Je fakt, že to starší televizní zpracování bylo knížce přece jen o něco věrnější. Ale doba se hold mění a dneska by pár stříbrných kuliček neplatilo už ani na strašáky z kanálů. Asi i proto původního vlkodlaka s mumií vystřídal podobně hnusnej houmlesák a hlavně klaun, co se z celkem zábavný figurky změnil na klasickýho bubáka. To za mě asi jediná výhrada, protože jinak nová verze Toho je o něco zábavnější, krvavější a (zatim) komplexnější než jeho předchůdce. Uvidíme, jak se tvůrci poperou s obsazením v následujícim sequelu, poněvadž tady se s dětskýma hrdinama trefili naprosto přesně. (90%)(24.9.2017)

Muschietti nepřekvapil a narval do TOHO plnou prdel lekaček, jenže udělal TO způsobem vlk se nažral a koza zůstala prakticky celá. Ono TO totiž přes tu přemíru pubertálních lekaček, světe div se, vůbec nepůsobí jako sterilní výplach pro týnejdžry, ale jako setsakramentsky dobré a uctivé zpracování jednoho z nejlepších králových románů! Každá z hlavních dětských postav totiž měla svůj příběh i charakter a před jejich představiteli smekám, díky nim jsem měl chvílemi pocit, že se znovu ocitám ve svém potemnělém pokojíčku, kdysi před lety, a otáčím jednu stránku za druhou, i když vím, že už bych měl jít spát, ráno totiž brzy vstávám a už jsou tři hodiny ráno. Nevím, jestli je TO přelomovým hororem, spíš asi ne, ale rozhodně je TO zkrátka a jednoduše vynikající FILM. Pětka a na závěr drobná poznámka pro vy víte koho, pokud se na TO nepodívá i golfista, zůstane tu pro nepřihlášené jako number POMO: Takto nemohla dopadnúť verzia z roku 1990, pretože TO bola TV adaptácia. Čím ťa ale nechcem karhať, ty referenčný kokot.(9.9.2017)

Maniakální cirkusový klaun s neléčeným "mozartovským" syndromem přichází terorizovat omladinu do zapadákova Derry, až z něj bude mít každý Plenyplňajs. Ocitáme se v létě 89, ve sladkém prázdninovém nicnedělání, přesto pro sedmičlennou partu dětí to bude nejděsivější léto v jejich životě. Utkají se s monstrem, které se na scénu vrací každých 27 let a vystačí si s pojmenováním TO. Teď už je jasné, že Stephena Kinga v dětství pígloval nějaký strejček oděný v kostýmu klauna, čímž si vysvětluji původ monstra, trauma veliké, až jím naplnil asi šest stovek stran své komplexní předlohy, která se moc ráda schovává za horor, stejně jako TO za idol dětských narozeninových párty. Šikanovaní loseři mají ale fištrón, tudíž jim nějaký bídák nemůže zkazit letní dovádění, právě naopak. Lepší než dělat v čase volna bordel, tak jim připravil dobrodružně laděné pátrání, kdy se parta vydává po jeho stopách, aby pak poznali sílu přátelství, první beďary a poměřování pér, neb co by to bylo za klučičí partu, kdyby v jejich řadách nebyla růže, která vůbec nepíchá, ovšem na svoji ženskost je náležitě připravena nákupem prvních tamponů. Film jsem mezi zatrženými filmy neměl, odradila mě první verze z roku 1990 a také režisérův předchozí počin Máma. Tohle jsem si ale nechal líbit. Je to naprosto nesrovnatelné se stařičkou verzí, nesrovnával bych to ani s literární předlohou, kniha a film jsou úplně odlišné světy. Andy Muschietti ukázal, že je kompetentním tvůrcem, který umí dát filmu to, co si žádá, tedy řemeslný um, kvalitní herecké výkony a zajímavý ráz vyprávění. Nejslabším úsekem je prostředek, kdy se nakupilo až moc iracionálních veličin. Moc nemusím sledovat to, co se de facto neděje, ta inkriminovaná pasáž je skrz naskrz protkána halucinogenními výjevy, což film vrhlo do méně zábavných vod, jenže to byl jen předěl k závěrečné třičtvrtěhodinové jízdě, která už pěkně využívá přidělený rating R. Až TO skončilo, hned bych si dal kapitolu II., která bude zasazena do současnosti. Lehce ji ve filmu naťukne Beverly, která přítomným sdělí, že měla vizi, v níž své kamarády viděla ve věku čtyřicátníků. Herečka Sophia Lillis, která ji ztvárnila, bude možná pokračování citelně scházet. Mládežníci hráli sveřepě, ještě lepší byli mladí násilníci, kteří je systematicky šikanovali, výprava, včetně detailu, co se právě hraje v kině, zdatně evokovala popisovanou éru. Jen nutno čestně prohlásit, že jsem se ani jednou nelekl, nic ve mně nevyvolalo pud sebezáchovy. Snad to bylo nečekaně nízkým výskytem klauna, kterému ve dvou třetinách jeho psychiatr naordinoval klídek, čímž reálně hrozilo, že už jej nebudu postrádat, nicméně na finále samozřejmě nemohl chybět. Z rukou mu na okamžik vylezly pavoučí nožičky, což je signál, že se zřejmě napříště shledáme s jeho transformací, která ve verzi z devadesátek nechyběla. Bill Skarsgard byl opravdu znepokojivý. Hezký, přítulný, jen se moc nehodil do rodiny s dětmi. Tak máme za sebou úspěšně kapitolu I., klaun byl pilný student, úspěšně složil maturitu z hrůzy, teď ho čeká "vejška". Co asi nabídne tam. Bod dolů, že ho bylo málo, druhý bod za slabší prostřední část. Ti diváci, kteří mají hrůzu z "polívkovského" klaunského nosu, by měli být ve střehu. 8/10(24.9.2017)

