Sběratel kostí

• Irsko

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 1999, 114 min

Samozrejme, ze to je slabej klon Sedm, ale porad to je na velice vysoke urovni. Nejvetsi problem filmu je podle me Denzel Washington. Ac to zahral dost dobre, a ten napad s genialnim flojdem co se nemuze hejbat a radi mladsi "kolegyni" je slusnej, tak to diky tomu ztraci dost napeti. Kdyz Angelina patra (btw hraje taky dobre) nekde na miste cinu, tak to je slusne napinavy jenze pak je strih na Washingtona jak ji rika co dal a vsechno napeti je v hajzlu. A navic zaverecna pointa je strasna ubohost. To uz bych si jako vraha dokazal predstavit Queen Latifah nez toho dementa. Ale ty vrazdy byli celkem slusne vychytany a navic potesi, ze se jim je nepodarilo zachranit, az na jednu. Slabsi 4*.(10.7.2005)

Film je natočený podle knižní předlohy Jefferyho Deavera. Zatímco kniha se dočkala docela velkých ovací po celém světě, tak filmové zpracování dostalo několik ran do zad od filmových kritiků i samotných diváků. Režisér si s tím mohl vyhrát víc. Vždyť už jen ta možnost, že krysy rozežerou člověka, nebo pára totálně spálí nebohou ženu stojí za uváženou. Jenže buďto mu chyběla fantazie, prostředky, nebo talent. Podle mě asi první dvě možnosti budou správně. Zatímco knížka mě zcela vtáhla do děje a nemohl přestat číst, tak u filmu jsem se dost často nudil. Hudební doprovod byl docela neprůbojný a ani jsem ho nevnímal. Jakoby tam ani nebyl. Pokud vám můžu doporučit, tak si raději přečtěte knížku. Ta je mnohem lepší. Na Sběratele kostí se určitě podívat dá, ale je to jen obyčejný film, který zapadá do trošku lepšího průměru.(27.11.2009)

Podle mě podhodnocený film. Snad proto, že vznikl v dekádě vynikajícíh thrillerů jako je např. Sedm či Mlčení jehňátek. S postupem času však vyplývá na povrch jeho ojedinělá atmosféra a originální, velice zapamatovatelný děj podpořený zajímavým složením herců, který v tomto případě hraje do karet filmu. Správně to napsal uživatel DHDV, cituji: "v roce 1999 se ještě nevědělo jaká bída nastane v roce 2010 na filmy". V současné "tvorbě" kriminálních thrillerů tento film naprosto nekompromisně "vyčuhuje", a proto po jeho včerejším, opětovném zhlédnutí na TV NOVA zvedám jeho hodnocení z původních 4* na plný počet.(27.1.2011)

Ach jo, další převedení knihy do filmu, které nemá šanci dosáhnout kvalit svojí předlohy.....Bohužel vám nemůžu říct, kdo byl vrahem v knize, jen můžu říct, že zápletka románu Jefferyho Deavera byla tak nějak "logičtější" - vrah chtěl motivovat hlavního hrdinu, který ve svém stavu ztratil veškerou chuť a sílu do života. I výkon mladé Angeliny stojí za vidění - alespoň herecky. Ode mě 60%.(17.3.2003)

Hodně dobrý krimi thriller, o kterým nechápu, proč se zvedla tak silná vlna kritiky. Je to sice trošku useknuý, jako by tvůrcům došly peníze, ale jinak jsem na tom nenašel nic špatnýho. Denzel je jako vždycky skvělej a i ostatní herci mu dobře sekundují. Jen ten konec, ten mi tu i tu jednu hvězdičku ubral. Kdyby ten konec nebyl tak náhlej, nelogickej a přímo do nebe volající deus ex machina, tak by to byl mnohem lepší film. Vrah klidně mohl zůstat stejnej, se stejnou pohnutkou a vším ostatním, ale proč tam tak blbě napochodoval? Lépe řečeno, proč tam nebylo ještě tak půl hodiny filmu, kde by ho k tomuto kroku skutečně dohnali tím, jak by mu šlapali na paty? Proč ho postupně neodhalovali hlavní hrdinové? To je hlavní problém filmu. Vraha by neodhalil ani Hercule Poirot, protože nikdo neměl dostatečné informace k jeho dopadení. Žídné postupné utahování smyčky ani nervydrásající nahánění vrahouna tu nenastává. Jako kdyby tu chyběla půlhodina filmu, kterou vystřihli nebo nenatočili pro nedostatek financí. Škoda. Mohl to být další stejně výborný film jako Sedm.(31.1.2006)