Purpurové řeky

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie, 2000, 102 min

Takhle má vypadat dobře odvedená práce s francouzským podpisem. Dva výborní herci v rolích, které jim padnou a příběh temný jak si divák přeje. Docela je překvapivý i příběh, kterému pomáhají nepříliš ukecané postavy, což skvěle dotváří atmosféru... I po letech si na Purpurové řeky vzpomenu, na tělo na zemi s hmyzem stejně jako na závěr na ledovci.(3.6.2004)

Výjezdová skupina v počtu jeden Reno se moc nesnaží a tak na sebe pozornost strhává Cassel, jenž má od natáčení fightu se skinheady nos podobný plachtě windsurfingového prkna. S etalonem v podobě Fincherova 7 to budou mít ostatní filmy vždycky těžké, zvlášť pokud se devalvují takovým pod lavinu patřícím vyvrcholením. Škoda jen, že když se v samém závěru Niemans chystal povyprávět o příčinách svého strachu ze psů, tak kameraman necitlivě odletěl helikoptérou..(14.7.2009)

Téměř výborný thriller. Fincherova "Sedmička" přes zdařilý francouzský kopírák (tedy až na zásadní motivy oněch vražd). Má to solidně temnou atmosféru, dobré herce (chemie mezi Renem a Casselem docela funguje) a hudbu, místy dokonalou kameru a zamotanej, ale přesto hustej konec, který se mi ale napoprvé taky zrovna moc nelíbil. A proč tedy jen "téměř" výborný thriller? Protože všechny filmové složky jsou zde dotaženy jenom zhruba tak do tří čtvrtin, nic není extrémně skvělé. 80 %(6.3.2005)

„Žiadal som tím.“ – „JA som tím.“ Strašne mám rád Purpurové rieky. Francúzska atmosférická, drzá a brutálna odpoveď na úspešné americkú vlnu módnych serial killer v 90. rokoch (MLČANIE JAHNIAT, SEDEM, ZBERATEĽ BOZKOV atď.). Hoci snímke k dokonalosti niečo chýba a kombinácia psychologického horského hororu a akčnej kriminálky sem-tam štípe v očiach (pritom akčné vsuvky sú adrenalínové a hororová atmosféra hustá, len sa to k sebe príliš nehodí), stále je výsledkom herecky vyladená snímka (buddy pár v zložení zadumaný Reno mrštný Cassel funguje na jednotku) s mimoriadnou výpravou, živelnou réžiou (režírujúci herec Kassovitz) a inteligentne hitlerovsky kontroverzným scenárom o elitnej rase. Uzimený elektrizujúci hororový triler, ako stvorený pre unavený letný večer. Užite si tento netradičný lov (a neporovnávajte s trápnou dvojkou a neoficiálnou trojkou, RÍŠOU VLKOV). Kino Považan NMnV 2001(4.1.2009)

Purpurové řeky je film s přízračnou atmosférou, podbarvenou vynikající hudbou Bruno Coulaise. Škoda, že příběhu na konci prudce dojde dech, stejně tak, jako Casselovu hrdinovi na fakultním stadionu. Renoův komisař Niemans mi svým strachem ze psů připomněl jiného detektiva s fóbií ze slepic...v mnohem lepším mystery Angel Heart.(1.1.2007)

• - Natáčelo se převážně v Savojsku, exteriéry Guernonské univerzity v městečku Avrieux, horské scény přímo na Mont-Blancu. Pitevní scény byly natočeny v Ústavu soudního lékařství v Lyonu. (gjjm)

• - Vincent Cassel si zlomil nos při natáčení bitky se skinheady. (HappySmile)

• - Mrtvola v márnici byla vyrobena z latexu. Předlohou ji byla trenérka fitness Nadia Farès. (HappySmile)