REVENANT Zmrtvýchvstání

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Thriller / Western

USA / Hongkong / Tchaj-wan, 2015, 156 min

Revenant je nepochybně jeden z nejlepších, nejdražších a nejdrsnějších survivalů vůbec. Po technické stránce absolutně bezchybný film, zde nemůže nic vyčítat ani ten největší kverulant. Kamera ( úhledy,dopady) berou dech, je to natočeno velmi autenticky téměř bez střihu a divák se místy cítí, jako by se ocitl přímo v ději. Hodně přidává i velmi syrová,nekompromisní a mrazivá příroda. Leonardo hraje jako o život, zde si sáhl úplně na dno svých sil a pro Oscara se vyloženě plazí celé 2 hodiny 30 ( byť místy přehrává, ale čeho všeho je ten chlap schopný pro zlatého plešouna je až neuvěřitelné). To platí i o Hardym, který hraje bezpáteřní sviňi od začátku do konce. Ještě bych vyzdvihl scény, které berou dech ( Nejlepší útok zvířete na člověka ve filmu) syrová a brutální akce ( byť té mohlo být o něco více), závěrečný duel Hardy/Dicaprio, kteří si dají slušně do těla anebo spacák z koně ( Vegetariáni a milovníci koňí zřejmě budou hejtit). Mínusem jest pomalejší tempo, při kterém se někdo může nudit, ale Iňaritu nepochybně chtěl bojovat o Oscary, proto zde kus artu být musí. Koule mi to neurvalo, ale na velkém plátně se Revenant vidět musí! Precizní, dravé, syrové a hvězdama nabité! Story 8/10, Atmosféra 10/10, Gore 8/10, Vizuál 10/10, Akce 5/10, Napětí 8/10,Humor 4/10. Zábavnost 7/10. 85% Váhal jsem mezi 4/5, nakonec dávám plný.(18.1.2016)

Událost roku 2015. Už od první scény přepadení tábora je jasné, že filmařsky je to někde jinde (ta kamera a minimum střihů !). I když je mnoho věcí zbytečně diskutovaných (např. herci), ten zážitek při sledování tohohle syrově špinavého survival příběhu se dostavil tak, jak se všeobecně očekávalo. Innaritu je nejsilnější ve vyobrazení čehokoliv. Scénáristicky se nic moc objevného nedá očekávat, vždyť hnací motor celého filmu je pomsta - jedno z nejprimitivnějších a zároveň nejvděčnějších témat. Ale punc který tomu dokáže tenhle Mexičan vdechnout pomocí vypiplané formální stylizace tvoří jedinečně opulentní a žánrově čisto podívanou. Bylo to příliš dlouhé - jediné selhání. Kdyby bývali tvůrci zůstali jen striktně přízemní a odpustili by si snové scény ala Terence Mallick, bylo by to flawless.(17.1.2016)

Vysokorozpočtový americký film v pravom eRkovom prevedení a navyše točený v reálnych lokáciách sa už prakticky vôbec nevidí, takže na Revenanta som bol veľmi zvedavý, pričom tentoraz ma lákal aj ten revolučný vizuál a síce sa z toho pre mňa nestane žiadny kult, ale aj tak som s výsledkom nadmieru spokojný. Hlavne prvá polovica mi prišla takmer bezchybná, dejovo je to mimoriadne dynamické, tu jedna vydarená sekvencia strieda druhú, poteší celé to naturalistické prevedenie a aj tie počiatočné útrapy, ktoré musí prekonať hlavný hrdina sú pre potreby filmu nadmieru atraktívne. Jedine ma veľmi mrzel ten osobný motív pomsty, ktorý vo mne nedokázal vzbudiť potrebné emócie, keďže aj to konanie záporáka mi prišlo v rámci situácie pochopiteľné a tá jedna situácia, pri ktorej sa zachoval najkrutejšie mi tu prišla len samoúčelne vložená na to, aby ho divák povinne nenávidel, čo mi vlastne potvrdil aj fakt, že v reále sa práve toto nestalo. A v druhej polovici sa to už trochu pokazí, film už až moc stojí na hlavnom hrdinovi, ktorý si ma ale zase tak moc nezískal a keďže mi nevyhovoval ani ten motív pomsty, nemal som dôvod sa tešiť na očakávané záverečné zúčtovanie. Ale predsa len si film stále zachováva výbornú dynamiku, pri ktorej som sa ani na okamih nedokázal nudiť a plno scén je stále zaujímavých, takže sa mi na to dobre pozeralo až do konca. Veľmi spokojný som aj po stránke akcie, ktorá je vynikajúco natočená a až na tie digitálne doplnky aj úplne realistická, že to skutočne pôsobí až tak naturalisticky, kedy cítiť všetku tu bolesť. A tak som si nadmieru užil nielen všetky tie prestrelky s indiánmi, ale aj poriadne intenzívny stret s medveďom a plno takých doplnkových scén, ako pád z útesu s koňom. Čo sa týka obsadenia, Leonardo DiCaprio to zvládol bezchybne a nepochybujem po tom, že to natáčanie bolo nielen pre neho veľmi náročné, ale mne sa tu moc nehodil, miesto neho by som uvítal radšej niekoho iného. Kľudne aj samotný Tom Hardy, ktorý tu stvárnil záporáka, bavil ma aj Domhnall Gleeson a vedľajšie postavy už nemohli byť podané lepšie, hlavne samotní indiáni. Réžii a technickej stránke sa tu nedá absolútne nič vytknúť, vynikajúca práca s kamerou, vďaka ktorej to pôsobí omnoho osobnejšie a intenzívnejšie, než obvykle, k tomu perfektná atmosféra, skvelé lokácie a ako doplnok aj taká artová vložka, ktorá ale mohla byť aj výraznejšia, priestor hlavne v druhej polovici pre ňu bol, ale sadlo mi aj toto prevedenie. Takže pri lepšom hlavnom hrdinovi, zvládnutejšom motíve pomsty a artovejšom prevedení by som nad plným hodnotením vôbec neváhal, ale aj tak Alejandro González Iñárritu odviedol prvotriednu prácu a vďaka nespočtu kladov si Revenanta určite ešte s radosťou pozriem. 80%(24.1.2016)

