Kingsman: Tajná služba

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

„Způsoby dělají člověka. Víte co to znamená? Pak vám tedy uštědřím lekci.“ Kick-Ass v bondovském hávu. Matthew Vaughn přidrzle ale zato s gracií sobě vlastní, vytvořil dílko které podle mě silně aspiruje na filmovou událost roku. Precizní a vysoce kvalitní film po všech stránkách, s originální a nesmírně dravou akcí. Šišlajícího padoucha Samuela L. Jacksona, frajerského agenta Colina Firtha či sympaťáka Tarona Egertona si zamilujete. Scéna v kostele je něco neskutečného, pokud ji viděl sám mr. Tarantino tak musel chrochtat blahem. /90%/(18.10.2015)

Trochu sucker punch od Matthewa, protože hraje přesně na ty struny, které zastydlý a přezrálý fanoušek Bondovek ve svém post-nerdství musí milovat (známé superspy refrény zahrané se směsicí ironie a fanboyovské lásky). Když začnete tenhle svět brát příliš vážně, dojdete k příkrým odsudkům jeho skrytého konzervativismu a aristokratické škrobenosti (přesně jako někteří britští kritici), ale na čem jiném svět JB (toho jediného pravého) stojí, když ne na návratu ke kvádru, krbu, mahagonu a drahému chlastu? Kingsman je zábavná parafráze žánrových pravidel, jejich reflexe, deformace a vzkříšení ve vší slávě a důstojnosti. Kluk dostane kvádro, aristokracie si užije análu, divák Matthewových kinetických skopičin, bezešvých přechodů ze scény do scény a úderných hlášek... navrch trocha poctivého sociálního dramatu a máme to v garáži. Lehce distancované já namítá jen to, že Vaughnova inklinace k ultimátní "coolness" za každou cenu je už místy na hraně sebeparodie a citového vydírání. Ale hrát si tady na odstup nebudu. Kingsman mě bavil, protože mě musel bavit. It's that kind of a movie... [80%](4.2.2015)

Matthew Vaughn je pro mě král zábavy, ta jeho nadsázka ve filmech je nepřekonatelná. Již před nějakým časem přišel na to, jak natočit jeden velký úlet, aniž by si to člověk při sledování vlastně uvědomil, prostě jen diváka nechá unášet proudem zábavy, originální a nesmírně dravou akcí. Z jeho filmů jde pak hlavně cítit čistá filmařská radost a to se mi na Kingsmanovi líbilo asi nejvíce. Třešničkou na dortu už je jen perfektní obsazení, z Tarona Egertona bude do pár let velká hvězda, která nebude mít nouze o role. Pokud chcete na dvě hodiny vypnout, zapomenout na všechny starosti, lepší film momentálně v kině nenajdete.(21.2.2015)

Váhal jsem, byl jsem nedůvěřivý, chyběl zájem. Po 129 minutách jsem byl překvapivě docela nadšený. Pro mě určitě nejlepší Matthew Vaughn, který v mých očích nepříliš umně kombinoval žánry a uspokojoval jen určité fandovské tábory. Špionské povolání vyžaduje občas si umazat ruce, nutná je však kromě dobré fyzičky i dávka inteligence. Tentokrát jsme ve společnosti supertajné (jak jinak) britské organizace, ve které jsou výhradně muži a vypadají jako starosvětsky elegantní gentlemani. Když na to nicméně přijde, rozsekají s pomocí deštníku agresivní floutky v anglickém baru. Colin Firth tomu svému dodal dokonale lehkovážný sarkasmus i nekonvenční přístup. A tvůrci velmi rádi provokují, do kouta zahodili pravidla, občas je to sice chaos, ale jinak se tady drsně mluví, má skvělé tempo, tvůrci jsou drzí, umně balancují na hraně mezi typickou bondovkou a parodií na ni. Akce je přehledná, překvapivě brutální (postavy se tu i čtvrtí) a může se pochlubit i povedenou choreografií. Postavy sice blbnou, ale jsou z masa a kostí, což je moc dobře. A unesená švédská aristokratka má zřejmě hodně ráda anální sex. Prostě puberťák Vaughn. Kdyby nějaký ze špiónů v závěru rozsekal agenta Jejího Veličenstva, moc bych se nedivil!!(5.6.2015)

Po vynikajúcom Kick-Ass som si od Kingsmana sľuboval veľmi veľa, ale teda ma dosť sklamal. Zase určite nemôžem tvrdiť, že by to bolo zlé, film si po celý čas udržuje obstojnú úroveň, potešilo ma, že viacero situácií skončí inak, než som čakal a celkovo to nenudí. Ale jednoducho na prvý pohľad vyzerá všetko úplne ideálne, keďže Matthew Vaughn sa to stále snaží podať tým istým štýlom, ale prišlo mi, že po prakticky všetkých stránkach zostal len niekde na pol cesty, či už akcia, humor, nápaditosť, emócie alebo aj spojenie obrazu a hudby. Z celého filmu ma vlastne skutočne bavil len ten ohňostroj, to bol dobrý nápad a možno ešte sekvencia v kostole, ktorej potenciál sa mi ale nezdal naplno využitý a to je vlastne všetko. A nanešťastie ani ten eRkový rating nie je dobre využitý a tak to násilie nepôsobí dostatočne drsne. Z obsadenia si ma najviac získali záporák Samuel L. Jackson, ktorý tu má zaujímavú postavu a Mark Strong, inak hlavné postavy ma ani tak moc nezaujímali, obzvlášť mladík. Takže na jedno pozretie môže byť, ale dúfal som, že to bude ďalší nezabudnuteľný klenot, ako Kick-Ass, no ten bol niekde úplne inde. 63%(19.6.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 13. prosince 2014 na festivalu Butt-Numb-A-Thon FF v Austinu. (Varan)

• - Do role Valentina byl zvažován Idris Elba. Nakonec se ji zhostil Samuel L. Jackson. (filmsim)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 281 (Kajman26)