Původní televizní To z roku 1990 s Timem Currym jsem viděla, a líbila se mi více první část než druhá. Dala jsem tomu průměr. Teď přichází remake, ikonicky 27 let po premiéře televizní inscenace. V první řadě je třeba zmínit že To, není čistokrevný horor jako třeba Insidiours nebo V zajetí démonů. Snímek se velice podobá atmosférou na seriál Stranger Things, který hraje na stejné struny nostalgie, osmdesátkových propriet a síly přátelství. Všichni mladí herci do jednoho, jsou ve svých úlohách velmi přesvědčiví a obzvlášť excelují Finn Wolfhard jako vtipálek Richie (Mike ze Stranger Things) a Sophia Lillis jako nebojácná Beverly. Veškerá pozornost ovšem padá na zlověstného klauna Pennywise, kterého démonický Bill Skarsgård zahrál úplně jinak než Tim Curry, a to je dobře. Uvítala bych více sugestivních dialogových scén s Pennywisem, jako byla hned ta úvodní s Georgiem. Protože takhle více vynikne širší spektrum herectví Skarsgårda, namísto toho, že jen odněkud vybafne nebo se na někoho vyřítí. V druhé polovině filmu, je Pennywise kvůli častým digi boostům trochu přepálený, přestává být strašidelný a to celkem zamrzí. Andy Muschietti se (obzvlášť v druhé polovině) spoléhá na laciné lekačky, namísto toho, aby se strachem pracoval sofistikovaněji. A to je největší problém hororové stránky filmu. Naštěstí je tu druhá- dobrodružná stránka, která je zvládnutá na výbornou a silně připomíná Kingovo jiné zfilmované dílo - Stand by Me. Hudba, kamera, výprava, kostýmy, masky... vše je řemeslně na velmi vysoké úrovni. 85%(17.9.2017)

"Bohužel" se to může spolehnout hlavně na nekonečné charisma party skvěle obsazených dětí, než na invenční, intenzivní děs, třeba z ranku dvou dílů The Conjuring. Výsledek je tak hlavně velkolepou, barevnou coming-of-age empowering pohádkou, která se ani při eRkovém ratingu nechce příliš umazat, a při níž si lze jen domýšlet, co by s pasážemi denního strašení a strukturou vyprávění udělal Cary Fukunaga, nebo jak by vypadal plíživý, pro dospělé neviditelný děs třeba v podání Davida Roberta Mitchella. Také to má smůlu, že to přichází až po Stranger Things, které hrají na podobné struny nostalgie, osmdesátkových propriet a síly přátelství. Pennywise kvůli častým digi boostům trochu přepálený, neosobitý bubák. Finále dojemné. 65%(6.9.2017)

Povedené dětské dobrodružství se sympatickými hrdiny a nenuceným pubertálním humorem. V téhle rovině je To nejednou velmi invenční, co se týče komponování scén, použití hudby či střihu. Bohužel je To také rutinní horor, ve kterém si tvůrci odškrtávají povinné a ne moc nápadité (spíš vypůjčené z nedávných hororových hitovek) strašeníčko, a to u každé postavy zvlášť (!), než si konečně těch sedm ustrašených o svých nočních můrách vzájemně poví. Paradoxně nejefektivnější jsou lekačky, které mi výjimečně nepřišly dělané na sílu. Opravdu ocenit musím skloubení Skarsgårdova herectví se CGI, ty přechody jsou opravdu šikovně vymyšlené i provedené. Na pravidla se tu nehraje (Jaké má Pennywise vlastně schopnosti? Může být na více místech najednou? Proč jsou všechny ostatní vraždy provedené jinak než ta úvodní, která by měla být pro pochopení pravidel klíčová?). Když k tomu navíc připočtu fakt, že se záporák ve svých choutkách drží nepochopitelně zpátky, tak se o hlavní postavy ani moc nebojíte. Ty vedlejší jsou takové lepší karikatury tyranů. Dětští herci jsou výborní, jen občas musí vyslovovat příliš uvědomělé myšlenky. Bill Skarsgård jako Pennywise má rozhodně potenciál, nepřehrává, ale zasloužil by si více prostoru a lepší zacházení.(7.9.2017)

Rozhodně jsem nečekal, že by tak mainstreamově úspěšný horor mohl být výrazně dobrý - ne že by to bylo nemožné, jen to je v dnešní době (na rozdíl od dob minulých) nepravděpodobné. Nečekal jsem ale až takový přeplácaný bordel, který má v sobě asi tolik děsu jako FX seriál, ale bohužel o dost míň charismatu. Hádám, že komu chutná popcorn s příchutí Stranger Things, může být spokojený. Mě to nezajímá nad rámec pár hezkých záběrů.(24.11.2017)

Je fakt, že to starší televizní zpracování bylo knížce přece jen o něco věrnější. Ale doba se holt mění a dneska by pár stříbrných kuliček neplatilo už ani na strašáky z kanálů. Asi i proto původního vlkodlaka s mumií vystřídal podobně hnusnej houmlesák a hlavně klaun, co se z celkem zábavný figurky změnil na klasickýho bubáka. To za mě asi jediná výhrada, protože jinak nová verze Toho je o něco zábavnější, krvavější a (zatim) komplexnější než jeho předchůdce. Uvidíme, jak se tvůrci poperou s obsazením v následujícim sequelu, poněvadž tady se s dětskýma hrdinama trefili naprosto přesně. (90%)(24.9.2017)

• - Aby sa Bill Skarsgård na 100% vžil do svojej role, pre inšpiráciu hltal všetky možné horory. Uviedol, že najväčší vplyv na jeho výkon mali záporné postavy vo filmoch Osvietenie (1980), Mechanický pomaranč (1971), Temný rytier (2008) a Mlčanie jahniat (1991). (busev)

• - Hoci Muschiettimu sa Sophia Lillis na konkurze veľmi pozdávala, svoju rolu skoro nedostala. Producenti tvrdili, že nepôsobí dostatočne dievčensky, keďže mala krátke vlasy a bola pomerne nízka (pri niektorých scénach musela stáť na škatuli od jabĺk). Rolu dostala pod podmienkou, že vo filme bude mať dlhé vlasy. (busev)

• - Vo filme mala byť scéna, kde Pennywise (Bill Skarsgård) požiera dieťa, bola však pre svoj morbídny obsah vystrihnutá. Ďalšia s vyhorením nočného klubu sa zas pre úsporu rozpočtu nedostala ani pred kamery. (Andrej.Kovac)