Takto mala dopadnúť verzia z roku 1990. Dodnes by sme na ňu spomínali ako na jednu z referenčných Kingoviek. A dnešná verzia mala stáť na sofistikovanejšom, wanovskom strašení. Čím ju ale nechcem karhať. Film je zrežírovaný úmyselne "osemdesiatkovo", ctí predlohu i svoje postavy, vďaka kvalitnej práci s nimi ani pri 130 min stopáži ani chvíľu nenudí, v parádnom širokouhlom prevedení nemá jedinú remeselnú vadu, a poteší osviežujúcim záverom, aké sa už dnes v žánri nenosia. A hlavne hneď v úvode brutálne poruší pravidlo, ktoré som nedávno spomínal v komentári k druhej Annabelle - že deťom sa v mainstreamovom hollywoodskom horore nemôže nič stať. Ale k tomu strašeniu, ktoré je preň dosť zásadné - nebál som sa, a ani raz nezlakol. Akurát som s mladými vo finále cítil enormnú teamovú nasranosť a tomu uslintanému šmejdovi som chcel dať strašne do držky.(7.9.2017)

Líbilo se mi snad vše - od skvěle vybraných a také hrajících dětských herců přes naprosto šíleného Pennywise, ze kterého opravdu šla nevýslovná hrůza (Tim Curry promine, ale jeho variace na Freddyho Kruegera to tady zkrátka prohrává), po scénář, jenž sice oproti předloze leccos změnil, ale změnil to mazaně a je jí stále věrný. Podobným způsobem si zatím se Stephenem Kingem poradil snad jen Stanley Kubrick. To je mnohem více než náplast za Temnou věž, To je prostě skvělý staromódní horor a já se nemůžu dočkat jeho druhé kapitoly.(13.9.2017)

• - Ve scéně, kdy se Richie (Finn Wolfhard) v domě oddělí od ostatních a ocitne se v místnosti plné loutek klaunů, je možné si povšimnout jedné loutky, která je dělaná podle Pennywise, kterého ztvárnil Tim Curry. (Hlavonozec)

• - V knize se otec Mikea jmenuje Will. Ve filmu ale jeho postavu pojmenovali Leroy. (FAITH.BABE)

• - Posledními kandidáty na roli klauna Pennywise poté, co od projektu odstoupil Will Poulter, byli Hugo Weaving a Bill Skarsgard. Roli nakonec získal Skarsgard a to údajně díky schopnosti ztvárnit nejen děsivého Pennywise, ale také více zábavného a dětinského Pennywise. Weaving údajně dokázal ztvárnit pouze jeho děsivou stránku. (RUSSELL)