Kingsman: Tajná služba

• Irsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Se svojí zvláštní předpojatostí jsem ten film ignoroval až dokud mi ho nedoporučilo asi pět lidí. Je to bomba. Pamatujete jak svěží akčňák byl kdysi dávno MATRIX, někdy před lety první IRON MAN, docela i loňští galaktičtí GUARDIANS, nebo před měsícem svým způsobem i nový MAD MAX? Tak KINGSMAN vychází z té nejlepší tradice starých Bondovek tak, že z toho musel Tarantino spadnout ze židle; jako vážně parádní, zábavná, krvavá stylovka. Kameramansky přehledné, choreografie za jedna, zpomalovačky přesně tam kam patří, herci top, humor všudypřítomný, drsný je to nekompromisně, zápletka celkem originální, hrozba neokoukaná, záporák geniální, má to své chvilky překvapení, jo a po DEVIL's REJECTS tu máme další skvělou scénu s doprovodem "Free Bird". Nemusím z toho nutně vidět sérii, ale takhle si prostě představuju moderní action flick, NE ty popkorňáky za stovky mega kde vidíte kulový a navíc už asi tak postopadesátý (zdravím naposled letošní trapáky FURIOUS7 a AVENGERS2). Po druhé projekci... hodnocení na max.(14.6.2015)

Krystalická radost. Pokud mě nikdy nezklame při návštěvě kina Quentin, tak prakticky totéž můžu říci o Vaughnovi. Když jsem se o filmu poprvé dozvěděl, jen jsem kroutil hlavou nad tím, jakou podivnost se to chystá můj oblíbenec zase natočit. Výsledek? Přemýšlím že nenapíšu nic a raději každému, kdo se chce v kině pobavit, doporučím jednoznačně návštěvu. Ale nevydržím. Samuel L. Jackson jako záporák, který nesnese pohled na krev a nelidsky šišlá. Colin Firth neskutečná mlátička. Tady by Neeson dostal neskutečně na čumák. Mladík Eggsy se mě v trailerech vůbec nepozdával, ale volba je to vynikající. Mark Strong jako Merlin trousí ty nejlepší ironické hlášky. Při slíbení análního sexu, za záchranu světa, skandinávskou princeznou jsem se málem posral smíchy. Nejlepší Vaughn a na hodně dlouho můj první letošní favorit na nejlepší film roku. Téměř jistě nejzábavnější. Uvidím jak dokáže na hozenou rukavici zareagovat Quentin, ale vím určitě že Avengers tohle nepřekonají ani náhodou. Kdyby šlo, dám 6 hvězdiček. 100% PS: A tohle celé stálo směšných 81 miliónů!(2.3.2015)

Gentlemana dělají způsoby, nikoliv oblek, takže i když Vaughn vizuálně řádí mimo všechny škatulky (mlata v kostele je něco tak bezbožného, až se divím, že americké církve hlasitě nekřičí) a sype pubertální vtípky s rozpustilostí šestnáctiletého třídního spratka, což mu pak dokonale smečuje herecká sestava z říše snů, evidentně s Golmanovou zastydli v povrchních bondovských vtípcích, tudíž prostě chcete víc happy mealů a hlášek o „jiných filmech“; čtyři hvězdičky jsou vlastně lehké zklamání v rámci Vaughnovy tvorby, žánrové souputníky však pořád převyšuje o tři hlavy.(4.3.2015)

Vaughnovky už jsou žánrem pro sebe sama - lehce nekorektní, hodně přidrzlé, pubertálně krvavé a tučně nahláškované updatey retro vzorů, které mezi filmové comicsárny pumpují tuny energie a upřímné rozpustilosti. Pořád to funguje na výbornou, protože fóry a pointy umí Vaughn málem tak dobře jako akci, která je... no hlavně v kostele absolutně coolervoucí. Tahle scéna je palbou roku! Zbytek je vaughnovský vysoký standard, spolehlivě bavící a žadonící o další nášup.(19.2.2015)

Vizuálně úchvatná a stylová retro špionáž kombinující v sobě klasické Bondovky, (super)hrdinství Marvelovských týmovek jako Avengers či X-Men a britský humor, eleganci a gentlemanství. To vše úhledně zabaleno ve velkolepém Hollywoodském stylu. Jakmile jsem v úvodních titulcích ihned poznala Dire Straits a jejich Money For Nothing, věděla jsem, že nářez je na cestě:) V úvodní scéně, kdy Colin Firth přijíždí do "Kingsman Headquarters", a vystoupí z vozidla, jsem jen čekala, že rovnou zaklepe na dveře 221B:) Luxusní obsazení a spousta parádních scén. Moment v kostele, kdy Colin na jeden zátah odrovná veškeré osazenstvo, je strhující. Sofia Boutella a její "hbité nožky" dávají vzpomenout na kreace Rose McGowan z Planety Teror či Gogo z Kill Billa. A Samuel L. Jackson odhodil pásku přes oko i černý kabát a střihl si poměrně groteskní postavu Richmonda Valentine. A vůbec, co by se stalo, kdyby se tu objevil Nick Fury?:)(28.1.2018)

• - Mezi závěrečnými titulky je dodatečná scéna. (necisty)

• - Samuel L. Jackson (Valentine) si krátil čas medzi natáčaním aj návštevou futbalových zápasov Chelsea Londýn. (vander19)

• - Spoiler: Ve filmu Richmond Valentine (Samuel L. Jackson) několikrát opakuje, že nesnese pohled na krev. Po scéně v kostele mu však vůbec nevadí zkrvavené ruce a límec Harryho Harta (Colin Firth). (ovitek)