Kingsman: Tajná služba

• Irsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Uvažuju, jestli jsem někdy viděl film, který by takhle přesně odrážel puberťáckou mentalitu. Kingsman je v některých detailech výborný a dechberoucí, v jiných detailech mi byl vyloženě odporný ... celkově jsem se u něj bavil, ale tak nějak rozpačitě. Mnozí tu oceňují snahu být neustále zábavný, drsný, nekorektní, dravý a svěží, ale Vaughn tentokrát na rozdíl třeba od Kick-Ass imho hrubě neuhlídal míru, takže se mu to na mnoha místech propadá do žumpy, kterou bych označil jiným spojením - nevycválaná spratkovitost. O to víc to vadí ve filmu, který rád mluví o gentlemanství. Hrubé násilí na nezainteresovaných lidech je zde estetizováno a prezentováno jako hustá zábava. To je mi jednak morálně proti srsti, za druhé to v sobě nese další vnitřní rozpor - jak má divák fandit kladným hrdinům, aby překazili padouchův plán, když právě jen pokud by padouch uspěl, dočkal by se dalšího přívalu eye-candy brutální akce jako v kostele (která je nejen zde nejvíc vyzdvihována). A třeba ten poslední úkol přijímacího řízení měl jako odhalit jaké uchazečovy dovednosti? Schopnost bez otázek splnit sebepitomější rozkaz? Tak to fakt dík. Možná kdybych měl bližší a srdečnější vztah ke starým bondovkám, měl bych teď z Kingsmana pozitivnější pocity, ale nevím. Spíš asi ne.(20.2.2015)

Od momentu, kdy Colinek uzavírá restauraci a o chvilku později pronese : "Potřeboval jsem ubrat trochu páry." jsem věděla, že to bude to pravé ořechové na mojí pochmurnou náladu. A tak jsem s chutí popadla ten výborný koktejl všeho možného a vychutnávala si ho až do úplného konce. Všechny ty prstýnky, hodinky, deštníky, pera a hlavně zkouškové testy neměly chybu....zkouška v metru, skok padákem a nebo pak ten hlavičkový ohňostroj. Mělo to šťávu, šmrnc, výborný nápad, Egssýkovi to na konci vážně seklo a hlavně s J.B.(moje iniciály jen tak mimochodem) to dopadlo podle mých představ. Výborně jsem se bavila, takže s tou pětkou jsem ani na moment neváhala. Za Kingsmana všem klukům a holkám, kteří se na tomhle projektu podíleli, patří velký dík! Jinak Colin Firth v mých očích vyrostl zase o level výš, protože v téhle roli bych ho rozhodně neočekávala, to byl pro mě šokec. Jo a pánové, myslím, že s tou skákající kočandou by jste do křížku rozhodně přijít nechtěli i kdyby by to byla miss world :-) Prostě bylo to bájo koukáníčko.(28.5.2015)

Nekorektní čaj o páté. Bizardní poklona špionskému žánru. Kdo nemáte smysl pro humor, nedokáže odstoupit od vážných témat a bavit se těmi nejšílenějšími nápady (hodně krve a mrtvých mužů, žen... a knězů?), tak prosím na tenhle film nechoďte. Ostatní povinná milovníci nadhledu a pomrkávání tvůrců na vaši notalgickou strunu, buďte vítání v perfektním obchodě s oblečením. Tady si gentlemani zakládají na míchání Martini vedle zavřeného Vermutu, učení slušných mravů v každé hosodě s Guinnessem a dokonale padnoucím obleku (s pruhy, oxfordkami, kalhotami s dokonalými puky...ach ano). Osobně se docela divím, že Kingsman je tak masově přijímaný, vzhledem k té osobitosti humoru a nadhledu, která občas jde až za hranice... a hlavně jsme se v kině smáli jen tři zvrácení diváci (moje nestabilní mysl tudíž potvrzena). Největší úlet poslední doby. V dobrém i v tom špatném. PS: ohňostroj už pro mě nikdy nebude jako dřív...(23.2.2015)

