamerou a bavit se na jediné téma. Bez jediného režijního excesu, pouze se stylovou atmosférou rozpětí 60. – 80. let a s velmi stroze nasmínaným Zodiacovým řáděním však po celou stopáž drží stálé tempo a divák má nakonec pocit, že největší akcí je kopírování šifrovaných dopisů či psaní Graysmithovi knihy. Vzhledem k předchozí tvorbě se jedná o otočku 180°, ale o to více dokazuje, že paleta režisérových schopností skýtá (do budoucna zvláště) ještě mnohá divácky příjemná překvapení.(21.7.2007)

„ David Fincher bol v mladom veku jedným z tých čo zažili na vlastnej koži terorizovanie obyvateľov Kalifornie, Zodiacom. V danom pamätnom okamihu sedel v školskom autobuse, ktorý musela doprevádzať policajná hliadka po Zodiacovom výstražnom liste, že zaútočí na autobus plný detí.“ _Režisér David Fincher sa nám po dlhých rokoch čakania vracia s ďalším thrillerovím skvostom a tak po nie úplne vydarenom Úkryte nám dáva konečne zabudnúť na veľmi dlhé čakanie po kvalitnej snímke. Fincher je majster tej najdusnejšej atmosféry aká len môže byť v thrilleroch, doslova neprekonateľný sa stáva jeho druhý režisérsky film s názvom Se7em(Se7en) ale s pocitom maximálnej spokojnosti môžem povedať že s filmom Zodiac sa k spomínanému thrilleru najviac priblížil. V podstate postava Zodiaca predstavuje takého Johna Doe zo 70.rokov - obidvaja po sebe zanechávajú stopy ale len také nápovedné aby sme zistili čo majú ďalej v pláne, svoje kruté činy majú pevne v rukách tak aby boli stále nad vecou a nad celým systémom opodstatnením v nemohúcnosti polície vypátrať detailnú stopu na vraha, aj keď sú detektívi vďaka predhodením stopám/návnadám len o krok za ním, stále majú eso v rukáve a priamy vztyk s políciou sa pre nich stáva hrou na mačku a myš. Fincher nás prevedie dejovým úsekom začínajúc rokom 1968, keď Zodiac začal posielať listy do novín s postupným prehupnutím cez takmer celé roky 70., počas ktorých môžeme sledovať ako si počínali s týmto tajomným vrahom detektívi od polície a novinári lúštiaci zložité rébusy. Niektoré dejové línie sú tak zručne natočené že máte pocit akoby ste boli priamo v dianí. Spomeniem hlavne prvý stret Zodiaca s dvomi mladými teenegermi sediacich v aute odstavenom na kraji lesíka, kde navôkol nie je žiadnej inej duše okrem nich, je natočený tak citovo chladno že vás najprv nečakaný výstrel zo zbrane úplne prekvapí a v momente vás zmrazí, tak akoby ste to v skutočnosti prežili alebo skôr stáli pred hlavňou pištole. Rozhovor Zodiaca so psychiatrom sediacim v štúdiu televízie je natočený tak brilantne, že vás rázom posadí z kresla kinosály priamo do stredu diania medzi hlavnými aktérmi rozhovoru, až tam ucítite chladný prístup a prešibanosť Zodiacovej mysle. Na všetkých scénkach je vidieť, že tie roky čo strávil Fincher študovaním dokumentov o Zodiacovi, sa veľmi zúročili v tom ako detailne dokázal vykresliť charakter masového vraha. Najviac údajov čerpal z knihy Robert Graysmitha, ktorého vo filme stvárnil Jake Gyllenhall. _Herecké obsadenie je postavené hlavne na výkone mladej hereckej nádeje akou je Jake Gyllenhaal ten hrá stále dumajúceho Graysmitha, ktorému prípad Zodiaca asi najviac poznačil život, ďalej sú tu herci vo vedľajších postavách napríklad v poslednej dobe opäť prebudený a vynikajúco hrajúci Robert Downey Jr. ako Paul Avery, Mark Ruffalo ako detektív David Toschi, Brian Cox ako psychiater Melvin Belli a nakoniec spomeniem v poslednej dobe dosť často obsadzovaného Eliasa Koteasa ako policajta Jacka Mulanaxa. Všetci spomínaný sa svojej šance predviesť herecké umenie chopili v tom najlepšom svetle ich prejav vo filme je nezabudnuteľný, dokázali nám priniesť atmosféru zo 70.rokov. _Hudba vo filme je hlavne v doprovode piesní z obdobia kedy sa dej odohráva, pod hudbou sa podpísal neznámy David Shire , taktiež kamera bola pre mňa z dosť neznámym človekom ako je Harris Savides ale zas o to prekvapujúcejšia a musím len uznať kvality tohto kameramana, takpovediac bolo to skoro dokumentárne snímanie. U Finchera si pamätám že dosť často preferoval hudbu od Howarda Shore a kameru s Dariusom Khondji ale zmena mu vyšla a prospela. ║Rozpočet $65miliónovTržby USA $33,080,084Tržby Celosvetovo $84,785,914║ (pre vysoký rozpočet si film nezarobí na seba ale treba povedať že aj tak investované peniaze sa použili na jeden z najlepších thrillerov v histórii kinematografie, film Zodiac je umelecké dielo a nie komerčák a pokiaľ pri udeľovaní Oscarov nebudú mať klapky na očiach cena pre najlepší film pôjde do rúk Finchera ) ▐ Tržby za predaj DVD v USA $21,057,229 //počet predaných kusov 1,128,602/videl v kine 2x: 100%/(5.1.2008)

