Kingsman: Tajná služba

• Kanada

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

A já se ptám, zjeví se před příchodem Star Wars letos v kinech zábavnější film, než je tahle natripovaná a totálně boží verze Jamese Bonda? I když, je to vlastně jedno, já se totiž kurevsky bavil, smál se při mnohých humorech, úsměvně se šklebil při akčních scénách jako degenerovaný, slintající potomek Habsburků, či jsem si případně užíval herecký výkon Colina Firtha, který svou zábavností nacpe koktavého následníka trůnu do pisoáru a k tomu třikrát spláchne. Ano, není to dokonalý film, obzvlášť pokud jste viděli Kick Ass, nehorázně vás odpudí fakt, že jistá scéna je téměř stejně natočená a to je prostě neodpustitelné, neboť zabíjí jinak skvělý emotivní moment, které jsou tu mimochodem v krásné symbióze s těmi vtipnými. Ve zkratce, je to skvěá poklona Bondovkám (přiznaná asi na milionu míst, což vyvažuje až přílišně podobný mustr záchrany světa), která dokáže pravidla žánru ctít stejně tak, jako je parodicky napumpovat adrenalinem. A teď nejspíš v británii stoupne prodej pánských obleků a deštníků o desítky procent.(14.2.2015)

Uvažuju, jestli jsem někdy viděl film, který by takhle přesně odrážel puberťáckou mentalitu. Kingsman je v některých detailech výborný a dechberoucí, v jiných detailech mi byl vyloženě odporný ... celkově jsem se u něj bavil, ale tak nějak rozpačitě. Mnozí tu oceňují snahu být neustále zábavný, drsný, nekorektní, dravý a svěží, ale Vaughn tentokrát na rozdíl třeba od Kick-Ass imho hrubě neuhlídal míru, takže se mu to na mnoha místech propadá do žumpy, kterou bych označil jiným spojením - nevycválaná spratkovitost. O to víc to vadí ve filmu, který rád mluví o gentlemanství. Hrubé násilí na nezainteresovaných lidech je zde estetizováno a prezentováno jako hustá zábava. To je mi jednak morálně proti srsti, za druhé to v sobě nese další vnitřní rozpor - jak má divák fandit kladným hrdinům, aby překazili padouchův plán, když právě jen pokud by padouch uspěl, dočkal by se dalšího přívalu eye-candy brutální akce jako v kostele (která je nejen zde nejvíc vyzdvihována). A třeba ten poslední úkol přijímacího řízení měl jako odhalit jaké uchazečovy dovednosti? Schopnost bez otázek splnit sebepitomější rozkaz? Tak to fakt dík. Možná kdybych měl bližší a srdečnější vztah ke starým bondovkám, měl bych teď z Kingsmana pozitivnější pocity, ale nevím. Spíš asi ne.(20.2.2015)

Váhal jsem, byl jsem nedůvěřivý, chyběl zájem. Po 129 minutách jsem byl překvapivě docela nadšený. Pro mě určitě nejlepší Matthew Vaughn, který v mých očích nepříliš umně kombinoval žánry a uspokojoval jen určité fandovské tábory. Špionské povolání vyžaduje občas si umazat ruce, nutná je však kromě dobré fyzičky i dávka inteligence. Tentokrát jsme ve společnosti supertajné (jak jinak) britské organizace, ve které jsou výhradně muži a vypadají jako starosvětsky elegantní gentlemani. Když na to nicméně přijde, rozsekají s pomocí deštníku agresivní floutky v anglickém baru. Colin Firth tomu svému dodal dokonale lehkovážný sarkasmus i nekonvenční přístup. A tvůrci velmi rádi provokují, do kouta zahodili pravidla, občas je to sice chaos, ale jinak se tady drsně mluví, má skvělé tempo, tvůrci jsou drzí, umně balancují na hraně mezi typickou bondovkou a parodií na ni. Akce je přehledná, překvapivě brutální (postavy se tu i čtvrtí) a může se pochlubit i povedenou choreografií. Postavy sice blbnou, ale jsou z masa a kostí, což je moc dobře. A unesená švédská aristokratka má zřejmě hodně ráda anální sex. Prostě puberťák Vaughn. Kdyby nějaký ze špiónů v závěru rozsekal agenta Jejího Veličenstva, moc bych se nedivil!!(5.6.2015)

Což o to, krejčí je first class i bez mutantů, ale v jeho šatech nyní chodí Stormbreaker, Austin Powers a Mstitelé. Holt, nekonfekční oblek ještě nutně nemusí znamenat vybrané způsoby.. Více než polovinu stopáže zaučuje zdrsnělý přítel Bridget Jonesové svého dorosteneckého nástupce, aby zhatil pikle prsatého Pistoria a Fresh Prince Jacksona v nejvíce iritující roli jeho kariéry. Pokud hromadné kostelní nanebevzetí bylo vrcholem, co potom bylo dno? Nadhled v množství roční spotřeby šampónu pana Stronga? McFish and Chips profil? Přišlo mi to jako ta nabídka vězněné švédské princezny, která za záchranu světa dala k dispozici svůj několik týdnů nemytý anální otvor. Na první pohled je to vzrušující, ale jakmile se dostanete blíž…(25.6.2015)

UPDATE: Po druhém zhlédnutí totální nářez... překvapivě :o). Ano, If You'll save the world, You can even have my ass, a tato věta výborně charakterizuje celý film. Byl jsem zděšen - přímou úměrou tím více, čím blíže byly závěrečné titulky - a to v negativním slova smyslu. Vaughn pálí jednu over the top scénu za druhou a tváří se při tom, že si jakože točí přiznaně absurdní poctu bondovkám, v níž jde jakékoli drama stranou. Gagy jsou v odlehčeném Kingsmanovi vážně všudypřítomné, a já musím konstatovat, že jsem asi viděl příliš málo starých fláků s agentem 007, než abych si tohle nezávazné blbnutí s šišlajícím arcipadouchem stoprocentně užil. Ale zase na druhou stranu: o jaké jiné akční komedii po Posledním skautovi se dnes dá říci, že bude s dalšími zhlédnutími zrát jako víno? Zatím těsných 7/10 s tím, že teď už ale přesně vím, do čeho příště půjdu...(4.2.2015)

• - Spoiler: Film se v mnohém od předlohy liší. Komiksový padouch je mixem Billa Gatese a Steva Jobse.Tajnou službou v komiksu jeMi6. Jména postav a jejich vztahy se liší a mnoho scén je vynecháno (úvodní honička na sněžných skůtrech), změněno (smrt Galahada), nebo v komiksu vůbec není (kostelní scéna). (MekGajvr)

• - Když Harry (Colin Firth) ukazuje Eggsymu (Taron Egerton) v první polovině filmu zbraně a vybavení, zmiňuje, že prsten s paralyzerém nosí agenti Kingsmanu vždy na dominantní pravé ruce. Když se ale Egssy v druhé polovině filmu v letadle poprvé obleče do svého obleku, je v zrcadle vidět, že prsten má na levé ruce. (slezi18)

• - Geoff Bell (Dean) hrál ve snímku Hooligans (2005) rváče a fanouška týmu Millwall FC. Z tohoto důvodu visí v Eggsyho (Taron Egerton) pokoji šála s logem týmu. (dandy11)