Jen pro pořádek - knihu jsem četl třikrát a televizák z devadesátého roku nostalgicky uctívám už od puberty, kdy to byla láska na první pohled, a hodně mě ovlivnil v mé pozdější tvorbě. Takže nová adaptace pro mě byla suverénně nejočekávanějším filmem roku. A rozhodně se povedla, protože zachovává ducha a nejzásadnější body předlohy a zároveň nepostupuje otrocky, řadu věcí si přizpůsobuje a tak zvládá (vesměs příjemně) překvapovat. O jednotlivých změnách nebo o tom, co z košaté knihy chybí, by se dalo sáhodlouze diskutovat, takže jen pár postřehů. Hodně příjemné překvapení je Ritchie, který narozdíl od knihy není okázale otravný, ale naopak tak vtipný, že bych si dal i jeho spin-off. Stejně tak bych uvítal víc sugestivních dialogových scén s Pennywisem, namísto toho, že jen odněkud vykukuje nebo se na někoho vyřítí. Mike je v první polovině dost zazděný a ke Klubu se přidá na můj vkus dost pozdě... Linie Beverly a jejího otce na mě působila hodně drsně, což myslím jako pochvalu. Henryho a jeho otce vzali hodně hopem - v jedné scéně střílí Bowers starší svému synovi pod nohy a v druhé už syn... víte co. A potěšilo mě aspoň nakousnutí meziher z knihy, líčících Pennywisem způsobené tragédie v historii města. Kolem a kolem, hororové scény jsou slušně intenzivní, dětští herci dobře typově obsazení a přesvědčiví a vůbec by mi nevadilo, kdyby to mělo o hodinu (dvě, tři...) víc a u postav se šlo ještě víc do hloubky.(10.9.2017)

Dětská dobrodružství s nádechem osmdesátých let započal před pár lety Super 8, ale na plno to rozjel až seriál Stranger Things v roce 2016. Rok pak trvalo, než to po komerční stránce vzorově využili i u filmu To. Ten toho využil opravdu se vší parádou, protože, co jsem četl, tak se z něj stane asi komerčně nejúspěšnější americký horor vůbec. A přitom bych osobně ani neřekl, že se jedná o horor. Dobře, začátek je trošku drsňačina, ale zbytek je úplně klasický dětský letní dobrodružství, kde si s castingem poradili úplně dokonale do posledního detailu. Popravdě mi ta parta až moc připomínala partu v Stranger Things. Jedna holka s klučičím střihem, jeden intoš, jeden ukecanej, jeden černej a tak dále. Na druhou stranu mi ale vůbec nevadí, že tvůrci tuto fungující myšlenku využili a představili právě v To. Naopak. Trošku mi ale po pravdě vadilo, že řada lekaček tu byla až moc umělých a na oko. Po shlédnutí jsem ale usoudil, že jsem vlastně nekoukal na horor, jako spíš na dětské dobrodružství a jako takové jsem si to užil opravdu perfektně.(20.9.2017)

70% Potenciál v kvalitní předloze umlácený zbytečnou snahou strašit na každém rohu za pomoci vyhroceného audiovizuálního terroru. V některých momentech to bylo až příliš úmorné a vysilující. Palec nahoru za to, že se tvůrci nesnaží jet na 80. retro vlně a umí přitlačit i mimo vyjeté koleje (zdaleka nejstrašidelnější postavou je Henry Bowers a Pan Marsh).(26.9.2017)

7/10 - protože TO tam úplně nebylo. Proslulá úvodní sekvence lahůdková, dětské obsazení OK, Derry vizuálně ztvárněno skvěle, mytologie lákavě nakousnuta, Pennywise příkladně maniakální. Neuvěřitelně živé a detailní vykreslení historie Derry, jak ho ve svém mistrovském vypravěčství zvládl King, bohužel do jednoho (ani dvou) filmu nacpat nejde, což by až tak moc nevadilo (víme přece, že film a kniha jsou diametrálně odlišná média) - větší vadu na kráse tvoří zjednodušování samotného boje se strachem a nalézání víry ve vlastní sílu v rámci jedné party outsiderů. Nechápejte to špatně, děcka super hrajou a podstatné řečeno je, ale třeba finální souboj není nic víc, než tou neblaze proslulou záležitostí na téma "dobré řemeslo". CGI na úkor mytologie, odbyté de facto větou "nebojím se tě, zalez!" Bubáci a jejich metamorfózní kejkle jsou jinak povedení, hezky reflektují dětsky přehnané představy o příšerách. V souhrnu jsem spokojen, s finálním zhodnocením nicméně počkám až na další film(y) - tvůrci tvrdí, že odpovědi na otázky přijdou až tam. Jen se bojim, že bude třeba více prostoru, kór pokud se slibují mnohé flashbacky...(29.9.2017)

