Kingsman: Tajná služba

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Rozpočet $81miliónovTržby USA $128,261,724Tržby Celosvetovo $414,351,546Tržby za predaj Blu-ray v USA $13,717,898Tržby za predaj DVD v USA $15,899,391║ Matthew Vaughn a jeho Bondovka, uletená, drsná, výbušná a dokonca elegantná, akcia je veľkolepá to to je veru jeho šálka kávy, v rámci akcie a nápaditosti nemá konkurenciu v akčnom žánri /95%/(9.5.2015)

Tahle Vaughnovská rozjančenost chce strašně moc vypadat, že nabízí něco víc než je obvyklé. Ale ve finále je to stále stejně schématická a ulítlá patlanina, jako všechny ostatní typově podobné snímky. Co hovoří ovšem ve prospěch Kingsman je feeling bristkého gentlemana, progresivní akční scény (kostel !) a odvážně rozpustilé fórky a hlášky. Pořád je to ale zábava na jedno použití a nemám chuť pustit si ji znovu.(10.3.2015)

Gentlemana dělají způsoby, nikoliv oblek, takže i když Vaughn vizuálně řádí mimo všechny škatulky (mlata v kostele je něco tak bezbožného, až se divím, že americké církve hlasitě nekřičí) a sype pubertální vtípky s rozpustilostí šestnáctiletého třídního spratka, což mu pak dokonale smečuje herecká sestava z říše snů, evidentně s Golmanovou zastydli v povrchních bondovských vtípcích, tudíž prostě chcete víc happy mealů a hlášek o „jiných filmech“; čtyři hvězdičky jsou vlastně lehké zklamání v rámci Vaughnovy tvorby, žánrové souputníky však pořád převyšuje o tři hlavy.(4.3.2015)

Velmi stylová a velmi trefně aktualizovaná pocta nejenom prvním bondovkám, a především důkaz, že Colin Firth mohl klidně s přehledem před lety dostat roli Jamese Bonda svěřenu... vyhnuli bychom se tak aspoň podivným vnitřně nekonzistentním experimentům jménem Casino něco a Quantum něčeho. Já bych mu tedy rozhodně věřil, že klátí Evu Green:) Bohužel, i když vystoupení Marka Stronga a Michaela Cainea (který je sám o sobě živým odkazem, viz jeho Jack Carter nebo spíše dřívější Harry Palmer) mě velmi bavila, a Samuela L. Jacksona především v interakci s Colinem Firthem považuju za manifest režijní a herecké geniality, nepovedlo se mi na Vaughnovu frekvenci naladit. Masakr v kostele se mi zdál příliš za vlasy přitažený, a jsem přesvědčený, že v comicsu se vyjímal daleko patřičněji. Taky nechápu zdejší podivně nekonzistentní práci s brutálním násilím a krví. Ale emoce tu jsou a fungují i u mě, a ačkoliv mě filmové zachycení análního sexu se skandinávskou aristokratkou nechává zcela chladným, při ohňostroji jsem se smál na celé kolo. Vaughn prostě umí, ale Kingsman podle mě není jeho nejlepší film (a to jsem neviděl Kick-Ass). Je nejodvázanější, nejkreativnější, a možná jsem měl po všech nadšených recenzích příliš vysoká očekávání, ale třeba parkour je tu naprosto zbytečný, scénka s brandy zoufale předvídatelná, a režisérovy obvyklé víc než dvě hodiny mi přišly trochu dlouhé. Ale nutno uznat, že ač se mi nepodařilo nechat se filmem strhnout, takovou chuť nechat si ušít oblek jsem snad ještě neměl:) Nezbývá než doufat, že ve druhém dílu přibude k Eggsymu ještě pořádná Hamsy - a kdyby hlavním padouchem byl Banksy, to by teprve bylo žr... tedy chtěl jsem říci hodnotný pokrm, samozřejmě;) 80% a návštěvy kina ani v nejmenším nelituji.(15.3.2015)

Matthew Vaughn je pro mě král zábavy, ta jeho nadsázka ve filmech je nepřekonatelná. Již před nějakým časem přišel na to, jak natočit jeden velký úlet, aniž by si to člověk při sledování vlastně uvědomil, prostě jen diváka nechá unášet proudem zábavy, originální a nesmírně dravou akcí. Z jeho filmů jde pak hlavně cítit čistá filmařská radost a to se mi na Kingsmanovi líbilo asi nejvíce. Třešničkou na dortu už je jen perfektní obsazení, z Tarona Egertona bude do pár let velká hvězda, která nebude mít nouze o role. Pokud chcete na dvě hodiny vypnout, zapomenout na všechny starosti, lepší film momentálně v kině nenajdete.(21.2.2015)