Sběratel kostí

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 1999, 114 min

Takhle nějak si představuju famózní krimi-thriller. Noyce brilantně zakomponoval spoustu atributů potřebných k mému vychutnání. Neskutečně temná mysteriózní atmosféra, hudba s nádechem zlověstnosti a beznaděje a skvostný noční New York. Celý film zdobí i špetka hlubokých scén (pozorování sokola během záchvatu, prohlížení Lincova postiženého těla, hlazení po ruce apod.). Angelina Jolie umí hrát, když se jí chce a tady se jí chtělo hodně. Nevšední, inteligentní tajemné krimi, které má něco do sebe. 80%(14.11.2011)

• gudaulin

V případě Sběratele kostí bylo mé zklamání přímo úměrné očekávání, které ve mně vzbuzovalo herecké obsazení a předloha. Zcela objektivně by se hodily spíš 2 hvězdičky, ale film mi v kině opravdu nesedl. Nebyl dost špatný na to, aby se dal považovat za parodii, ale nebyl ani dostatečně dobrý, aby zaujal a uspokojil. Můj oblíbený Denzel Washington podal hodně matný výkon, jeden z nejslabších ve své kariéře, a scénář byl jen slaboučkým odvarem literární předlohy. Snímek mi vzdáleně připomínal parodii na novodobého Sherlocka Holmese. Kdybych ho viděl podruhé, snad bych šel s hodnocením mírně nahoru, ale takhle celkové hodnocení zůstává na úrovni 25 %. Název vzbuzuje asociaci se Sběratelem polibků, ale nemůžu si pomoct, ten hraje úplně jinou ligu.(22.6.2007)

"Volá ti policie !!" - "Nemám čas !!" - "Prý je to důležité.." - "Řekni jim, že jsem si šel zaběhat.." ;) Naprosto nevypočitatelný režisér, Australan, Phillip Noyce dle mého, a především dle předlohy Jeffreyho Deavera, stvořil výborný thriller, zdejším znaleckým výkřikům navzdory, s parádním hereckým obsazením, nádherná Angelina Jolie i Denzel Washington, který to měl o poznání těžší, ční nad všemi ostatními, byť třeba Ed O´Neill, tentokrát bez závazků, kterého bych si v podobné roli moc rád užil znovu, aspoň ještě jednou naposled, opravdu příjemně překvapil.. Největší slabinu snímku lze hledat v tom finálním rozuzlení a lá deus ex machina, které by mohlo naznačovat nějaké hádky ve střižně..;) Navíc ani Leland Orser jako Richard Thompson, který si mimochodem zahrál i v té vzpomínané Sedmičce, nesahá Kevinu Spaceymu ani po kotníky..;) Nicméně, nemyslím si však, že by bylo skutečně nezbytné snímek s Fincherovým naprosto bezchybným Seven srovnávat, protože v podobném duelu by těžko uspěl i kterýkoliv jiný žánrově podobný kousek.. [ Dabing 4/10 ](7.7.2013)

Nechutně rasistický film, kde ty dobré, kladné, inteligentní a humorem obdařené postavy hrají černoši a hispánci, a záporáky, hlupáky a neschopná ucha hrají běloši. Bělošské nevycválané policejní ucho vzhlíží k černošské legendě metodologie policejních výzkumů (jednu (z mnoha) černochových knih četl běloch dokonce dvanáctkrát!). Nahnědlá mladá policajtka s velkým talentem je od počátku do konce hlavní a úspěšnou hnací silou vyšetřování, oproti neschopnému bělošskému nadřízenému, který ji neustále ponižuje, protože na víc nemá - jako polda je totálně nemožný. A jak na začátku zjistíme, vrah má modré oči - černoch to tedy asi nebude, spíš tedy... běloch! Když se k tomu přidá nákyp amerického patosu, kterým je celý film průběžně prokydán, je za všechno tohle nutno hvězdu ubrat. Koncepce vražd byla sice zajímavá, celkem mysteriózní, ani z rozuzlení jsem nebyl zklamaný, párkrát jsem se fakt i bál, ale místy se to táhlo, třeba při tom emocionálním rozboru Angelininy nevole uřezat zápěstí. Ale budiž, u krys se už zprofesionalizovala. Pohledy na NY z výšky jsem si taky užíval, byť to byla jen doplňková ilustrativní část filmu. Celkově dobrý thriller, bohužel nejvíc pokažený tím, co jsem zmínil v první části komentáře.(19.11.2015)

Toto je thriller, ktory som si cele roky plietol s inym thrillerom ZBERATEL BOZKOV (1997) s Morganom Freemanom, ale tym, ze som si teraz pozrel Zberatela kosti, si tieto dva filmy uz snad pliest nebudem. Ako aj uzivatelka Madison, aj ja mam rad tieto kriminalne thrillery podobne filmom MLCANIE JAHNIAT (1991) alebo SEDEM (1995), len mnohe dalsie thrillery sa uz tymto klenotom nedokazu vyrovnat. Atmosfera temneho New Yorku s neznamym vrahom, ktory unasal ludi a viditelne si s Denzelom a s Angelinou zahraval, kedze zamerne tam nechaval stopy alebo dokazne materialy - ludske kosti bola celkom napinava a kedykolvek mohol ten vrah Angelinu bez problemov zabit. Zaver bol aspon pre mna prekvapivy, pretoze som pocital s tym, ze to bude uplne iny vrah. ________ Denzel Washington - (Lincoln Rhyme) +++ Angelina Jolie - (Amelia Donaghy) +++ Queen Latifah - (Thelma) +++ Michael Rooker - (Kapitán Howard Cheney) +++ Michael McGlone - (Detectív Kenny Solomon) +++ Luis Guzmán - (Eddie Ortiz) +++ Leland Orser - (Richard Thompson) +++ Ed O'Neill - (Detectív Paulie Sellitto) +++(29.1.2012)

• - Paulie Sellitto (Ed O'Neill) nosí hodinky značky TAG Heuer Kirium Quartz a Richard Thompson (Leland Orser) nosí Casio DB-34. (dyfur)

• - Když Amélie skočila do vody zachránit starce a dívku, skákala Angelina ve skutečnosti do vyhřívaného bazénu, obsahující barvivo, aby voda vypadala jako mořská. (PußyMagnet)

• - Režisér filmu Phillip Noyce je muž, který si prohlíží knihy v knihkupectví, když Angelina Jolie vstoupí. (PußyMagnet)