Sběratel kostí

The Bone Collector

Zberateľ kostí

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1999, 114 min

"Volá ti policie !!" - "Nemám čas !!" - "Prý je to důležité.." - "Řekni jim, že jsem si šel zaběhat.." ;) Naprosto nevypočitatelný režisér, Australan, Phillip Noyce dle mého, a především dle předlohy Jeffreyho Deavera, stvořil výborný thriller, zdejším znaleckým výkřikům navzdory, s parádním hereckým obsazením, nádherná Angelina Jolie i Denzel Washington, který to měl o poznání těžší, ční nad všemi ostatními, byť třeba Ed O´Neill, tentokrát bez závazků, kterého bych si v podobné roli moc rád užil znovu, aspoň ještě jednou naposled, opravdu příjemně překvapil.. Největší slabinu snímku lze hledat v tom finálním rozuzlení a lá deus ex machina, které by mohlo naznačovat nějaké hádky ve střižně..;) Navíc ani Leland Orser jako Richard Thompson, který si mimochodem zahrál i v té vzpomínané Sedmičce, nesahá Kevinu Spaceymu ani po kotníky..;) Nicméně, nemyslím si však, že by bylo skutečně nezbytné snímek s Fincherovým naprosto bezchybným Seven srovnávat, protože v podobném duelu by těžko uspěl i kterýkoliv jiný žánrově podobný kousek.. [ Dabing 4/10 ](7.7.2013)

Výborná, velmi civilní Angelina Jolie jako obyčejná policistka, skvělý Denzel Washington, který ve své roli může hrát pouze hlavou a levým ukazováčkem, plíživé napětí pomalu se proměňující v hrůzu, co bude dál, kdo další?.. Při závěrečném souboji zapomenete dýchat - naštěstí ale netrvá dlouho, takže vás snad nebudou muset oživovat... Výtečná je i hudba, která slouží, neexhibuje, ale občas přesto přitáhne pozornost; na začátku závěrečných titulků pak nádherný duet Petera Gabriela s Kate Bush "Don´t give up". Ten film jsem viděla už třikrát a můj názor na něj se nemění. Těším a děsím se na někdy přístě..(1.2.2011)

• Anderton

Toto ma nebavilo, ani keď som bol na tom v roku pána 1999 v kine. V tomto období 90tych rokov natočili amíci niekoľko skvostných "suspense" trilerov, kde sa im podarilo prepašovať množstvo filozofických otázok, v Bone Collector po niečom podobnom nie je ani stopy. Vrah vraždí, policajtka je sexi, vyšetrovateľ je ochrnutý, zato má hypersympatický výzor Denzela Washingtona a to predsa musí väčšine úplne stačiť. Mne bohužiaľ nie a tuctové finále ma v tom iba utvrdilo.(25.6.2012)

not bad. pokud pomineme nekolik scenaristovych mozkovych kratasu (ktere by mozna svou intenzitou zabily laboratorni krysu, ale my je radeji prejdeme decentnim mlcenim) a nechtene usmevnych okamziku, vyjde nam prekvapive napinavy thriller s tradicne vybornym denzelem a otresnym koncem - vrah je v zaveru skutecne uderny jako dlouholety kurak opia a blbejsi motiv jste nevymysleli ani pri omlouvani pozdni dochazky na zakladce. takhle to snad joe dever nenapsal...(7.2.2006)

Sběratel kostí se může označit buď jako kvalitní nebo jako naprosto otřesná kriminálka, záleží jen na tom, jaký divák příběh právě sleduje. Někoho může vytáčet, že film nedává absolutně žádnou možnost, jak uhodnout kdo je vrah, stopy a chování postav k němu totiž rozhodně nevedou, a tak se po čase podezřelými stanou jen postavy s jistou nesympatičností v chování, samozřejmě milně, ale tady se musím pozastavit a pochválit režiséra za vcelku slušný krok v samotném závěru nebudu se zde o něm nijak rozepisovat, neboť nechci spoilerovat. Jiný divák se zase zaměří na dramatičnost příběhu a bude se sjednocovat s hlavní hrdinkou a netrpělivě očekávat, s jakou nechutností šílený vrah vyrukuje, samozřejmě tento divák nebude film brát z toho detektivního hlediska, ale spíše jako obyčejný thriller, ve kterém se Amelia Donaghyová nechává "nutit" ochrnutým detektivem do věcí, které by jinak neudělala. Ovšem i tato rovina má chyby, aby se totiž stala nadprůměrnou, musela by obsahovat mnohem větší sondy do duší postav, což se ovšem nekoná, proto je sjednocení variantou, do které není nijak snadné se pustit. Z celkového hlediska snímek překvapuje zejména poněkud sterilním hereckým výkonem Denzela Washingtona, Angelina Jolie nijak nevystupuje ze svého standardu, nehraje velice slušně, ale na druhou stranu ani nijak špatně. O ostatních postavách - snad kromě perfektní ošetřovatelky - se snad ani nemá cenu zmiňovat, neboť jim v podstatě není věnován žádný větší prostor...(30.1.2006)

• - Spoiler: Identitu vraha je možné vidět ve zpravodajství. (PußyMagnet)

• - Angelina Jolie přiznala, že do filmu natáčela i nahé scény, ale režisér je nakonec nezakomponoval, protože údajně odtahují od příběhu. (PußyMagnet)

• - Spoiler: Aby zmátl publikum a zvýšil napětí, Michael Rooker hrál v několika scénách maskovaného vraha. (PußyMagnet)