Nečekala bych, že to vůbec řeknu, ale... zasáhlo mě TO. A to jakože hodně. Jít na to do kina, to byl fakt blbej nápad:D Člověk přijde do GA Cinema ve Zlíně a přemýšlí, jestli náhodou není rok 1997 a oni nepromítají Titanic. Davy lidí, řady lidí, všichni na To. Film začal zhruba o 15 minut později, protože se muselo čekat na všechny ty, co se teprve krátce před osmou postavili do řady na občerstvení. Takže se to tam s tím popcornem trousilo nějaký ten čas. Již úvodní scéna s lodičkou a first introducing of Pennywise mi přivodila silné mrazení a jako bych někde hodně vzadu cítila i slzy. Casting "Losers" je dokonalý. Herecky vévodí zejména Jaeden Lieberher coby Bill Denbrough, Jack Dylan Grazer coby Eddie Kaspbrak a Sophia Lillis je úžasná a nádherná jako Beverly Marsh. A Nicholas Hamilton jako Henry Bowers je perfektní záporák. Typově na něho dokonale sedí. Až je sakra škoda, pokud se tato úžasná dětská herecká sestava objevila jen v této první části. Vizuálně ohromující. Lekačky, které na mě v traileru působily jako tradiční, tuctové jump scares nabyly v kině na maximální intenzitě a v celé scéně vyzněly neskutečně děsivě a působivě. Scéna s projektorem, bezhlavý chodec, dáma s flétnou, nebo děsivý dům na Neibolt Street. Závěrečné zúčtování v kanálech velmi silné. Emocionálně mě to dostalo. Georgie v pláštěnce, s urvanou rukou a zcela zlomený Bill, finální rozloučení.😢 Jo, měla jsem slzy v očích. A nejenom v této scéně... Spousta momentů mě jakoby bolela. Znovu se mi vybavily pasáže z knihy a tak nějak to do sebe celé dokonale zapadlo. Není to jen souboj s démonickou entitou, jsou to především i charaktery Smolařů a jejich rodinné zázemí, co dělají z To silné dílo. And IT hurts. Oproti verzi z roku 1990, Muschiettiho To je více osudové, zásadní, dospělejší a more evil. Bill Skarsgard je skvělý a jeho Pennywise je více démoničtější, zlověstný a zákeřný, i co se týče vizuálu. Oproti němu působí kreace Tima Curryho jako neškodné cirkusové pobavení. Still like him more, though:) Dokáže více ublížit, a nejen fyzicky. Více prostoru tu dostane zvrácený Beverlyin fotřík, objeví se hrůzný a odpudivý Eddieho malomocný (jak se na plátně objevila ta ruka u domu na Neibolt Street, hned jsem věděla, že je to ten hnusák:) či "oni se tu vznášejí." V několika scénách, při nichž mě zrovna zabolelo u srdéčka, se lidé smáli a to ani nemluvím o tom bordelu z popcornu, co zůstal po promítání. Zase se ale po skončení filmu ozval aplaus, to mě překvapilo. Pak mě napadlo, že jsem si před začátkem promítání měla stoupnout a na téměř vyprodané kino zakřičet: "Kdo z vás zná Stephena Kinga, kdo z Vás vůbec četl knihu a kdo z vás viděl TV film z roku 1990?" Nebo to vlastně asi raději ani nechci vědět:) Ale chápu, teenageři možná šli prostě do kina na "nějaký" horor, pak tomu odpovídalo i chování spousty z nich. Nakonec to dopadlo docela dobře a já nemusela opouštět kino s očima v slzách:) Brečet po hororu, chápete to?:D Byla jsem natolik konsternována, "out of reality", rovnala si v hlavě své dojmy a emoce. Z To jsem měla dojem jakoby proběhlo něco osudového, všechno se to propojilo dohromady, ta atmosféra byla nepopsatelná. Následující den bylo zataženo, pošmourno a pak začalo vydatně pršet. Vyhlížela jsem z okna, jestli se někde neobjeví chlapec ve žluté pláštěnce s lodičkou...(23.9.2017)

• - Pennywise (Bill Skarsgård) ve filmu mění barvu očí podle nálady (modré - klidný, oranžové - normální, červeno-oranžové - hladový, zelené - vystrašený). (Polák)

• - Představitel Billa z filmu To z roku 1990, Jonathan Brandis, má výrazně podobné rysy jako představitelka Beverly z roku 2017 Sophia Lillis. (baronGrga)

• - V momentě, kdy Beverly (Sophia Lillis) vylézá z vany, tak pokládá pohled obrázkem dolů, ale krev, která stříká z umyvadla, postříká pohled na obrázek a ne na písmo. (Mytopyr)