7/10 - protože TO tam úplně nebylo. Proslulá úvodní sekvence lahůdková, dětské obsazení OK, Derry vizuálně ztvárněno skvěle, mytologie lákavě nakousnuta, Pennywise příkladně maniakální. Neuvěřitelně živé a detailní vykreslení historie Derry, jak ho ve svém mistrovském vypravěčství zvládl King, bohužel do jednoho (ani dvou) filmu nacpat nejde, což by až tak moc nevadilo (víme přece, že film a kniha jsou diametrálně odlišná média) - větší vadu na kráse tvoří zjednodušování samotného boje se strachem a nalézání víry ve vlastní sílu v rámci jedné party outsiderů. Nechápejte to špatně, děcka super hrajou a podstatné řečeno je, ale třeba finální souboj není nic víc, než tou neblaze proslulou záležitostí na téma "dobré řemeslo". CGI na úkor mytologie, odbyté de facto větou "nebojím se tě, zalez!" Bubáci a jejich metamorfózní kejkle jsou jinak povedení, hezky reflektují dětsky přehnané představy o příšerách. V souhrnu jsem spokojen, s finálním zhodnocením nicméně počkám až na další film(y) - tvůrci tvrdí, že odpovědi na otázky přijdou až tam. Jen se bojim, že bude třeba více prostoru, kór pokud se slibují mnohé flashbacky...(29.9.2017)

• Wacoslav1

Tohle TO se fakt nepovedlo. Přepálený lekačky, samoúčelná brutalita, nulová atmosféra plus klaun co ve všech scénách koulí očima a čumí jak degeš. Kdyby neexistovala původní takřka perfektní verze, tak lecos přejdu, ale takhle ne. Tim Curry byl opravdu děsivý, tenhle klaun je jenom směšný chudák ze kterého strach opravdu nejde. Dětští herci se v mých očích ani zdaleka nevyrovnají původní partě a bylo mi smutno když jsem viděl jakýho trapnýho ubožáka udělali z Henryho Bowerse. Nicméně kino mě minulo a tak budu shovívavý.10%(5.10.2017)

Osmdesátková reminiscence plná moderních triků, vyzrálých teenagerů, sociálních narážek a příjemné vztahové oťukávačky, která baví víc než hororová pasáž a skoro stejně jako postupný přerod hlavních hrdinů z usmrkánků na nebojácné dobrodruhy za pomoci teamwork, protože bez té to nejde. Mladí herci dokonalí, především pak Sophia Lills. Je však velmi pravděpodobné, že pro neznalce původního filmu, natožpak knihy, to může být polovičatý zážitek, právě kvůli neznalosti předlohy, která je údajně velmi košatá a pečlivě napsaná.(16.1.2018)

O poznání lepší osmdesátková amblinovka se vším všudy než horror; což je problém, jelikož to měla být stejnou měrou dobrá amblinovka jakožto i regulérní horror (přitom hudba tuto svébytnou dualitní dynamiku skvěle adresuje), ovšem jde spíše o temnou pohádku pro dospělé než o kombinaci "Gonnies versus Freddy Krueger". Jakkoli může jít o záměr, aby tam byl znatelný případný posun stylizace mezi dětskou a dospěláckou částí. Každopádně to kvůli tomu do značné míry působí jako celovečerní Stranger Things. Což je dost paradoxní s ohledem na že vycházejí právě z To a Stůj při mně. Nebojí se to tnout do problematických pasáží předlohy a přesto se věrně zachycuje pro předlohu stěžejní atmosféra pohledu party (skvěle obsazených!) přehlížených dětí na prahu puberty spojených bojem proti dospělými neviděnému primárnímu zlu. Spíše než na děsu se staví na všudypřítomné znepokojivé atmosféře, kde se za každým druhým rohem může (a nemusí) skrývat zhmotnění vašich nejniternějších strachů či co hůře, nemesis v podobě šikanují mládeže. V tomto ohledu bez výhrad. Problém nastává v momentě, kdy si Pennywise se svou kořistí pohrává; a to je na(ne)štěstí často. Skarsgård je sice naprosto výtečný (jakkoli zvažovaný Mendelsohn by dle mého byl ještě lepší), a speciálně to co dělá s hlasem či jeho "mrtvé" šilhavé oko jsou geniálně znepokojivé detaily, ale krom prologu ho nikdy nevidíme ve scéně, kde by zvolnil a zkusil se někomu ze Smolařů dostat do hlavy jinak než skrze bubáky. Buď po nich jde přepáleně naplno "uááá" geronimo způsobem a nebo není na scéně. Nic mezi tím, žádný plíživý postupně gradovaný strach z neznáma tu není. Veškeré scény zhmotněných nočních můr jsou sice intenzivní a některé i setsakra působivé a památné, ale nejsou ani ždibíček děsivé či dokonce strašidelné, jde prostě o akční atrakce za denního světla. Vše je strašně hrrr, že ve stopáži zůstalo jen a pouze to, co se nějak přímo (do)týká strachů některého ze Smolařů. A nic více. Žádná omáčka kolem, žádná scéna v rámci jejich rodin, nic s dospělými, žádné probdělé noci z prožitých traumat, prostě až na něco málo odkazů na kingversum nada. Je to ohlodané až do morku kosti. Ten morek je sice chutný, ale mírná pachuť promarněné šance na něco více než "pouze" nejlepší kingovinu posledních let po něm zůstane, ne že ne. Chtělo to holt krom té kosti i nějaké to maso na ní.(6.9.2017)

70% Potenciál v kvalitní předloze umlácený zbytečnou snahou strašit na každém rohu za pomoci vyhroceného audiovizuálního terroru. V některých momentech to bylo až příliš úmorné a vysilující. Palec nahoru za to, že se tvůrci nesnaží jet na 80. retro vlně a umí přitlačit i mimo vyjeté koleje (zdaleka nejstrašidelnější postavou je Henry Bowers a Pan Marsh).(26.9.2017)