Leonardo nechce zemřít. Chce Oscara.. Tuhého kořínku a mrazuvzdornější Hardyho si dává dvacet v koních, obcuje s medvědicemi, ryby jí méně kulturněji než Andy Serkis a gangréně plive pomocí indiánských farmaceutik do tváře. Fyzický výkon ve fyzickém filmu, obojí poháněné jedněmi z nejstarších motivů, co svět zná. Touhou být nejlepší a pomstou. Hledat s Lubezkim stvořitele skrz koruny stromů bylo povznášející, škoda, že se to samé nedá říct o artové pile v rukou jeho vedoucího.. Poznám dobrý film a ani mně nemusí zezadu funět do zátylku jak grizzly, přesto u mě za loňský rok na body vyhrává ambicemi skromnější a žánrově nevyzpytatelnější Bone Tomahawk.(1.1.2016)

Tak ale naozaj mnohymi zatracovany Leo si tentokrat uz konecne zasluzi toho Oscara. Uz len za to, ako musel mrznut pocas natacania, teda nielen jeho postava. Reziser Alejandro G. Inarritu je perfekcionista a o kameramanovi E. Lubezkim ani nehovorim. Ak pojde takto stale dalej v kazdom dalsom filme, tak to nebude mat Akademia lahke dat cenu inemu kameramanovi, ak si ju zasluzil menej, nez sam Lubezki :-) Ale ked si spomeniem na GRAVITACIU (2013) alebo na BIRDMANA (2014), tak tych dvoch Oscarov ma zasluzenych. Tom Hardy ma taktiez prekvapil, ze ako jeden z mala hercov si vybral dva filmy v jednom roku, ktore sa natacali v extremnych podmienkach, netreba zabudnut aj na MAD MAX: FURY ROAD (2015) a podmienky pri natacani na pusti. Ale teraz naspät k filmu. Je skutocnym zazrakom, ze to vsetko, co zazila postava DiCapria, ze to vobec prezila. Zabery s grizlym zabijakom boli neskutocne brutalne a realne a vobec vsetko, co sa tam dialo dalej nie je nic moc pre slabsie povahy. Chvilkami som si pri filme spomenul aj na M. Gibsonov APOCALYPTO (2006), v ktorom podobne hlavny hrdina cely film utekal a bojoval o zivot, ale nebol az tak brutalne krvavy, ako tento film. Takze Revenant ma u mna jednoznacne plne hodnotenie a Alejandrovi a Leovi drzim na Oscaroch opät palce. >>> (Videl v kine 30.01.16)(1.2.2016)

• - Režisér Iňárritu v prvý deň nakrúcania zhromaždil filmový štáb na brehu rieky Bow, v provincii Alberta, kde sa mala natáčať akčná scéna v ľadových vodách. Každý dostal červenú ružu. Kultúrny poradca Craig Falcon viedol obrad, podporovaný náčelníkmi z miestneho kmeňa Stoney, aby požehnal filmu, tvorstvu a zemi. Potom Iñárritu všetkých požiadal, aby sa v tichu chytili za ruky a spoločne odišli k rieke, kde rozhodili okvetné lístky ruží. (classic)

• - Spoiler: Skutočný Hugh Glass nezabil medveďa sám, pomohli mu Bridger a Fitzgerald, ktorí boli nablízku.

• - Když Glass (Leonardo DiCaprio) ujíždí na koni indiánům, kůň dostane zásah šípem do pravě zádní nohy. Po pádu ze skály, když Glas koně řeže, a to ani ráno, když od oně odchází, neni po šípu ani památky. I kdyby se ulomil, byl by vidět malý kousek nebo rána. (Ace.A.T.L.)