Kingsman: Tajná služba

• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Ukrutně šílená zábava, v mých očích ještě o stupínek lepší než Kick-Ass, a to hlavně díky sympatickému hlavnímu hrdinovi a vlastně díky tomu, že sympatický je tady úplně každý včetně těch zlých. Kingsman je film, jehož tvůrcům (i postavám) se stýskalo po vtipných špionážních bijácích, a tak si prostě řekli, že natočí další takový. Inspirovali se původními bondovkami, filmy s agentem Flintem, snad i seriálovou Mission: Impossible a vzniklo tohle. Dvě hodiny vtipného krvavého blbnutí, kde všichni agenti nosí brýle, jaké kdysi proslavil Michael Caine, kde je Colin Firth za neskutečného drsňáka, ačkoliv byste to do něj nikdy neřekli, kde všechno dává smysl, jakkoliv praštěné to je, a kde diváka neustále něco překvapuje. Matthew Vaughn byl očividně ve svém živlu, když Kingsmana vymýšlel a točil, a je vidět, že na rozdíl od X-Men: První třída neměl ani trochu svázané ruce, a tak mohl řádit jako utržený ze řetězu. Senzace, senzace. Natočil jeden z mála filmů, na něž mám chuť se okamžitě podívat znovu, jakmile skončí.___P.S. Jediná výtka se týká princezniny hlášky, kterou tady nadšeně cituje snad polovina komentářů, ale která mě tedy nepobavila ani trochu.(31.10.2015)

Sympatická, nápaditá a sexy špiónská jízda se srdíčkem a dvěma fakt kulervoucíma scénama - vykydlením kostela a hromadnou dekapitací. Firth a Egerton to táhnou dobře, Jakcksonův záporák mě ale nebavil a je zastíněn svým poskokem respektive poskokyní (to označení v tomhle konkrétním případě dostává další rozměr), akce je sice skvěle ochoreografovaná i natočená, ale ve srovnání s bondovkami přece jen poněkud chudokrevná (žádné honičky s tankem nebo rozbagrování jedoucího vlaku), pokulhává i výprava (většina příběhu se odehrává v nijak extra exotických kulisách) a z bondovských hraček zaujme jen multifunkční deštník.(22.2.2015)

Svižná akční podívaná, které nechybí příjemný příběh se sympatickými postavami a spousta zdařilé akce od soubojů po přestřelky. Komediální ladění snímek odlehčuje a tak poměrně vkusně působí i různé odkazy na klasiky špionážního žánru, např. bondovky či Jasona Bournea. Z herců potěší určitě Colin Firth, Michael Caine (přijde mi, že poslední roky je značně vytěžovaným hercem), Samuel L. Jackson, ale rovněž neurazí Taron Egerton či Mark Strong a Sophie Cookson.(30.6.2015)

Matthew Vaughn je pro mě král zábavy, ta jeho nadsázka ve filmech je nepřekonatelná. Již před nějakým časem přišel na to, jak natočit jeden velký úlet, aniž by si to člověk při sledování vlastně uvědomil, prostě jen diváka nechá unášet proudem zábavy, originální a nesmírně dravou akcí. Z jeho filmů jde pak hlavně cítit čistá filmařská radost a to se mi na Kingsmanovi líbilo asi nejvíce. Třešničkou na dortu už je jen perfektní obsazení, z Tarona Egertona bude do pár let velká hvězda, která nebude mít nouze o role. Pokud chcete na dvě hodiny vypnout, zapomenout na všechny starosti, lepší film momentálně v kině nenajdete.(21.2.2015)

Upřímně mi pět let od Kick-Ass žádnej snímek neudělal větší radost a Matthew Vaugnn potvrdil, že je můj nejoblíbenější režisér současnosti. Zbožňuju, jak do diváka dokáže cpát dokonalý akční scény nebo skvělý vtipný hlášky, aby pak ve vteřině přepnul na emociálně vypjatou strunu a člověk jen vykuleně čučel, co se právě stalo, a to vše samozřejmě podepřeno výborným soundtrackem. Po několika letech film, po jehož skončení sem si řekl, že na něj chci zajít znovu a prostě se nemůžu dočkat až ho uvidím podruhý.(22.2.2015)

• Colin Firth

• - Spoiler: Režisér a scenárista Matthew Vaughn původně chtěl, aby agenti v konečně fázi výcviku své psy skutečně zastřelili, ale kolegyně a spoluscenáristka Jane Goldman Vaughna přesvědčila, že pro film by to nebylo vhodné a mohlo by to odradit publikum. (Jaroslaf)

• - Kingsman agenti používají pistole Tokarev TT-30 ráže 7.62x25mm. (dc125)

• - Gary „Eggsy" Price (Taron Egerton) si strhne ve vyšetřovací místnosti řetízek s přívěskem z krku, v dalším záběru už ale má řetízek znovu na krku. (leriel)