Pôvodný film, alebo skôr televízna miniséria ma síce celkom bavila, ale vylepšiť sa dala prakticky po všetkých stránkach, preto som sa na túto novú verziu tešil a o to viac, keď sa stala komerčne najúspešnejším hororom roku a takmer aj vôbec a síce mu slušnú úroveň predsa len uprieť nemôžem, ale všeobecné nadšenie určite nezdieľam. Najväčší klad v porovnaní s pôvodnou verziou, teda okrem technickej stránky, ktorá je úplne niekde inde vidím určite v tom, že sa scenár venuje len deťom, teda neskáče neustále medzi rokmi, kedy mi kvôli tomu bolo jasné, kto určite prežije, takto to aspoň pôsobí kompaktnejšie, ale inak mi to neprišlo prakticky ničím výnimočné. Dejovo mi to celkom vyhovovalo, ale nedokázalo si ma to úplne získať, samotnému klaunovi sa nevenuje zase tak moc, čo by nemusel byť problém, ale ani tá atmosféra osemdesiatych rokov a detského priateľstva ma vôbec nestrhla. No film dosť utrpel aj tým, že len nedávno skončila tématicky relatívne podobná séria Stranger thing, o ktorej kvalitách môže ale tento film len snívať, tam som si tie detské priateľstvá skutočne užíval, ešte viac, ako riešenie samotnej záhady. Takže tento film si len splnil potrebný štandard a tým to končí, nič výnimočné sa nekoná. Ale za mojimi očakávaniami zaostáva aj samotný klaun. Zahraný je veľmi dobre a aj celkom vtipne, čo je ale rozporuplná vlastnosť, keďže kvôli tomu ma síce jeho výstupy bavili, ale nevyvoláva moc rešpektu. No horšie je, že som vôbec nevedel, ako ho mám brať, potreboval by svoje pravidlá, ktorých by sa držal, prišiel mi ako podivná kombinácia Freddyho Kruegera, ľubovoľného démona z ducharín, legendy o prastarom zle a neviem, čoho ešte, ale spolu to aj tak nefunguje. Preto sú podivné aj hororové scény, vizuálne sú atraktívne a klaun v nich vyzerá dobre, ale inak ma zase tak moc nebavili. Jedine úvod s chlapcom dopadol veľmi dobre, toto je jediná napínavá sekvencia z filmu a dokonca aj celkom krutá. Ten zvyšok si už len splní ten priemerný štandard. Obsadenie tiež mohlo byť aj lepšie, Bill Skarsgård zahral klauna veľmi dobre, ale detské zloženie mohlo byť aj lepšie, za niečo stoja možno dvaja, zvyšok ma absolútne nezaujímal. A čo sa réžie týka, vizuálna stránka je prvotriedna, vidno, že sa jedná o skutočne áčkový horor, ale atmosféra je veľmi slabá a napätie funguje len v tom úvode. Takže nebolo to zlé, má to svoje klady a pokračovanie si určite pozriem, potenciál to stále má, ale jednoducho som čakal viac. 62%(23.12.2017)

Bohužel jsem nikdy knihu nečetl a nejsem si jistý zda-li jsem udělal dobře či ne. Evidentně na mě tato látka působí vlažněni než na spokojenou většinu. Zpočátku se mě přitom zdá být vše absolutně v pořádku. Kanálová scéna s loďkou je bombastickým představením nebezpečného záporáka. Casting se povedl a dětské postavy jsou dostatečně výrazné a zapamatováníhodné. Určitě první díl nehaním a sám jsem zvědavý jestli za dva roky na mě bude působit lepším dojmem. 60%(27.12.2017)

