Kingsman: Tajná služba

• Irsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Váhal jsem, byl jsem nedůvěřivý, chyběl zájem. Po 129 minutách jsem byl překvapivě docela nadšený. Pro mě určitě nejlepší Matthew Vaughn, který v mých očích nepříliš umně kombinoval žánry a uspokojoval jen určité fandovské tábory. Špionské povolání vyžaduje občas si umazat ruce, nutná je však kromě dobré fyzičky i dávka inteligence. Tentokrát jsme ve společnosti supertajné (jak jinak) britské organizace, ve které jsou výhradně muži a vypadají jako starosvětsky elegantní gentlemani. Když na to nicméně přijde, rozsekají s pomocí deštníku agresivní floutky v anglickém baru. Colin Firth tomu svému dodal dokonale lehkovážný sarkasmus i nekonvenční přístup. A tvůrci velmi rádi provokují, do kouta zahodili pravidla, občas je to sice chaos, ale jinak se tady drsně mluví, má skvělé tempo, tvůrci jsou drzí, umně balancují na hraně mezi typickou bondovkou a parodií na ni. Akce je přehledná, překvapivě brutální (postavy se tu i čtvrtí) a může se pochlubit i povedenou choreografií. Postavy sice blbnou, ale jsou z masa a kostí, což je moc dobře. A unesená švédská aristokratka má zřejmě hodně ráda anální sex. Prostě puberťák Vaughn. Kdyby nějaký ze špiónů v závěru rozsekal agenta Jejího Veličenstva, moc bych se nedivil!!(5.6.2015)

Matthew Vaughn je pro mě král zábavy, ta jeho nadsázka ve filmech je nepřekonatelná. Již před nějakým časem přišel na to, jak natočit jeden velký úlet, aniž by si to člověk při sledování vlastně uvědomil, prostě jen diváka nechá unášet proudem zábavy, originální a nesmírně dravou akcí. Z jeho filmů jde pak hlavně cítit čistá filmařská radost a to se mi na Kingsmanovi líbilo asi nejvíce. Třešničkou na dortu už je jen perfektní obsazení, z Tarona Egertona bude do pár let velká hvězda, která nebude mít nouze o role. Pokud chcete na dvě hodiny vypnout, zapomenout na všechny starosti, lepší film momentálně v kině nenajdete.(21.2.2015)

Trochu sucker punch od Matthewa, protože hraje přesně na ty struny, které zastydlý a přezrálý fanoušek Bondovek ve svém post-nerdství musí milovat (známé superspy refrény zahrané se směsicí ironie a fanboyovské lásky). Když začnete tenhle svět brát příliš vážně, dojdete k příkrým odsudkům jeho skrytého konzervativismu a aristokratické škrobenosti (přesně jako někteří britští kritici), ale na čem jiném svět JB (toho jediného pravého) stojí, když ne na návratu ke kvádru, krbu, mahagonu a drahému chlastu? Kingsman je zábavná parafráze žánrových pravidel, jejich reflexe, deformace a vzkříšení ve vší slávě a důstojnosti. Kluk dostane kvádro, aristokracie si užije análu, divák Matthewových kinetických skopičin, bezešvých přechodů ze scény do scény a úderných hlášek... navrch trocha poctivého sociálního dramatu a máme to v garáži. Lehce distancované já namítá jen to, že Vaughnova inklinace k ultimátní "coolness" za každou cenu je už místy na hraně sebeparodie a citového vydírání. Ale hrát si tady na odstup nebudu. Kingsman mě bavil, protože mě musel bavit. It's that kind of a movie... [80%](4.2.2015)

• gudaulin

Některé filmy mě dokážou vytočit, Kingsmanovi se to naštěstí nepovedlo, jakkoliv mě ten film minul vzdáleností několika parseků. Jednoduše jsem tenhle výsledek dopředu očekával. Kingsman je vlastně James Bond pro teenagery v komediálním podání. Celá série Jamese Bonda jde mimo okruh mých zájmů a teenager už několik dekád nejsem. Není to můj šálek kávy, stejně jako koncert Justina Biebera nebo Katy Perry. Filmový humor na mě z 95 % nefunguje, stejně jako hlášky a v některých případech se při nich přímo ošívám. Akční scény jsou nasnímané děsivým způsobem, příliš rychlé, chaotické a blbé, stejně jako zápletka filmu. Samozřejmě, jedná se o blockbuster, který dokáže nabídnout podívanou a efekty, takže je tam z mého hlediska aspoň určitá satisfakce. No a přítomnost osvědčených špičkových britských herců taky není k zahození, takže za to 2*. Ve srovnání s tímhle výtvorem je třeba Smrtonosná past 4.0 z hlediska scénáře geniální. Kingsman se dá považovat za dokonale, ale opravdu dokonale pubertání film a ta vysoká procenta oblíbenosti jasně říkají, kdo tvoří většinu filmových diváků. Celkový dojem: 35 %. Ano, souhlasím, že v jistém ohledu představuje Kingsman budoucnost filmového průmyslu. Bohužel.(8.3.2015)

Zhlédnuto v kině. První milé překvapení roku 2015. Na Kingsman jsem se opravdu těšil, protože trailery vypadaly skvěle a Matthewa Vaughna mám po X-Men: First Class ještě raději. Nicméně ani já jsem nepředpokládal, že tento film bude taková jízda a především milostný dopis akčnímu/špiónskému žánru. Na tomhle filmu je totiž znát, že jej dělal někdo, kdo se nejen vyzná v daném žánru, ale kdo především ten daný žánr miluje a neví, jak by to lépe řekl, tak vezme kameru a natočí něco takového. Po tomto filmu přeji panu Vaughnovi, ať se mu splní jeho sen a ať natočí příštího Bonda, protože tahle neoficiální verze mě neskutečně potěšila. 100 %.(5.10.2015)