Teda Vy jste nás vyděsil..... Je zajímavé nahlížet do charakteru postav, sledovat napětí a strach obětí před smrtí. Fincher se nezabývá tolik samotným Zodicem (asi to ani dost dobře nejde), prostor dostávájí ti, jenž po něm jdou. A hlavně novinář Robert, jehož pátrání je zajímavější než to policejní, má zásluhu, že nevadí ani délka filmu. Právě naopak ! S přibývajícím časem je to lepší a lepší ! Celkově mi to připomělo film J.F.K. VARUJI !! před před filmem The Zodiac režiséra Bulkleye z roku 2004 !!! Nekažte si hezké vzpomínky !!(12.1.2008)

Fincher prostě umí a jeho verze vyšetřování legendární série vražd na americkém západě, jejichž pachatel toužil po slávě a manipuloval se sdělovacími prostředky, v sobě má nepopiratelné napětí, přes dlouhou stopáž i dobré tempo a těžko nalézám nějaké slabiny, které bych Fincherovi vytknul. U mě si Zodiac stojí výš než umělý kultovní thriller Sedm. Snad jen pro obrovské množství faktů, důkazů, postav a svědeckých výpovědí, které se snažil do svého filmu Fincher vměstnat a které tudíž ztěžují orientaci diváka, se nakonec přikláním k pouhým 4*. Co je nejpodstatnější, Fincher ukazuje jasný rozdíl mezi fiktivním světem kriminálek a detektivních příběhů a přízemní realitou, kde jsou vyšetřovatelé konfrontováni s mizerným zázemím, nekompetentností nadřízených, hloupostí a senzacechtivostí spousty rádoby svědků a na druhé straně nutností nezvratně dokázat na základě důkazů vinu podezřelého tak, aby jej porota nemohla osvobodit. Celkový dojem: 85 %. Mimochodem, ve dvou scénách, kde se od dokumentárního stylu odchýlil k thrillerovému napětí, dokazuje režisér, kde je jeho parketa. Scéna s matkou v autě na noční dálnici a především návštěva u starého promítače a společný výlet do podzemních prostor domu mají v sobě nefalšované hororové napětí a atmosféru.(18.11.2012)

David Fincher už několikrát dokázal, že po skoneční jeho filmu jsem skutečně neměl náladu vzít si žlutej klouboček a oranžový slipy a jít křepčit na karneval. Spíše jsem se díval s lanem v ruce po pevných větvích v aleji . Fincher mě zase vcucnul do děje, takovým zpsůobem že jsem si celejch 160 minut připadal jak polda co ho zajímá jediný, vypátrat Zodiaca. Pěkně jsme si užil tu atmosféru oněch let . Občas mě z té atmosférky přepadaly nepříjemný pocity. S každou příbývající stopou k Zodiacovi jsem byl více a více nervoznější až jsem sámou nervozou kousnul vedle sedícho kámoše do ruky. Prostě skvělá pátračka po vrahounovi jak má bejt, ale jak jsem ji ještě nikdy neviděl. Ještě mě napadlo, co kdyby noviny v Česku otiskávaly Zodiacovi dopisy a šifry. Beztak se tam píše o hovnu ehm o politicích, takže vlastně o hovnech.(26.6.2007)

• - Robert Graysmith a Paul Avery ve skutečnosti nebyli přátelé. Jejich vztah je vymyšlen pro film. (Kulmon)

• - Robert Downey Jr. a Mark Ruffalo si společně později zahráli také ve snímku Avengers (2012). (PrcekTK)

• - Film byl natočen na digitální kameru Thomson VIPER FilmStream, která má čip velikosti 2/3 palce, což je o dost menší než klasické 35mm filmové políčko. Fincher je průkopníkem digitálních technologií a v rozhovoru o technických aspektech natáčení se velmi tvrdě kriticky vyjadřoval k naprosté zkostnatělosti holywoodských studií a jejich neschopnosti a neochotě přizpůsobit se novým trendům. (Hawaj)