Vaughn a Goldmanová chtěli ukázat, jak umí vytěžit odkaz bondovek. Ve skutečnosti vyrabovali vlastní krám. Po Kick-Ass a První třídě jde o jejich třetí náborově-výcvikový film, akorát poněkud nešťastně nakřížený s celkem vážným sociálním dramatem. Stereotypní vykreslení prostředí pracující třídy (hospody, rvačky, domácí násilí) postrádá nadsázku vlastní zbytku filmu, což vede k přerývavému tónu a tempu vyprávění během prvních dvou třetin. Výchova protagonisty k „džentlmenství“ (které zde na sebe stejně jako v raných bondovkách váže pořádnou dávku šovinismu) je zároveň v rozporu s egalitářským sdělením filmu – Kingsmanem se Eggsy může stát až poté, co popře (vystupováním, oblékáním, mluvou) svůj nízký třídní původ. Jak prozrazuje také technofobní prezentace padoucha, pseudo-anarchistická schránka filmu ukrývá konzervativní srdce. Vaughn možná nemá jasno v tom, co chce filmem sdělit, zato nám každou scénou dává najevo, jak strašně chce být cool. Přesněji – jak strašně se chce zalíbit teenagerům mužského pohlaví, kteří hltají komiksy a hrají videohry. Komiksově přehnané násilí, akční scény přejímající videoherní estetiku, vtipy útočící na první signální a nebetyčný sexismus (nazývejte mne třeba sucharem, ale nabídka análního sexu od ženy, která strávila poslední dny zavřená v cele, mi nepřijde vtipná, nýbrž jen urážlivá; jediná aktivní ženská postava vyprávění je v závěru filmu pro změnu zpasivněna vystřelením do kosmu). Předstírání dospělosti se omezuje na povrchní debaty o bondovkách a sebereflexivní hlášky typu „this isn’t that kind of movie“, přičemž v jádru samozřejmě přesně o „that kind of movie“ jde. Z popírání vlastní klišovitosti se již stalo nové klišé. Nejbondovštějším Vaughnovým filmem tak nadále zůstává První třída, která na svou bondovskou stylizaci nepotřebovala takhle okatě upozorňovat. Nic z uvedeného by nebylo důvodem, proč film zavrhnout, kdyby první polovina filmu neměla problém absencí dynamiky a napětí nerozumně rozdvojeného vyprávění a kdyby TOLIK scén netrpělo naprostou samoúčelností. Vaughn neví, kdy přestat. Nedokáže odhadnout, kdy scéna již vyčerpala svůj potenciál a přehoupla se do další „koukejte, jak jsem cool“ přehlídky obehraných vizuálních nápadů a průměrných digitálních triků. Kingsmanova snaha být zábavný za každou cenu a bez jakýchkoli ohledů na dobrý vkus, vede k tomu, že svou nehorázností párkrát pobaví, ale celkově je hlavně únavný. 70% Zajímavé komentáře: MessiáŠ, InJo, Alqarin(16.2.2015)

Kingsman! Matthew Vaughn je totální magor. Magor, kterej pokaždý natočí krutopřísnej film, co diváka zarazí do sedačky a milostivě po těch dvou hodinách propustí. Od prvního traileru jsem věděl, že to bude zábavný, pecka a bude mě to bavit. Malinké výhrady jsem měl k anglikánskému gentelmenskému stylu, který mi úplně nesedí...jenomže Kingsman mi naprosto vytřel zrak...je to crazy, úplně na hlavu a dokonce bych se film nebál nazvat děsnou pí*ovinou...jenže pí*ovinou, která je naprosto skvěle choreograficky, herecky a především režijně zvládnutá, že se člověk nezmůže na nic jiného než se smát nebo s tupým výrazem zírat, jaké řezničiny je vlastně svědkem. Kdyby film natočil kdokoliv jiný než Matthew Vaughn, nefungovalo by to. Jenomže kdo viděl první Kick Ass, ten ví, že on má podobný styl v malíku, děsně mu svědčí menší než několikasetmilionový rozpočet a u projektu, kde dostane největší prostor se dokonale ukáže jeho um a cit pro patřišně ujetou, ale vlastně skvěle natočenou podívanou. A pak je tu samozřejmě šišlající Samuel L. jackson, který je prostě a jednoduše...cool! Viděno v kině 3x...100%...[5.2.2015_ČSFD projekce_Kino Atlas](5.2.2015)

• - Alias DeVere, které používá Harry Hart (Colin Firth) při setkání s Valentinem (Samuel L. Jackson), je část skutečného jména reřiséra Matthewa Vaughna - Matthew De Vere Drummond. (Gar-mogoth)

• - Natáčení probíhalo ve městě Londýn, v tunelu Sharpthorne a v kostele Deepcut ve Velké Británii. Točilo se také v Kanadě a Austrálii. (willy1)

• - Spoiler: Ve Vietnamu i jiných zemích byla celá scéna v kostele pro přílišnou brutalitu a násilnost vystřižena. V některých zemích je také vystřižen dialog o análním sexu mezi Eggsym (Taron Egerton) a princeznou (Hanna Alström) i následný záběr na princeznin nahý zadeček. (Jaroslaf)