Sběratel kostí

The Bone Collector

Zberateľ kostí

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1999, 114 min

Hodně dobrý krimi thriller, o kterým nechápu, proč se zvedla tak silná vlna kritiky. Je to sice trošku useknuý, jako by tvůrcům došly peníze, ale jinak jsem na tom nenašel nic špatnýho. Denzel je jako vždycky skvělej a i ostatní herci mu dobře sekundují. Jen ten konec, ten mi tu i tu jednu hvězdičku ubral. Kdyby ten konec nebyl tak náhlej, nelogickej a přímo do nebe volající deus ex machina, tak by to byl mnohem lepší film. Vrah klidně mohl zůstat stejnej, se stejnou pohnutkou a vším ostatním, ale proč tam tak blbě napochodoval? Lépe řečeno, proč tam nebylo ještě tak půl hodiny filmu, kde by ho k tomuto kroku skutečně dohnali tím, jak by mu šlapali na paty? Proč ho postupně neodhalovali hlavní hrdinové? To je hlavní problém filmu. Vraha by neodhalil ani Hercule Poirot, protože nikdo neměl dostatečné informace k jeho dopadení. Žídné postupné utahování smyčky ani nervydrásající nahánění vrahouna tu nenastává. Jako kdyby tu chyběla půlhodina filmu, kterou vystřihli nebo nenatočili pro nedostatek financí. Škoda. Mohl to být další stejně výborný film jako Sedm.(31.1.2006)

Po druhém zhédnutí dávám hvězdičku navíc..."Sběratel kostí" mi tentokrát sednul mnohem lépe - dříve jsem si mnoha věcí nevšimnul. Scénář se knihy nedrží přesně (obzvlášť co se týká samotného závěru) a je to jen dobře!! Phillip Noyce za vydatné pomoci kameramana Deana Semlera vytvořil skutečně napínavou atmosféru a scény, kdy se Amelia jen za světla baterky pohybuje na místě činu mě přímo zamáčkly do gauče...Tím se oklikou dostávám k hereckým výkonům - Denzel Washington je bez debat výborný, vtisknul své postavě přesně tu správnou dávku arogance a tvrdohlavosti, která byla potřeba, aby vytvořil skutečného člověka a ne jen charakter šustící papírem. Angelina Jolie (v podstatě na začátku své hvězdné kariéry) dokazuje, že je nejen neuvěřitelně krásná, ale stvrzuje mnohými opomíjený fakt - že je skvělá herečka! Stačí jeden pohled a hned víte, co se v Amelii děje...Ani další postavy za ústředním duem moc nezaostávají, mají jen zákonitě méně prostoru - obzvlášť se mi líbila ošetřovatelka Thelma v podání Queen Latifah...Sečteno a podtrženo - od začátku do samotného konce (který mi dokonce vehnal slzy do očí) "Sběratel kostí" svému žánru ostudu v žádném případě nedělá, právě naopak.(7.7.2005)

Nijak zvláštní detektivní příběh, ketrý má v sobě pár dobrých momentů. Na železniční trati je nalezeno tělo muže. Rozběhne se pátrání v čele s ochrnutým Denzelem Washingtonem a obyčejnou pochůskářkou Angelinou Jolie, která je ale velmi bystrá a má pochopení pro detaily, které jsou velmi důležitou součástí vyšetřování. Je to tak trochu na způsob Se7en, ale mnohem a mnohem slabší. Chybělo mi tam takové to šírší rozvedení jednotlivých pasáží. Tvůrci ale místo toho udělali Z Denzela chlápka, který vše vyřeší během pár minut a pak pošle zásahovku na určité místo. Ne že by to bylo úplně špatně, prece jenom to mělo spád, ale právě v takových to jednotlivostech vyzařoval zmíněný Se7en, a kde teď tento film najdeme? Nicméně to za skouknutí rozhodně stojí a místami jsou scény, při kterých jsem byl napjatý. Navíc herci byli příjemní a hlavně Angilina byla dost odvážná. Takový lepší 3 hvězdičky.(12.9.2010)

Nechutně rasistický film, kde ty dobré, kladné, inteligentní a humorem obdařené postavy hrají černoši a hispánci, a záporáky, hlupáky a neschopná ucha hrají běloši. Bělošské nevycválané policejní ucho vzhlíží k černošské legendě metodologie policejních výzkumů (jednu (z mnoha) černochových knih četl běloch dokonce dvanáctkrát!). Nahnědlá mladá policajtka s velkým talentem je od počátku do konce hlavní a úspěšnou hnací silou vyšetřování, oproti neschopnému bělošskému nadřízenému, který ji neustále ponižuje, protože na víc nemá - jako polda je totálně nemožný. A jak na začátku zjistíme, vrah má modré oči - černoch to tedy asi nebude, spíš tedy... běloch! Když se k tomu přidá nákyp amerického patosu, kterým je celý film průběžně prokydán, je za všechno tohle nutno hvězdu ubrat. Koncepce vražd byla sice zajímavá, celkem mysteriózní, ani z rozuzlení jsem nebyl zklamaný, párkrát jsem se fakt i bál, ale místy se to táhlo, třeba při tom emocionálním rozboru Angelininy nevole uřezat zápěstí. Ale budiž, u krys se už zprofesionalizovala. Pohledy na NY z výšky jsem si taky užíval, byť to byla jen doplňková ilustrativní část filmu. Celkově dobrý thriller, bohužel nejvíc pokažený tím, co jsem zmínil v první části komentáře.(19.11.2015)

• Hejtmy

Slaboučkej film. Vztahy a motivace v okolí hlavního postižence nejsou nijak vysvětlený, to proč si najal na hledání důkazů zrovna Angelinu už vůbec ne. Přijít na místo činu, říct, že tam vidím velký hovno, a pak s brekem odejít bych uměl taky... Samotná krimi zápletka nestojí taky za nic, tuctovej masovej vrah, nic novýho. Herecky od Angeliny jako vždy nula, Denzel Washington se celou dobu tvářil, jako kdyby měl zrovna nějaký střevní problémy, na pohled nic příjemnýho. Přitom to mohla být docela zábava, kdyby to nebylo natočený tak konzervativně a neoriginálně. 40 %(16.8.2012)

• - Když Amélie skočila do vody zachránit starce a dívku, skákala Angelina ve skutečnosti do vyhřívaného bazénu, obsahující barvivo, aby voda vypadala jako mořská. (PußyMagnet)

• - Christopher Crowe pracoval na přepisování scénáře. (PußyMagnet)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku. (reich)