Purpurové řeky

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie, 2000, 102 min

První díl volné trilogie kriminálních thrillerů spojených se jménem Jeana Rena jako vyšetřovatele brutálních zločinů je ještě poměrně slušný film, byť už zde se nezapřou slabiny, které potopily následující dvě pokračování. Scénář je nedotažený a zjevně si příliš neláme hlavu s logikou ve prospěch prvoplánově efektních obrazů a šokujících odhalení, navíc se zjevně inspiroval zámořskými úspěšnými thrillery v čele se známým Sedm. Snaha přiblížit se Fincherovu režijnímu stylu je ostatně zřejmá z řady konkrétních scén. Výsledkem je nevyrovnaný film s rozpačitým koncem, kterému se nicméně nedá upřít řada divácky přitažlivých momentů a temná, byť kolísavá atmosféra. Celkový dojem: 60 %.(24.6.2006)

Jakýsi hybrid mezi Sedm, Sběratelem Kostí a Jménem Růže a celé to má skvěle navozenou atmosféru. K tomu si přičtěme mého oblíbeného Jeana Rena a vycházející hvězdu Vincenta Cassela a máme skvělý thriller jako na dlani.(6.3.2005)

Tak tohle jsem necekal. Necekal jsem, ze to bude takova kravina. Reno podava svuj standartne dobry vykon, ale vic me zaujal Cassel, ktery mi prisel mnohem lepsi. Urcita atmosfera a napeti tu nechybi, ale me to moc nezaujalo. Prislo mi to dost nevyrovnane, chvilku docela napinavy, ale pak jen nudny dialogy o nicem. Tesil jsem se aspon na nejaky drasticky zabery, ale ani tech se mi nedostalo. A o konci radsi pomlcet. Nebejt toho, ze tam hraje Reno asi bych tomu dal jen 2* , ale kdyz primhourim oko tak by to ty 3 mohli bejt.(6.3.2005)

Film se snaží vypadat jako Se7en, což se mu nedaří. Je ale přesným protikladem některých filmů, které se Fincherův film snažili okopírovat také.. Purpurové Řeky jsou totiž chytrým filmem.(16.10.2005)

Film jsem bohužel neviděl celý, byl jsem na něm v letňáků a začalo příšerně lejt. To co jsem viděl se mi ale líbilo. Brzy si to musím pujčit a dokoukat.(31.3.2004)

• - Mrtvola v márnici byla vyrobena z latexu. Předlohou ji byla trenérka fitness Nadia Farès. (HappySmile)

• - Americká premiéra se konala téměř rok po francouzské. (gjjm)

• - Vincent Cassel, který ve filmu hraje jednoho ze dvou hlavních detektivů Maxe Kerkeriana, a Jean-Pierre Cassel, který hraje Dr. Bernarda Chernezéa, se sice ve snímku setkají pouze jednou, ve skutečnosti jsou v příbuzenském vztahu syn a otec. (Sekyra)