Má to momenty... ale obecně je to hrozně "mehtastický", když je bohužel hrozně patrný, že to po Fukunagovi přepisovalo víc lidí a tím pádem i víc vizí, který z Toho udělali nesourodý a nepříliš koherentní blivajz nápadů. Posunout Benovi sbírání znalostí o Derry dává vzhledem k jeho čerstvosti ve městě smysl. Ale jen do chvíle, než to úplně dokurví smysl existence Mikea, který je nyní odsunutý zcela na vedlejší kolej, což lze vnímat i trochu jako aplikaci rasového stereotypu, přičemž něco podobného později film udělá i s Beverly, kdy z ní zcela proti její dosavadní postavě udělá "damsel in distress", kterou je potřeba zachránit Losery kvůli ukončení linie s Benem. Ta měla být rozlousknuta až ve dvojce, jenže Muschietti a spol. byli tak posraní z toho, že dvojka možná nebude, že raději linii "uzavřeli" už teď, čímž z Bev udělají na konci totální krávu. Což dost naštve, protože Sophia Lillis je s přehledem nejzajímavější dětskou herečkou na place a fakt si nezasloužila, aby jí postupně zredukovali jen na holčičku k záchraně. Muschietti jinak režíruje rutinně, přesně jak se čekalo. Hororová kreativita žádná, vše je hrané na jump scares pomocí zesílené hudby, takže intenzivní děs opravdu nehrozí. I proto, že samotné scény nemají ani moc gradaci a atmosférou stojí taky za pendrek. Scény s rodiči jsou zase stereotypně oslizlé, což je třeba u Eddieho matky spíš srandovně blbé. Muschietti je o trochu lepší v dětských liniích, ale podobně jako u Bev, Bena a Mika se vše k*rví pod snahou adaptovat pro potenciálně jediný film. Zácházení s Bowersem ve finále je čisté WTF, stejně jako absence jeho kumpánů. Děcka se postupně docela solidně začínají teleportovat (Stan) a chovat se jako totální dementi, kteří zdůrazňují potřebu se nerozdělit, aby se hned rozdělily. No a pak je tu ten velký střet, který jakoukoli poetiku zahrabal pod "umlácení tátovým nářadím". Jako jo, chápu, adaptovat Kingovy feťácké vize není sranda, ale tohle je asi stejně nápadité jako padesátníkovou vylučování stolice. 5/10(23.9.2017)

S několikadenním odstupem to dozrálo. Jako adaptace přebujelé Kingovy předlohy výborné, jako horor o klaunovi se zálibou v mordování malých dětí o chlup slabší. Muschietti knihu osekal o ty nejkošatější větve, ale to nejpodstatnější, tedy děti, které se přestaly bát, a vydaly se vstříc zlu, vystihl bravurně. Skvěle vedené obsazení si sedlo a i přes mnohá zjednodušení to funguje. Graduje to výborně a finální střetnutí jde dokonce za hranici pečlivě, ale jinak vlastně velmi přízemně a uctivě zfilmované knižní imaginace. Každopádně tam zásadně postrádám To, jako takové. (spoiler!) Tedy jako těžce uchopitelné zlo, které se vtěluje do hluboce zasunutých strachů. V tomhle ale paradoxně může mít zásadní výhodu druhá, dospělácká, část. Pak je možné, že vznikne horové kombo, které si neoddiskutovatelně najde cestičku do žánrových učebnic. 4 a ½.(19.9.2017)

Povedené dětské dobrodružství se sympatickými hrdiny a nenuceným pubertálním humorem. V téhle rovině je To nejednou velmi invenční, co se týče komponování scén, použití hudby či střihu. Bohužel je To také rutinní horor, ve kterém si tvůrci odškrtávají povinné a ne moc nápadité (spíš vypůjčené z nedávných hororových hitovek) strašeníčko, a to u každé postavy zvlášť (!), než si konečně těch sedm ustrašených o svých nočních můrách vzájemně poví. Paradoxně nejefektivnější jsou lekačky, které mi výjimečně nepřišly dělané na sílu. Opravdu ocenit musím skloubení Skarsgårdova herectví se CGI, ty přechody jsou opravdu šikovně vymyšlené i provedené. Na pravidla se tu nehraje (Jaké má Pennywise vlastně schopnosti? Může být na více místech najednou? Proč jsou všechny ostatní vraždy provedené jinak než ta úvodní, která by měla být pro pochopení pravidel klíčová?). Když k tomu navíc připočtu fakt, že se záporák ve svých choutkách drží nepochopitelně zpátky, tak se o hlavní postavy ani moc nebojíte. Ty vedlejší jsou takové lepší karikatury tyranů. Dětští herci jsou výborní, jen občas musí vyslovovat příliš uvědomělé myšlenky. Bill Skarsgård jako Pennywise má rozhodně potenciál, nepřehrává, ale zasloužil by si více prostoru a lepší zacházení.(7.9.2017)

• - Ve filmu si můžeme všimnout, že šikanátor Belch (Jake Sim) má na sobě během filmu trička známých metalových skupin Anthrax a Metallica. (Dave24)

• - Sieť kín Alamo Drafthouse použila Georgieho (Jackson Robert Scott) vo videokampani zameranej na to, aby sa návštevníci počas premietaní nerozprávali a nepoužívali mobilné telefóny. (Marceloo)

• - 21. septembra 2017 sa film stal najlepšie zarábajúcim hororom v histórii USA, kedy prekročil len v domácich kinách 232 miliónov dolárov, tento zisk nie je ešte konečný. Prvenstvo v tabuľke si doteraz držal Exorcista z roku 1973. Ďalšie prvenstvo z amerických kín drží po otváracom víkende, kedy zo 4103 kinosál utŕžil 123,403,419 $ čo sa doposiaľ nepodarilo žiadnemu inému hororu, zároveň ide o septembrový najlepší víkend vôbec, kedy zosadil z trónu film Hotel Transylvánia 2 (2015). (Raccoon.city)